Myriophyllum Spicatum, Nuphar Luteum, Ceratophyllum Demersum

جریان سیّال ذهن که اولین بار توسط ویلیام جیمز در کتاب اصول روانشناسی وی معرفی شد، بیانگر جریان مستمّر افکار و اندیشههای موجود در یک ذهن بیدار و فعّال است. وی اغلب به کمک احتیاج دارد؛ اما نه کمکی که وابستگی و ضعف او را به همراه داشته باشد.»(پیرسون و کیمار، 1392: 46) شاید فلسفة سپردن او به رستم و دور کردن او از کانون قدرت و حمایتهای پدر خود همین باشد.

نقل قول های متداول عبارتند از: وزیر امور خارجه سابق مصر و دبیر کل سابق سازمان ملل، بوتروس غالی که پیش بینی می کند: ” جنگ بعدی در خاورمیانه بر سر آب خواهد بود نه سیاست”؛ جانشین او در سازمان ملل، کوفی عنان که در سال 2001 گفت ” رقابت شدید بر سر آب شیرین منشا درگیری و جنگ ها در آینده می شود” و معاون سابق بانک جهانی اسماعیل سراگلدین که گفت جنگ های قرن آینده بر سر آب خواهد بود مگر اینکه تغییرات چشمگیری در حکمرانی رخ دهد. البته یک مسیرِ نه کیلومتری هم وجود دارد که میتوان پیاده یا با دوچرخههای موجود در پارک آن را طی کرد.

رودخانه هیلونگ قبل از ریختن به دریاى اوختسک (شاخهاى از اقیانوس آرام در کرانهى خاورى سیبرى) مسیر شمال شرقی چین، حدود 4444کیلومتر را طی می کند و سپس به دریا می ریزد. بررسی کیفیت فیزیکی و شیمیایی آب رودخانه نشان داد که افزایش میزان پارامترهای فیزیکی و شیمیایی آب در طول رودخانه کشکان و سرشاخه های آن ناشی از تاثیر تشکیلات زمین شناسی منطقه به ویژه سازندهای تبخیری گچساران و آغاجاری بر آب رودخانه می باشد.

تاریخ مطالعه برای ایجاد سد به سال 1973 باز میگردد، هنگامی که تیمهای مهندسی از برزیل و پاراگوئه به دنبال یافتنِ مکانی مناسب برای استفاده از انرژی عظیمِ آب رودخانة پارانا در قلب آمریکای جنوبی، به نقطهای به نام ایتایپو رسیدند که با فاصلهای اندک، پس از محلِ الحاقِ رودخانه ایگواسو به پارانا قرار دارد. بازدیدی که هم با محو شدن در زیبایی و عظمت سد ایتایپو همراه بود و هم با یخزدن از وزشِ باد سردی که پس از عبور از روی آبِ دریاچة پشت سد بر برودتِ آن افزوده میشد! با این وجود، در دراز مدت نرخ متوسط نفوذ بالای یک منبع آب زیرزمینی بالاتر از حد متوسط مصرف آب از آن منبع است.

این رود در مسیرِ طولانی خود، آب شهرهای مهمی چون سائوپائولو، برازیلیا و بوئینوسآیرس را تأمین میکند. آبشار ایگواسو که نخستین بار توسط یک اسپانیایی در سال 1541 کشف شد، در واقع مجموعهای است از 275 آبشار که با دهانهای به طول حدود 2700 متر، عریضترین آبشار سیاره زیبای زمین را تشکیل میدهد و در فاصلة 23 کیلومتری محل تلاقی رود ایگواسو با پارانا قرار دارد. در پایان این مسیر و در سایت برزیل، پلی چوبی-فلزی نصب شده است که به بازدیدکنندگان اجازه میدهد به نزدیکترین فاصلة ممکن به آبشار بروند. رودخانه پارانا در آمریکای جنوبی که از کشورهای برزیل، پاراگوئه و آرژانتین عبور می کند در بدترین وضعیت خود در بیش از نیم قرن گذشته قرار دارد.

این رود در مسیر طولانی خود و پس از گذر از کشورهای پاراگوئه و اروگوئه، سرانجام در کشور اروگوئه به اقیانوس اطلس میریزد. در دین اسلام هم تنها پس از وضو گرفتن (شستن بخشهایی از بدن با آب پاک) می توان فریضه نماز را بجا آورد. پروتکل استفاده از آب رودخانههای ساریسو و قرهسو در سال ۱۳۳۴ امضا و بر اساس این پروتکل قرار شد آب رودخانه به صورت مساوی بین ۲ کشور تقسیم شود و از آب رودخانه ساریسو نیز جریانی دائمی حدود ۲ متر مکعب در ثانیه به طرف ایران وجود داشته باشد.

به این منظور از مدل HEC-RAS برای شبیه سازی شکست سد و روندیابی سیلاب ناشی از آن استفاده شد. 2. افزایش استفاده از مواد آلی در تجارت که با تنوع استفاده از مواد آلی در تولید انواع کالاها و خدمات همراه شده است. دهانهى این رودخانه،خلیج دهانه گشادی است که آب شور دریا با آب شیرین رودخانه آمیخته مىشود و بزرگترین دهانه رودخانه جهان به حساب می آید. بلندترین رودخانه آسیایی با طول 6300 کیلومتری در کشور چین قرار گرفته است و به عنوان یکی از بزرگترین منابع آب و انرژی در این کشور محسوب میشود. چالشهایی هم در حوضه دجله و فرات با ترکیه وجود دارد که به دلیل اجرای طرح­های توسعه در این کشور مانند پروژه گاپ، تاثیراتی بر کشورهای پائین­ دست از جمله ایران ایجاد شده است که نیازمند مذاکرات دو جانبه و چندجانبه و مطالعه و ارزیابی اثرات محیط زیستی طرح­های مذکور است.

محاسبه شاخص همپوشانی نیچ غذایی هورن و پیانکا بین دو گونه­ی خیاطه و گاوماهی کورا در فصول مختلف نشان داد که کمترین میزان همپوشانی در فصل بهار و بیشترین آن در فصل پاییز بوده است. با توجه بـه جـدول (5) مقادیر دبی حداکثر در روش شـماره­ی مـنحنی در زیر­حوضه­های 1 تا 6 به ترتیب 02/74، 18/51، 75/28، 72/37، 14/48 و 94/71 محاسبه شده است. این حجم با توجه به چرخه آب به طور دایم در بین منابع مختلف در حال جابهجایی است. حجتالاسلام والمسلمین سید ناصر موسوی، نماینده مردم شهرستانهای رامهرمز و رامشیر در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب توضیح داد: با اجرای طرحهای انتقال آب از سرشاخههای رودخانه دز، دبی آب این رودخانه کاهش می یابد و با توجه به تاثیرپذیری رودخانه کارون از آب رودخانه دز، کاهش دبی آب دز، کیفیت آب جاری در رودخانه کارون را نیز کاهش میدهد.

به نظر می رسد پساب های کشاورزی مهم ترین منبع آلودگی این رود باشد به طوریکه 48 درصد پساب های ورودی به کارون را پساب های کشاورزی تشکیل می دهند. این رود تعدادی از متنوعترین گونه های حیوانی را در خود جای داده است و تعداد بسیاری از گونه های در خطر انقراض نیز در آن زندگی میکنند. طول این حیوان که گونه های بسیاری از آن شناخته شده است، بین 13 تا 30 سانتیمتر است. در طول زمانهای مختلف این رودخانه نامهای بسیاری را به خود اختصاص داده است. در این مناطق کمتر رودخانه دائمی وجود دارد.

راهحل این معما در قطعه­ای که دکارت چند سال پیش از کتاب انفعالات نفس نوشت، یافت می­شود. ساعت پنج عصر و حدود یک ساعت پیش از غروبِ خورشید در غربیترین قارة جهان، از پارک خارج شدم؛ هرچند هنوز سرمست از تماشای بازی گوشیهای توکانها، پروازِ بعضی از بزرگترین پروانه های جهان و برخی از کوچکترین مرغانِ عالم بودم! این پرندگان عمدتاً میوه خوارند؛ هرچند منقار بلندشان این اجازه را به آنها میدهد که گاه به غارت لانة پرندگانی که داخلِ درختان لانهسازی میکنند نیز بپردازند. بعدها با این مطلب که اراده بی­جان قادر نیست که غده پینه آل جاندار را به حرکت درآورد، مخالفت شد، چراکه این قانون مغایر اصل بقای انرژی بود؛ اما ازآنجاییکه دکارت این قانون را نمی­دانست، با چنین مشکلی نیز مواجه نبود.

به نوشته افه، این بیشترین میزان کمآبی رودخانه پارانا در ۷۷ سال اخیر، عملیات بارگیری کشتیها در پایانه های بندری «روساریو» در مرکز شهر «سانتا فه» را با مشکل مواجه کرده است. خشکسالی و کم آبی در برزیل که رودخانه پارانا از آن سرچشمه میگیرد، موجب شده تا در فصل صادرات دانه سویا و ذرت، آرژانتین با مشکلی جدی روبرو شود. یکی از تفریحاتِ طبیعی قابل انجام در پارک که من نیز به آن پرداختم، حدود دو کیلومتر پیادهروی در جنگلهای موز و لذت بردن از تماشای حیات وحش و پرندگانِ پارک است که با حضورِ راهنمای پارک انجام میشود.

روی میز یکی دو نوع برنج بود، چندین نوع سوپ، سالاد و انواع دسرها؛ به اضافة میزی مجزا از انواعِ میوههای استوایی. با خروج از شهر به سمت آبشار ایگواسو و پیمودنِ فاصلهای هفده کیلومتری، قبل از ورودی آبشار و در فاصلهای نزدیک به آن، با پرداخت 28 رئال میتوان به دنیای پرندگان استوایی وارد شد؛ پارک پرندگان فوزدوایگواسو (Bird Park؛ به پرتقالی: Parque das Aves). همچنین با پرداخت مبلغ 200 رئال، میتوان سوار بر هلیکوپتر، به مدت حدود نیم ساعت با پرواز برفراز آبشارها و پارک، مسحورِ عظمت آفرینش شد؛ که به دلیل گران بودنِ قیمت آن، من از همان پایین بر آفرینشِ آفریننده تبارک گفتم!

چهارشنبه هشتم شهریور، حدود ساعتِ یک ظهر کولهام را بستم و بعد از تحویل دادنِ کلیدِ اتاق به جوانِ خوش برخوردِ رسپشنِ هتل و آرزوی دیدارِ مجدد با او! به فریشاپ فرودگاه رفتم؛ در یکی از فروشگاهها یک بستة قهوه نظرم را جلب کرد که پشتِ آن نوشته شده بود “تولید شده در مزارع ایگواسوی کشور برزیل”. یکی از ویژگیهای منحصر به فرد پارک، امکان مشاهدة اکثر پرندگان بدونِ وجود حصار یا توری و از فاصلهای بسیار نزدیک است. البته در این بخش از پارک، بازدیدکنندگان شاهدِ پرواز پروانه های معمولی نخواهند بود.

این در حالی است که انتظار میرود این منطقه تا ماههای آینده نیز خشک باقی مانده و احتمالاً در ماههای آتی صادرات گندم آرژانتین هم مختل خواهد شد. در آخرین سیل شدید این رود که در 100 سال گذشته بی سابقه بود بیش از 66 میلیون دلار خسارت ایجاد شد. مازندران دارای رودخانه دائمی ست، که از کوههای داراب کوه و سرکوه که از ارتفاعات البرز هستند، سرچشمه میگیرد به نام رودخانه تجن که غایت این رود به دریای خزر میریزد. رودخانه از طریق دومین جنگل بزرگ جنگلی در جهان جریان دارد.

میانگین سالیانة جریان آب در آبشارها، حدود 1500 مترمکعب در ثانیه است. آذری، ع.، فارابی، س.، قانعی تهرانی، م.، 1395. بررسی پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان (Oncorhynchus mykiss) با آب پائین دست رودخانه تجن. عصرِ یکشنبه 12 شهریور 1391، ریو را به مقصد سائو ترک و در ساعت 23.15 همان شب جهت بازگشت به ایران، با هواپیمای ترکیش ایرلاین به سوی استانبول پرواز کردم. سد ایتایپو در سال ۱۹۹۴ از سوی انجمت مهندسی عمران آمریکا به عنوان یکی از عجیب هفتگانه دنیای مدرن انتخاب شد. با اتوبوس به سوی فرودگاهِ ایگواسو حرکت کردم. برزیل در حالی از ماههای اخیر با خشکسالی فلج کننده ای دست و پنجه نرم می کند که بارش برف بی سابقه و یخبندان شدیدی که روزهای اخیر برزیل را فرا گرفته است، می تواند زیان عظیمی برای کشاورزان به دنبال داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید