An Introduction To The :union: Of Tales And Concepts In Mathnavi

این نتایج آثار خود را در دهه 1340 نشان داد و در نهایت به عقب نشینی کامل ایران از مواضع خود در موافقتنامه اسفند 1351 (1973) انجامید(کوهستانی نژاد، 1381، صص. در این نقش یکی از زنان که با تن پوش و صورت کامل بدست آمده در کنار نوجوانی قرار گرفته که بره حیوانی را به بغل گرفته است. کاهش سواحل مرزی، نیز در خور توجه است که مطابق اصول حقوقی، “اگر تالوگ به تدریج در طول کرانه های رود، از راه فرسایش یا افزایش، تغییر یابد، خط مرزی با آبراه مزبور تغییر خواهد یافت”(فن کلان، 1384، ص.403).

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ کوهسرخ به دلیل تنوع آب و هوایی و تفاوت ارتفاع این منطقه دارای پوشش گیاهی گوناگون و نسبتا مطلوبی از جمله طاق و گز در نواحی بیابانی، زرشک وحشی در نواحی کوهستانی و گیاهان دارویی مانند گون، ریواس، خارشتری (ترنجبین)، آویشن، گل زنیا، بومادران، گل گاوزبان و … در دوره اول یعنی طی سالهای 38-1324، مذاکرات دو طرف دستاورد بسیار مهم تغییر راه حل “تقسیم بالمناصفه آب” به “تحویل مقدار مشخص آب” را به همراه داشت.

مطابق تحقیقات انجام شده: “بروز خشکسالی های اخیر در منطقه مهم ترین عامل طبیعی در گسترش و پایداری پدیده غبار است. همچنین برخی عوامل انسانی مثل نقش مدیریت نابخردانه زمین، در مناطق مردابی مهم در حال خشک شدن هورالعظیم و هورالهویزه است که سهمیه آب قابل عبور از آن مناطق توسط ترکیه، عراق و حتی ایران کاسته شده است” (رئیسی پور و همکاران، 1389). بنا بر گزارش بنیاد صلح بدلیل آلودگی خاک عراق به اورانیوم ضعیف شده، مواد رادیو اکتیو سرطان زا براحتی از طریق هوا و غذا از طریق تنفس و خوردن غذا و آب آلوده و حتی تماس با زخم بیماران، سرایت می یابد (Baker، 2010، p.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به وجود ۷ هزار کیلومتر رودخانه در استان، اظهار کرد: حسب مصوبه ستاد مدیریت بحران در راستای پیشگیری از وقوع سیل، آزادسازی حریم رودخانه ها می بایست در دستور کار جدی قرار گیرد. میتوان چالش های مشترک ایران و عراق را در قبال حوضه آبریز مشترک مرزی را عوامل ذیل دانست: انباشت املاح در اروند رود /شط العرب و کاهش عمق،وجود کشتی های مغروقه، فرسایش سواحل به دلیل جریان اروند رود / شط العرب، پیش روی سواحل به عمق خاک طرفین به دلیل کاهش عمق اروند رود/ شط العرب، آلودگی زیست بوم منطقه مرزی جنوب عراق با منشا مواد انفجاری، تهدید امنیت انسانی، نابخردی در مدیریت زمین و مدیریت جامع منابع آب.

تالاب هامون اعم از سه دریاچه هامون پوزک (ایرن – افغانستان) ، صابری (ایران – افغانستان) و هیرمند (ایران) و کلیه رودهای ورودی و خروجی آن اعم از هیرمند/هلمند،فراح و شیله بخاطر ارتباط فیریکی شان و موقعیت جغرافیایی مشترک مرزی دو کشور، از مصادیق آبراه بین المللی است. در تالابهای هامون که در هنگام آبدار بودن، به دلیل ایجاد پوششهای انبوه نیزاری مانع محکم و موثری در انتقال و حمل این ماسه ها به سوی روستاها، کشتزارها و شهر زابل به وجود می آورند، دیگر این نقش مهم خود را در زمان خشکی نمی توانند ایفا کنند(ببران، 1386ج، صص.

که این امر می تواند بر مشکلات زیست محیطی تالاب بیافزاید (ببران، 1386ج، صص.10 -7). سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد در سال 1981 هامون پوزک را به عنوان یکی از مهمترین مناطق طبیعی معرفی کرده است(ببران، 1386ج، صص. از این رو در ادامه به معرفی بعضی از سدهای مناسب جهت ماهیگیری، به همراه انواع ماهی هایی که در آن ها زندگی می کنند، می پردازیم. در بین گونه های ماهیان شناسایی شده، 8 گونه ماهی غیر بومی بوده، 1 گونه انحصاری (بومی) و سایر گونه ها ساکن بودند.

مدیر حفاظت محیط زیست بجنورد افزود گفت: شمار ماهیان تلف شده زیاد است اما رقم آن برآورد نشده است. وسعت این پارک در حدود ۹۴۰۰ کیلومتر و تحت کنترل سازمان حفاظت از محیط زیست است. ادعا های مرزی،تهدید تغییر مسیر اروند رود/ شط العرب،آلودگی زیست محیط عراق به مواد بیماری زا،مدیریت نابخردانه زمین،حضور نظامی و سیاسی آمریکا که می تواند به طور غیر مستقیم دولت عراق را در قبال مسائل اروند برای ایران چالش ساز سازد، از جمله چالشهای ایران در قبال عراق است.عراق با مشکلاتی با منشا ترکیه از قبیل، کاهش دبی وارده رود دجله از ترکیه به عراق،کاهش دبی وارده رود فرات از ترکیه به سوریه و از سوریه به عراق، شوری جریانات وارده آب،آلودگی جریانات وارده آب مواجه است.در حالیکه کاهش دبی وارده رود کارون به اروندرود/شط العرب و کاهش دبی وارده از رود های کرخه و سایر رود های مرزی استان کردستان از ایران به مشکلات آب عراق افزوده است.

بنابراین یکی از مشکلات اصلیای که تمام دنیا درگیر آن است این است که در مسیر رودخانهها شهر ساخته شده است. از سوی دیگر باید پذیرفت که فضای سیاسی حاکم بر ایران طی این دوره، نقش بسیار مهمی در حالت تهاجمی ایران در طول مذاکرات دو جانبه و چند جانبه داشت. متاسفانه طی سالهای مورد بحث، وجه اصلی تلاش ها در بعد خارجی تجلی یافت. اگرچه این پدیده که مشکلات متعددی برای ساکنان جنوب غرب، جنوب، و غرب بوجود آورده است، موضوع جدیدی نیست، اخیراً در بهار و تابستان 1388 (همچنین سالجاری 1389) ، به بیش از 20 استان دیگر کشور و تهران با جمعیتی 52 میلیون نفری و در محدوده یک میلیون کیلومتر مربعی توسعه یافت.

به موجب عهدنامه بوگوتا ( مورخ 24 مه 1908 ) رودخانه (( پوتومایو ) به كولومبیا و رودخانه (( ناپو )) به پرو اختصاص یافت . پس از آن ایران این رقم را کاهش داد و هویدا نخست وزیر وقت و معاون او در سازمان برنامه و بودجه، صفی اصفیا، در سال 1351(1973) قرارداد جدیدی را با افغانستان امضاء کردند که به موجب آن ایران 26 متر مکعب در ثانیه از آب هیرمند دریافت می کرد (مجتهد زاده، 1378، ص. بر اساس ارزيابي اکولوژيکي، روش تنانت نياز آب زيست محيطي رودخانه قره سو را 30 درصد متوسط دبي سالانه براي فصول بهار و تابستان و 10 درصد متوسط دبي سالانه براي فصول پاييز و زمستان به ترتيب مقادير 57/0 و 19/0 متر مکعب بر ثانيه و روش هاي تسمن 44 درصد، آرکانزاس 64 درصد و تکنيک شبيه سازي زيستگاه 85 درصد ميانگين جريان سالانه در رودخانه قره سو، به ترتيب مقادير 856/0، 22/1 و 63/1 متر مکعب بر ثانيه، جريان زيست محيطي را برآورد مي نمايند.

اخیرا، افغانستان اقدام به اجرای پروژه سد کمال خان بر روی رودخانه فراح رود نموده است. بدین ترتیب دور دوم – که از 1339 آغاز و تا 1351 ادامه یافت- روابط منطقه ای با افغانستان برای ایران اهمیت بیشتری نسبت به بهبود وضعیت سیستان و تعیین تکلیف آب هیرمند- بگونه ای که منافع ایران ایجاب می نمود- داشت. پارسی خمسهء محتجبه است و آن پنج علم است، اول کیمیا دوم لیمیا سوم سیمیا چهارم ریمیا پنجم هیمیا. از آن جمله است : “تحقیقی با استفاده از روش تحلیل آماری، و با استفاده از اسناد و روش های پیمایشی، از پائیز سال 2007 تا تابستان 2008، در جامعه آماری 101 روستا از 808 روستا صورت گرفت، و طی آن از 260 نفر از اعضا شورای اسلامی روستا ها و صاحبنظران مصاحبه بعمل آمده، به نظر می رسد: کاهش ورودی آب رودخانه هیرمند/هلمند، در شرایطی که نزولات جوی در افغانستان فزنی یافته است، ناشی از دلایل طبیعی مثل کاهش نزولات جوی نیست و در حقیقت جریان رودخانه به سایر مسیر ها تغییر یافته است” (رحمانی فضلی و همکار،1389).

دیدگاهتان را بنویسید