8 انشا در مورد توصیف گذر رودخانه +رودخانه از زبان خودش – دلبرانه

پس از گذر از پیچ و خمهای مختلف و روستاهای مختلف به سدی انحرافی و تازه تاسیس به نام سد آسک واقع در کنار روستای مشراگه بالادست تر از دهملا حدوداً 20 کیلومتر بالاتر از دهملا برخورد می کند و در آنجا آبش برای کشاورزی جمع می شود تا بصورت کانال بندی به استفاده برسد که هنوز راه نیفتاده .آب رودخانه تقریباً شیرین است ولی هرچه به دریا و هندیجان نزدیک می شود شور می شود .

سنگ نوشته تاریخی: علاوهبر این دیدنیهای طبیعی یک سنگ نوشتهی باستانی به خط پهلوی ساسانی در آنجا به یادگار مانده است و روی این سنگ تاریخی توضیحاتی در مورد شاپور اول پادشاه ساسانی و توانایی تیراندازی وی نوشته شده است. براق روستایی زیبا است که در دامنهی کوه قرار دارد و خانههایش از چوب و سنگ ساخته شدهاند. حدود 10 کیلومتر این رودخانه با دهملا و زمینهایش مرز دارد . فاصله جوانرود تا پاوه ۴۵ کیلومتر است. بستر رودخانه زهره تقریباً 13 متر از زمین روستا پایین تر است و در تابستان آب آن کم می شود به طوری که مردم شنا کنان عرض آن را طی می کنند ولی هیچ وقت خشک نمی شود .در زمستان هم آب تا سر کمر یعنی همسطح زمین روستا بالا می آید که به دلیل آب بندی که کل روستا را احاطه کرده خطر سیل دهملا را تهدید نمی کند.

یادتان باشد که اگر در زمان غروب آفتاب برای دیدن این شمعها بروید، نتیجه بهتری میگیرید ولی تلاشی برای فوتکردن این شمعها نکنید چون بیفایدهاست. صرفه جویی در مصرف آب تنها برای زمان های خشکسالی نیست . مسیر ابتدا تا انتهای گلابدره حدودا 1.5 ساعت زمان میبرد. مربیان مجرب این مجموعه، با ارائه مدرک و صدور کارت بین المللی CMES شما را تبدیل به یک غواص حرفه ای می کنند تا در هر رشته مرتبط بتوانید مشغول به کار شوید. درمجموع باتوجه به نتایج بدست آمده از مطالعه حاضر و همچنین مقایسه آن با مطالعات دیگران، بهعنوان یک نتیجه­گیری کلی می­توان چنین اظهار داشت که تفاوت رژیم غذایی هر دوگونه­ی موردبررسی در مطالعات مختلف، ناشی از تفاوت در فراوانی طعمه­های غذایی و الگوی پراکنش موجودات مورد تغذیه­ی این ماهیان و نیز شرایط حاکم بر زیستگاه­های مختلف در محیط­های گوناگون می­باشد.

راهکار انتخابشده برای برقراری این شرایط کنترل محیطی است. مجموعه کاخ سعد آباد با 18 کاخ مختلف، گلخانهها، پارک جنگلی و باغ سرسبز، محیطی عالی برای گردش است. سورتمه گلابدره (دربند) با امکانات عالی و سرعتی مناسب، تفریحی شاد و سالم را برای علاقهمندان به وجود آوردهاست. توجه کنید که در این مسیر، برخلاف مکانهای پرترددی مانند دربند و درکه، کافه و رستورانی دیده نمیشود. امامزاده قاسم، در نزدیکی تجریش و منطقه دربند تهران قرار دارد. گورستان ظهیرالدوله در منطقه شمال تهران و بین امامزاده قاسم و تجریش قرار دارد. از طرفی پسابهای نیشکر نیز در محلهایی به این رودخانه تخلیه میشود.

با اینحال پاییز نیز یکی از زمانهایی است که این روستا گردشگران زیادی را به خود میبیند. این غار خود به تنهایی یکی از شگفتیهای تنگه براق به حساب میآید. آبشار براق: آبی که از پشت سد درودزن آمده و از میان تنگه عبور میکند، پس از برخورد به دیوارههای صخره و همراه با آب بالادست به سمت پایین سرازیر میشود و آبشاری زیبا را پدید میآورد. ارمند از مناطق کوهستانی مرتفع شرق و دشتهای مرکزی استان سرچشمه گرفته و پس از عبور از منطقه ارمند، آب رودخانه سرخون را دریافت نموده و با پیوستن به رودخانه بازفت، به سد کارون 4 میریزد.

از رودخانه های ایران که در شهرهای تکاب و میاندوآب استان آذربایجان غربی جاری بوده و سرچشمه آن کوهستان های سقز و بلندی های بانه می باشد و به سفیدرود میریزد. با توجه به مستندات و مطالعات انجام شده و کمبود شدید آب، انتقال آب از سر شاخههای رودخانههای این استان به هیچ وجه دارای توجیه علمی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نیست. برای تهیه¬ی ظروف سفالی و چینی تغییرات زیر را روی خاک رس انجام می¬دهند. میتوانید در کنار تفریح و گردش، خرید لباس و سایر ملزومات خود را در پاساژ قائم تجریش انجام دهید. در کنار بوستان گلابدره، پارکینگ مناسبی تاسیس شدهاست.

گله های گوسفند هم عصر ها هنگام برگشتن از چرا در این رودخانه آب می خورند و موقع پایین آمدن آنها از شیب کمر 13 متری رود دیدن دارد چنانکه طوفانی از گرد وخاک و سرو صدا بپا می شود. پاساژ ارگ، روبهروی بازار تجریش قرار دارد. پاساژ تندیس به گلابدره نیز نزدیک است و میتواند تفریح و خرید همزمان شما را تکمیل کند. در این نقش، نمادی از ایشتر که شاید با درخت زندگی پیوند دارد نیز دیده میشود. بررسی طولی ابیات مثنوی نشان میدهد که در بخشهایی از این کتاب، گونهها و اشکالی از گسست و تناقض وجود دارد؛ یعنی گاه تمثیل یا حکایتی با مطلب قبل از خود از جهاتی ناهماهنگ است که ریشه در حرکت مبتنی بر تداعی مطالب دارد.

مسیر دوم: اگر میخواهید از سمت یاسوج به این منطقه بروید، باید از شهر یاسوج به سمت جاده یاسوج به سپیدان حرکت کنید. چند بار از مادرم پرسیدم کی حرکت میکنیم ؟ با رفتن به کاخ سعدآباد میتوانید همزمان از دیدن یک فضای تاریخی و تماشای چند موزه نیز لذت ببرید. بوستان پردیسان از سمت شمال به بزرگراه همت و محله شهرک غرب، از شرق به بزرگراه شیخ فضل الله نوری، از غرب به مسیل رودخانه پونک و از جنوب به بزرگراه حکیم و محله بلوار مرزداران محدود می شود.موزه تنوع زیستی، موزه آب، باغ وحش، پارکینگ، سالن همایش و اجتماعات، بوفه، سرویس بهداشتی و آلاچیق از جمله امکانات این پارک می باشد.

از موزه تاریخچه طاق پیروزی در داخل ساختمان نیز میتوانید بازدید کنید. دیگری نیز در خیابان ولیعصر، تقاطع قلمستان میباشد. نزدیکترین پمپ بنزین در خیابان باهنر، واقع در تقاطع مینا قرار دارد. آپارتمان های یک خوابه در مرکز شهر کشور ارمنستان نیاز به هزینه ۳۲۱.۰۶ دلاری دارد این در حالی است که هزینه آپارتمان های یک خوابه در بیرون از مرکز شهر ۱۲۸.۲۸ دلار در نظر گرفته شده است. اتوبان بابایی و جاده لشگرک دو راه مرسوم دسترسی به شهر لواسان است. در بین راه آبشاری کوچک هم دیده میشود.

گذر رودخانه مانند گذر لحظات زندگی هرچه را که در راه خود باشد باخودباشد باخود می برد و تنها نشانه هایی از خود به جا می گذارد.گذر رودخانه به ما یاداور می شود که زندگی نیز مانند رودخانه در حال گذر است و منتظر ما نمی مانند و می گذرد. در حوضچههای پایین آبشارهای این تنگه تفریحاتی مانند ماهیگیری، قایقسواری، شنا و… این رودخانه از نزدیک روستای کوت معنا و منطقه شابوالقاسم، زمینهای دهملا را آبیاری می کند تا نزدیک امامزاده بی بی علیه بین روستای دهملا و بخش پایین دست آن یعنی چم خلف عیسی .آبکشی از رود توسط موتورهای گازوئیلی مانند مارگو و دورمن و بنز و پمپ های گریز از مرکز صورت می گیرد که کلاً به مکینه آبی معروف اند یعنی ماشین آبی البته امروزه موتورهای برقی هم اضافه شد و دولت هم تلمبه خانه ای تاسیس کرده که دعوای قدیمی تقسیم آب را هم به وجود آورده.

اگر چه این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای ایران نیست اما بازدید از آن را از دست ندهید. اگر روزی به گلابدره تهران رفتید، زیارت در این امامزاده معروف تهران را نیز از دست ندهید. اگر به دنبال مکان های مناسب برای پیک نیک اطراف تهران هستید، از فیلبند فراموش نکنید. اطراف گلابدره پمپ بنزین دارد؟ تنگه براق در روستایی به همین نام قرار دارد. وجه تسمیه ساواشی را میتوان در باریک بودن مسیر عبور از تنگه دانست که مکانی است که در آن جا مردم هنگام عبور با یکدیگر رودررو شده و ممکن است به یکدیگر برخورد کنند.

رودخانه از بین تنگه عبور میکند و نهایتا به رود کر میریزد. واقع شده است. این تنگه در اثر شکافی که بین دو کوه ایجاد شده به وجود آمده و در اثر این شکاف دیوارهایی عمودی با پهنای 40 متر و ارتفاع 100 متر ایجاد کرده است که آبی زلال از میان این دو صخره عبور میکند. قطعا پس از خواندن این مقاله کولهبار سفر را میبندید و راهی این تنگه میشوید. سمیه رجبی (1391) در مقاله «بررسی داستان روز گراز با نظریههای رمان مدرن» این رمان را از منظر مدرنیسم بررسی کرده است. این مقاله نیز با این سؤال پدید آمدهاست که آیا مثنوی اثری پریشان است یا منسجم؟

دیدگاهتان را بنویسید