70 تا از مکان های دیدنی تهران (آدرس + عکس)

بر اساس نتایج شاخص زیستی هیلسنهوف (Hilsenhoff Family Biotic Index)، ایستگاههای مطالعاتی در 4 طبقه کیفی عالی، خوب، مناسب و نسبتاً ضعیف قرار گرفتند که بهترتیب ایستگاه 1 و 5 کمترین و بیشترین مقدار شاخص زیستی هیلسنهوف را نشان دادند. در نتایج بدست آمده با کمک روش تجزیه به مولفه های اصلی (PCA) دو جمعیت دارای همپوشانی به نسبت پائینی بوده ولی جدایی جمعیت دیده نشد. گفته میشود که این قلعه یکی از عظیمترین و وسیعترین قلعههای ایران است که در زمان اسماعیلیان به عنوان یک دژ نظامی مورد استفاده قرار میگرفته است.

در حوالی منطقه ذره دره یا ذره در که در حاشیه منطقه حفاظتشده جاجرود قرار دارد رودخانه سفیدرود هم به رودخانه دماوند منتهی میشود و رودخانه دماوند پس از عبور از منطقه پلنگواز بالا و ماملو بالا در نزدیکی روستای یوردشاه، در نهایت به رودخانه جاجرود میریزد. علاوه بر موارد گفته شده، بالا حصار و دیوارهای شهر، موزه سلطانی، گورستان اروپایی، باغ وحش کابل، تپه بی بی ماهرو، مسجد شاه دو شمشیر، مقبره تیمور شاه و مقبره عبدالرحمان خان از جاذبه های گردشگری افغانستان در کابل هستند. وطن فدا در خصوص وضعیت کنونی رها سازی آب هیرمند اظهار کرد: نهری به نام لشکری در میانه راه هیرمند به سمت ایران وجود دارد و بر اساس اطلاعات، آب از این نهر به سمت ایران عبور کرده و شاید ۲۰ کیلومتر نیز پیش روی کرده است، اما میزان آب رها شده کفایت نمیکند.

مجموعهای از آثار برجسته امپرسیونیسم در موزه اورسای به نمایش گذاشته شده است. براي درك اين مسئله بهتر است نگاهي به وضعيت كشورهاي همسايه خود بياندازيم. اگر نگاهي دقيق به نقشه منطقه بياندازيم متوجه خواهيم شد كه كانال قره قوم به عنوان شاهرگ حيتي اين كشور است كه توسط دولت شوروي سابق احداث شده است. با در نظر گرفتن اين شرايط در مي يابيم كه افغانستان نقش بسيار مهمي در اقتصاد منطقه بازي مي كند و عملا همسايگان ما كاملا وابسته به منابع افغانستان مي باشند و علاوه بر مقوله هايي مانند ادامه حيات ساكنين منطقه و اشتغال زايي؛ ساليانه ميلياردها دالر عايد پيدا مي كنند.

اجرایی شدن طرح های انتقال آب در حالی صورت میگیرد که مردم اکثر شهرهای خوزستان از مصرف آب شرب مطلوب محروم هستند. حكومت ايران به خاطر تامين آب اين منطقه دست به احداث چند چاه نيمه زده است كه منابع آبي آنها آب هيرمند مي باشد و با احداث خط لوله اين آبها را به شهرهاي مختلف ايران از جمله زاهدان؛ زابل و حتي شهرهاي دورتر از آن انتقال مي دهد. در نيمه جنوب شرقي ايران (كه شهر زابل و زاهدان در آن قرار دارند) دريايي وجود ندارد و تنها منبع آبي منطقه درياچه هامون است كه باز تنهاترين منبع تامين آب اين درياچه هم درياي هيرمند مي باشد.

2- در مورد سنگ آهن چه می¬دانید؟ به طور کلی کشورهای توسعه یافته تر آمریکای شمالی، اروپا و روسیه با تهدید جدی در مورد تامین آب تا سال 2025 مواجه نخواهند شد نه تنها به دلیل ثروت نسبی آنها بلکه مهمتر اینکه جمعیت آنها با منابع آب موجود بهتر هماهنگ خواهند شد. انسان های اولیه با زندگی در کنار رودخانه ها بطور فطری و تجربی آموخته بودند که جهت استفاده بهینه از این منابع خدادادی، می باید رودخانه ها را دوست داشت و حتی در بعضی از فرهنگ های کهن آب و رودخانه بعنوان موجودی مقدس و حیات بخش مورد ستایش و احترام بود.

با توجه به منابع فراوان آب در افغانستان ما هم مي توانيم چنين برنامه اي را روي دست بگيريم البته اين امر ميسر نخواهد شد به جز اينكه ما دولتي شايسته سالار و مدير و متخصص داشته باشيم. طي دو دوره که در يکي رودخانه 5 ماه کاملاً خشک و در دوره بعد آب در آن جاري شده است، سطح ايستابي اندازه گيري و خطوط هم پتانسيل براي اين دو دوره رسم گرديد. نتیجه : بسیاری از مناطق در سراسر جهان از آب کافی برخوردار هستند. اختلاف بر سر کمیت منابع آب و مساله کاهش منابع آب، برخلاف مشکلات مربوط به کیفیت آب به دشواری قابل حل است و در بسیاری از موارد، عاملی برای درگیری ومنازعه میان کشورها می باشد.

لوازم و تجهیزات بسیاری برای بسته بندی بار استفاده می شوند که برای محافظت ازاثاثیه ضروری هستند. این روند در مناطق کم آب، از شدت و حدّت فراوانتری برخوردار می باشد. وطن فدا تاکید کرد: پیگیریهای متعددی در سطوح مختلف انجام شده است، وزیر نیرو چندین جلسه حضوری و گفت و گوهای تلفنی متعدد با وزیر آب و انرژی افغانستان داشتهاند و طرف مقابل پذیرفته است که معاهده را اجرا کند.

این استانداردها باید با دقت اجرا شده و همیشه روزآمد گردند. متاسفانه علیرغم این منابع سرشار و غنی برخی از شهرها مثل کابل از کمبود آب شرب سالم رنج میبرند. به گزارش قدس آنلاین، برخی رسانههای معاند و خارجی همواره تلاش می کنند با بهره برداری از موضوعاتی مانند مهاجرین و آب رودخانه هیرمند، روابط ایران و افغانستان را تحت تاثیر قرار دهند و در این راه به بهانه های مختلف بهدنبال تخریب روابط دو کشور هستند.

تركمنستان؛ در واقع هيچ درياي مهمي در تمامي اين كشور وجود ندارد و كشاورزي اين كشور كاملا وابسته به آبهايي است كه از خارج به آن كشور سرازير است. روی رودخانه هیرمند و شعبههای آن بندهایی احداث گردیده است. این پژوهش به بررسی نقش و جایگاه هیدروپلیتیکی رودخانه هیرمند بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران می پردازد. از مراکز خرید مهم این منطقه می توان به پاساژ بوستان و فروشگاه زنجیره ای شهروند در میدان پونک اشاره کرد، همچنین ساکنان این محله برای خرید مایحتاج روزانه می توانند به بازار میوه و تره بار منطقه در بلوار کمالی و در خیابان پارک که دسترسی آن از بلوار همیلا است مراجعه کنند.

کفپوشهای سنگی ناهموار بوستان جمشیدیه، طبیعت بوستانهای جنگلی را تداعی میکند و تختهسنگهای تغییرشکل یافته هم حیوانهای مختلف را به ذهن میآورند. مصرف این مواد غذایی حاوی سم توسط گونه های مختلف نظیر پرندگان، پستانداران دریایی و انسان سبب بیماری و مرگ مصرف کنندگان می گردد(15). افغانستان سرزمین رودهایی است که از قلههای بلندی چون «هندوکش» سرچشمه گرفته و همانند شاهرگهایی مناطق مختلف این کشور را سیراب میکنند. سياستي كه هم اكنون در منطقه بخصوص از سوي ايران و پاكستان ترويج مي گردد اين است كه آنها افغانستان را يك كشور وابسته به خود مي دانند و چنين نشان مي دهند كه آنها هيچ وابستگي به اين كشور ندارند؛ حال آنكه مسئله درست برعكس است و اين آنها هستند كه به شدت به افغانستان محتاج هستند و اگر منابع اين كشور بر روي آنها بسته گردد آنها علاوه بر ضرر سالانه ميلياردها دالر مجبور خواهند شد كه قسمتي از كشور خود را خالي از سكنه و جمعيت كنند چون ديگر بديلي براي سيراب كردن آنها ندارند.

اميد است كه رهبران كنوني كشور به جاي مسائل حزبي و قومي به اين مسائل بيانديشند تا افغانها هميشه سربلند باشند و ديگر به خاطر لقمه اي نان به كشورهاي ديگر مهاجرت نكنند و تن به مارهاي سخت و طاقت فرسا در آن كشورها ندهند بلكه افغانستان اين پتانسيل را دارد كه نيروهاي كار آن كشورها به افغانستان به خاطر انجام كارهاي سخت بيايند. البته نهادهای دولتی نیز به خاطر این خاصیت، همواره سعی در کنترل این فروشگاهها داشتهاند. در ماههای حوت و حمل آب رودخانه هیرمند به حداکثر، و در ماههای سرطان تاعقرب به حداقل خود میرسد. رود هیرمند با ۱۴۰۰ کیلومتر طول، بزرگترین رودخانه داخلی افغانستان میباشد که نقش مهمی در آبادانی و سرسبزی قسمت وسیعی از کشور ما دارد.

در نيمه شمال شرقي ايران (كه شهر مشهد در آن واقع است) درياي مهمي وجود ندارد و تنها درياي آن كشف رود مي باشد كه آن هم به صورت فصلي است. رودخانه کابل و شعبههای بزرگ و کوچک ان، تنها رود افغانستان است که پس از پیوستن به رود سند پاکستان به اقیانوس هند (آبهای آزاد) میریزد. آب کابل رود، ابتدا از بهم پیوستن اب دره سنگلاخ و درهٔ سرچشمه بوجود می آید که از ارتفاعات کوتل اونی کوه پغمان سرچشمه میگیرند. این رودخانه از ارتفاعات لعل وسرجنگل در ولایت غور سرچشمه میگیرد و از بهم پیوستن دو رود، درنزدیکی قریهٔ «شینیه دولت یار» به وجود می آید.

زاینده رود که به زنده رود هم شناخته میشود؛ از دامنههای زرد کوه در چهارمحال بختیاری سرچشمه میگیرد. این رودخانه از فلات پامیر خورد سرچشمه میگیرد و به دریاچه آرال میریزد. به گزارش ایسنا، جبار وطن فدا در گفت و گویی تلویزیونی با بیان اینکه موضوع رها سازی آب هیرمند از محل سد کمالخان در فاصله ۷۰-۸۰ کیلومتری مرز ایران مدتی است از سوی وزارت امور خارجه، وزارت نیرو و معاون ویژه رئیس جمهور پیگیری میشود، گفت: مسئله حقابه ایران از رودخانه هیرمند را دارای قدمتی ۱۰۰ ساله است، هیرمند از مکانی در نزدیکی شهر کابل سرچشمه میگیرد و وارد سدی به نام کجکی میشود و در واقع فاصله ۷۰۰ کیلومتری رودخانه از مرز ایران، محل اندازه گیری حقابه ایران است.

ایسنا/اصفهان معاون امور عمرانی استانداری اصفهان گفت: تخصیص اعتبار به طرح بن-بروجن در لایحه بودجه ۱۴۰۱ و عدم تخصیص اعتبار به زایندهرود و احیای این رودخانه برایمان قابل قبول نیست، اما متأسفانه فضای منطقی درباره زایندهرود نیست و شاهد تقابل بین استانها و مردم پیرامون آب و زایندهرود هستیم. مدیرکل دفتر رودخانههای مرزی و منابع آب مشترک با تاکید بر اینکه موضوع آب به عنوان یک عامل همکاری، منشأ انعقاد قراردادها و اقدامات و بهرهبرداریهای مشترک فیمابین ایران و همسایگان بوده است، افزود: در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران با کشورهای همسایه دارای ساختارهای سازمانی مشترک در چارچوب قراردادهای دوجانبه موجود است و موضوعات مربوط به رودخانههای مرزی و منابع آب مشترک را از طریق آنها پیگیری می­کند.

همچنین عدم وجود قوانین و مقرارت بین المللی و سازمانی برای تقسیم منابع آب رودهای بین المللی نیز احتمال درگیری و منازعه میان کشورها را بیشتر افزایش داده است. از این میان پل اول با ساختار 11 قوسی در یازدهم و پل دوم با معماری 15 قوسی در قرن سیزدهم ساخته شده است. در هنگام پرآبی حدود ۹۰۰ کیلومتر از ان قابل کشتیرانی است. این رود در ابتدای مسر خود سیلابی بوده و خساراتی به مردم وارد می آورد و به تدریج از سرعت ان کم شده و و جریان آن آهسته میگردد. شهرهای تاریخی بست، نادعلی و زرنج شهرت خود را مدیون این رود و شعبههای ان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید