7 رودخانه بزرگ جهان کدامند؟

خبرنگار: «حرفهایی مطرح شده که روز اولی که شما وارد فرمانداری شدید به خاطر شتری که برای شما کشتند شما در قضیه آب دارید اجازه میدهید که از کف رودخانه برود. از سال1307 تا سال 1332 کشتـی های تجــاری بــار خود را در سرای حاج معین بوشهری تخلیه می کردند.تا چند سال قبل سرا به صورت غرفه غرفه و یا به عنوان انبار مورد استفاده قرار می گرفت تا اینکه در سال 1374 براثرآتش سوزی بخش اعظم آن از بین رفت و بیشتر ستونها و سقف دچار آسیب دیدگی شدید شد.بازار معین معروف به ساباط مانند بازارهای سنتی سایر شهرهای ایران مسقف ودو سقفه با حصیربافته و چوب چندل شده و کاه وگل در سقف اول و با فاصله 30 سانتیمترفا گنبدی شکل در سقف دوم سیمان کاری است در معماری ایرانی با توجه به شرایط اقلیمی منطقه دو سقفه بودن مانع از سرد و گرم شدن سرا میگردید.این عمارت با شماره 2158 و به عنوان بازار قدیمی اهوازدر فهرست آثار ملی ثبت شده است.این اثر طی چند سال اخیر بازسازی کامل گردیده است .

در پاریس، کناره های رودخانه سن بوسیله پل ها به هم وصل شده است که برای رفت آمد وسایل نقلیه و انسان ها مورد استفاده قرار می گیرند. این رود با درازای ۹۵۰ کیلومتر طولانیترین رودیست که تنها در داخل ایران قرار دارد و همچنین تنها رود ایران است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است. رود سند طولانی ترین رودخانه پاکستان است که از منطقه هیمالیا سرچشمه می گیرد.

ین رودخانه از کوه کنه دوده در نزدیکی اردکان واقع در استان فارس سرچشمه می گیرد . سرچشمه و شاخههای کارون سرچشمه شاخههای اصلی کارون (ارمند و بازفت) و چشمه دیمه، زردکوه بختیاری در استان چهار محال و بختیاری است ولی شاخههای فرعی آن از کوههای گوناگون سرچشمه میگیرند مانند خرسان از دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد و دز از بلندیهای لرستان. این استان از شمال به استان لرستان ، از شمال شرقی و شرق به استان های چهار محال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد، از شمال غربی به استان ایلام، از جنوب به خلیج فارس و از غرب به کشور عراق محدود میشود.

پارک آبی ایرانیان با طراحی یک استخر موج به وسعت یک زمین فوتبال، لذت موجسواری در هر چهار فصل را برایتان به ارمغان میآورد. وجود کنگلومرای درشت دانه در قاعده رسوبات پرکننده کانال نشاندهنده افزایش ناگهانی در سرعت جریان رسوبی در ابتدای هر سیکل ریزشونده به سمت بالا است. در یک حوضه آبریز ، که یک سیستم زهکشی طبیعی است، مجاری زهکشی ، یا به عبارتی آبراهههای فراوان ، وجود دارد. اما امروز بیشتر از آنکه شبیه یک رود پرخروش باشد، به نهر کم آب و کوچکی میماند که برای دفع آبهای سطحی ساخته شده است. بیشترین میزان فسفات آب 1/3 میلی گرم بر لیتر در ایستگاه سمیره در فصل بهار و کم ترین میزان آن 1/0 میلی گرم بر لیتر در ایستگاه زال در فصل زمستان بوده است.

ایران نیز از این امر مستثنی نیست؛ به طوری که کیفیت منابع آبی در این کشور روز به روز در حال نزول است و در اکثر موارد با ریخته شدن آبهای آلوده ناشی از فعالیتهای روزمره صنعتی به رودخانهها آلودگی آنها بیشتر شده است. در میان رودخانه های ذکر شده؛ 1) رودکارون : رودخانه کارون پرآب ترین رودخانه کشور محسوب می شود. همین برکناری ساده و برخورد با مسئول هتاک که البته در بسیاری از کشورهای جهان امری طبیعی محسوب میشود، موجی از شادی آمیخته با تعجب را برای بسیاری از کاربران شبکههای اجتماعی ایجاد کرد. به طور مثال نمایندهای که در خیابان بر گوش سربازی سیلی زد در همین روز در کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی یکی از تصویبکنندگان این طرح بود تا شاید دیگر فضای مجازی باعث انتشار چنین کلیپهایی نشود.

زندانیانی که قرار بود اعدام شوند، پیش از اجرای حکم روزهایشان را در این زندان سپری میکردند. با توجه به مطالب ذکر شده در بالا موضوع ایمنی در سدها اهمیت بسیار بالایی دارد خصوصا در کشور ما که بسیاری از نقاط سد سازی در مکان هایی با لرزه خیزی بالا قرار دارند. اما ظهر سهشنبه سوم اسفند بر اساس گزارش مرکز اطلاعرسانی وزارت کشور، احمد وحیدی وزیر کشور در تماس تلفنی با استاندار کرمان، دستور عزل علی اکبر پورمحمدی سرپرست فرمانداری رفسنجان را صادر کرد! اما عقیده دیگر این است: بنا به نوشته لغت نامه دهخدا: دز. رود دز از ترکیب چند رودخانه که در ذیل به آنها اشاره میشود بوجود می آید.

به زودی به خاطر یک بیماری مجبور می شوید چند روزی در بستر استراحت کنید. این قانون که مشتمل بر یک ماده و متن قرارداد و اعلامیه پیوست است در جلسه هیجدهم اردیبهشت ماه یک هزار و سیصد و هیجده به تصویبمجلس شورای ملی رسید. این اثر تاریخی و یادگار ارزشمند از فرهنگ و تاریخ ایران که نشان دهنده ی تمدن چندین هزار ساله ی ایران است، مثل خیلی از آثار تاریخی دیگر در ایران نگهداری نمی شود و در موزه ی لوور فرانسه است.

روزانه ۲۰ هزار متر مکعب آب از رودخانه کرخه توسط آبراهی به نام کانال شهید چمران به رودخانه کارون منتقل میشود. این رودخانه فصلی بوده و جریان آب دائمی ندارد. این رودخانه از کنار شهرهای اردکان ، سپیدان و ممسنی در استان فارس میگذرد که در نزدیکی شهرستان ممسنی رودخانه فهلیان هم به آن می ریزد و بعد از خارج شدن از استان فارس به مسیر خود به سمت جنوب غرب ادامه می دهد و از کنار شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد عبور می کند که پس از ریخته شدن رودخانه های بابا منیر و هفت قنات در آن به سردشت(زیدون)بهبهان در استان خوزستان وارد می شود و با گذشتن از روستای سریره به سمت شهرستان هندیجان در جنوب تغییر مسیر داده و با گذشتن از این شهرستان به خلیج فارس می ریزد.

رود کارون با 950 کیلومتر طول از شهرهای شوشتر، اهواز و خرمشهر عبور کرده و به خلیج فارس میریزد. در واقع ریزهکاریهای فنی صدابردار در طول کار نقش مهمی دارد. از گرما و بیآبی فرار میکنیم اینجا، روی زمین مردم کار میکنیم، از بدبختی! حالا برای بسیاری از مردم که سابقه چنین برخوردهایی را از سوی برخی از مسئولین دارند ولی کلیپی از آنها منتشر نشده، این امیدواری به وجود آمده که از این به بعد مسئولین هتاک و آنهایی که خود را به جای نوکر، ارباب مردم میدانند و چنین برخوردهای زنندهای با مخاطبشان دارند با یادآوری این فیلم از تکرار چنین رفتارهایی پرهیز کنند چرا که ممکن است دفعه آینده این شتر بر در خانه آنها بخوابد.

این مسیر به دلیل وجود مزارع، زیبایی خاص خود را داد. به وجود آمدن تنگه قاعدتاً هنگام طغیان تجن اتفاق افتاد و تجن مسیرتازه ای را برگزید که به احتمال زیاد همین است که امروز شاهد آن هستیم . منبع عکس: سایت لحظه آخر، عکاس نامشخصمناطق اطراف رود کارون از نخستین نواحی شکلگیری تمدن ایران باستان بودهاند و در طول سالیان دراز این رود سبب آبادانی مناطق بسیاری در جنوب ایران شده است. همچنین شرایط اقلیمی این استان تحت تاثیر سه نوع باد به شرح زیر است: اولین باد، جریان سرد نواحی کوهستانی، دومین باد یعنی باد شرجی، جریان گرم مرطوبی است که از خلیج فارس به سمت جلگه می وزد و اما سومین باد ؛ از سمت عربستان می وزد و همیشه مقداری شن، خاک و رطوبت به همراه دارد.

پدربزرگ روزی به دنبال گنج میرود اما هیچ وقت برنمیگردد. در این لحظات است که میتوانم بگویم هیچ چیز شبیه Death Stranding را در بازی ها، یا هرجای دیگر تجربه نکرده ام. در بررسی بازی Death Stranding اولین چیزی که نظرم را جلب کرد این است که این بازی وقتی بیشتر به چشم میاید که از مکالمات بین کاراکترها خبری نباشد. شما با دیدن پل هوره و رفتن به روی آن یک آثار تمام سنگی را مشاهده خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید