۱۰ مورد از بهترین جاهای دیدنی اطراف تهران

بنابراین به مسئولان، مدیران و برنامهریزان توصیه میشود که ضمن توجه به عوامل خطرسازی که در این پژوهش رمزگشایی و بازنمایی شدند، با مدیریت صحیح فعالیتهای صنعتی و معدنی در منطقه پیربکران از شیوع بیش از حد بیماری اماس جلوگیری کنند. این خواب را اگر بیماری ببیند و مشاهده کند که به آن طرف پل رسید و آن سوی پل سبز و خرم بود از بیماری شفا می یابد. دانشمندانی که برای تحقیق به این منطقه سفر کردهاند، آنجا را با وجود زیباییهای بیشمار، به دلیل آمار بسیار کشتهشدگان و گمشدگان، جهنم سبز نامیدهاند. در این مقاله قصد داریم تا با سفر به روستاهای اطراف تهران به معرفی ۱۰ عنوان از بهترین روستاهای گردشگری اطراف تهران بپردازیم پس تا انتها با سفربام همراه باشید.

پس از عبور از فارسان، به سوی دامنه شمالی کوههای لاخرسان با رودخانه گُرگک مخلوط و از کنار روستاهای گوشه و اسدآباد و همچنین 4 کیلومتری شهر جونقان میگذرد و به نام آب جونقان به سوی دره جنوب کوه سالدارون روان میشود و در8 کیلومتری جنوب جونقان به آب بهشتآباد میریزد. یکی از تماشاییترین جاهای دیدنی لواسان روستایی به نام افجه است. این روستا یکی از زیبا ترین و دیدنی ترین روستاهای منطقه هزارجریب است .

سپس با آب کوفی همراه شده و به آب دوآب تغییر نام میدهد و از دره شمالی کوه میلی به نام منطقه دزک پایین رو به خاور روان شده و از شمال همان روستا و سپس از کنار روستای سیف آباد میگذرد و در پایان پس از عبور از کنار روستای افسرآباد به آب کوهرنگ میریزد. در بین مناطق نام برده شده2 منطقه حائز اهمیت هستند که شامل پل زمانخان چرا که در آنجا امکانات اقامتی، پذیرایی، تفریحی و ورزشی وجود دارد و ورزشکاران قایقرانی از سراسر کشور در 2 بخش اسالوم و آبهای خروشان به تمرینات خود پرداخته که این باعث به وجود آمدن منظره بسیار زیبای به هم آمیختن طبیعت و انسان میشود.

سفر ماجراجویانه یعنی سفری به مناطق دوردست طبیعی و رو به رو شدن با شرایط غیره منتظره و غلبه بر مشکلات پیشبینی نشده. در مقابل دماغه شرقی کوه هلن با رودخانه کرّه مخلوط شده و رو به غرب تغییر مسیر میدهد و با پیمودن دره جنوبی کوه هلن از کنار روستاهای دشت ارمند و سونک میگذرد در ورود به دره جنوبی کوه دولگیر با آب سرخون یکی شده و در یک کیلومتری جنوب شرقی روستای کبوسی با آب بازفت که یکی از ریزآبههای مهم کارون به شمار میآید در هم میآمیزد و رو به جلو به دره میان کوههای شِشبر در خاور و آته در باختر وارد میشود.رودخانه کارون در حین جاری بودن در پهنای دشت زیبای هلن باعث به وجود آمدن مناظر بسیار زیبای طبیعی شده است.

شهر سرخون و روستاهای گندمکار، دهنو، کاهیدان و غریب شاهی در مسیر عبور این رودخانه هستند. پس از عبور از روستای سر تنگ در 3کیلومتری روستای ده شیخ با آب دره آبزا در هم می آمیزد و بعد از عبور از روستا های ده کهنه و سر سور به روستای دوراه می رسد. روستاي گشنيزجان در منطقه اي كوهستاني و در سرد سير واقع شده است زمستانهاي اين روستا سرد و تابستانهاي آن ملايم است .

جاج یا جائیج در شمال این رودخانه واقع است . اکثر جوامع قدیمی و بسیار توسعه یافته در برخی از این رودخانه ها تشکیل و رشد کرده اند. حتی جایی که آب از سفره های زیر زمینی استخراج میشود باید از تمام آلودگی ها دور و بِکر باشد. در سالهای اخیر افزایش صنایع فعال در منطقه جاجرود و دفع غیر اصولی پسابهای صنعتی و شیمیایی موجب آلودگی آبهای سطحی و زیرزمینی این منطقه شدهاست.

این موضوع به این دلیل است که در حال حاضر 7 میلیارد نفر روی سیاره هستند، مصرف گوشت و سبزیجات آنها در حال افزایش است، و رقابت فزاینده ای بر سر آب برای صنعت، محصولات سوخت زیستی شهرنشینی و اقلام غذایی متکی به آب وجود دارد. ترکیه قرار دارند. پروتکلهای در خصوص بهره برداری از آب آنها بین کشور ایران و ترکیه وجود دارد، ولی همواره بر سر اجرای آنها اختلافاتی با کشورهای مقابل وجود داشته است . یکی از انگل­های با پراکنش گسترده در دنیا کرم نواری ماهی آسیایی بنام Schyzocotyle acheilognathi (Yamaguti, 1934) می­باشد که در ایران بیشتر باهم نامی Bothriocephalus acheilognathi معرفیشده است ولی دیگر این نام بکار برده نمی­شود.

جاجرود نام خود را از محله بسیار قدیمی و تاریخی جائیج یا جاج واقع در شهر لواسان گرفته است . پیدایش این جنگل قدیمی به ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون سال قبل یعنی دوره اول زمینشناسی بازمیگردد. از سرچشمه های این رود در بخش لواسانات و بخش رودبار قصران تا انتهای این رود که از ورامین نیز میگذرد ، هیچ قصبه ؛ روستا و یا مکانی به این نام جز در شهر لواسان وجود ندارد. آنها در این سفر برای اولین بار شتر لاما را دیدند و نام آن را شتر کوچک گذاشتند. بعد از گذر از آبشار لیدر به سمت جنوب کوهستان در امتداد سرچشمه رودخانه آبشارهای هیجانی کوچک و بزرگ چشم هر بیننده ای را به خود جلب می نماید و برای هر گردشگری جالب توجه است .

مناظری که چشم هر بیننده ای را خیره خود کرده و باعث ایجاد شرایط مناسب برای ورزش های مختلف شده است. در این صورت آبشار یا تند آب ایجاد می گردد . صد ها حوضچه آهکی در ۷ طبقه که در طول سالیان متمادی ایجاد شده باعث ایجاد آبشار شده اند. این رودخانه ها در سراسر دره ها ، دامنه ها و دشت های استان جاری می باشند. اقلیم خاص این منطقه و شرایط جوی این استان باعث شده تا این استان سرچشمه رودخانه های مهمی بوده و در نقاط مختلف آن رودخانه ها کوچک و بزرگی جاری باشد. دراین مطلب قصد داریم درمورد جنگل و رودخانه آمازون وشگفتی ها و رازهای آن بیشتر بدانیم وبا این جاذبه های طبیعی کشور برزیل بیشتر آشنا شویم.

بنابراین غار از نظر طبیعی و تاریخی اهمیت بالایی دارد. مردم، دسترسی به آب با کیفیت و با کمیت مناسب را حق خود میدانند بنابراین تامین آب سالم و باکیفیت از جمله وظایف دولتها برای مردم به حساب میآید. هنری در شارتر تاجگذاری کرد و بالاخره در ۱۵۹۴ با روی آوردن به مذهب کاتولیک و با گفتن این جمله که «پاریس ارزش بسیاری دارد»، وارد این پایتخت شد. وقتی که ماهی وارد رودخانه شد، بلافاصله متوجه غم و تنهایی رودخانه شد و سعی کرد با رودخانه حرف بزند، اما رودخانه به ماهی گفت که از او دور شود.

او این مسیر را از رشتهکوههای آند در پرو آغاز کرد و در سواحل آتلانیتک در برزیل به اتمام رساند. بدنه اصلی این سد از خاک و سنگ ساخته شده است. پس وجود رنگ سبز، بیانگر همخوانی تصویر با متن اصلی است و نقاش با نشان دادن این رنگ، سعی کرده است تا پیروزی رستم بر اولاد را بهخوبی به تصویر بکشاند. یکی از مهمترین و به نام ترین ارتفاعات استان چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات زردکوه بختیاری است.ارتفاعات زردکوه بختیاری سرچشمه اصلی دو رودخانه بزرگ ایران کارون و زاینده رود میباشد. این رودخانه پس از سیراب نمودن روستای چهار موران با یک ریزآبه از شمال هم بستر شده و از طریق دامنه کوه کرّه به سوی عزیزآباد بالا روان میشود سپس به دره شمالی کوه کرّه و هفت چشمه وارد و پس از عبور از روستای کری به نام آب کری خوانده میشود، در 7 کیلومتری خاور جنوبی روستای مزبور به کارون میریزد.

دهانه این رودخانه بسیار عریض است؛ به طوریکه حتی کشتیها قادر به عبور از آن هستند. بدیهی است که با این طول، رودخانه بسیار پر آب است و در قسمت هایی شدت آب به قدری زیاد است که مسیر را عوض می کند. دره زیبا و رودخانه ای پر آب با بستر سنگی ، همه ساله بسیاری از گردشگران را به سمت خودش می کشاند و در حدود ۲ کیلومتر بالاتر از روستای ارم در مسیر رودخانه آبشار معروف ((لیدر )) واقع شده که به خاطر پرخروش بودن آب و واقع شدن در میان جنگل و کوه و نیز چشمه هایی در اطراف ، یکی از جاذبه های مهم گردشگری شهرستان نکا را تشکیل داده است .

طول این رودخانه 405 کیلومتر، شیب متوسط 3 درصد، میانگین آبدهی سالانه1053 میلیون متر مکعب و وسعت حوضه آبگیر حدود27 هزار و 100 کیلومتر مربع است. طول رودخانه890 کیلومتر، شیب متوسط آن 3 درصد، میانگین آب دهی سالانه 18 هزار و 700 میلیون متر مکعب و وسعت حوضه آبگیر حدود60 هزار و 500 کیلومتر مربع است. شهر مساحتی نزدیک به ۱۰۰ کیلومتر مربع دارد و ۱۳ کیلومتر از شرق به غرب، و ۹ کیلومتر از شمال به جنوب کشیده شده است. با توجه به وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی دو کشور ایران و افغانستان رودخانه هیرمند برای هر دو کشور اهمیت بسزایی دارد و از سوی دیگر، مالکیت رودخانه های بین المللی تماماً در اختیار یک دولت قرار ندارد تنش ها و اختلافاتی مربوط به تعیین رژیم بهره برداری و یا تعیین حاکمیت در رودخانه های مرزی یا بین المللی همواره یکی از مهم ترین مسائل و مشکلات دولت ها با یکدیگر بوده است .

ساختمان دی اریتور ها در این دستگاه تبادل حرارتی بین فاز مایع و فاز بخار به وسیله قطعات لوله آلومینیومی انجام می شود. سراسر این رودخانه یکی از مناسبترین مسیرها برای انجام ورزشهای آبی است. این دو رود مهم در شمال غربی شهر فارسان و جنوب غربی روستای قلعه سبزی هستند. از کوههای جنوب شرقی بروجن سرچشمه میگیرد، بهسوی شمال غربی روان میشود و در ۲۰کیلومتری شمال شرقی لردگان به رود کارون میریزد.

این آب در انتهای جنوبی دره دول گیر با رودخانه منُج مخلوط میشود و از طریق دره جنوبی کوه آته به سوی روستای چِته روان میشود. طول آن 25 کیلومتر، ارتفاع آن از سرچشمه 2 هزار و 300 متر و ارتفاع ریزشگاه یک هزار و760 متر و شیب آن 2.2درصد است این رودخانه به نام آب دزداران به دره شمالی کوه میلی وارد میشود و پس از آمیختن با یک ریزآبه خاوری به سوی روستای دوآب صمصامی روان میشود. در شرق روستای اخیر با رودخانه گرداب که از تنگ آبدوهی می گذرد : مخلوط می شود و به نام رودخانه گرم وگاه به نام رود خرسان به ناحیه لردگان در چهارمحال و بختیاری وارد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید