گردشگری ایرانگردشگری ایران

اگر بگوییم کوه سماوس کوهی میان بهشت این مناطق ییلاقی دلربا هست اغراق نکرده ایم .روستای گرسماسریکی از بهترین مسیر ها برای صعود به این قله جذاب است و همه ساله ییلاق گرسماسر میزبان کوهنوردان بسیاری برای صعود به سماوس میباشد . دره ی کالاش ( Kalash ) هم یکی از پر بازدیدترین مناطق طبیعی کشور پاکستان است و سالانه توریستان زیادی را به خود جذب می کند، دره ی کالاش در منطقه ی چیتال ( Chitral ) پاکستان قرار گرفته است. کشتی با امکانات شنا دیگر که لجن می کند 7 متر تجاوز نمی کند، می توانید به دهان در فاصله 640 کیلومتری از بندر از شهرستان آرژانتین روزاریو است.

ییلاق اولسبلنگاه در ارتفاع هزار و 489 متری از سطح دریا، که در فاصله حدود 27 کیلومتری شمال غرب شهر ماسال قرار دارد، گل سر سبد ییلاق های این شهر است و جایگاه شناخته شده ای در میان ییلاق های اطراف ماسال دارد. چنین حرکاتی در طی زمان اختلاف ارتفاع 30 متری در دشتهای شمالی زنجانرود بهوجود آورده است که در محل ورودی شهر، از طرف جادۀ قدیم زنجان- تبریز کاملاً مشخص است. روستای زیبای سوباتان در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است و دارای آب و هوای بس خنک، در فصول گرم سال است.

آن را به نام “سد yacyretá”، و به بهره برداری در سال 1994 قرار گرفت. با رسیدن به روستایی ییلاقی اولسبلانگاه پیشنهاد ما این است که شبی را در کلبه های زیبای ان اقامت کنید و صبح زود با دریایی از جنس ابر روبرو شوید. اگر در یک روز ابری عازم ییلاق زیبای مازیچال شوید خود را سوار بر تکه ای ابر می یابید که میتوانید دور نمای زیبای شهر عباس اباد را ببینید .

اگر میخواهید از شلوغی دنیای شهری و روزمرگی ها رهایی یابید و دل به جاده ای سرسبز و ییلاقی بزنید و درسفری بر فراز اسمان با ابر ها همنشین شوید ییلاق با صفای اولسیلانگاه میزبان خوبی برای شما خواهد بود . اگر از مسیر جاده کلاردشت عازم ارتفاعات مازیچال شوید یکساعت پیاده روی در پیش دارید اما مطمن باشید دیدن منظره شور انگیز این ییلاق زیبا مازندران خستگی از جان شما میزداید. اگر در بهار به دیلمان زیبا سفر کنید میتوانید به استقبال دشتی از شقایق های وحشی که هر بیننده ای را مسحور زیبایی خود میکند بروید. دشت جانستون که به آن جانِستان هم میگویند، در شمال آبنیک قرار دارد و مناظر بسیار زیبا و دلانگیزی برای عاشقان طبیعت دارد.

این ییلاق بسیار بافت سنتی دارد ، و شما میتوانید یک شب بیاد ماندنی در کلبه های چوبی آن که به طور پراکنده در دشت های خرم آن پراکنده شده اند داشته باشید. به همین دلیل نمایندگان مجلس درصدد استیضاح وزیر نیرو برآمدند به طوری که برخی از آنها می گفتند: به استحضار اردکانیان وزیر نیرو رساندیم و نوشتیم که اگر ظرفیت خروجی کرخه برای حداقل ۱۵۰۰ مترمکعب بر ثانیه مهیا نشود، ممکن است با شرایط بسیار ناگواری مواجه شویم. نمونه های آلودگی آب در جهان بسیار زیاد است.از نمونه های اخیر آن می توان به نشت حدود 60 هزار گالن مواد نفتی در سواحل جنوبی شیلی در سال 2007 که دچار سانحه شده و غرق گردید و بدینترتیب، با نشت محمولهی خطرناکش به آبهای اقیانوس، یک فاجعه بزرگ زیستمحیطی را رقم زد؛ فاجعهای که به دلیل ماهیتش رنگ و بویی رمانتیک هم به خود گرفت و ابعاد رسانهای گستردهتری یافت!

چندماه از وقوع سیل ویرانگر جنوب و شمال کشور در اوایل سال ۹۸ نمیگذرد که مجددا با بارش باران استان خوزستان زیر هجمهای از آب فرو رفت. مدیریت بحران خوزستان، به منظور جلوگیری از وارد آمدن خسارت به دامداران، کشاورزان و اهالی روستاهای حاشیه رودخانه دز، کارون و کرخه هشدارهایی داده بود؛ اما رفته رفته آب پشت سدها افزایش مییافت و نگرانی برای مدیریت این رحمت الهی، پس از تحمل سالها خشکسالی بیشتر میشد، عملیات ترمیم سیل بندها آغاز و تهمیدات لازم برای وارد آمدن کمترین خسارت به خوزستانیها و ساکنان حاشیه رودخانهها اندیشیده شد. برای رفتن به روستای گرسماسر از سمت رامسر وارد جاده هریس شوید و پس از حدودا دوساعت رانندگی و عبور از جنکل هاس بی نظیر دالخانی منطقه ییلاقی گرسماسر را روبروی خود میبینید.

مسیر رسیدن به ییلاق اولسبلنگاه،عجله نکنید کمی ماجراجویی در جاده های اطراف شما را به ابگیری کوچک میرساند که خنکای ان روحی تازه میبخشد.صدای رودخانه خالکویی موسیقی زنده ایست که طبیعت ماسال گیلان به شما تقدیم میکند. چگونه با دوقلوها به سفر هوایی برویم؟ آقابیگی در ادامه با اشاره به وضعیت استانهای بوشهر، چهارمحال و بختیاری و فارس با توجه به بارشهای سیل آسا در این مناطق نیز بیان کرد: علارغم بارندگیهای شدید که باعث رکورد در برخی از استانها شدخوشبختانه مشکل خاصی گزارش نشده با توجه به اینکه ۵۰ درصد بارندگی در سال در این استانها باریده مشکلی گزارش نشده است.

روستای جواهرده مازندران چون عروسی زیباست که در نیمی از سال رخت سفید پوشیده از برف به تن میکند و در فصل بهار و تابستان با عطر خوش چمنزار خود دل هر بوم گردی را میبرد . این ییلاق بی نظیر همچون جواهری نه تنها در رامسر بلکه در کل مازندران میدرخشد چنان که میتوانی در هر فصل سال به ان سفر کنی و با هوای مطبوع ان جانی دوباره بگیری و از دیدن جنگل های انبوه و طبییعت شاهکار ان خود را نه در جواهرده رامسر بلکه در بهشت تصور کنی!

البته ییلاق سرسبز دیلمان نه تنها مورد توجه طبیعت دوستان هست بلکه علاقمندان دیدنی های تاریخی به ارتفاعات دیلمان سفر میکنند تا از حمام دیلمان، قلعه ی گرماور و چند آرامگاه مانند آرامگاه باباولی دیدن کنند. متاسفانه مقصران حوادث قبلی هم مانند سیل فروردین ماه ۹۵ و برخی دیگر از بلایای طبیعی در لابلای کاغذها و گزارشهای تحقیق و تفحص کمیتههای حقیقت یاب ماند و اکنون در کنج قفسهها خاک میخورد. ضیائیان بیان کرد: در سه روز آینده وزش باد شدید گاهی همراه با گرد و خاک در شرق کشور به ویژه زابل پیشبینی میشود.

سمیه رجبی (1391) در مقاله «بررسی داستان روز گراز با نظریههای رمان مدرن» این رمان را از منظر مدرنیسم بررسی کرده است. در اینجا این سوال مطرح است که ضعف وزارت نیرو در سیلهای اخیر و چند روز گذشته کشور کجاست؟ در این جا این سوال پیش میآید که مقصران سیل نوروز ۹۸ متوجه چه کسانی بودند؟ وقتی دوباره چنین رویدادی تکرار شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ او بیان کرد: سد سازی شاید در شرایط نرمال با هدف اصلی تامین آب برای شرب و کشاورزی باشد، اما در برخی مناطق صرفا برای کنترل سیلاب صورت میگیرد؛ هرچند ممکن است چند سالی خالی باشد، اما آن یک سالی که با چنین حادثهای مواجه میشود هم خسارات حداقلی میشود و هم جمع آوری آب شیرین به حداکثر میرسد.

دیدگاهتان را بنویسید