پیامدهای انتقال آب رودخانههای خوزستان* توزیع منابع آب به مدیریت ملی نیاز دارد

رییس تیم اعزامی ستاد مقابله با بحران پاکستان ضمن تایید خبر کشته شدن 23 شهروند پاکستانی گفت: تعداد زیادی از کودکان و زنان در این سیلاب ناپدید شده اند که تلاش برای پیدا کردن آنها ادامه دارد.وی با بیان اینکه بیشتر جان باختگان این حادثه عضو مدارس دینی “لیسوا” بودند ، افزود: با توجه به حضور گردشگران در منطقه ، احتمال افزایش تلفات وجود دارد. هند در نشستی با اعضای دولت احتمال تغییراتی در مفاد قرارداد سرچشمههای آب سند را مطرح کرد .پاکستان نیز در واکنشی شدید این اقدام هند را به منزله اعلام جنگ به این کشور دانست .نخست وزیر هند نیز در سخنانی که در رسانهها بازتاب داشت اعلام کرد که آب و خون همزمان نمیتوانند جریان داشته باشند.

دره ی کالاش ( Kalash ) هم یکی از پر بازدیدترین مناطق طبیعی کشور پاکستان است و سالانه توریستان زیادی را به خود جذب می کند، دره ی کالاش در منطقه ی چیتال ( Chitral ) پاکستان قرار گرفته است. ملایی با اشاره به اینکه صنایع ذوب آهن، فولاد و پالایشگاهها در استان اصفهان صنایع ملی هستند، افزود: این صنایع 200 میلیون متر مکعب سالانه آب استفاده میکنند، البته میزان مصرف آب افرادی را که در این مناطق ساکن شدهاند نیز باید در نظر گرفت. در این پژوهش نمونهگیری به روش سهمیهای و براساس سه متغیر سن، جنس و منطقۀ مسکونی در 25 شهرستان و منطقۀ شهری استان اصفهان انجام شده است.

دره ی هونزا از بهترین مناطق طبیعی پاکستان است که درونش دیدنی های بسیاری را جای داده است ، از جمله ی مکان های دیدنی این ناحیه می توان به کمپ راکاپوشی ( Rakaposhi )، کمپ دیران ( Diran )، یخچال طبیعی هوپر ( Hoper Glacier )، راه خونجراب ( Khunjrab Pass )، دریاچه ی عطاآباد ( Atta Abad ) و دره ی ناگار اشاره کرد. از مناطق معروف و کاملا منحصر به فرد پاکستان دره ی نیلوم ( Neelum Valley ) و سوات ( Swat Valley ) و هونزا ( Hunza valley ) هستند که بسیار مورد توجه توریستان واقع شده اند.

دره ی نیلوم به دلیل گیاهان سرسبز و شاداب، چشمه ها ، رودخانه ،دریاچه و تپه های درهم و برهمش همیشه مورد توجه گردشگران طبیعت بوده است، از دیگر مکان های کشمیر می توان به اتموکام ( Athmuqam ) ، کوتان جاگران ( Kutton Jagran )، کارن ( Karen )، راتی گالی ( Ratti Galli )، بابون ( Baboon )، نوری تاپ ( Noori top )،شاردا ( Sharda ) ، دانشگاه قدیمی شاردا ( Sharda University )، کل ( Kel )، سورگان ( Surgon )، حالمت ( Halmet )، تائوبات ( Taobut ) و …

و همین طور به خاطر آشنایی بیشتربا اقشار مختلفی از مردم، تنوع گیاهان گوناگون و جانوری متفاوت ایجاد شده که به اقلیم های مختلفی مانند آمریکا، آسیای شرقی و اروپا تعلق دارند. پایتخت منطقه آزاد کشمیر واقع شده است.در نیلوم رودخانه ای با منظره ای بسیار چشم نواز ، دیدی پانورمایی و همه جانبه و صدایی دل انگیز وجود دارد ، در اطراف رودخانه تپه های کوچک و سرسبز وجود دارد و به جنگل هایی با درختان انبوه منتهی می شود، دره ی نیلوم رویایی ست که به واقعیت مبدل شده.

در نیلوم رودخانه ای با منظره ای بسیار چشم نواز ، دیدی پانورمایی و همه جانبه و صدایی دل انگیز وجود دارد ، در اطراف رودخانه تپه های کوچک و سرسبز وجود دارد و به جنگل هایی با درختان انبوه منتهی می شود، دره ی نیلوم رویایی ست که به واقعیت مبدل شده. از طرفی، در این حوضه وقوع 200-300 میلی­متر بارندگی در طول یک واقعه، با مقادیر روزانه­ ی بین 50-100 میلی­متر که سبب طغیان­ های رودخانه­ ای و وقوع سیلاب­ های شدید می­گردد، غیرعادی نیست، در حالی­که رژیم دائمی جریان رودخانه در سراسر سال نتیجه مستقیم ذوب برف و دبی آب چشمه بوده و لذا وقوع جریان حداکثری در نتیجه­ ی وقایع بارندگی می­باشد.

در تعریفی دیگر فیزیوتراپی به جای استفاده از داروها یا جراحی در درمان بیماری، آسیب یا تغییر شکل با روش های فیزیکی مانند ماساژ، مدالیته های گرمایی و ورزش به درمان می پردازد. «اوتم سینها» کارشناس مسائل سیاسی در دانشگاه مطالعات دفاعی هند، لغو معاهده سند را عملی و مطلوب ندانست و اظهار کرد گزینه عملی در چارچوب توافق استفاده بیشتر از آب رودخانههای غربی است . جلوه های زیبای روستای کرکبود را میتوان در خانه های خشتی و قدیمی و همچنین در کوچه باغ های زیبا و باغات میوه جستجو کرد.

در این دره روستایی زیبا وجود دارد ، روستایی تاریخی و شگرف ؛ البته در تاریخ این روستا اختلافات زیادی است اما در واقع کالاش تمدنی کهن دارد که از یونان باستان به جای مانده ، مردم این منطقه به این تمدن کلاش ( Kelash ) می گویند.ساکنان این روستا مردمانی با آداب و رسوم و فرهنگ باستانی و قدیمی هستند و زندگی شگفت انگیزی دارند و نوعی خاص زندگی می کنند ، آن ها مردمانی شاد هستند اما همه ی خانه هایشان را با رنگ های تیره و مایل به سیاه می سازند ، آنان جشنواره های زیادی دارند که در فصل های مختلف برگذار می شوند و نظر گردشگران را جلب می کنند، روستای کالاش روی تپه ی زیبایی قرار گرفته که زیبایی خود روستا از دیدنی های این منطقه است.

ساکنان این روستا مردمانی با آداب و رسوم و فرهنگ باستانی و قدیمی هستند و زندگی شگفت انگیزی دارند و نوعی خاص زندگی می کنند ، آن ها مردمانی شاد هستند اما همه ی خانه هایشان را با رنگ های تیره و مایل به سیاه می سازند ، آنان جشنواره های زیادی دارند که در فصل های مختلف برگذار می شوند و نظر گردشگران را جلب می کنند، روستای کالاش روی تپه ی زیبایی قرار گرفته که زیبایی خود روستا از دیدنی های این منطقه است. تپه های موری ( Murree ) منطقه ای ییلاقی است که باید در تابستان به آن رفت تا از زیبایی هایش لذت تمام را ببریم، البته اگر به دنبال برف و سرما هستید و می خواهید تجربه ای دیدنی و شگفت انگیز از بارش برف کسب کنید ، می توانید در فصل زمستان هم به موری بروید.

مکان دقیق برگذاری جشنواره ی چوگان ۱۶۸ کیلومتری شهر چترال است که باید از آنجا با شاسی بلند و جیپ ها برای دیدن چوگان رفت و این راه در زمستان به دلیل بارش شدید برف بسته می شود. قاپاما یکی از غذاهای اصلی در کشور ارمنستان است که در زمان کریسمس طبخ می شود و بسیار مشابه با دلمه های ما است. به گزارش ایرنا به نقل از نشریه یورو آسیا، نزاع دیرینه آبی میان هند و پاکستان اخیراً به ابعاد جدید رسیده است و بهتازگی رئیس دستگاه قضا پاکستان نسبت به اقدامات هند بر ایجاد سد و مسیرهای جایگزین بر رودخانههای مشترک میان دو کشور اعتراض کرده است.

همچنین تحلیل خطای دستگاه تیکهنگاری صوتی برای رودخانههای مختلف مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت و بهترین نحوه تنظیم نصب دستگاه به منظور حداقل رساندن میزان عدم قطعیت توصیه گردید. «میان ثاقب نثار» رئیس دستگاه قضا پاکستان در واکنش به اقدامات هند بر رودخانه راوی و کانال ارتباطی آباسیا گفت، اسلام آباد دیگر به هند اجازه نخواهد داد تا سهم آبی این کشور را مورد سرقت قرار دهد. استان چهارمحال و بختیاری با دارا بودن ارتفاعات زیاد و کوه های سر به فلک کشیده و استوار، آب و هوای دلپذیر بخصوص در فصول تابستان و بهار و چشم اندازهای بدیع و چشم نواز یکی از زیباترین استان های کشور بوده و دارای جاذبه های طبیعی زیادی می باشد.

رود پارانا پس از تلاقی با رود ایگواسو، مرز طبیعی بین دو کشور آرژانتین و پاراگوئه را تشکیل میدهد. این کشور روند تبدیل شدن به یک کشور توسعه یافته را طی می کند و همین امر باعث شده تا به سنت ها و تاریخ گذشته اهمیت بیشتری بدهند. قرار گرفته است، این ناحیه بلندترین منطقه روی کره زمین است که به صورت یقه دار شکل گرفته است یعنی در منطقه ای کوچک از ارتفاع ناچیزی تا ارتفاع بسیار بالای ۳۷۳۸ متری دریا کشیده شده است.هر تابستان در شاندور در آغوش طبیعت جشنواره ای به نام چوگان با مسابقات هیجان انگیز برگذار می شود که بهانه ای برای جمع شدن توریستان می شود، اما در تابستان این ناحیه ساکت و خلوت است و آمدن با آن کار هرکسی نیست و نوعی ماجراجویی است.

هر تابستان در شاندور در آغوش طبیعت جشنواره ای به نام چوگان با مسابقات هیجان انگیز برگذار می شود که بهانه ای برای جمع شدن توریستان می شود، اما در تابستان این ناحیه ساکت و خلوت است و آمدن با آن کار هرکسی نیست و نوعی ماجراجویی است. مقامات اعلام کردهاند اگر چه تا زمان پیدا شدن آخرین نفر، عملیات جستوجو ادامه خواهد یافت اما جریان سریع و عمق زیاد رودخانه شانس زیادی را برای نجات افراد مفقود شده باقی نمیگذارد.

عملیات جستوجو و نجاتِ مفقودانِ این حادثه که روز گذشته (چهارشنبه) به وقوع پیوسته با وجود امید کمی که برای پیدا شدن آنها وجود دارد، همچنان ادامه دارد. قایق به هنگام وقوع حادثه، ۳۸ سرنشین داشته که ۱۳ نفر از آنها با شنا کردن به سمت ساحل جان خود را نجات دادند. جنگلهای دو هزار و سه هزار در امتداد رودخانه پرآب دوهزار، جان میدهند برای یک پیکنیک عالی. دره ی هونزا از شمال تا غرب کوهستان در مسیر رود هونزا امتداد پیدا کرده است.این دره ی زیبا در ارتفاعات کوه های بلند است و ۲۵۰۰ متر از سطح دریا بالاتر می باشد، این منطقه آن قدر وسیع است که به سه منطقه ی هونزای شمالی، مرکزی و جنوبی تقسیم شده.

دره ی هونزا از شمال تا غرب کوهستان در مسیر رود هونزا امتداد پیدا کرده است. دره ی کاقان ( Kaghan ) از شمال تا شرق منطقه ی مانسهره ( Mansehra ) پاکستان را در برگرفته، این دره نه تنها گردشگران داخلی بلکه پذیرای تعداد زیادی توریست خارجی هم هست که برای فتح قله های هیمالیا به این نواحی می آیند. اینجا کشوری بسیار زیبا است که از دید جامعه ی بین الملل بهترین مناطق طبیعی را دارد، مخصوصا شمال آن و منطقه ی کشمیر که به دلیل کوهستان های سر به فلک کشیده، رودخانه های پاکیزه، دریاچه های درخشان و حیات وحش غنی بسیار مورد توجه است.

دیدگاهتان را بنویسید