پاسخ سوالات درس به درس علوم دوم ابتدایی

قطعا به این صورت پیشنهادهای متنوعی ارائه می شود که در اجلاس جهانی تغییرات آب و هوایی می توان از آن استفاده کرد. اگر دنبال یک آب و هوای رویایی و جایی میگردید که در کنار دریاچه بتوانید در میان انبوه جنگل پیک نیک آخر هفتهای را بهراه کنید، قطعا دریاچه شورمست یکی از بینظیرترین مقصدها است! در پایان قصد داریم نکاتی را به شما بگوییم که در سفر به تنگه براق باید به آنها توجه داشته باشید. رودخانه بزرگ سن پاریس با ۷۷۷ کیلومتر طول ، یکی از آبراه های تجاری بسیار مهم می باشد که در شمال فرانسه و حومه شهر پاریس قرار گرفته است.

منطقه وسیع واستپی چلم کوه، از زیبا ترین جاذبه های توریستی شهرستان میباشد. غار خمیره به لحاظ طبیعی در حال حاضر چندان حرفی برای گفتن ندارد و اهمیت آن بیشتر به واسطهی قدمت آن و ارتباطش با قلعه و سایر نشانههای باستانی و دفاعی پیرامون و از همه مهمتر احتمال وجود آثار عتیقه و گنج در غار میباشد. به هر خانواده با سه فرزند یا بیشتر با مزایای متعددی شامل خدمات پرستاری، سوبسید حمل و نقل عمومی، مالیات اتومبیل و غذای مدرسه، و نیز ورودی رایگان به موزه ها پاداش داده می شود.

بهترین زمان بازدید: مانند نقاط جنگلی دیگر شمال، دیدن جنگلهای دوهزار و سه هزار در فصل بهار و تابستان بیشتر توصیه میشود. از آنجا که طول قسمت آرام رودخانه زایندهرود بسیار بیشتر از قسمت خروشان آن است، این رودخانه برای یک رفتینگ تفریحی بسیار مناسب است و اگر تا به حال قایقسواری روی آبهای خروشان را تجربه نکردهاید میتواند بهترین انتخاب برای شما باشد. سدیدالسلطنه معتقد است که قلازنگیان یا قلعۀ زنگیان به وسیلۀ پیروان صاحب الزنج که بیشتر از میان سیاه پوستان زنگی بودند، بنا شده است. به لحاظ تقسیمات کشوری، رودخانه از گذشته جزو ولایت موغستان (میناب فعلی) و در دورۀ فرمانروایی ملوک هرموز ضمیمۀ قلمرو آنان و در مجموع جزو ایالت پارس و یا کرمان بوده است که از گذشته به وسیلۀ خوانین محلی، و کلانترانی که به این منطقه اعزام میشدند، اداره میشده است.

به رغم قدمت تاریخی رودخانه که با حوزۀ تمدنی هلیل رود (جیرفت) در پیوند بوده است، اطلاع درستی در مورد وجه تسمیۀ این نام در دست نیست. رودخانه، حیات طبیعی خود را از رودخانۀ هلیل رود (دیورود) گرفته که این رودخانه از حوالی جیرفت (کامودای باستانی مشهور به شهر دقیانوس) سرچشمه میگیرد، از این رو به نظر میرسد که تاریخ مردمان این منطقه نیز با حوزۀ تمدن باستانی جیرفت در ارتباط باشد. امروزه رودان یکی از شهرستانهای یازده گانه استان هرمزگان به شمار میآید که دارای دو بخش (بخش مرکزی و رودخانه) هشت دهستان (آبنما، فاریاب، جغین شمالی، جغین جنوبی و رهدار از بخش مرکزی و دهستانهای رودخانه، رودخانۀ بَر و مسافرآباد از بخش رودخانه) و حدود سیصد و شصت و هشت آبادی است که دویست و پنجاه آبادی آن دارای سکنه (9/67 درصد) و بقیه خالی از سکنه میباشند.

در این زمان رودان به دو دهستان تقسیم شد: دهستان رودان شامل آب گرمو، بالاشهر، برنطین، بم مغان، بیکا، پائین شهر، پلنگی، خراجی، خیرآباد، درسوتا، درگور،دلگشا، ده بارز، ده گل کن، سرجوئیه، سکل، سنگ رستم، شه نظری، علیآباد، فاریاب، قطب آباد، کم لایقی، کمیز، کوشمندر، کهنوبالا، کهنشوئیه، گشوئیه، گلستان، مغزآباد، مغ ریز و وزیری بود. «لت» در لغت یعنی سنگ و «مال» یعنی مالیده شدن و مالش. توصیف و شناخت محیط رسوبی، در برآورد اولیه خواص مهندسی مصالح و برنامهریزی مطالعات ژئوتکنیک کمک شایانی مینماید. در جنوب روستا، استخری به مساحت ده هکتار و مرغزار و شالیزار اطراف، توجه هر گردشگری را به خود جلب مینماید!

رودخانۀ رودان از کوههای سرگزیچ، عالی جمال، پاسفید، سروستان و کوههای شاه احمدی در حوالی دهستان گلاشگرد در هشتاد و چهارکیلومتری شمال غربی کهنوج و شصت و نه کیلومتری جنوب غربی شهرستان جیرفت، سرچشمه میگیرد و با نام رود سی خواران به سمت جنوب سرازیر میشود و پس از گذشتن از کنار روستای آشوب، با رود علی ظهوران درهم میآمیزد و با گذشتن از کنار روستای موردان با رود همکان یکی میشود و با نام رود موردان راه جنوب را پیش میگیرد و پس از گذشتن از روستاهای شارب، شاغلامی و گلاشگرد با نام رود گلاشگرد به مسیر خود ادامه میدهد و پس از آمیختن با رود شور فاریاب به سمت دهستانهای حومۀ کهنوج سرازیر میشود و به رود شیرین تغییر نام میدهد.

همچنین برای افرادی که دوست دارند پاراگلایدینگ را تجربه کنند، در این شهر ورزشی میتوانند آموزشهای لازم برای چتربازی و پاراگلایینگ را فرابگیرند. تنها نوشتۀ مستقل پیرامون اوضاع جغرافیایی و تاریخی و فرهنگی و اجتماعی رودخانه کتاب رودان بهشت جنوب اثر عبدالهادی معتمدی است که میتوان فقط تاحدودی تاریخ رودخانه را از آن استنباط کرد. توجه داشته باشید که در فصل زمستان امکان کمپ زدن در منطقه وجود ندارد، بلکه فقط میتوانید برای دقایقی از تنگه و آبشار آن دیدن کنید و به محل اقامت بازگردید. در گذشته این سد محل زییست ماهی های کپور، قزل آلا، قزل آلای رنگین کمانی، قزل آلای خال قرمز، ماهی سفید، ماهی کراس و زردپر بوده اما در حال حاضر فقط ماهی سفید، کپور، زردپر و کراس در آن مشاهده می شود و این در حالی است که تا چند سال اخیر ماهی قزل آلا از ماهی های معروف موجود در سد لتیان به شمار می رفت اما امروزه اصلی ترین ماهی که در این سد صید می شود، ماهی کپور است.

امروزه اغلب خانوارها از یخچال فریزر های بزرگ و یا ساید بای ساید استفاده می کنند. این مجموعه در واقع به عنوان یکی از بزرگترین پارک آبی های طبقاتی در جهان مورد توجه قرار گرفته که بی شک نمونه مشابه داخلی هم ندارد و از این جهت می تواند برای شما مسافران تور مشهد تجربه جالب و منحصر به فردی باشد. در این مسیر ۱۰ کیلومتر به جلو بروید تا کم کم روستای «جلیزجند» را ببینید، این روستا در کنار دشتی سرسبز و باغ های مختلف قرار دارد که حتی می توانید مدتی هم در آن گشت و گذار کنید.

این رودخانه در ۱۲ کیلومتری غرب مشهد، طرقبه، روستا جاغرق قرار گرفته است. دریاچه تار که آب رودخانه تار را تامین میکند در میان ارتفاعات البرز و در غرب روستایی به نام هویر جا خوش کرده است. ارتفاعات بيش از 3100 تا 3500 متري جناح غربي «اوني» در ساحات شرقي هزارهجات و در فاصله 85 كيلومتري غرب كابل، منشأ و سرچشمه هيرمند است. از آنجا که رودخانه از گذشته تا عصر حاضر (پیش از آنکه به عنوان منطقه واحدی در نظر گرفته شود) بخشی از سرزمین هرموز کهنه و سپس میناب به شمار میآمد، لذا از این شهر نیز به عنوان هرموز و میناب، که در واقع بخشی از آن بوده، یاد شده است.

معلوم نیست ساکنان رودان و رودخانه که در دورۀ هخامنشیان و اسکندر مقدونی میزیستند این رود را به چه نامی میخواندند اما شاید نام آنامیس صورتی از نام آناهیتا باشد که در ایران باستان به عنوان الهۀ آبهای روان اشتهار داشت. اما به مدت ۱۰۰ سال یعنی از آغاز قرن ۱۹ تا آغاز قرن ۲۰ این شهر تازه تاسیس شدیدا زیر نفوذ نیروهای انگلیسی بود که از آن به قصد نظارت بر امور بازرگانی برزیل و احاطه کردن آرژانتین بهره می گرفتند.

پارک ساحلی آفتاب مشهد که به گفته مسئولان آن بزرگترین پارک آبی طبقاتی جهان بشمار می رود، در زمینی به مساحت 4000 متر مربع و زیربنای 15000 متر مربع در تابستان سال 1390 به بهره برداری رسید و این روزها بعنوان شگفت انگیزترین جاذبه شهر مورد توجه قرار گرفته است. نکته مهمی که باید بدانید این است که اگرچه عمق دریاچه در برخی نقاط به 10 متر هم میرسد، ولی هرگز از ارتفاعات بالا به سمت دریاچه شیرجه نزنید، زیرا وجود سنگها و صخرههای زیر آب تا کنون موجب مرگ چندین نفر شده است. اگر این ادعا درست باشد، میتوان این گونه پنداشت که برخی از پیروان صاحب الزنج پس از سرکوبی قیامشان توسط خلفای بنیامیه به این منطقه که در حصار کوهستان و صعبالعبور است، آمدند، تا از مرکزیت قدرت (شام و سپس بغداد) به دور باشند.

برخی معتقدند که چون این رودخانه در مسیر خود گاهی در زمین فرو میرود، به این نام خوانده شده است چنانکه شهر زاهدان را در قدیم دزد آب میگفتند. در واقع رودان و میناب که از گذشته به بهشت جنوب و عروس جنوب اشتهار داشتهاند، دو قطب کشاورزی در استان هرمزگان محسوب میشوند که وجود بخش رودخانه در رودان که به نگین سرسبز هرمزگان معروف و مشهور بوده تا حد زیادی باعث شده تا اسم رودان را بهشت جنوب بنامند. با تشکیل استان هرمزگان در سال 1354ش، میناب یکی از شهرستانهای پنجگانۀ آن به شمار آمد.

رودان هفتمین شهرستان در استان هرمزگان به لحاظ مساحت است که تراکم جمعیت آن 6/18 نفر در هر کیلومتر مربع میباشد. جمعیت مردم بخش رودخانه طبق سرشماری سال 1390 بالغ بر ۱۹۰۲۹ نفر میباشد . علت دوم گمشدگی رودخانه در طی تاریخ، پیوند این سرزمین با ولایت مغستان (هرموز کهنه و سپس میناب) بوده است. نام زنگی یا زنجی یک جای دیگر نیز ثبت شده و آن علی بن زنجی معروف به علی کلویه رئیس قفص و بلوچها بوده که معزالدوله احمد دیلمی میخواست بر وی مسلط شود، اما طی جنگی شکست خورد. رودخانۀ جغین همان است که نئارک، در طی سفر خود از آن به عنوان آرئیس یاد کرده است.

این رود در کنار آبادی بادرگ (بهادرک) به رودخانۀ دژ(رودخانه زیارتعلی) میپیوندد. حوضه آبریز رودخانه سن حدود 79،000 کیلومتر است. رودخانه پارانا نام خود را از زبان توپی گرفته و به معنای بزرگ همانند دریا است. در این زمان دو دهستان رودان و رودخانه با عنوان بخش رودان در نظر گرفته شد که شامل دهبارز، دهستان رودخانه و فاریاب بود. جالب اینجاست که نام این رود به زبان اذربایجانی “آراز چای” یا “آراس چای” و در منابع یونانی و اروپایی به آراکس، آراکسس یا ارکسس شناخته میشود. از رودخانۀ زیارتعلی در متون جغرافیای یونانی و اسلامی با عنوان آنامیس، راغان و زنکان یاد شده است.

اشارهای که منابع یونانی و اسلامی به رودخانۀ رودان(رودخانه زیارتعلی) کردهاند و اطلاق اسامی آنامیس، راغان و زنگان مربوط به آن قسمت از رودخانۀ رودان است که پس از پیوستن به رودخانۀ جغین به سمت میناب (هرموز کهنه) سرازیر میشود. به همین صورت، ابعاد مختلف رودخانه ها در برابر بارندگی ها نیز عکس العمل متفاوت دارند. به شما توصیه میکنیم که پس از گشت و گذار در طبیعت براق به سمت مغازههای محلی بروید و خرید صنایع دستی، لبنیات و محصولات تازه را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید