هم به کار گرفته شد

این جزیره به افتخار این ستوان بی باک، نام کثیری را بر خود گرفت. نذر بی بی پاکدامنان که به نام حضرت فاطمه(س) برپا میشود و مخصوص خانمها است و مردان اجازه خوردن آن را ندارند. در این کشور رسمی وجود دارد به نام «عَلَم به در کردن» که در آن خانوادهای که نذری دارد علم را از حسینیه به خانه میآورد و چند روز بعد هیئتی از عزاداران به آن خانه آمده و علم را به حسینیه باز میگردانند. بعد از مدتی علمای پاکستانی شروع به تاسیس مدارس دینی در این کشور کردند.

سازمانی که نقش نظارت و ساماندهی حوزههای علمیه پاکستان را بر عهده داشته سازمان وفاق المدارس شیعه نام دارد که در سال ۱۹۷۹ میلادی در پی نشستها و همایشهایی که مسئولان و مدرسان مدارس شیعی داشتند رسما تاسیس شد. «اداره تحفظ حقوق شیعه»، «شیعه مطالبات کمیتی» (کمیته مطالبات شیعیان) و «حزب سیاسی شیعه» از جمله سازمانهای شیعی است که در مقاطع مختلف فعالیت داشتهاند. برخی بعد از وی، سید شمسالدین عراقی از سادات موسوی را از جمله مروجان تشیع در کشمیر دانستهاند.

گرایش موسوم به «شیخیه» یا «موالیه» که منسوب به شیخ احمد احسایی و سید کاظم رشتی است. اینطور که مشخص شده است که کشور ارمنستان توانسته هزینه حمل و نقل شهری را به اندازه ۲ درصد کاهش دهد و به ثبات خوبی برساند. در رودخانه دابس براساس گزارش لارینر (1980) غلظت اکسیژن محلول نزدیک به کف رودخانه در اثر بهره برداری از شن و ماسه کاهش نشان می دهد. این سد آب بهار و زمستانه این دو رودخانه را تنظیم میکند. میز – صندلی – لباس – مداد – آب و …

در روش قطره ای به آب کمتری نیاز دارد و تا ۵۰% در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد. نهضت اجرای فقه جعفری در آغاز برای معاف شدن شیعیان از پرداخت زکات، حفظ امنیت مراسم عزاداری، مستثنا شدن راهپیمایی عزاداری از نیاز به دریافت مجوز رسمی، آموزش تعلیمات دینی شیعی برای دانشاموزان و دانشجویان شیعه و مراعات فقه شیعه در قوانین حکومتی برای شیعیان، مبارزه میکرد و توانست با برگزاری تجمعهای بزرگ و فشار به دولت به این خواستهها دست یابد. با توجه به کمبود آب در پایاب (استان اصفهان) و بروز نوسانات شدید خشکسالیها، رشد جمعیت، نیاز به تأمین آب بیشتری برای رودخانه بدون اضافه نمودن ظرفیتهای بیشتر و مضاف بر تقاضاهای موجود (قبل از سال 1333) احساس می شد که مسئولین امر حتی فبل از زمان دانشمند بزرگ شیخ بهایی، اقدام به انتقال آب از حوضه کارون به حوضه زاینده رود توسط برشی که در کوه کارکنان کوهرنگ ایجاد نمودهاند بودند که متعاقبأ تونل شماره یک کوهرنگ در سال 1333 با انتقال حدود 270 میلیون مترمکعب در سال به بهره برداری رسید.

تنگه واشی مکانی با جاذبه های گردشگری است که در حدود ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان فیروزکوه قرار گرفته و با داشتن آب و هوای مناسب در تابستان ها، میزبان جمعیت کثیری از مسافران و گردشگران است. بیشتر بخوانید: جاذبه های گردشگری الیگودرز کدامند؟ منبع اصلی این رود هنوز موردبحث است، بعضی دریاچه ویکتوریا را سرمنشأ اصلی نیل میدانند، اما نشنال جئوگرافی و بیشتر اطلسهای جغرافیایی این دریاچه را بهعنوان سرچشمه رود نیل نمیپذیرند و فقط آن را یکی از منابع تغذیه کننده این رود میدانند. این رودخانه از کوههای بابایغما در جنوب سلسله جبال هندوکش سرچشمه گرفته و بعد از طی صدها فرسنگ به مرز ایران میرسد و پس از سیرآب کردن جلگه سیستان، مازاد آن وارد دریاچه هامون شده و سرریز آن از طریق رودخانه شیله (شیلا- شلاق) وارد گودزره در مرز پاکستان و افغانستان میشود.

فیروزآبادی و عظیمزاده (1391) معتقدند که سطح پایین معیشت در روستاها باعث میشود که آنها بر محیط طبیعی فشار بیشتری وارد کنند و در نتیجه موجب تخریب آن شوند. داستان ساخت این سد به سال 1960 میلادی برمیگردد که دولتهای 2 کشور برزیل و پاراگوئه به این نتیجه رسیدند که میتوانند با همکاری یکدیگر، از منبع مشترک کشورهایشان برای تولید برق استفاده کنند. آیین عزاداری شهادت امام حسین(ع) در ایام ماه محرم که از گستردگی زیادی برخوردار است، معمولا یکی از نشانههای فراوانی شیعیان در این کشور دانسته میشود؛ با این حال باید توجه داشت که تنها شیعیان در پاکستان برگزار کننده آیینهای عاشورایی نیستند و اهل سنت نیز در این مراسم شرکت میکنند.

از نخستین داعیان اسماعیلی که به تبلیغ آیین اسماعیلی در سند توجه کرد، ابوالقاسم بن حوشب، معروف به منصور الیمن بود که برادر زاده خود هیثم را به سند فرستاد. با اینکه برخی درباره تشیع وی تردید کرده اند، بیشتر محققان وی را از شیعیان برشمرده و کتاب های باقی مانده از وی را شاهدی بر تشیع وی دانستهاند. خوجههای اثناعشری، پس از جدایی پاکستان و هند در ۱۳۲۶ش/۱۹۴۷م، شماری از خوجههای اثناعشری به همراه دیگر مسلمانان، هند را به مقصد پاکستان ترک کردند. نزدیکی شیعیان وسنیان در همبستگی آنان در زمان مبارزات جداییطلبانه از هند بیشتر شده بود و یکی از جنبههای این اتحاد آیین عاشورا بود.

آنان از همان آغاز در کراچی سپس حیدرآباد ساکن شدند و بعدها در شهرهای دیگر این کشور نیز اقامت گزیدند. مجلس وحدت مسلمین: یکی دیگر از سازمانهای مهم پاکستان مجلس وحدت مسلمین است که در سال ۲۰۰۹م آغاز به کار کرد. تعداد دقیق جمعیت شیعیان در پاکستان دانسته نیست؛ مهمترین دلیل این موضوع نادیدهگرفتن مذهب در سرشماریهای پاکستان است که خود ناشی از سیاست دولت پاکستان در عدم توجه به تفاوت فرقهای با هدف حفظ وحدت دینی است. برخی از منابع این موضوع را یکی از دلایل گسترش زیدیه در سند دانسته اند.

حسینزاده و جهادی (1386) موضوع سیلاب و آبگرفتگی شهر مشهد را بررسی و آثار غیرمستقیم گسترش شهر را در داخل حوضههای آبریز و احتمال وقوع تشدید سیلاب را در بافت شهری بیان کردند. تا رسیدن به خط تقسیم حوزه آبریز کارون و زاینده رود، راه زیادی نداریم. اما در میانه آبان ماه، آب از پشت سد زاینده رود رها شد و به محدوده شهر اصفهان رسید. یکی از موضوعاتی که افغانستان تأکید بسیاری بر آن دارد آب در مقابل برق یا نفت است.

منابع اسماعیلی از فعالیت یکی از داعیان فاطمی در این شهر در سال های ۳۳۰ تا ۳۴۸ق خبر داده، که توانست حاکم مولتان را به عقیده اسماعیلی درآورد. العزیز خلیفه فاطمی مصر، در سال ۳۷۳ق در مخالفت باعقاید تبلیغ شده از سوی این داعی که معتقد به توفق امامت بعد از محمد بن اسماعیل بود، سپاهیانی به این شهر فرستاد و مولتان به تصرف فردی به نام جلم بن شیبان در آمد که برای خلیفه فاطمی خطبه میخواند و سکه میزد.

حاکمان اسماعیلی مولتان به دست محمود غزنوی شکست خوردند و با اینکه در زمان محمود نشانههای تشیع در از این منطقه رخت بربست، عقاید اسماعیلی در قالب جذب در گرایشهای صوفیانه به حیات خود ادامه داد. در بخشی از سال های سده دهم قمری، حکومت چکها (۹۶۲-۹۹۴ق.) که شیعه بودند بر این منطقه سلطه داشتند و در زمان حکومت آنان تشیع در کشمیر از رونق زیادی برخوردار بود. جمعیت خوجههای اثناعشری پاکستان حدود ۴۲،۰۰۰ تن است که بیشتر آنان در کراچی زندگی میکنند.

با توجه به ساختار سیاسی پاکستان که مبتنی بر نظام «جاگیرداری» و سرداری است برخی از خانوادههای سیاسی به طور سنتی قدرت سیاسی را در دست داشتهاند که در میان آنان خانواده سرشناس شیعه نیز وجود دارند. 8. 7 سرچشمه رود نیل به طور کلی به عنوان… نهادهای علمی و فرهنگی شیعی را به طور کلی میتوان به حوزههای علمیه و نهادهای آموزشی و فرهنگی شیعی تقسیم کرد. تصوف و گرایشهای شیعی: از مهمترین بسترهای رشد عقاید و گرایشهای شیعی در پاکستان، تصوف بوده است. از جمله سیاستمداران سرشناس شیعی که در استقلال این کشور نقش مهمی داشتند میتوان به محمد علی جناح و ژنرال یحیی خان، رئیس جمهور سالهای ۱۹۶۸-۱۹۷۱م.

میزان آبدهی و دبی این رودخانهها در طول سال متفاوت است اما خشکی و قطعی دایمی ندارند، مگر در سالهای خشکسالی متوالی و پایین رفتن سطح آبهای زیرزمینی. حوضة آبريز خزر داراي 7 زير حوضه است كه در هر كدام مجموعه رودخانهها و ريزآبههاي آنها قرار دارند.2 ارس و اترك دو رود مرزي در شمال غرب و شمال شرق ايران هستند كه نخستين رود، قسمتهايي از مرز مشترك ايران با كشورهاي آذربايجان و ارمنستان و دومين رود نيز قسمتي از مرز مشترك ايران با كشور تركمنستان را تشكيل ميدهند. شهرها هم که نفوذ ناپذیر هستند، به همین دلیل شهرها یکباره با حجم زیادی از سیلاب ناشی از طغیان رودخانهها مواجه میشوند.

فرسایش دیواره رودخانه ها که در رودهای مسن با آنها مواجه هستیم باعـث بـروز خسـارات زیـادی در زمـین هـای اطراف رودخانه و سازه ها شده و حریم کاذبی برای رودخانه ها به وجود می آورد که به این ترتیب از پتانسیل زمـین های قابل استفاده اطراف رودخانه ها می کاهد. رودخانه هیرمند با آورد تقریبی سالانه حدود 5/8 میلیارد متر مکعب از کوههای غرب کابل سرچشمه گرفته و پس از طی 1050 کیلومتر وارد ایران میشود. این رودخانه از بخش رزاب و مریوان در کردستان سرچشمه گرفته و پس از عبور از شمال غربی اورامانات، دوآب و شمال هرتا، رودخانههای ژاد رود، قشلاق رود، لیله، لوشه، زمکان، دشت حر به آن پیوسته و سپس وارد کشور عراق میشود.

درازای بخش مرزی اين رود 475 كيلومتر و درازای سر تا سری رودخانه حدود 910 كيلومتراست. این امامزاده حدود 800 سال قدمت دارد و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. از نخستین نمونههای گروههای سیاسی شیعه میتوان به «کنفرانس سراسری شیعیان هند» اشاره کرد که در سال ۱۹۰۷/ ۱۲۸۶ش. در پی سختگیری بر گروههای مذهبی در پاکستان در سال ۲۰۰۲ میلادی این گروه غیرقانونی اعلام شد ولی تحت عنوان جدید تحریک اسلامی به کار خود ادامه داد اما بار دیگر در سال ۲۰۰۳ منحل شد و سپس با نام شیعه علما کونسل کار خودش را ادامه داد. در این دوران طرحی با نام نظام مصطفی برای اجرای جدیتری احکام اجرایی در پاکستان طرح و اجرا شد که برخی از برنامههای آن مانند اخذ زکات اجباری، یک شکل کردن نظام آموزش دینی و دولتی کردن اوقاف شیعه مورد مخالفت شیعیان قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید