نگاهی به وضعیت قراردادهای ایران در رودخانههای مرزی – ایسنا

اداره راه آهن فرانسه «SNCF» طی بیانیه ای اعلام کرد به دنبال بارش شدید باران در این کشور و بخصوص در پاریس، سطح آب رودخانه سن بسیار بالا آمده که موجب زیر آب رفتن بخش های ساحلی این شهر شده است. نشان با تاکید بر ضرورت همکاری مدیران شهری برای توسعه گردشگری و حفاظت از آثار تاریخی حمیدیه، اظهار کرد: برای حفاظت از میراث فرهنگی و توسعه گردشگری در حمیدیه پشتیبانی مدیران ارشد استان و شهرستان و نمایندگان مجلس ضروری است.وی افزود: محلی برای استقرار اداره میراث حمیدیه نیاز است که در صورت همکاری مدیران شهری می توانیم از نیروهای خود در سایر بخش ها و نیروهای با انگیزه سایر دستگاه های اجرایی برای راه اندازی این اداره اقدام کنیم.

بافت روستای اشتبین بواسطه احاطه باغات و سایر عوامل کالبدی نظیر ناهمواریها، بستر سنگی، شیب تند اراضی و شرایط اقلیمی خاص، کاملا فشرده و فقط در محدوده شمالی روستا امکان توسعه محدود وجود دارد. سرب موجود در استخوان در مواقع تب می تواند به سایر اعضای بدن مانند سیستم اعصاب مرکزی ، دستگاه گوارش و کلیه ها زیان وارد نماید. این شهرک در گذشته محل اسکان خارجیهایی بود که وارد تهران میشدند. طبیعت زیبا و سبز این روستا بهشت را به تصویر میکشد.خانههای روستای اشتبین نیز معماری بسیار زیبایی دارد. مسافران پس از گذر از جلفا، روستای سیه رود، نوردوز (مرز ایران و ارمنستان) روستای دوزال، کردشت از سه راهی هراس به روستای زیبای اشتبین وارد میشوند.

این اقدمات است كه كابل را وارد تنش و اختلاف با همسایگان پایین دست خود كرده است. در برخی نقاط جنگل حرا با گونه های هالوفیت همراه است. برخی ازاین سوغاتی ها محصول خود مشهد نیستند بلکه در دیگر نقاط خراسان بزرگ تهیه و در مشهد عرضه می گردند. برای دسترسی به این منطقه باید از مشهد به سمت کلات حرکت کرد. عمده ترین مشکل منطقه در حال حاضر حرکت شن های روان و از بین رفتن جنگل ها ی حرا و پوشش گیاهی می باشد. بستر مناسب برای لارو آبزیان و تاثیرگذاری درامر صید ماهیان از ارزش های اقتصادی آن می باشد که اشتغال و امنیت اجتماعی از آن حاصل می گردد .

باید آن ها را در شرایط مناسب نگهداری کنیم . یکی دیگر از فعالیت های گردشگری منطقه فعالیت پرنده نگری برای علاقمندان به طبیعت است وجود این جنگل ها و طبیعت زیبای آن عامل مهمی در جهت جذب علاقمندان به طبیعت بوده است. از دیگر عوامل تهدید می توان از خشکسالی های ممتد چندین ساله در منطقه نام برد که باعث کاهش آبهای ورودی که حامل مواد مغذی شده است، که این امر باعث اختلال در روند طبیعی منطقه گردیده است.

همچنینبهر ه برداری بی رویه از منابع تالابی (آبزیان – پوشش گیاهی )موجب کاهش بازدهی و نابودی منطقه می گردد . طغیان رودخانه در اردیبهشت ماه و کاهش آن در شهریور است . بلند و گشاد و در لیفه آن از بند استفاده می کردند. بررسی روند تغییرات بارندگی و دبی رودخانه های حوضه کارون بزرگ با استفاده از روش TFPW-MK. به علاوه توده های لاشبرگ در حال تجزیه در روان آب و عناصر مواد مغذی در آن جهت تغذیه و رشد و بقای آن­ها عامل موثری محسوب می شود(5).

این روستا که همچون یاقوتی سبز زیر آسمان فیروزه ای صاف و پاک میدرخشد و با ارتفاع ۳۶۲۰ متر از سطح دریا در منطقه ای کوهستانی واقع شده است که رودخانه ارس از شمال و رودخانه هراس از شرق آن میگذرد. با توجه به روند بهرهبرداری کلیه کشورهای واقع در این حوضه فرامرزی و اثرات تغییر اقلیم، نگرانی­هایی هم برای آینده وجود دارد و لذا همکاریهای آتی برای تدوین رژیم حقوقی مشترک چهارجانبه که در آن ترکیه هم حضور داشته باشد، یکی از راهکارهای موردنظر است. در کشور ارمنستان میزان تفریحات فردی و گروهی ، مسافرت به کشورهای دیگر، نوع رفت و آمد درون شهری و غیره از دسته موارد گردشگری محسوب می شود.

پیترو دلاواله می نویسد: «ایالت مازندران یکی از مستحکمترین نقاط ایران است؛ زیرا از شمال محدود به دریایی است که کمتر میتوان در آن کشتیرانی کرد.» همچنین دلاواله ضمن اشاره به تعداد اندک ماهیهای سواحل فرحآباد، دلیل آن را نا آشنایی ماهیگیران به صید ماهی یا ترس آنها از رفت به وسط دریا میداند. هر ۲ یا ۳ سال یک بار تخم ریزی میکند و بین ۱۴ و ۱۷ سالگی بالغ میشود و به واسطه بهترین خاویار، رتبه گرانترین ماهی و خاویار جهان را داراست. در قبرستان روستای اشتبین، سنگ نبشته هایی مشاهده میشود که مربوط به ۸۰۰ سال قبل است ولی متاسفانه به خاطر سوء مدیریت این سنگ نبشتهها ، شکسته هایی از این آثار بر زمین قبرستان پراکنده شده است.

جنگل های مانگرو موجود در منطقه بعنوان یکی از مهمترین زیستگاه های پرندگان آبزی بومی و همچنین مهاجری می باشد که در فصل مناسب از نقاط سردسیری عرض شمالی کره زمین به منطقه کوچ می کنند . این منطقه شامل خور های متعدد ی است. این منطقه شامل خور مرکزی جاسک و کفه های گلی به همراه جنگل های حرا می باشد. کاپیاتا یکی از شهرهای بخش مرکزی در کشور پاراگوئه است که جمعیت بیش از ۱۵۰ هزار نفری دارد این شهر دارای دروازه های بزرگ و بسیار دیدنی است و در لیست شهرهایی قرار دارد که مردمانش علاقه زیادی به خرید ملک و املاک دارند.

رود تجن به طول حدود 140 کیلومتر از کوههای علی خانی، داراب کوه و سرکوه از ناحیه کوهستانی هزار جریب در دامنههای شمالی رشته کوه البرز سرچشمه میگیرد و با گذشتن از شرق شهر ساری، نزدیک آبادی خزرآباد، در 25 متری پایینتر از سطح آبهای آزاد به دریای خزر میریزد. برگ درختان در فرآیند عمل فتوسنتز به عنوان یک ماده آلی محسوب می شوند که حدود 75درصد از عناصر معدنی جذب شده از خاک در برگ گیاهان متمرکز می گردد و موجب افزایش عناصر غذایی در خاک می گردد و در نتیجه لاشبرگ ها خواص فیزیکی خاک را اصلاح می کنند و هم­چنین ارتباط بین سطح برگ و آزاد شدن مواد غذایی از لاشبرگ درختان در حال تجزیه بخش مهمی از چرخه ی عناصر غذایی در اکوسیستم جنگلی منطقه می باشند(8).

اولین کسی که توانست در کاتگوری و طبقه بندی این جنگلها، و خیلی از گیاهان و حیوانات دیگر نقش ایفا نماید ابو علی سینا بود ،که گونه ای از دو گونه مشهور در دنیا بنام (اوءسینا)بنام اوست،از جنگلهای تمر هم، سواحل حساس اکولوژیکی یاد میشودوآنطوریکه متخصصین و مهندسان آبزیان بدان اشارت مینمایند، که قاطبه موجودات آبی و بخشی از حشرات آبی و پرندگان دریایی ،بخش غالبی از زندگی خود را، تا رسیدن به مرحله جوانی و نوجوانی در این مناطق سپری مینمایند و از سوئی برگهای این درختان ،پس از تجزیه شدن در آب ، مواد آلی شده، و باعث تولیدات اولیه زی شناوران گیاهی و متعاقب آن زی شناوران حیوانی (زئوپلانکتون)میگردد، بطوریکه چرخه حیات برای تمامی موجودات آبزی فراهم میشود.

گاهی تشکل درونی بر مجموعه­ای از آنها حاکم میشود و گاهی تشکل درونی بر آنها حاکم نیست؛ ولی چیزی که شعر آتشی را همیشه نجات می­دهد تخیل تصویرساز اوست.» (مختاری، 1378: 68) این تخیل سرشار نتیجۀ وفاداری او به تجربۀ خود است؛ یعنی تخیل وی برگرفته از محیط وحشی اقلیم اوست. این روستا یکی از معدود روستاهای استان آذربایجان شرقی است که دهها کتاب و آثار تاریخی از جمله کتاب تاریخ نادری در بین مردم روستا نگه داری میشود. به گفته مردم این روستا، این روستای سرسبز در زمانهای بسیار قدیم، حالتی قلعه مانند داشته است و کمتر کسی میتوانسته است به آن دسترسی پیدا کند.

به گفته کارشناسان علت نامگذاری روستای اشتبین بدین نام این است که، این روستا از ترکیب سه روستای همجوار به نامهای «هراس»، «جعفرآباد» و «سیاوشان» تشکیل شده و از این رو «اوشتبین» مرکب از دو کلمه «اوش» به معنی عدد سه و «تبین» به معنی طایفه در زبان تاتی تشکیل شده است. زیرا معمولا انواع بیماریها از طریق آبی که مانند رودخانهای در شهر جریان یافته است به راحتی منتقل می شوند و به همین علت شیوع بیماری در هنگام سیل بیداد می کند. جنگلهای حرا دارای ارزشهای مهمی جهت تفرج و گردشگری هستند از مهمترین فعالیتهای گردشگری جنگلهای مانگرو جاسک تفرج از طریق فعالیت های قایقرانی می باشد.

0 دیدگاه دربارهٔ «نگاهی به وضعیت قراردادهای ایران در رودخانههای مرزی – ایسنا;

دیدگاهتان را بنویسید