نگاهی به رمان «رودخانه ی تباهی: فرار از کره ی شمالی

پیرامون پل زمانخان و در مسیری به سمت سد زاینده رود اقامتگاه بومگردی و یا باغاتی را که برای کمپ و چادر اجاره داده میشوند میتوانید به مدد نقشه های گوگل مپ اجاره کنید و از مدارس روستاها هم میتوانید در ایام نوروز برای اقامت استفاده نمایید. روستای خشویه دارای بافت قدیمی و جذابی است که دیدار از اون خالی از لطف نیست و همینطور روستای چم نور هم طبیعت زیبایی برای عکاسی دارد و میتوانید از کنار جاده نمایی از روستا، رودخانه، درختان، مزارع کشاورزی را همگی داخل یه قاب عکس ثبت کنید. علاوه بر این روستای مورکان یک مسجد جامع بزرگ و نوساز هم داره که در نزدیکی ساحل زاینده رود احداث شده و طبیعت زیبایی از جویبار و درختان اطراف آن قرار دارند.

از جمله ویژگی های جالب توجه پل زمان خان که باعث ماندگاری در برابر امواج رودخانه در این قسمت نسبتا تنگ و باریک از رودخانه زاینده رود شده این هست که هم پایه های کناری و هم پایه میانی این پل در داخل آب قرار نگرفته بلکه بر صخره هایی بزرگ و استوار قرار گرفته که در دو سو و در میان رودخانه در این تنگه باریک قرار داشتند. جاده از یه تپه در مجاورت روستا میگذرد و بنابراین از فراز جاده میشه داخل حیاط و ساختمان خانه های روستایی را دید.

داخل واحد شیک و طراحی مدرن است.زیرا به دلیل داشتن دکوراسیون شیک و لاکچری بهترین انتخاب و اقامت روزانه است. دانش آموزان (دختر و پسر)در اين روستا تا مقطع دبيرستان ادامه تحصيل مي دهند.و تعداد يك مدرسه ي ابتدايي پسرانه يك واحد مدرسه ابتدايي دخترانه (ابتدايي،راهنمايي،دبيرستان) سه واحد مربوط به پسران(ابتدايي،راهنمايي،دبيرستان) كه مجموعآ تعداد 540 نفر دانش آموز در اين مدارس ادامه تحصيل مي دهند. این مسیر را ادامه میدهیم تا به روستای چمکاکا برسیم. این منظره به ویژه در اواسط آبان ماه که جاده، رنگ های طبیعت در این منطقه غوغا میکند بسیار تماشایی است. متخصصان کارن روف یاد آور شده اند که برداشتن سنگها از درون دریاها یا بسترهای رودخانهای غیرقانونی است چرا که باعث آسیب به طبیعت میشود.

وجود رودخانهای که در قلب بوستان قرار گرفته است سبب میشود نهج البلاغه هوایی ملایم و دلچسب داشته باشد. روستای مورکان در شیب یه تپه قرار داره و طبیعت بیشه و باغ و کشتزارهایی که در حاشیه رود در مجاورت روستا قرار داره، زیبا و دل فریب است. طبیعت پیرامون این مسیر چشم انداز زیبایی از دشت و تپه های سرسبز را در پیش چشمان شما قرار میدهد. گاهی از فراز ارتفاعات دورنمای زیبایی از بیشه ها و جنگل های حاشیه زاینده رود را میتوانیم ببینیم.

دبی رودخانه از طریق روش جسم شناور محاسبه گردید و نمونه ها در حد راسته شناسایی شدند. نظير روش «يكي از سواحل رودخانه به عنوان مرز» و نيز روش «بهكارگيري معيارهاي مختلف براي قسمتهاي مختلف رودخانه». مناطق ییلاقی با آب و هوای عالی و طبیعت آرام و روستاهایی با مردم خونگرم که حس و حال زندگی ناب و بدور از شلوغی و هیاهو را برایتان تداعی میکنند. این محله از بافت شهری نسبتا منظمی برخوردار است و از نظر فضای سبز و دسترسی به سایر مناطق وضعیت مناسبی دارد.

هر کدام از این خودروها با ظرفیت حداکثر 7 نفر، در حدود ۱٫۵ مسافران را در مناطق خاص جزیره گشتوگذار میکند. 7- چه زمانی از وسایل و ابزاری مانند چرخ برای جابه جا کردن اجسام استفاده می کنیم؟ در یاسه چاه اگر از روی پلی به سوی رود حرکت کنیم به روستای صادق آباد میرسیم که باز هم باید به مسیر خودمان در جاده حاشیه رود ادامه بدهیم. روستای صادق آباد محل تلاقی جاده دیگری هم هست که به طور مستقیم از نزدیکی شهر تیران تا روستای صادق آباد کشیده شده. اگر از مسیر ساحلی زاینده رود از باغبهادران به پل زمان خان آمده باشید مسافتی حدود پنجاه کیلومتر را در حدفاصل باغبهادران تا پل زمان خان طی کردید.

بعد از مورکان جاده به سمت پل زمان خان یا سامان ادامه پیدا میکنه و در طی این مسیر از دل روستاهای متعددی عبور میکنیم مانند سعیدآباد یا همان کرچکان، برنجگان، خشویه، زردخشویه، چم علیشاه، چم نور و چم تاق. چم به معنی پیچ رودخانه گفته میشود یا همان پیچ و تاب خرامان رودخانه. C.Vp: ضریب تغییرات، S2: واریانس ویژگی موردمطالعه و X2: مربع میانگین همان ویژگی موردمطالعه می­باشد. ضریب مئاندری بیشتر از ۱/۵ بوده و بواسطه شیب کم، پتانسیل حمل رسوب آنها کم بوده و بار رسوبی عمدتا ریزدانه (رس و لای) است.

اما با این همه، فقدان تسهیلات حمل و نقل مدرن و فرسودگی ناوگان ترابری، یكی از موانع توسعۀ پاكستان به شمار میرود. روستای مورکان در 7 کیلومتری شهر باغبادران یکی از این روستاهای شاخص گردشگری است. پل زمان خان فاصله چندانی با شهر سامان ندارد. این پل در فاصله حدود 100 کیلومتری اصفهان قرار دارد و دو مسیر دسترسی به آن از اصفهان وجود دارد. مسیر نزدیک تر مسیر اصفهان به نجف آباد و سپس تیران است و بعد از تیران وارد جاده سامان میشید و چند کیلومتر قبل از سامان به پل زمان خان میرسید. مسیر دوم مسیر اصفهان به شهرکرد است.

حتی هنگامی که دولت ربانی کنترل منطقه را به دست آورد، سربازانی که برای محافظت از این سایت اعزام شده بودند، همچنان به غارتهای خود ادامه میدادند. در شهر «سان نیکولاس ده لوس آرویس» واقع در آرژانتین که بخشهایی از رودخانه «پارانا» از آن عبور میکند، دو دیوارنگاره عظیم با موضوع نگرانیهای روزافزون درباره مسائل محیط زیستی مرتبط با کاهش سطح آب این رودخانه بر روی ساختمانها نقش بستهاند. شما میتوانید این معماری زیبا را نیز در شهر زیبای ماسوله نیز بیابید. این منطقه زیبای جنگلی کوهستانی با چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبا و جاده آسفالته دارای جاذبه های زیبای طبیعی اعم از رودخانه، پارك جنگلی است.

ما قبلا در مسیر رکاب زنی خودمان شبی را در صحن و ایوان مسجد مورکان و طبیعت زیبای آن کمپ شبانه برپا کرده بودیم. این مسجد دارای صحن و ایوان نسبتا وسیعی است که در زیر سایه یک درخت بسیار تنومند و کهن سال قرار گرفته اند. با ادامه حرکت در جاده ساحلی زاینده رود به روستای نسبتا بزرگ مارکده میرسیم. شهرک دشتی و روستای سوادجان هم در نزدیکی همین محله هستند. در نزدیکی همین مسجد یک باغ اقامتگاه بومگردی هم هست. در این مسیر و بعد از عبور از پلی از روی رودخانه و بعد از عبور از مجاورت روستای چلوان به میدانی خواهیم رسید که جاده سمت راست به محل پل تاریخی زمان خان و جاده سمت چپ به شهر سامان میرسد.

در جاده اصلی تیران به سامان باید به سمت چپ بپیچیم که به پل زمان خان و شهر سامان میرسیم. در اینجا باید خودرویتان را در فضای باز کنار جاده متوقف کنید و از ماشین پیاده بشید و به لبه ارتفاعات نزدیک بشید. با دیدن تابلو روستای مورکان در کنار جاده باید به جاده فرعی سمت راست بپیچیم که بعد از یکی دو کیلومتر و عبور از روی پلی از روی رودخانه به محل روستای مورکان میرسیم. در طی این مسیر دقت کنید که در دو محل به سه راهی جاده میرسید که اگه بخواهید مسیر ساحلی رو انتخاب کنید باید مسیر سمت راست رو انتخاب کنید، چون مسیر سمت چپ شما را از رودخانه دور میکنه و به جاده سامان میبره.

یکی از این سه راهی ها بعد از روستای برنجگان قرار داره که باید مسیر سمت راست را انتخاب کنید که بعدش به روستای ساحلی خشویه میرسه. سه راهی دیگه بعد از روستای چم علیشاه قرار داره که مسیرش همون مسیر سمت چپ هست و از رودخانه فاصله میگیره و به جاده سامان میرسه و مسیر سمت راست هم به روستای چم نور منتهی میشود. بعد از روستای چم نور از محل روستای چمتاق و با عبور از پلی از روی رودخانه، جاده از زاینده رود فاصله میگیرد و وارد جاده ای به نام شوراب میشه که بعد از عبور از گردنه های کوهستانی کم ارتفاع به جایی در جاده اصلی تیران به سامان میرسه.

از پل زمان خان جاده ای به سمت بالادست رودخانه ادامه پیدا میکند که بعد از گذشتن از پل در ارتفاعات مجاور رودخانه به سمت سد چادگان راهی میشیم. در مسیر جاده باغبادران به سمت بالادست رودخانه یعنی به سمت پل زمان خان از روستاهای متعددی خواهیم گذشت که برخی از آنها جاذبه های طبیعی و گردشگری شاخص تری دارند. بعد از روستای سواد جان یا همون سوده جان به ارتفاعات بالادست شهرک هوره میرسیم. قاب بسیار زیبایی از رودخانه و پیچش آن و بیشه و جنگل پیرامون آن همراه با نمای زیبایی از کوه ها و چشم اندازی از شهرک هوره در پیش چشمان شما قرار میگیرد.

غالب گردشگران در این روستا توقف میکنند و عکس های زیبایی از بافت خاص روستا میگیرند. در این قسمت از جاده زیباترین نماهای طبیعت بیشه و درختان را به نظاره میشینیم به ویژه در فصل پاییز بسیار اغوا کننده است مخصوصا اگر قبلش بارندگی یا مه رقیقی در منطقه باشد نماهای بهشتی زیبایی اینجا آفریده میشود. دشت لار از زیباترین دشتهای ایران است که در منطقهای در ۷۰ کیلومتری شرق تهران و در دامنه رشته کوههای البرز قرار گرفته. جایی که از فراز آن یکی از زیباترین چشم اندازهای رود زاینده رود را میتوانید مشاهده کنید. اندرو کلارک بازی در چند فیلم سینمایی از جمله فیلمهای پاترسون دنیا را نجات می دهد (1987)و فیلم بلاند را در کارنامه بازیگری خود دارد.

بنابر گفته مسئولان این مجموعه به عنوان بزرگترین پارک آبی طبقاتی جهان، آوازه خود را به گوش سراسر مردم دنیا رسانده است. از آن روزگار تا کنون که شصت سال میگذرد، این عامل، تنها عامل تعیین کننده در حیات سیاسی کشور و نقش حقوق بشر بوده است. یاسه چای تقریبا در مسیر 5 کیلومتری جاده پل زمان خان تا سد زاینده رود قرار دارد. خانه ها به گونه ای در مجاورت هم قرار گرفته اند که تصور میکنی هیچ کوچه ای میان آنها قرار ندارد. علاوه بر آن ظاهرا امکان اجاره ویلا در روستا و پیرامون آن هم مهیاست. نکته قابل توجهی که هنگام عبور از روستاها مشاهده میکنید وجود سرویس های بهداشتی تمیزی است که برای استفاده اهالی و رفاه مسافران در میان روستا و حتی مجزا از مساجد ساخته اند و به صورت رایگان میشه از آنها استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید