مقایسهی انواع جهشهای ویروس کرونا و واکسنهای کووید-19 – سیناکر

داده های محدود موجود، حاکی از شدت کمتر بیماری ایجاد شده توسط اومیکرون نسبت به سویه های قبلی است. دولت مجارستان تنها کشور عضو اتّحادیهی اروپا است که تا این تاریخ اظهار تمایل به این واکسن کرده است. دکتر مایک رایان، مدیر برنامههای اضطراری سازمان بهداشت جهانی نیز در اینباره میگوید: این ویروس ثابت کرده شگفتیهای ناخوشایندی را برای ما به ارمغان میآورد. همچنین دکتر احمدرضا مبین، متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی زنجان، بیان کرد که احتمال تهاجمیتر شدن اومیکرون از بدنی به بدن دیگری وجود دارد.

BA.2 در پروتئین اسپایک، یعنی جایی که ویروس به سلولهای بدن میچسبد، پنج جهش منحصر به فرد دارد. این سویه جهش یافتهتر از امیکرون است و اولین بار در 10 دسامبر شناسایی و منشا آن کامرون معرفی شده است. تاکنون حداقل 12 نفر به این واریانت مبتلا شدهاند و با توجه به اینکه جهش یافتهتر است، مقاومت بالایی در برابر واکسنها از خود نشان داده است. البته بر اساس گفته های رئیس بیماری واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، مهمترین علائم امیکرون خستگی تا چند روز بعد از ابتلا، بدن درد، سردرد، خارش گلو، آبریزش بینی و عطسه است.

البته در خصوص ابتلای مجدد به امیکرون، محققان بیان کرده اند که احتمال آن بعد از چند ماه وجود خواهد داشت. به گزارش شهرآرانیوز، از دیروز تا امروز ۲۸ بهمن ماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۷ هزار و ۵۴۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲۳۴۲ نفر از آنها بستری شدند. پروتئینهای خوشهای امیکرون به راحتی میتوانند از آنتی بادی افراد عبور کنند و برای همین است که واکسنهای فعالی مقاومت بالایی در برابر امیکرون ندارند؛ اما تجزیه و تحلیلهای جدید نشان داده است که سلولهای امیکرون نمیتوانند از سلول T فرار کنند و قابل شناسایی هستند.

برای همین باید گفت که سویه امیکرون نسبت به نمونههای قبلی خفیفتر است؛ اما نتایج تحقیقات متخصصان نشان داده است که بر خلاف تصور اولیه، اومیکرون باعث بستری و مرگ شود. همچنین متخصصان بیان کردند که بهتر است تا افراد واکسن آنفلوانزا را هم تزریق کنند. تاکنون این نوع ویروس در کشورهای بسیار کمی دیده شده است. همچنین اینکه بیشترین درصد افراد مبتلایان به این ویروس را کودکان تشکیل میدهند. در حقیقت میزان اثربخشی واکسنهایی که دو دوزشان 90 درصد ایمنی ایجاد میکرد، هم اکنون به مقدار 30 درصد کاهش پیدا کرده است.

برای انجام واکنش PCR در حجم نهایی 25 میکرولیتر به میزان 5 میکرولیتر از الگوی DNA استخراجشده، 5 /12 میکرولیتر مستر میکس (شرکت سینا ژن)، 1 میکرولیتر پرایمر Forward ،1 میکرولیتر پرایمر Reverse و 5/5 میکرولیتر آب مقطر دیونیزه اضافه گردید. در تزریق دوز سوم علاوه بر افزایش آنتی بادی، باعث بهبود سیستم ایمنی سلولی در برابر با امیکرون و خنثی سازی ویروس میشود. به اعتقاد بسیاری از متخصصان حوزه بهداشت این ویروس خطرناکترین و مقاوم ترین سویه جدید کرونا است. البته فقط دو مورد مبتلا به اومیکرون شناسایی شده است. شش مورد از یک نوع شدید و نادر ایجاد لختهی خون شناسایی شد.

همچنین برای قطع زنجیره بیماری، شناسایی افراد مبتلا و قرنطینه آنها ضروری است. البته مرگ بیشتر برای افرادی است که بیماری زمینهای دارند یا واکسن نزدهاند. علاوه بر این، اومیکرون سرعت انتشار بالایی دارد؛ اما نظر کشندگی به عواملی از جمله جنس، نژاد و بیماریهای زمینهای بستگی دارد. کرکوف هشدار داد که به دلیل معرفی سویههای جدید، علاوه بر واکسیناسیون جهانی، نیاز است تا اقداماتی از جمله پوشیدن ماسک، تهویه مناسب و فاصله گذاری اجتماعی بیشتر از همه وقتها جدی گرفته شود.

تعدادی دیگر از بیماران مبتلا به کووید مثبت که در همان منطقه زندگی میکردند، از جمله چندین کودک نیز ترکیب یکسانی از جهشها را نشان دادند. دیگر داروهای معرفی شده مانند فاویپیراویر تاثیر روی درمان و بهبود بیماران کرونایی یا مبتلا به Omicron ندارند. تاثیرگذاری واکسنها یکی دیگر از نگرانیهای جهانی گونه Omicron میباشد. البته مساله دیگر که باید در نظر گرفت، علاوه بر کشنده بودن این نوع واریانت جدید، عوارض آن هم طولانی مدت در فرد خواهد ماند. در حالیکه نوع دلتا عوارض شدیدی در مبتلایان برجای می گذاشت، سویه اومیکرون به مراتب خفیف تر بود و و برتری آن نسبت به سویه دلتا، مسری تر بودن بشمار می رفت.

افراد بین 20 تا 30 سال به دلیل تماس بیشتر و بیرون بودن آن ها در محیط کار، بیشتر از بقیه امکان ابتلا به اومیکرون را دارند. نشانههای مشترک بین مبتلایان امیکرون، علائم سرماخوردگی است. در آخرین مطالعات انجام شده، مشخص شده است که اثربخشی دو دوز واکسن های مدرنا و فایزر میتوانند تا حد بسیار زیادی جلوی ابتلا به امیکرون را بگیرند. لذا برخی نگران هستند ترکیب این دو بتواند ویروس قدرتمندتری ایجاد کند.

با اینکه این ویروس بیشتر سنین پایین را مورد هدف قرار دادهاست؛ اما افراد میانسال هم درگیر این ویروس شدهاند. علاوه بر این، نیاز است تا کشورهای توسعه یافته به جای تقویت خود، تعداد واکسن کافی در اختیار کشورهای فقیر قرار دهند تا به هدف بتوانیم به هدف واکسیناسیون جهانی برسیم. بر اساس دادههای منتشر شده در خصوص امیکرون، محققان دریافتهاند که ویروس امیکرون به جای درگیر کردن ریهها، بینی، گلو و نای را مورد هدف قرار میدهد. خود ویروس اصلی عامل بیماری MERS از گیرنده دی-پپتیدیل-پپتیداز-۴ یا DPP4 برای ورود به سلول انسانی استفاده میکند و کاری به ACE2 ندارد.

از پزشک خود در خصوص درمانهای مورد نیاز اطلاعات لازم را کسب کنید. البته دانشمندان معتقدند که برای گرفتن نتایج دقیق بین چند هفته تا 100 روز زمان نیاز دارند. دکتر کمال حیدری، معاون وزارت بهداشت، در آذرماه 1400 بیان کرد که قدرت سرایت امیکرون بین 3 تا 5 برابر نوع دلتا است. در خصوص قدرت سرایت امیکرون تاکنون نظرات مختلفی بیان شدهاست. از آنجا که این سویه باعث ایجاد بیماری و عفونت در گلو میشود، از این رو، اولین نشانه آن گرفتگی صدا است.

دلیل اینکه افراد به دلیل ابتلا به امیکرون در ایران فوت شده بودند، تزریق نکردن واکسن بوده است. احتمال ابتلا به بیماری شدید و مرگ در مبتلایان به سویه گاما: سویهی گاما در برزیل سبب پر شدن ICU ها شد. از این رو شاهد افزایش مبتلایان به امیکرون در جامعه هستند. کارایی تمامی واکسنهای تولید شده در دنیا کاهش پیدا کرده است. البته نتایج تحقیقاتشان بیان میکند که امیکرون از سیستم ایمنی گریزان تر است و همچنین میتواند اثرهای بدتری روی قلب، کلیه، کبد و دستگاه گوارش وارد کند. نتایج نشان دادهاست که علائمOmicron تا 5 روز در بدن افراد باقی میماند.

این تکنولوژی مبتنی است بر استفاده از یک ویروس سرماخوردگی معمولی غیرفعّالشده، مشابه چیزی که در واکسن آسترازنکا استفاده شده است. با این حال هنوز نقش این سویه در افزایش اخیر موارد ابتلا در آفریقای جنوبی تایید نشده است. در خصوص اثربخشی واکسنهای ایرانی هم اقداماتی در حال انجام است؛ اما هنوز اثربخشی کافی در برابر امیکرون را ندارند. تست امیکرون در شرایطی از افراد گرفته میشود که مبتلا به کرونا بوده و علائم امیکرون را هم دارند. بنابر این اگر فرد برای سفر یا امور مهم میخواهد برنامه ریزی کند، بهتر است قبل از آن تست کرونا بدهد. البته محققان دریافتهاند که اولین نشانه ابتلا به امیکرون، گرفتگی و خشن شدن صدا است.

اولین شخص مبتلا فردی بوده که واکسیناسیون را کامل انجام داده و به تازگی از سفر به کامرون برگشته بود. اگر علائم تنفسی حادی داشتند، به اولین مرکز درمانی یا پزشک مراجعه کنند. جهت اطلاعات مفصل در مورد طول قرنطینه طبق شرایط و گایدلاین های مختلف به فایل طول قرنطینه نهایی مراجعه شود. پرایمر مورد استفاده از ژن ITS1 بر اساس مطالعه انجام شده توسط Moghaddas و همکاران در سال 2014 (13) استفاده گردید. دکتر ایپیندر سینگ، استاد داروسازی دانشگاه استنفورد در این باره میگوید: قرصهای خوراکی به سهولت از سوی مردم مورد استفاده قرار میگیرند و کشف چنین داروهایی به مهار همه گیری کرونا کمک شایانی میکند.

همچنین یک متخصص بیماری های عفونی بیان کرد که همه سرماخوردگی ها باید امیکرون در نظر گرفته شوند. محققان بیان کرده اند که مشکلات گوارشی همیشه از علائم ابتلا به امیکرون نیست. هرچند محققان انگلیسی بیان کرده اند که تهوع، اسهال، استفراغ، درد شکم، سوزش سر دل و نفخ می تواند از علائم ابتلا به زیرشاخه اومیکرون باشد. علائم شایع ابتلا به زیرسویه سوم امیکرون شامل گلودرد، آبریزش بینی، عطسه، سردرد، بدن درد و تب خفیف است. همچنین میزان اثربخشی واکسنهای سینوفارم، اسپوتینک وی، آسترازنکا و جانسون اند جانسون کمتر است.

به طور کلی، هرچه میزان انتقال بالاتر باشد، خطر مواجهه احتمالی با ویروس در مکانهای عمومی بیشتر می شود. جهشهای بسیار زیاد این گونه از ویروس کرونا آن را به خطرناکترین گونه کووید -۱۹ تبدیل کرده است. افرادی که اومیکرون خفیف گرفته و واکسینه شده باشند، 5 بهتر است که حداقل 5 روز در قرنطینه بمانند. محققان بیان کردهاند که افراد مبتلا به امیکرون حداقل 5 روز باید در قرنطینه خانگی بمانند. اردیبهشت سال گذشته با کاهش آمار ابتلا به کرونا، عدهای خروج کشور از وضعیت قرمز را جشن گرفتند؛ غافل از آنکه سویه جدیدی به نام «دلتا» در راه است و عیش همه را طیش خواهد کرد و به این ترتیب، جشن کرونا، عزا شد.

دیدگاهتان را بنویسید