مقاصد پرطرفدار سفر یک روزه+مسیر دسترسی

منطقه خلوت و کم ترددی است،در مسیر نیز تنها از چند روستا عبور خواهید کرد ، چنانچه حدود 60 کیلومتر از سمیرم دور شوید ، به پلی معروف به پل خرسان میرسید که تنها تقاطع جاده اصلی با یکی از رودهای اصلی تشکیل دهنده خرسان در نزدیکی میمند میباشد . چائو پرایا در دره مرکزی تایلند با بهم پیوستن رودهای پینگ ، وانگ ، یوم و نان تشکیل می شود. در يك كيلومتري غرب روستاي تنگ سرخ با رود تنگ سرخ يا محمود بيگي درهم مي آميزد و به دره ميان كوه هاي توپ عبدالله ( در قسمت شرق ) و پازنان ( در قسمت غرب) وارد ميشود.

دسترسی به این سد فقط از طریق جاده قدیم جاجرود امکانپذیر است. تمام این زیرشاخهها درون مرزی هستند و جنگلهای وسیعی در شمال و مرکز تایلند به وجود آوردهاند. اترک داخلی که از اطراف شهرستان قوچان سرچشمه می گیرد، پس از عبور از حوضه شهرستانهای قوچان، شیروان و بجنورد، وارد دشت گرگان و مناطق ترکمن صحرا شده و در انتهای مسیر خود از منطقه گمیشان به درون خاک ترکمنستان وارد و پس از مسیری حدود ۳۳ کیلومتر نهایتاً به دریای مازندران می ریزد. دریای کابل که از منطقه سنگلاخ سرچشمه گرفته و در دره اونی کوه پغمان از دریای هلمند جدا میشود، سپس منطقهء جلگهء میدان را آبیاری نموده از ولسوالی چهاردِه، وارد شهر کابل میشود.

این رودخانه از بخش رزاب و مریوان در کردستان سرچشمه گرفته و پس از عبور از شمال غربی اورامانات کرمانشاه، دوآب و شمال هرتا، رودخانههای ژاوهرود، قشلاق، لیله، لوشه، زمکان در شهرستان دالاهو کرمانشاه، دشت حر به آن پیوسته و سپس وارد کشور عراق میشود. دریای کابل دارای طول هفت صد کیلومتر بوده که 460 کیلومترآن در داخل خاک افغانستان جریان دارد و این دریا جز حوزه دوم آبی افغانستان است.در یک تحقیق بانک جهانی گفته شده است که در بخش اول دریای کابل سالانه 495 ملیون متر مکعب آب جریان دارد که 258 ملیون متر مکعب آب حوزه دریای پنجشیر با آن یکجا می شود، و بر اساس تخمین ها گفته می شود که در بخش پایانی دریای کابل سالانه دو صد هشتاد و هفت اعشاریه نوزده ملیارد متر مکعب آب جریان دارد.با آنکه دقیقن همانند دریا های دیگر افغانستان روشن نیست که به چی مقدار آب دریای کابل به بیرون از کشور می رود، اما این روشن است که آب دریای کابل کم نیست.اگر قرارداد تقسیم آب با پاکستان بر اساس مشکل سیاسی صورت نگرفته پس چطور ممکن است که مشکل آب در افغانستان حل شود؟

دریای هلمند طولانی ترین دریای افغانستان است که 1005 کیلومتر در داخل افغانستان جریان داشته و سپس به ایران می ریزد.پس از زمامداری ظاهر شاه در افغانستان، محمد موسی شفیق صدراعظم این کشور در 1351 میلادی قرارداد آب دریای هلمند را با همتایی ایرانیاش امیر عباس هویدا در زمان دولت شاهی ایران امضاء کرد، اما بعدن با کودتای سردار محمد داود خان در سال 1352 تایید قرارداد آب دریای هلمند با ایران به تعویق افتاد، اما داود خان در جریان حکومت جمهوری اش بعدن این سند را توشیح کرد.

در این سند ایران تعهد کرده بود که یک سلسله همکاری را در بخش اقتصاد با افغانستان انجام خواهد داد که هیچگاه عملی نشد.اگر در حال حاضر حکومت افغانستان بدون در نظر داشت خط دیورند قرارداد تقسیم آب را با پاکستان به امضاء برساند چی خواهد شد؟ علاوه بر این موارد، میتوان مقالاتی را نام برد که با موضوع این مقاله نیز قرابت بیشتری دارند. رودخانه های تایلند در صنعت برنج کاری تایلند نقش مهمی دارند. سایت پرواز پاراگلایدر در انتهای خیابان سیمون بولیوار واقع شده است و مختص افرادی است که علاقه زیادی به پرواز دارند.

وی می افزاید که پس از این تلاش میشود دربخش تولید انرژی برق در کشور سرمایه گذاری های لازم صورت گیرد تا افغانستان ازوابستگی به برق وارداتی رهایی یابد. برای این كه بتوانم نقش ایلجیمائه را بهتر بازی كنم، یك سری قصههای تاریخی و قدیمی را خواندم. وزیر اقتصاد افغانستان در یکی از کنفرانس ها که در کابل برگزار شده بود گفت که افغانستان با داشتن ظرفیت تولید ۲۳۰۰۰ میگاوات برق همچنان وابسته به برق وارداتی است و با توجه به وجود ظرفیت بلند تولید برق درکشور، دولت وحدت ملی در تلاش است تا ساخت بند های بزرگ تولید برق در کشور را در اولویت برنامه های کاری اش قرار دهد.

این رود که قسمت اعظم آن در مرزهای تایلندو لائوس، قابل کشتیرانی است، زیرشاخههای بسیاری دارد که مهمترین آنها عبارتند از رودهای اینگ (Ing)، روآک (Ruak)، مان (Mun)، چای (Chi) و دون نوی (Don Noi) که به رود مان میریزند؛ کوک (Kok) و لام تا کلونگ (Lam Ta Klong) که قسمتی از مرز بین لائوس و تایلند را تشکیل دادهاند و رود تونله ساپ (Tonle Sap) که در کامبوج به مکونگ متصل میشود.

70- بیشتر چشمه¬های آب گرم در کنار آتشفشان¬ها تشکیل می¬شوند. نصرالله استانکزی در مورد می گوید:”از نظر حقوقی آب به چند دسته تقسیم شده است، یک: آب های داخلی که در آن آب های زیر زمینی و سر زمینی هر دو شامل است. هر کشور حق دارد که در داخل قلمرو خود از این آب ها استفاده کند در صورتیکه قرارداد با دیگر کشور ها نداشته باشد. دولت ها هیچگاه نمی توانند که مسیر طبیعی آب ها و دریا ها را تغییر بدهند و یا با تهدید روبرو سازند. دوم: آب های ساحلی که مربوط به کشور های می شود که با بحر راه دارند، اما افغانستان از آن جمله نیست زیرا محاط به خشکه است. سوم: آب های بین المللی که تمام کشور ها از آن می تواند استفاده کنند، اما اقتصاد افغانستان فعلاٌ اجازه چنین کار را نمی دهد، لهذا افغانستان باید از منابع داخلی خود استفاده کند این در حالیست که متاسفانه روزانه از 65 تا 105 ملیون متر مکعب آب افغانستان ضایع می شود.”به گفتهء دفتر مطالعات ستراتیژیک افغانستان، ساختن بند های برق مانند، بند برق باغداری، بند برق گلبهار، بند برق دوم سروبی، بند برق شال و ساگی در کنر، بند های برق کامه و کامبیری بالای دریای کابل وجود دارند، اما ساختن این بند ها بر علاوه پول نیاز به زمان نیز دارد.یافته های دفتر مطالعات استراتیژیک افغانستان نشان می دهد که اعمار بند برق باغداری از شش تا هفت سال وقت را دربر خواهد گرفت، ساختن بند برق کنر حدود یازده سال و بند برق دوم سروبی ممکن است در پنج سال ساخته شود.

در خصوص داراییهای فیزیکی از جمله موانع عمده در راه ساخت سد داریان که در مطالعات جامع مهندسان مشاور نیز به آن اشاره شده است عدم تمایل اهالی محدودۀ طرح به فروش و تخریب باغهای خود به علت کمبود زمین مسطح و حاصلخیز در منطقه است. اعلامیه مقرر میدارد كه مرز میان منطقه نفوذ انگلیس و فرانسه منطبق با خط تقسیم آبهای (Watershed ) نیل و كنگو و شاخه های آن دو است . از دیگر رودهای مهمی که به خلیج تایلند میریزند، میتوان به اینها اشاره کرد: بانگ پاکونگ (Bang Pakong) در شرق تایلند که از محل اتصال دو رود ناخون نایوک (Nakhon Nayok) و پرچینبوری (Prachinburi) سرچشمه میگیرد، فتچابوری (Phetchaburi) در غرب تایلندکه از پارک ملی کائنگ کراچان سرچشمه میگیرد، مائی کلونگ در غرب کشور که از محل اتصال دو رود کوی نوی و کوییانی سرچشمه میگیرد، پرنبوری در شبه جزیره مالایا که از جنوبیترین بخش پارک ملی کائنگ کراچان سرچشمه میگیرد، خلونگ کوی که در شبه جزیره مالایا واقع شده، تاپی و زیرشاخه مهم آن، فوم دونگ و پاتانی که طویلترین رود تایلند در شبه جزیره مالایاست.

رود چائوفرایا که درتایلند به مادر آب های تایلند مشهور است و در مرکز تایلند واقع شده است، از محل اتصال دو رود پینگ (Ping) و نان (Nan) در ناخون ساوان (Nakhon Sawan) سرچشمه میگیرد و پس از عبور از جلگههای مرکزی، از میان بانکوک، به خلیج تایلند میریزد. برای رسیدن به سمیرم از تهران می بایستی از شهرهای اصفهان و شهرضا عبور کرد.اينجانب از جاده سمیرم به یاسوج چند سال پیش در ایام عیدنوروز عبور کردم. اولین اجلاس اين کميته در شهريور ۱۳۸۳ در تهران برگزار و پس از آن در طی 15 سال گذشته 20 جلسه به تناوب در شهرهای تهران و زابل در ايران و کابل و زرنج در افغانستان برگزار شده است.

طول رودخانه خرسان 230 كيلومتر و طول ارتفاع سرچشمه آن از سطح دريا 2900 متر مي باشد . قله های ولاش، چهل نابالغان، سه کوزان، هجده یال و میش پرور با ارتفاع بیش از ۳۴۰۰ متر از بلندترین ارتفاعات رشته کوه گرین هستند . رودخانۀ چرات یا چرال یکی از شاخه های رودخانۀ تالار بوده و در شهرستان سوادکوه جریان دارد.از دامنه های کوه کنیون با ارتفاع 3701 متر واقع در 59 کیلومتری جنوب باختری قائم شهر سرچشمه می گیرد.در جهت شمال خاوری جریان یافته و روستاهای چرات، سید شریف و انند را مشروب می کند و رودخانۀ سوادرودبار را ضمیمۀ خود می نماید.

وی اصرار دارد به جهت غلبه رویکرد عرفانی، واژه «شطح» را برای عنوان کتاب برگزیند؛ ولی به لحاظ زبان تند و گزنده، انتقادی و اجتماعی متناسب با تحوّلات عصر جدید، بیشتر به آیرونی نزدیک است تا شطحیات. یا «یریدون لیطفؤا نورالله بافواههم والله مُتمّ نوره ولو کره الکافرون» (صف/8) آنها میخواهند نور خدا را با دهان خود خاموش سازند؛ ولی خدا نور خود را کامل میکند، هرچند کافران خوش نداشته باشند. هرچند این رودها در فصا های بارانی طغیان می کنند ، اما مقادیر زیادی از رسوبات و خاک حاصلخیز را ، که برای تجدید قوای خاک مفید است ، به جا می گذارند.

هرچند بعضی شالیکاران به خصوص رعیت های فقیری که مراسم مفصلی شبیه (( دعای باران )) اجرا می کنند ، برای رشد محصولشان کاملا به بارش باران های مانسون وابسته اند ، اما عده ای هم مزارعشان را آبیاری می کنند. درهمین حال، مسؤلان شر کت برشنا گفته اند که درحال حاضرافغانستان سالانه بیش ازدوصد میلیون دالر را برای خرید برق وارداتی به کشورهای همسایه میپردازد. ازسویی هم، مسؤلان شرکت برشنا می گویند که بهای برق وارداتی به گونه روزافزون افزایش می یابد وحکومت باید ازهمین اکنون برای ساخت بند های تولید برق اقدامات لازم را روی دست گیرد. اين رودخانه ضمن عبور از دره غربي كوه تنگ سرخ، روستاهاي بردزرد ، تنگ مشكان و تنگ خشك را سيراب ميسازد.

دیدگاهتان را بنویسید