قواعد حقوق بين الملل و روش تعيين مرزهاي رودخانه اي

غیور، ح.، کاویانی، م.، محسنی، ب.، 1383. برآورد سطح پوشش و مقدار ریزش برف در ارتفاعات شمال تهران مطالعه موردی: حوضه رودخانه تجریش (دربند و گلابدره) . فرسايش سواحل رودخانه، تخريب اراضي، و رسوبات حاصل از آنها در زمره مهمترين مسايل مهندسي رودخانه و مديريت منابع آب هستند كه امروزه در اكثر مناطق جهان مورد توجه و مطالعه محققان قرار دارند. غربی ترین شهر استان مازندران است .این شهر که پیش از این سخت سر نام داشت، مناطق گردشگری دهستان جواهر ده،قلعه مارکو، موزه تماشاگه خزر، تله کابین رامسر، بوستان جنگلی صفارود، آبهای گرم معدنی، هتل قدیم رامسر را در خود جای داده است.

پس اگر قصد دارید آخر هفته را با دوستان و عزیزان خود در منطقهای لوکس با آبوهوایی مطلوب بگذرانید، کردان بهترین انتخاب برای شما است. اگر حالا به یک برنامه سفر جذاب نیاز دارید، بهتر است سری هم به پیشنهادهای جاباما درباره بهترین جای کردان بزنید و یک سفر فراموشنشدنی به این منطقه زیبا داشته باشید. اگر یک مخزن پرتر از آنچه که باید باشد نگه داشته شود، (به غیر از مصرف تفریحی) سپس آب حفظ شده را می توان به عنوان استفاده تفریحی دسته بندی کرد. وجود پارك های جنگلی بنفشه و شمشاد در قسمت شمالی این مجموعه مناظر بدیعی را در این قسمت از اراضی به وجود آورده است .

بخش اصلی این بنا شامل بالکن ستوندار شمالی و دو تالار مربع شکل در قسمت جنوبی و یک تالار مستطیلی در جهت شمالی-جنوبی میباشد که با تزئینات زیبای گچبری مزین شده است. تله کابین منحصر بفرد نمک آبرود بازدیدکنندگان را در مدت 12 دقیقه در ارتفاع 970 متری به قله کوهستان مدوبن با اشراف بر منظره زیبای پانورامای جنگل و دریای خزر می رساند . همچنین با سفر به دشت آزو میتوانید نمایی زیبا از قله دماوند را نیز ببینید. با تولید کار سود صاحبان شرکتها نیز بالا میرود.

با اینکارها هم زیرساخت ها درست میشود و هم تولید کار. درشاهنامه، توران مملکتِ ترکان و چینیان است که بواسطة جیحون یا آمودریا از ایران جدا میشود. ترکیه بر سرچشمه آبهایی که دجله و فرات را پر آب میکند سد میزند و از هم اکنون تاثیر آن بر حورهای عراق دیده میشود و طوفانهای شن از عراق به ایران میآیند پیشتر طوفانهای شن از عربستان میآمد حالا عراق هم اضافه شده است. چین ده ها سال زیر سخت ترین تحریم ها بود ولی با همت و کار جدی و ساختن زیر ساخت ها و جلوگیری از فساد به جایی رسید که اکنون میبینیم.

قسمتی دیگر، به درون زمین فرو می رود و آب های زیر زمینی را به وجود می آورد و بخشی از آن بخار می شود. حد شمالی این اراضی را دریای خزر و حد جنوبی آن را ارتفاعات مدوبن ( از ارتفاعات سلسله جبال البرز ) تشكیل داده است . شهر بابلسر در استان مازندران و از شهرهای ساحلی دریای خزر است. استان مازندران استانی در شمال ایران و در کرانههای جنوبی دریای خزر قرار دارد و بزرگترین شهرستان آن ساری است و یکی از پرجمعیتترین مناطق ایران از لحاظ تراکم جمعیتی است.

جنگل آمل یکی از زیباترین جنگل ها در شمال ایران است که به خاطر تنوع گیاهی و درختی و چشم انداز طبیعی منحصر به فرد است. پارک جنگلی کشپل تفرجگاه جنگلی کشپل چمستان در حوزه استان مازندران شهرستان نور شهر چمستان درمسیر ییلاقی لاویج ودر حد فاصل ۵/۲ کیلومتری از چمستان با موقعیت جغرافیایی از شمال به جاده نور-چمستان واز جنوب به کوه لاویج و آب گرم لاویج وشرق به جنگلهای چمستان واز غرب به لاویج رود و شهرک صنعتی چمستان واقع شده است. منطقه حفاظت شده رودخانه تجن در موقعیت جغرافیایی N3646 E5307 در استان مازندران واقع است. این منطقه دیدنی حدود ۶۰ کیلومتر با شهر چابهار فاصله دارد و دارای مردمانی خونگرم و مهمان نواز می باشد که شغل اصلی اکثر آنها صیادی است و از این طریق کسب درآمد میکنند.

این روستا از توابع لواسان کوچک به حساب میآید، این یعنی برای رسیدن به روستای برگ جهان که یکی از جاهای دیدنی لواسان میباشد باید از لواسان عبور و 13 کیلومتر به سمت شرق حرکت کرد. تالاب بینالمللی هامون واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان از سه دریاچه کوچک به نامهای هامون پوزک، هامون سابوری و هامون هیرمند تشکیل شده و در زمان فراوانی آب به هم میپیوندند و دریاچه مشترک هامون بین افغانستان و ایران را تشکیل میدهند. این رود، پس از گذشتن از شهر کابل، قسمتهای وسیعی از شرق افغانستان را آبیاری میکند و دارای شعبات زیادی است که میتوان از رودخانههای لوگر، سرخرود و کنر نام برد.

سد خاکی آویدر در فاصله حدودا ۳۰ کیلومتری شرق شهر نوشهر و در نزدیکی پارک جنگلی سیسنگان در استان مازندران قرار دارد. ساحل سی سنگان از غرب به روستای توسکاتک و از شرق به روستای صلاح الدین محدود می شود . امکان دسترسی به خطوط حمل و نقل عمومی در غرب محله و در میدان پونک برای اهالی این محله وجود دارد. کاخ چایخوران از بناهای مربوط به دوره پهلوی اول است و در جنوب میدان معلم چالوس و در محوطه کاخ، جنب دادگستری واقع شده است.دو ورودی اصلی بنا در ضلعهای شرقی و غربی واقع هستند و فضاهای داخلی ساختمان از دو بخش اصلی و خدماتی تشکیل شده است که توسط راهروی میانی به هم متصل شدهاند.

مکان پارک حیوانات ساری در ۱۰ كیلومتری ساری در منطقه ذغال چال در روستای طاهرده واقع شده است که یكی از جاذبه های تفریحی، توریستی و گردشگری استان مازندران محسوب می گردد. از قدم زدن رومانتیك و یا متفكرانه در این منطقه لذت ببرید. پس از آن رودخانه ارس تا محلی به نام بهرام تپه مرز مشترك سه كشور ايران و آذربايجان و ارمنستان می باشد. در رودهاي ( ماروني ) ميان گويان فرانسه و سورينام و (( تاناآلو )) ميان نروژ و فلاند و در معابر آبي ميان ليتواني و روسيه و بين لتوني و روسيه ( كه امروز معابر آبي داخلي به شمار ميروند ) مرز منطبق با خط منصف است .

در 1911 اين مساله حل گرديد و دو دولت به توافق رسيدند كه در جابجايي هاي بستر رود ، مرز ، تالوگ جديد را همراهي كند و بدين ترتيب براي هر يك از دو طرف وجود ساحل رودخانه تضمين شده باشد . دلتاها زمین های مناسبی برای کشاورزی بوده و جمعیت انبوهی را در خود جای داده اند. پیشنهاد میکنیم در روزهای تعطیل آخر هفته، ناهار یا عصرانه خود را به این طبیعت زیبا ببرید. استان مازنداران با دیدنیهای بسیار یکی از مکانهایی است که در هر تعطیلات مردم را به سوی خود جذب میکند و روزهای سفر به این استان نزدیک می شود مکان های گردشگری متعدد و جذاب آن بی شمار است مکان هایی مانند جواهرده، دریاچه کوهستانی ولشت، رامسر، نمک آبرود، پارک جنگلی سیسنگان و…

جریان آبهای رسوبی و معدنی این چشمهها طی سالها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و دهها حوضچهٔ پلکانی بسیار زیبا به رنگهای نارنجی، زرد و قرمز در اندازههای مختلف پدید آوردهاست. حالا حدس میزنید در کارون که گفتند خشک شده در آن زمان چقدر آب جریان داشت؟ علاوه بر پرندگان كمیاب در این باغ وحش که توسط سازمانی غیر دولتی اداره و نگهداری می شود ، می توانید شاهد تعداد فراوانی از گونه حیوانی شامل انواع پستانداران ، پرندگان ، دوزیستان ، خزندگان و آبزیان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید