فراه – دانش

سد سلما در کنار تولید ۴۲ مگاوات ساعت برق، ظرفیت آبیاری حدود ۸۰ هزار هکتار زمین را نیز دارد. دولت انگلیس نیز راه حل اختلاف را الحاق قسمتی از خاک ایران به افغانستان دانست و درباره آب هیرمند چنین اظهار عقیده کرد: این جمله را باید صریحاً دانست و فهمید که هیچکدام از طرفین نباید اقدام به عملی نماید به منظور اینکه در آبی که برای زراعت طرفین رود هیرمند لازم است، مداخله کرده باشد. در کنار یک کوهستان زیبا رودخانه ای وجود داشت که بسیار تنها بود.او هیچ دوستی نداشت. هر چند بر اساس توافقات موجود، حق برداشت از رودخانه هریرود برای ترکمنستان و ایران سهم ۵۰ درصد است؛ اما افغانستان در سالهای اخیر حقوق دو کشور دیگر را چندان مد نظر قرار نداده است.

در ایران پس از پیوستن چند رودخانه فصلی به آن تا تنگه ذوالفقار که محل تلاقی مرزهای ایران، افغانستان و ترکمنستان است خط مرزی ایران و افغانستان به طول ۱۰۷ کیلومتر را تشکیل می دهد. به این دلیل به آن اجر فشاری می گویند که گویا در ابتدای تولید این نوع آجر خشت آن با دست زده میشد و با فشار انگشتان کارگران خشت زن گوشه های قالب بوسیله گل پر می گردد. اصفهان – امام جمعه اصفهان با اشاره به اقدام دولت برای آزادسازی حریم سواحل شمال و جنوب کشور گفت: این حرکت باید در اصفهان نیز ادامه یابد و حریم رودخانه زایندهرود آزادسازی و ساماندهی شود.

ورالین و مالارم، شعرای قرن ۱۹ نیز در اینجا با هم گفتگو می کردند، و ارنست همینگوی و اف. در نتیجه با میانجی گری آمریکا در ۱۳۵۱ خورشیدی، دو کشور سرانجام نمایندگان خود را برای گفت وگو به واشنگتن فرستادند اما این گفت وگوها به نتیجهای نرسید. هر چند این کشور دارای منابع غنی فسیلی است؛ و با فروش سالانه این محصول به کشورهای دیگر از جمله ایران، درآمدهای زیادی نصیب خود می کند؛ اما در عین حال به کشاورزی خود نیز رونق زیادی داده و شغل بیشتر مردم ترکمنستان، کشاورزی و دامپروری است.

آرشیو ملی افغانستان با داشتن بیش از 15000 سند در اواخر قرن نوزدهم توسط عبدالرحمن خان برای پسرش احداث شد. هم چنین این محله به محله جنت آباد از سمت غرب، به دره پونک که امروزه تبدیل به بوستان نهج البلاغه شده است از سمت شرق، به حصارک از سمت شمال و به محله باغ فیض از سمت جنوب منتهی میگردد. بدین منظور وزارت خارجه ایران در بیانیهای با استناد به مدارک و شواهدی اعلام کرد که طالبان مسیر رودخانه هیرمند را بسته است.

معمولا مرگ مقدمه ای برای مواجهه با داوری و نیز واقعه ای تلقی می شود، که از رهگذر آن فرد از چیزهایی که برای او ناخوش است رهایی می یابد و به چیز هایی که در آرزوی آنها بوده است دست می یابد. سد یا به قول افغانها، بندهای تیرپل و گفگان در ولسوالیهای کهسان و پشتونزرغون هرات که کارهای مطالعاتی آن آغاز شده و مسوولان وزارت انرژی افغانستان میگویند که طی کمتر از یک دهه آینده این سدها نیز بر روی هریرود ساخته میشوند. به صورت یک طرفه از طرف افغانستان اجرا نشده است و به گفته احمد عاقبت بخیر عضو کمیساریای آب رودخانه هیرمند، افغانستان ۱۶ سال است که سیلابهای غیرقابل کنترل خود را به عنوان حقابه ایران جا زده است و این سیلابها افزون بر اینکه برای کشاورزی مناسب نیست، بلکه همواره به تاسیسات ما خسارت وارد کرده است.

هر چند این قرار داد به درستی اجرا نشد و در عمل تنها یک سوم آب این رودخانه ها به ایران اختصاص داده شد. با همه این تفاسیر در طول سال های گذشته مفاد معاهده تقسیم آب رودخانه هیرمند، به بهانه خشکسالی و … با وقوع انقلاب اسلامی در ایران و از طرف دیگر فروپاشی شوروی و استقلال ترکمنستان، توافقات آبی بین دو کشور نیز تغییر نمود و در مهرماه ۱۳۷۰، در جریان سفر «صفر مراد نیازف» به ایران، بر سر چگونگی استفاده از آب رودخانه و نیز احداث سد روی آن نیز توافق جدیدی صورت گرفت.

موافقت نامه پاریس گرچه اختلافات مرزی را در ناحیه مزبور پایان بخشید اما اختلافات مربوط به چگونگی استفاده از رودخانه هیرمند از اینجا شکل گرفت. جاهای دیدنی پاریس بسیار زیاد و متنوع است. البته دو کشور ایران و ترکمنستان، از کشور سوم سهیم در این رودخانه مرزی نیز غافل نبوده اند و همواره بخش عمده ای از نیازهای انرژی برق افغانستان را با نرخهای بسیار نازل تأمین کرده اند. منبع عکس: irna.ir«برغان» روستایی خوش آب و هوا در منطقه ساوجبلاغ است و با کرج ۱۳ کیلومتر فاصله دارد. روستای زیبای گرمابدر در ارتفاعات شمال شهر تهران قرار داشته و تقریبا ده کیلومتر با فشم فاصله دارد.

رودخانه مارون چندین سرچشمه دارد، که بخش اعظم آن از بلندیهای سفید کوه در فاصله ۲ کیلومتری از روستای آبرزگه و سرشاخه دیگر آن از ارتفاعات کوه سیاه در استان کهگیلویه و بویراحمد سرچشمه میگیرد. روستای برگ جهان چرا خاص است؟ اگر میخواهید روستاگردی کنید میتوانید در ادامه روستای برگ جهان، به روستای نیکنام ده بروید و باز در ادامه به یک سهراهی خواهید رسید که سمت راست شما را به سد لتیان و جاجرود میرساند و سمت چپ به روستاهای هنزک، رسنان، چهارباغ، لواسان بزرگ، کلان، علائین، ایرا، جورد، سنگ دروازه، آردینه، وسگاره، مندانک و در نهایت به شهرستان رودهن.

همچنین میتوانید در اطراف لواسان ویلا اجاره کرده و در ویلای خود سکونت کنید. بعد از به وجود آمدن دولت انتقالی در افغانستان و نیز بر روی کار آمدن دولت حامد کرزای، گفت وگوهای جدی میان ۲ طرف برای حل قضیه، صورت نپذیرفت. بهتازگی دولت افغانستان علاوه بر سدهای سلما و پاشدان، وعده ساخت دو سد دیگر بر روی هریرود را نیز داده تا بتواند بخشهای دیگر آبهای هریرود را مدیریت کند. با بررسی جغرافیای عمومی ایران در می یابیم که بعضی از رودهای فصلی ایران نیز یا به یک آبگیر میریزند و یا قبل از رسیدن به حوضه آبریز خشک میشوند.

در سفر اشرف غنی احمدزی رییس جمهوری افغانستان به تهران در فروردین ۱۳۹۴ خورشیدی و دیدار با حسن روحانی رییس جمهوری ایران، برای نخستین بار در چند دهه گذشته، بر سر موضوع آبهای مرزی مشترک و تعیین حقابه هیرمند، هریرود و مسایل زیست محیطی برای احیای تالاب هامون، توافقاتی صورت گرفت. در سال ۲۰۰۵ هند هزینه مالی اجراء این طرح را بر عهده گرفت و به کمک این کشور عملیات ساخت سد سلما مجددا از سر گرفته شد. رودخانه ها با مسیر شریانی : این رودخانه ها شامل یک تعداد آبراهه می باشند که در طول مسیر از هم جدا شده و دو مرتبه به یکدیگر می پیوندند.

دیدگاهتان را بنویسید