طول این مسیر حدود 190 کیلومتر است

آب و هوا، و محصولات و حیوانات و منبع ثروت: پنجاب از اقالیم حارّه است در تابستان هوای آن بسیار گرم و زمستان آن نیز بسیار سرد است از 15 تموز تا آخر ایلول در این سرزمین باران می بارد و هوا بسیار گرم و مرطوب است فصل دوّم باران هم در آغاز کانون ثانی شروع میشود ولی چندان ادامه ندارد این بارانها و آب برفهای کوههای هیمالیا سرزمین پنجاب را مشروب میکند. بزرگترین آنها نهر سند است که غربی ترین آنهاست و رودهای دیگر توابع آنند و آنها عبارتند از جهلم، تهین آب، راوی، ساتلج و این چهار رود به هم درآمیخته به رودخانهء سند میریزند و با سند به سرزمین پنجاب درمی آیند بستر این رودها چندان عمق ندارد و غالباً تبدیل مجرا میدهند.

از آنجایی هم که ما مردمانی هستیم که به آب، آبشار، رودخانه، رود،دریاچه و دریا علاقه وافری داریم، شهرهایی که به اصطلاح “آبی” دارند و میتوان در کنار دریا یا رودشان نشست، تنی به آب زد یا بساط کباب را علم کرد یا با نگاه کردن به آبش غمها را زدود، در قلبمان عزیزترند. وی خاطر نشان کرد: وجود گونه های مختلف آبزی در رودخانه ارس و ادامه حیات آنها در دریاچه سد خداآفرین، خود دلیل متقنی بر نبودآلودگی آب این رودخانه مرزی است چراکه در صورت آلودگی آب، ماهی ها ودیگر آبزیان به عنوان موجودات حساس به آلودگی، بلافاصله تلف می شوند.

پدر به کنار رودخانه رسید ،و شروع به صید کرد، در حالیکه دعا میکرد خداوند به اونها روزی بده .. و هر بار ماهی بزرگی میگرفت دختر کوچکش لیلی ماهی رو به آب بر میگردوند ! بررسی پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان (Oncorhynchus mykiss) با آب پائین دست رودخانه تجن. اما خاکش فی حدّ ذاته خشک است و فقط صحراهای واقع در قسمت جنوب غربی از خاکهای رسوبی تشکیل شده و عبارتست از گلهائی که رودها با خود آورده اند.

پارک لویزان با وسعت 1100 هکتار عنوان یکی از بزرگترین بوستان های تهران را به خود اختصاص داده است. هریرود از کوه «بابا» در مرکز افغانستان سرچشمه گرفته، از «هرات» میگذرد و در شمال غربی افغانستان اندکی از مرز مشترک ایران و افغانستان را تشکیل داده و سرانجام در ریگزارهای ترکمنستان فرو میرود. پژوهشهای اخیر نشان داده است که میتوان در اسطورههای سومری تصور ذهنی باغ خدایی و محیطی را یافت که بیماری و مرگ در آن وجود نداشته باشد و جانوران وحشی یکدیگر را صید نکنند.

چنار: به بیماری آنتراکنوز حساسیت دارد که موجب مرگ شاخههای نازک در حال نمو یا ترکهها و خزان زودرس برگ ها در اوایل تابستان میشود. پس از مرگ مهرداد هفتم (65 ق. اسکندر مقدونی و بعض فاتحان دیگر عزم تصرف این ناحیه را کرده اند و پنجاب بمعنی پنج رود است یعنی ناحیتی که از شعب سند مشروب میشود و دارای 21 میلیون سکنه و پایتخت آن لاهور است و شهرهای مهم آن امریت سر، راول پندی، دهلی و محصول آن غلات و برنج و پنبه است.

نکته : آب مهم ترین عامل حیات است . رستگار فسائی افکندن حضرت موسی (ع) در کودکی در صندوق، رها کردن او در رود نیل و سالم گذشتنش از آب را نیز نمونهای از آزمون آب میداند. محسن جعفری نژاد کم شدن دبی آب رودخانه بشار را ناشی از کم بارشیهای سالهای اخیر، برداشتهای بی رویه و غیر اصولی بهره برداران حاشیه بشار و ایجاد بندهای انحرافی در مسیر رودخانه عنوان کرد. و از خدمات با کیفیت و اصولی استفاده کنید. آسیا با کمال بیطاقتی مرا میطلبد، زیرا ظلم تحصیلداران روم، حرص و طمع پر و قنسول های آن، بی عدالتی قضاتش مردم را از اسم روم متنفّر داشته.

سرزمین وی به امر سنای روم در میان چهار والی رومی تقسیم شد. او میدید، که اهالی آسیای صغیر از روم متنفّرند و باطناً طرفدار پادشاهی که روم را به مبارزه میطلبد. این رود از ترکیب دو رود شاهرود و قزلاوزن در شهر منجیل تشکیل میشود و پس از گذر از عرض استان گیلان به دریای خزر میرسد. گیاهی خوراکی و بومی شبیه پیازچه که می توانید در طبخ خورشت از آن استفاده کنید.

چنین بود احوال سکاها ولی جنگی که امروز در پیش داریم بکلی شرایط و احوالی دیگر دارد، هر صفحه ای، که در نظر گیرید، از حیث اعتدال آب و هوا، حاصلخیزی زمینها و عدّهء شهرهایش، از آسیا پست تر است. 2 – سدوم، غوموره، ادمه، سیونیم، و سغور این پنج شهر در قسمت جنوبی فلسطین بود و چهار شهر نخستین از صاعقه ویران گردید(3). پنجاب عبارتست از قسم اوسط انحرافی که از دامنه های سفلی جبال هیمالیا تشکیل شده است و از شمال محدود است به کشمیر و قسمتی از افغانستان و از غرب افغانستان و بلوچستان و از گوشهء غرب جنوبی خطهء بمبئی و قسمتی از خطهء سند و از جانب جنوب راجپوتانا و از جانب شرق و شمال شرقی مملکت تبت.

رودخانه پارانا (به پرتقالی: Rio Paraná) با 4880 کیلومتر طول، دومین رود بزرگ آمریکای جنوبی بعد از رودخانه آمازون است، که پس از سرچشمه در برزیل، در مسیری به سوی جنوب غربِ کشور پیش میرود و پس از آن به سمت جنوب جریان مییابد و پیش از برخورد با رودخانه ایگواسو (به پرتقالی: Rio Iguaçu)، مرزی آبی بین دو کشور پاراگوئه و برزیل را پدید میآورد. سه رود اولی از کشمیر می آید و دو دیگر از داخل کشور سرچشمه میگیرد و بدین ترتیب خطهء پنجاب کام تابع شیب عمان است ولی از حوضهء گنگ هم که تابع شیب خلیج بنگاله است چندان دور نیست در حد شرقی آن رود جمنا جریان دارد که تابع رود گنگ است این خطه دریاچهء بزرگ ندارد ولی دریاچه های کوچک و مردابهای آن متعدد است بعضی از دریاچه های مصنوعی آن که در جوار بتخانه ها احداث شده بحدی بزرگ است که بشمار دریاچه های طبیعی درمی آیند.

اگر مسیر را در کنار رودخانه ادامه دهید، به سد بزرگ البرز خواهید رسید. مسیر دسترسی: از تهران باید وارد جاده هراز شویم. محمد سلیمی افزود: شاخه اصلی این رودخانه در فریدن حدود 25کیلومتر است و از روستا های دهق، قودجانک، چیگان، قلعه ملک، سواران، موغان، نسار، اسکندری، سینگرد و عادگان عبور می کند و سپس در شهرستان چادگان به زاینده رود می ریزد. این کتب عبارتند از سفر تکوین که از وقایع استقرار عبرانیان در مصر بحث کرده، سفر خروج که مهاجرت بنی اسرائیل را از مصر شرح میدهد، سفر لاویان که قوانین مذهبی را حاوی است، سفر اعداد که قوهء مادی ملت بنی اسرائیل را بیان می کند و سفر تثنیه که مکمل کتب قبل است.

گرفتن قسمتی از بدن با دو انگشت و ناخن که بدرد آید. شکل طبیعی جبال و انهار: تنها قسمتی از شمال شرقی پنجاب به پشت جبال هیمالیا میرسد و نقاط مرتفع جبال نامبرده در داخلهء کشمیر واقع گشته، و قسمت های تحتانی دامنه ها، داخل پنجاب است در حدود شمال غربی این قطعه دامنه های کوه سلیمان است و این طرف ارتفاع متوسط دارد. هوای روز آن با هوای شب بسیار تفاوت دارد گاهی روزهای گرم و شبهای بسیار خنک دارد. خبرگزاری مهر، گروه استانها- مائده اسفندمز: نفس رودخانههای گیلان در چنگال انواع آلودگیها بند آمده و جانشان را به مخاطره انداخته و کافی است نامهربانیهای مردم با آنها ادامه یابد تا دیگر چیزی از رودخانههای زلال که عبورشان از میانه دشتها و جلگههای گیلان، زیبایی وصف ناپذیری را بر نقاشی ستودنی طبیعت در این خطه همیشه گردشگرپذیر کشور نقش می زند و سبب تأمین معیشت بسیاری از ماهیگیران گیلانی میشود، باقی نماند.

دیدگاهتان را بنویسید