طولانیترین رودخانههای جهان

رود دز در شهر کوهستانی اهواز جریان دارد و در شمال اهواز نهایتاً به کارون میرسد. روستای سنج در ارتفاع ۲۸۰۰ متری از سطح دریا درمنطقه ای کوهستانی و شمال غربی کرج ودر منطقه برغان واقع شده وجز توابع شهرستان ساوجبلاغ میباشد.از دو طریق میتوان به این روستا دست یافت:یکی از طریق جاده آتشگاه به روستای برغان رفته وسپس روستای سنج ودیگری از طریق جاده کردان. گوگان یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در فاصله ی ۶۰ کیلو متری جنوب غرب تبریز واقع است از توابع آذرشهر بوده و نوزدهمین شهر پر جمعیت استان در بین ۵۸ شهر می باشد نام آن در قدیم گاوگان بود که بعد ها به گوگان تغییر نام داد.

یکی از محورهای اصلی حملهٔ عراق در روزهای اولجنگ (۳۱/۶/۵۹) محور نشوه، طلائیه، کوشک ،اهواز بود، ارتش عراق برای پیشروی به سوی حمیدیه و اهواز، از این معبر نظامی وارد خاک ایران شد و پس از شکست مقاومت نیروهای اندک خود به سوی جاده اهواز ـ خرمشهر و جفیر وکرخه کور پیشروی کرد. بر اساس آمار موجود، ۲۵۴ رشته رودخانه در سراسر گیلان جاری است که این رودخانههای دائمی و فصلی در روستاها، شهرها، کوهها، دشتها و جلگهها، کیلومترها را در مینوردند تا با حضور خود نه تنها در امرار معاش ساکنان گیلان نقش آفرینی کرده و آب کشاورزی را تأمین کنند بلکه در جذب گردشگران و رقم زدن خاطرهای خوش برای مسافران در جای جای شهرها و روستاهای گیلان سهمی بزرگ ایفا کنند.

چنانچه حجم آب کم باشد آنرا «Casvode» با آبشار کوچک نامیده و هنگامی که حجم آب زیاد باشد آن را آبشار بزرگ با «Cataract» گویند. آیشارهای ولرده کوچک وبزرگ و اوراز نام برد. و محصولات دامی آن ماست وپنیر نام برد. هر ساله شخصی به نام مت مک گرگور قهرمان این مسابقه میشد اما به تازگی پسر جوانی پیدا شده که بسیار قوی تر است و مدعی قهرمانی میباشد. خوب است بدانید در این سفر فرصتی برای لذت بردن از غذاهای نرماندی (Normandy) پیدا می کنید.

برای تدوین پرسشنامه از نظرات ساکنین و مطالعات پیشین استفاده شده است و کارشناسان آموزشی و اجرایی نیز روایی آن را تأیید کردهاند. در ماه مبارک رمضان هم ابتدا بزرگترهای خانواده ها میزبان سفره های افطاری می شوند و هر سی روز ماه را در کنار هم ودر خانه یکی از اقوام افطار می کنند در این ایام نیز غذاهای مخصوص آن ماه را می گذارند مانند نان وپنیر وگردو ،آش ،دلمه ی برگ مو ،شامی وشیر برنج ،حلوا وخرما وزولبیا وبامیه .

» و آن یکی با چه جدیتی میگفت بله! در فصل تابستان ، تجمع پرندگان مهاجر همراه با پرندگان بومی در سواحل و کنار دریاچه، زیبایی حیرتانگیزی پدید میآورد. کاهش شدید آب رودخانه کارون باعث شده سواحل و تفریحگاه آن به محلی برای تجمع حشرات و حیوانات موذی تبدیل شود. وسرچشمه این رودخانه از چشمه ای بنام قلقلک است.گویش محلی مردمان این روستا فارسی و یه زبان محلی میباشد. اما بعلت سوق وکشیدن مردمان این روستا به شهر و زندگی شهرنشبنی ونبود محصل بدون استفاده مانده است.

شغل مردمان این روستا کشاورزی و دامداری است. با توجه به این که معیار توصیه شده توسط EPA برای آلاینده دیازینون جهت حفاظت از اکوسیستم رودخانه ، میانگین غلظت یک ساعته 17/0 میکروگرم بر لیتر می باشد که نباید بیشتر از یک بار در هر سه سال (معیار سمیت حاد) تجاوز کند، می توان نتیجه گرفت که غلظت آلاینده دیازینون در رودخانه تجن تحت تاثیر فعالیت های کشاورزی افزایش یافته و اکوسیستم رودخانه را به مخاطره می اندازد. برای خشکسالی که طی ۲ دههی اخیر نواحی مرکزی و جنوبی ایران از جمله استانهای یزد، اصفهان، سیستان و بلوچستان و کرمان را در بر گرفته، عوامل مختلفی از رشد سریع جمعیت تا عدم مدیریت مصرف صحیح، حفر بیرویه چاهها و همچنین توسعه کشاورزی نام برده میشود.

شاید بتوان در این مناطق گروهى از «صائبین مندایى» را یافت که به گفته مورخان محل زندگى و امرار معاش خود را دهانه رودخانه کرخه و هورهاى بین ایران و عراق انتخاب کرده اند. یک درخت نخل – کرت – پیمجان – لیموئی)، اسامی حیوانی (گرازآباد) و اطلاق اسامی انسان به یک محل با پسوند آباد (رستم آباد – عباس آباد – جلال آباد). اگر بخواهیم از دیدنی های آن بنویسیم می توانیم به ائل میدانی (شاه میدانی ) اشاره کنیم که در فصول بارانی سال دریاچه ای در میان خاک وکوه پدید می آید یا به سدی که در اطرافش باغ های سرسبزی وجود دارد ازاین منطقه رود خانه ای میگذرد که وقتی کوهها از برف هایشان خسته می شوند آنها را راهی این رود خانه میکنند واین رودخانه پر آب وخشمگین میشود ویکبار در سال 48 خشم خود را با سیلی که به طرف گوگان روانه کرد نشان داد که ویرانی های زیادی را به دنبال داشت ولی با همت مردم دوباره از اول وبهتر بازسازی شد .

ومنتظر مهمان می نشینند در روزهای اول سال کوچکترها به دیدن بزرگترها می روند وبعداً بالعکس .عید دیدنی در این منطقه در همه اعیاد مذهبی نیز وجود دارد وفقط مختص عید نوروز نیست . در ایام محرم نیز مردم در قالب دسته ها ی سینه زنی وزنجیر زنی وکفن پوشان وتاختانی چالان در خیابان ها ومساجد عزاداری می کنند ومخصوصاً در روزهای عاشورا وتاسوعای حسینی هیئت ها از صبح تا شب مشغول عزاداری هستند ودر شب دسته ی شاه حسین به تعزیه خوانی می پردازد ومردم درمساجد خیرات می دهند وگوسفند قربانی می کنند و در بین دسته ها نان محلی وخرما وشیر شربت پخش می کنند.

این ماهی که در تور ماهیگیران محلی گیر کرده بود، در جریان یک تحقیق بر روی گونههای بزرگ ماهیان آب شیرین در حوزه رود مکونگ، علامت زده شد و دوباره در رودخانه رها شد. رودخانه پارانا نام خود را از زبان توپی گرفته و به معنای بزرگ همانند دریا است. همچنین یک فانوس دریایی بزرگ در سواحل این دریاچه قرار دارد. نیز مورد لطف و رحمت خود قرار بدهد و روح همه آن عزیزان سفر کرده را بیامرزد. این روستا دارای مدرسه ابتدایی نیز میباشد.

البته آمریکاییها و اروپاییها نیز اشتباهات مشابهی را مرتکب شدهاند، اما با وجود غنی بودن از حیث منابع آب و همچنین داشتن اقتصادهای متنوع، توانستهاند از عهدهی مشکلاتشان بربیایند. زمینها و باغات زیادی از روستای ما را سیراب می کند. و نقش بسیار زیادی در آبیاری زمینها و باغات روستائیان ایفا میکنند. بودهاست. پس از جنگ در این مکان مقری جهت جستجوی پیکر مطهر شهدا دایر شد و در مکانی که تعداد زیادی از شهدا کشف شد، حسینیهای بنا شد که عنوان حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) بر تارک آن میدرخشد و در مرکز آن یک ضریح چوبی وجود دارد که ۵ شهید گمنام در آن به خاک سپرده شدهاند.

در این بررسی، تعداد 24 گونه ماهی استخوانی، متعلق به 8 راسته شناسایی(Perciformes, Clupeiformes, Scorpaeniformes, Pleuronectiformes, Beloniformes, Goroynchiformes, Cyprinifomes, Mugiliformes) شد.در این بررسی بیشترین تنوع و فراوانی مربوط به راسته سوف ماهیشکلان بوده و بیشترین فراوانی گونهای مربوط به ماهی گلخورک بود. ز بد چون بود دیگران را پناه.اسدی. از آنجا تابلوهای امامزاده گزو را دنبال کنید. می توانید تصور کنید پاریسی هائی را که مجبور به استفاده از قایق برای جابجائی شدند و پل های موقتی که توسط آنها بر روی سن زده شد ؟ فرزدان در اوستا نام دریاچه ای است که گشتاسب شاه در کنار آن از ایزدبانو آناهیتا خواستار پیروزی بر هماوردانش می شود و در بهمن یشت آمده که هوشیدر، نخستین موعود مزداپرستان در کنار دریاچه فرزدان زاده خواهد شد.

نام رودخانه ای که از میان شهر هِرازدان مرکز استان کوتایْک ارمنستان میگذرد. است. از جمله سبزیهی معطر وخوراکی میتوان والک، لرچک، شورک وقارچ هایی که در فصل بهار با غرش آسمان زیر بوته های الرگ،کما وگرز بوجود میاین نام برد. ویکی از مشکلات این روستا میتوان از خانه بهداشت نام برد که روستاییان مجبورهستن ، برای معالجه خود به شهر بیاین. وهمچنین مرتع توکوه،کل وره،چشمه قلقلک(دارای چشمه های متعدد وخیلی خنک در کنار هم) وجنگل هزاربند و درخت هرس(کاج وحشی،خود رو)که سالیان سال در میان یک صخره (بدون خاک) رشد ونمو کرده است نام برد. انسانها از سالیان دور در این منطقه میزیستند و محدوده تیگره را شکارگاه ببرها و جگوارها میدانستند.

دیدگاهتان را بنویسید