طغیان رودخانه«سن»در پاریس (عکس)

فیلم سینمایی «روز هشتم» به کارگردانی ژاکو فان دورمل، پنجشنبه ۲۶ اسفند ماه ساعت ۱۱ از شبکه نمایش پخش میشود. کمتر کسی هست که حداقل یکبار به این استان های زیبا و دیدنی سفر نکرده باشد .مجموعه ای از آبشارها و چشمه سارهای بی بدیل ، دشت های پر از شکوفه های رنگارنگ ، تجربه سکونت در کلبه های روستایی و اوای پرندگان خوش لحن ما را وسوسه میکند تا در فصل بهارو تابستان سری به مناطق ییلاقی شمال بزنیم و فرصت دیدن ییلاقات مازندران و گیلان را از دست ندهیم .

ییلاق فیلبند بابل , منطقه ای بکر و زیباست که تمام دوستداران طبیعت و بوم گردان دست کم یک بار به ان سفر کرده یا نام ان را شنیده اند. بنابراین با محصور کردن یک منطقه حفاظت شده به وسیله جادههای آسفالته و پرترافیک عملا این مزیت که میتوانست باعث افزایش تنوع گونهای در منطقه شود، از آن سلب میشود. از خصوصیات منحصر بفرد این ییلاق که باعث میشود طبیعت گردان با اشتیاق فراوان در تابستان از این منطقه خوش اب و هوا دیدن کنند این است که، برای اسکان گردشگران اقامتگاه رسمی ای وجود ندارد و گردشگران در خانه های ساکنان می مانند.

اگر در بهار به دیلمان زیبا سفر کنید میتوانید به استقبال دشتی از شقایق های وحشی که هر بیننده ای را مسحور زیبایی خود میکند بروید. روستای جواهرده مازندران چون عروسی زیباست که در نیمی از سال رخت سفید پوشیده از برف به تن میکند و در فصل بهار و تابستان با عطر خوش چمنزار خود دل هر بوم گردی را میبرد . ییلاق دلفریب اولسبلنگاه، بافت سنتی وروستایی خود را زنده نگه داشته است و با خانه های چوبی و رنگارنگ از گردشگران دلبری میکند . این ییلاق بسیار بافت سنتی دارد ، و شما میتوانید یک شب بیاد ماندنی در کلبه های چوبی آن که به طور پراکنده در دشت های خرم آن پراکنده شده اند داشته باشید.

اگر به این ییلاق فوق العاده چشم نواز سر بزنید میتوانید تمام مناطق رامسر و تنکابن را به تماشا بنشینید و دور از هیاهو شهری از اب و هوای دلپذیر این منطقه ییلاقی لذت ببرید. روستای جواهر ده از آن حیث که امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی را برای گردشگران فراهم کرده است هرساله در فصول گرم سال میزبان طبیعت دوستان از سراسر ایران است .ابشار های فصلی و دایمی این روستای ییلاقی , جنگل صفارود و چشمه های اب معدنی , دریاچه زیبای قو و مسجد تاریخی ادینه و گور های تاریخی گبری مجموعه ای از جاذبه های طبیعی و تاریخی را فراهم نموده که که هر مسافری با هر سلیقه ای از گشت و گذلر در ییلاقات جواهرده لذت ببرد .

سنگ رودخانه ای یکی از انواع سنگهای نما در معماری و دکوراسیون خارجی است که بسیار مقاوم بوده و از محبوبیت زیادی برخوردار است. حضور عشایر در منطقه: حضور شمار زیادی از عشایر منطقه باعث گردیده است که جمعیت برخی از گونهها مانند قوچ و میش حذف شده و شمار گونههای جانوری وابسته به کوه ها و ارتفاعات بلند صخرهای نظیر کل و بز (پازن) کاهش یافته و محدود به ارتفاعات تقریبا غیرقابل دسترسی گردد.

بهرهبرداری بی رویه باعث از بین رفتن جنگلها شده و اجرای برنامههای احیاء و بهرهبرداری اصولی از آنها را فوقالعاده مشکل و طویلالمدت نموده است. به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، خراسان شمالی یکی از استان هایی است که برخی از مردم روستایی و زمین های کشاورزی برای تامین آ ب شرب و آب کشاورزی با مشکل تامین آب مواجه هستند و همین امر در سال گذشته تبدیل به یک بحران برای مردم روستایی شده بود.

شکار کل و بز، کبک، تیهو و ماهیگیری از جمله مواردی است که توسط بعضی از اهالی روستاهای واقع درحاشیه منطقه و عشایر محسوب میشود. همچنین برای دوره 2040 تا 2070 متوسط سالانه بارندگی در سناریوهای مختلف به طور کل افزایشی بوده و بین 1.4 تا 6 درصد تغییر داشته است که چندان قابل توجه نیست. یک مسئله ساده علمی است. اگر در یک روز ابری عازم ییلاق زیبای مازیچال شوید خود را سوار بر تکه ای ابر می یابید که میتوانید دور نمای زیبای شهر عباس اباد را ببینید . ساختار پل به خودی خود نباید ابژه ای برای تمرکز باشد.

الگوی هزینه سفر، که در این مطالعه استفاده شده است، یکی از روشهای ترجیحات آشکارشده بوده که در قالب روش ارزشگذاری جزیی، به تعیین ارزش کالاها و خدمات تفریحی میپردازد. این پیست علاوهبر فصل زمستان در فصلهای دیگر هم افراد زیادی را به سمت خودش میکشاند و با وجود تلهکابین جذاب خود، از محبوبترین جاهای دیدنی تهران به شمار میرود. این ییلاق بی نظیر همچون جواهری نه تنها در رامسر بلکه در کل مازندران میدرخشد چنان که میتوانی در هر فصل سال به ان سفر کنی و با هوای مطبوع ان جانی دوباره بگیری و از دیدن جنگل های انبوه و طبییعت شاهکار ان خود را نه در جواهرده رامسر بلکه در بهشت تصور کنی!

همچنین بدانید که فصلهای پاییز و زمستان و حتی ماه اول فصل بهار مناسب برای کمپ و اقامت در فضای باز نیستند. به گزارش خبرگزاری مهر، ابراهیم حیدری رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شیراز با ابراز تأسف از تلف شدن تعداد زیادی از ماهیهای رودخانه جره به علت بی تدبیری متولیان امر گفت: کارشناسان محیط زیست شهرستان شیراز با دریافت گزارشهای محلی مبنی بر تلف شدن تعداد زیادی از ماهیان رودخانه جره در محدوده روستای رمقان تا مسقان کهمره سرخی به سرعت به محل مذکور اعزام شدند و با بررسیهای انجام شده، مشخص شد در تاریخ ۴ آبان در ساعت ۹ صبح تعدادی از افراد نا آگاه اقدام به باز کردن دریچه حوضچهای که به منظور مدیریت شوری رودخانه جره در حال اجراست کرده و به مدت ۲ ساعت کل آب جمع شده در حوضچه تخلیه شده و ظاهراً ورود حجم زیادی آب شور به رودخانه در مدت زمان کوتاه باعث اتلاف ماهیان رودخانه شده است.

فقط یادتان باشد این موزه روزهای تعطیل باز نیست و حتما قبل از عازم شدن از باز بودنش مطمئن شوید. این در حالی است که تعداد این گونه ها از این میزان هم بیشتر است که با توجه به شرایط سخت طبیعی منطقه تنها گونه های برجسته قابل شناسایی بوده است. حدود 900 میلیون متر مکعب آب از این میزان هم اینک توسط سه تونل به زاینده رود منتقل میشود. 1- محدود کردن کامل میزان برداشت شن و ماسه طبیعی تولید شده، ارزشیابی کافی و جامعه تا حد امکان در تمامی زمینه ها و جدا کردن منطقه فعالیت های برداشت و مجرای آبریز.

قابل ذکر است که نتیجه کلرسنجی در کلیه ساعات شبانه روز و در نقاط مختلف شبکه لوله کشی باید در حد مطلوب باشد. ارتفاع این ییلاق از سطح دریا حدود ۲۳۰۰ متر است که همین ارتفاع زیاد باعث شده است احتمال رخ دادن پدیده اقیانوس ابر قوت بگیرد که یکی ازمهم ترین جاذبه های دیدنی روستای ییلاقی فیلبند است .مطمنا عبور از جاده ای که از میان ابرها میگذرد تنها جاذبه این ییلاق زیبا نیست بلکه شما میتوانید همه پدیدههای جوی از قبیل ابر و مه و باران و برف و تگرگ و رگبار و ناگهان رنگین کمان و هوای صاف و آفتابی را در یک روز تجربه کنید .

آن چه ییلاق گرسماسراز سایر مناطق ییلاقی شمال برتری میدهد وجود چشمه سارهای چشم نواز, دشت های سرسبزکوه ههای سر به فلک کشیده است که مجموعه ای از آن ها هر طبیعت گردی را به سمت خود میکشاند تا ساعتی را به تماشای این نقاشی زیبای پرورگار بنشیند. عدم وجود دشتها و زمینهای مناسب زراعی و کوهستانی بودن و یا تپه ماهوری بودن اراضی منطقه حفاظت شده سبزکوه سبب گردیده است که استفاده مرتعی در سراسر آن به شدت رواج داشته باشد. علاوه بر آن عشایر بختیاری کوچنده نیز از فاصلههای دور همه ساله برای چرای احشام به این منطقه روی میآورند.

علاوه بر این عشایر منطقه برای دفع گوشتخوارانی مانند گرگ از تفنگ استفاده میکنند. علاوه بر این امکانات مناسبی برای گردشگران از جمله منقل های بتونی برای برپایی آتش کباب، آب لوله کشی و غرفه هایی که به فروش صنایع دستی می پردازند در آن وجود دارد. این شرایط نشان می دهد مجموعه زیستگاه ها و عناصر زیستی درون منطقه به استثناء محیطهای آبی با اراضی پیرامونی خود پیوند اکولوژیکی نداشته و در صورت وجود آن، حساس و شکننده است. چرای دام: جمعیت ساکن و متحرک موجود در منطقه دارای شیوههای زیستی مبتنی بر آمیختهای از زیست عشایری و روستایی است.

مناطق ییلاقی شمال کشور همیشه یکی از اولین گزینه ها برای زمانی است که فرصتی برای مسافرت در کشور ایجاد میشود .استان های شمالی کشور به خصوص گیلان و مازندران میزبان مسافران و طبیعت دوستان از اقصی نقاط کشور هستند . آیا برای اولین بار برای سفر به پاریس برنامه ریزی می کنید؟ به شما اطمینان میدهم اگر یک بار به منطقه زیبای دیلمان سفر کنید با وجود اب و هوای بی نظیرمناظر سرسبز و جاده رویایی اش دوباره برای دیدن آن وسوسه میشوید. نمیشود از مناطق ییلاقی گیلان صحبت کرد و نامی از ارتفاعات خوش اب و هوای دیلمان به میان نیاورد.

اولسبلنگاه، روستایی بربلندای شهر ماسال در غرب گیلان است، جایی که ییلاق همیشگی مردم ماسال است و هر بهار و تابستان به این منطقه خوش اب و هوا کوچ میکنند. در بهار و تابستان میتوانید از دیدن گله های گوسفند در مسیر منتهی به مازیچال لذت ببرید. در بهار و تابستان سفر به این روستا را در برنامه ی سفر خود بگنجانید . باید مسیر ونداربن تا جایی که جاده را بهمن زده بود پیاده می رفتیم. اگر از مسیر جاده کلاردشت عازم ارتفاعات مازیچال شوید یکساعت پیاده روی در پیش دارید اما مطمن باشید دیدن منظره شور انگیز این ییلاق زیبا مازندران خستگی از جان شما میزداید.

دیدگاهتان را بنویسید