سویه نوظهور دلتاکرون تا چه اندازه نگرانکننده است؟

مدیر امور منطقهای سازمان جهانی بهداشت در یک کنفرانس مطبوعاتی دیگر هشدار داده بود که سویه اومیکرون دارای یک موج جدید غرب به شرق است که در حال درنوردیدن سراسر اروپا است. تولیو دی اولیویرا، ویروس شناس آفریقای جنوبی، در یک کنفرانس مطبوعاتی آنلاین گفت: «نوع جدید ویروس کرونا باعث نگرانی در آفریقای جنوبی شده است». کلاج در ادامه سخنانش گفت: «صحبتهای زیادی درباره تبدیل شدن همه گیری کرونا به یک بیماری محدود است اما این زمانی روی خواهد داد که بتوان پیش بینی کرد که درباره کرونا چه اتفاقی خواهد افتاد اما این ویروس بارها ما را شگفت زده کرده و باید در این باره بسیار محتاط باشیم».

این سویه دارای 50 جهش است که بیش از 30 جهش روی پروتئین اسپایک رخ داده است، یعنی 2 برابر بیش از سویه دلتا که در هند شناسایی شد. طبق اطلاعات منتشرشده، این سویه بهطور کلی دارای ۵۰ جهش است که بیش از ۳۰ جهش روی پروتئین اسپایک رخ داده است (یعنی دو برابر بیشتر از سویه دلتا که در هند شناسایی شد). همزمان، شرکت داروسازی بیونتک اعلام کرده که در حال تحقیق بر روی واکسنی تطبیقی است که علیه گونه اومیکرون نیز کارایی داشته باشد. ، ناشی از گونهی Omicron باشد و ممکن است این ویروس در هشت استان دیگر این کشور نیز وجود داشته باشد.

نظر به پرورش شتر در منطقه استان خراسان جنوبی حضور این سویه در بزهای منطقه قابل توجیه است و لذا امکان دارد که بزها در سیر تکاملی و پراکندگی این سویه هم نقش داشته باشند. وی که با خبرگزاری فرانسه مصاحبه میکرد با اشاره به این موضوع که اومیکرون تا ماه مارس (اسفند ماه) 60 درصد از جمعیت اروپا را مبتلا خواهد کرد، گفت: «این احتمال وجود دارد که منطقه (اروپا) در حال حرکت به سوی نوعی پایان همه گیری است».

فیضالله برزگر رئیس بیماریهای واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: خستگی، بدن درد، سردرد، خارش گلو، آبریزش بینی و عطسه مهمترین علائم امیکرون هستند. برزگر ادامه داد: طبق گفته کارشناسان، بیماران از احساس خارش گلو سخن گفته اند و برای همه مبتلایان این علایم یکسان نبوده است. سویه اومیکرون که تحقیقات نشان داده، به طور کلی، شدت بیماری در آن از سویه دلتا کمتر بوده این امید را ایجاد کرده که کرونا از یک همه گیری در حال تبدیل شدن به یک بیماری قابل مدیریت نظیر آنفولانزای فصلی است. با این حال حتی انتخاب الفبای یونانی هم برای سازمان جهانی بهداشت، چالشها و حاشیههایی را به دنبال داشت.

این نتایج همچنین نشان میدهد که این نوع فرعی حتی واکسن گریزتر از سویه BA.۱ است، که قبلاً به طور قابلتوجهی مسریتر از هر نوع کووید دیگری بود. برای تشخیص نوع سویه به تستهای تخصصیتر نیاز است. همچنین ۱۰۰ درصد اثربخشی در برابر بیماری شدید یا بحرانی و نیاز به بستری و ۸۵ درصد اثربخشی در برابر کووید-۱۹ علامتدار در افراد بالای ۶۵ سال به ثبت رسید. او توضیح داد که تعداد بالای جهشهای اسپایک در گونه Omicron که در حال حاضر حداقل 32 مورد است، نگرانکننده است چرا که نشان میدهد این ویروس توانایی مقاومت در برابر واکسن را داراست و در انتقال بیماری قویتر عمل میکند.

این مقاله استدلال کرد که ظهور سویه جدید اهمیت آزمایش کامل و نظارت ژنومی را ثابت میکند. سویههای جدید قابل پیشبینی هستند و تنها راه جلوگیری از ظهور آنها قطع چرخه انتقال و گسترش ویروس به کمک واکسنها است. بله. واکسنهای مورد تایید سازمان بهداشت جهانی همچنان در جلوگیری از بیماری شدید و مرگ ازجمله دربرابر سویه دلتا بسیار موثر هستند. با این حال، حفاظت واکسن در جلوگیری از بیماریهای شدید، بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر (به ویژه پس از 3 دوز) همچنان بالا است. وی افزود: از شمار مبتلایان شناسایی شده، یک هزار و ۷۴۰ نفر بستریهای بیمارستان می باشند و یک هزار و ۷۰۳ نفر از مبتلایان کرونا در بخش مراقبتهای ویژه بستری هستند.

به گفته دکتر کامران قدس، با مثبت شدن تست این تعداد، مجموع مبتلایان قطعی به بیماری کرونا در 6 شهرستان گرمسار، آرادان، سرخه، سمنان، مهدیشهر و دامغان به عدد 59 هزار و 908 نفر رسید. برزگر در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: خستگی با سویههای قبلی کرونا هم همراه بود و در اکثر موارد، در حدود پنج تا هشت روز ادامه داشت، با این وجود برخی افراد همچنان میتوانند تا چند هفته پس از عفونت هم احساس خستگی کنند و هنوز مشخص نیست که اگر آزمایش نوع امیکرون مثبت شود، خستگی چقدر طول خواهد کشید.

با آنهایی که هنوز در پذیرش اثرات مثبت واکسیناسیون مقاومت میکنند یا پروتکلهای بهداشتی را جدی نمیگیرند. پس از تزریق واکسن، سلولها پروتئین اسپایک ویروس را تولید میکنند که باعث تحریک سیستم ایمنی برای شناسایی ویروس میشود. در همین راستا بسیار ضروری است که افراد نسبت به تزریق به موقع دوز دوم واکسن کرونا اهتمام داشته باشند. سویههای جدید قدرت انتقال بالایی دارند به همین دلیل ماسک زدن و رعایت پروتکلها برای پیشگیری بسیار حائز اهمیت اند. متاسفانه بسیاری افراد گمان میکنند از آنجایی که شدت بیماری در این سویه چندان زیاد نیست، خود را موظف به اجرای پروتکلها و راههای پیشگیری ازبیماری نمیدانند.

در حال حاضر، داروی مولنوپیراویر میتواند به مدت 5 روز بعد از شروع علائم کرونا، خطر بستری و مرگ را تا 30% کاهش دهد. پروتئین اسپایک همان بخشی از سلول است که از سوی واکسنها هدف قرار میگیرد. کارایی سایر واکسنها هنوز در حال مطالعه است. پیدا شدن گونه جدیدی از ویروس کرونا در قاره آفریقا نگرانیهای زیادی را بوجود آورده است، یک متخصص بیماریهای عفونی به بی بی سی گفته است که این سویه جدید “خطرناکترین و بدترین موردی که تاکنون دیدهایم” بوده و این نگرانی وجود دارد که این سویه بالقوه بتواند مصونیت ایجاد شده توسط واکسنها را دور بزند.

همچنین اینکه در بیشتر افراد مبتلا به امیکرون، تعداد پی سی آر منفی میشود؛ برای همین اگر افراد علائم امیکرون را دارند، حتی با وجود تست منفی، خود را قرنطینه کنند. سویههای نگران کننده (Variants of concern) علاوه بر این که در تعریف «سویه های کرونا مورد توجه» جای میگیرند بلکه به طور عملی و در آمار و اپیدمیولوژی اثرات خود را نشان میدهند. PCR- RFLP بر روی ژن ITSI: برای تعیین سویههای کیست هیداتید از روش هضم آنزیمی با استفاده از آنزیم Bsh 1236I استفاده گردید (13). لازم به ذکر است که آنزیم برش دهندهیBsh1236I(BST UI) توالی CGCG را شناسایی کرده و محل بین GC را در توالی′ 5′…CG⁄ CG…3 برش میدهد.

از این رو، احتمال اینکه چنین دارویی روی اومیکرون هم موثر باشد، زیاد است. نتایج حاصل از مطالعه حاضر با مطالعه انجام شده قبلی در این منطقه که روی تعداد 3 کیست هیداتید جدا شده از گوسفندان انجام شده بود مشابهت دارد که بیانگر حضور سویهG1 در گوسفند است (9) ولی روی کیستهای هیداتید جدا شده از بز در این منطقه، مطالعه حاضر اولین مطالعه است. کشورهای اتحادیه اروپا نیز به سرعت سفرهای هوایی از جنوب آفریقا را متوقف کردند.اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، گفت: «تا زمانی که به درک روشنی از خطر ناشی از واریانت جدید برسیم، باید پروازها تعلیق شوند و مسافرانی که از این منطقه باز میگردند میبایست بهطور جدی قرنطینه شوند».

منطقه اروپایی تحت نظر سازمان جهانی بهداشت ۵۳ کشور و منطقه که برخی از آنها در آسیای مرکزی واقع شدهاند را در بر میگیرد. سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه اعلام کرد که سویه جدیدی از بیماری کووید-۱۹ را در آفریقای جنوبی شناسایی شده است. اومیکرون «Omicron»، سویه جدید کرونا تحتعنوان «۱.۱.۵۲۹B.» است که در آفریقای جنوبی شناسایی شده و در چند روز اخیر مقامات سازمان بهداشت جهانی و رهبران کشور های اروپایی را به شدت نگران کرده است. این سویه جدید با تعداد بالای جهشهایی که دارد، میتواند اثربخشی واکسنهای موجود را تهدید کند.

علی محمدیاناردی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: تفاوت نوروز 1401 با سال های گذشته در این است که در دوسال قبل سفرهای نوروزی به کلی تعطیل بوده و یا با محدودیت های شدید کرونایی همراه بود اما امسال به دلیل حجم بالای واکسیناسیون در جامعه سفرهای نوروزی بر اساس ضوابط خاص برقرار خواهد بود. او افزود: یک خبر خوب در رابطه با گونهی جدید وجود دارد و این است که میتوان آن را با یک آزمایش PCR خاص شناسایی کرد، به عبارتی میتوان بیماری را به سرعت تشخیص داد و درمان کرد.

در مطالعه دیگر انجام شده توسط Ahmadi and Dalimi در سال 2006 (2) با استفاده از 4 آنزیم به روش ITS1-RFLP دوسویه G1 و G6 را در نمونههای گوسفند و شتر گزارش کردند. در این دوره آموزشی فرادرس، مطالب به صورت کامل و جامع و به سادهترین شکل ممکن با استفاده از تصاویر و اشکال مختلف آموزشی، گام به گام ارائه شدهاند. به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دکتر بهمن نقی پور رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، معاونین و مدیران ارشد این دانشگاه در جلسه بررسی آغاز موج ششم همه گیری بیماری کووید ۱۹ که به صورت ویدیو کنفرانس و با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که با محوریت شیوع سویه امیکرون در کشور برگزار شد حضور یافتند.

دیدگاهتان را بنویسید