سوسمار دو سر وجود دارد؟

با توجه به بررسیهای انجام شده، تحقیقی با عنوان نقد و بررسی ترجمۀ داستان «نهر الذهب» با عنوان «رودخانه طلایی» براساس سطح معنایی- لغوی الگوی گارسس، صورت نگرفته است؛ از این رو در این پژوهش تلاش شده است تا میزان موفقیت مترجم در ترجمۀ رمان نهر الذهب و نحوۀ کار وی و نیز کاستیهای موجود درترجمه، مشخص و راهکاری برای بهبودآن مطرح شود. ماهیانه 200 هراز متر مکعب و روزانه 13 هراز متر مکعب بتن ریزی انجام می شود که تقریبا معادل با بتن ریزی 18 ساختمان 20 طبقه بتن آرمه در روز می باشد در این طرح 2.5 میلیون تن سیمان نوع یک مصرف شده است.با مقدار بتنی که در طرح ایتاپو مصرف شده است می توان یک اتوبان دو خطه از نیویورک تا سانفراسیسکو و از آنجا تا کاتراس ساخت .

در سالهای دور در مناطق کوهستانی از جمله زردکوه و چلگرد، ارتفاع برف حتی در تابستان هم به بیش از 2 متر میرسید. گونه های متنوعی از گز همچون شوره گز،گز گلبرگ نازک و غیره در حاشیه رودخانه زاینده رود می رویند.گیاهانی مانند گل بابونه و گونه های درمنه در نواحی کوهستانی می رویند.گونه های متنوعی از گندمیان،پروانه آساها و گل جالیز نیز در نواحی مختلف دیده می شوند.انواع قیچ و گون و اسکنبیل در نواحی پست در حاشیه رودخانه می رویند. منطقه یک کوهستانی است و دارای باغات فراوان، رودخانه، درهها و مسیلها و دو گسل مهم شهر تهران و با سابقه رانش است.

منطقه ۲ شهرداری تهران به ۹ ناحیه و ۳۰ محله شورایاری ۱۴ محله ممیزی تقسیم میشود و شامل محلههای آریاشهر، شهرآرا، گیشا، شهرک ژاندارمری، شهرک غرب، سعادت آباد، فرحزاد، طرشت و … از عمری معادل ۳۰ سال بر خوردار است، سبک وزن است و از تعدد کمی هم بهره میبرد. بنا بر پیمایشی که توسط مرکز مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در سال ۹۵، انجام شده و برای اولین بار دادههای آن منتشر شده است آمده که بیشترین علاقه به زندگی در شهر تهران به مناطق ۱۶، ۲۰ و ۱۹ تعلق دارد؛ در حالی که ساکنان مناطق ۶، ۷ و ۱ کمترین علاقه به شهر تهران را دارند.

از دیگر عملکرهای مهم اقتصادی منطقه، فعالیت تجاری بوده که وجود مراکز تجاری وسیع پس از احداث مرکز تجاری یادمان که منشا یک مرکز تجاری شهری و فراشهری را برعهده دارد، این مناطق جاذب اشتغال و فعالیتهای وسیعی در زمینه توسعه اقتصادی خواهد بود. از عمدهترین ویژگی کالبدی منطقه ۶ میتوان به موقعیت قرارگیری آن در مرکز شهر تهران از یک سو و از سوی دیگر استقرار مهمترین کاربریهای اداری ـ خدماتی با مقیاس عملکردی فرامنطقهای، شهری و حتی ملی در آن اشاره کرد. بهترین منطقه تهران کدام است؟ منطقه ۵ که به پهنه توسعه شهر تهران معروف است، پس از انقلاب اسلامی به دلایل مختلف از جمله سرریز جمعیت تهران از مناطق مرکزی و جنوبی و سیل مهاجرین به تهران، با افزایش جمعیت و توسعه روبرو بوده است.

این منطقه از جنوب به جاده مخصوص کرج، از شمال به دامنه کوه های البرز، از غرب به رودخانه کن و منطقه ۲۲ و از شرق به بزرگراه محمد علی جناح و اشرفی اصفهانی محدود میشود. از مراکز تفریحی این منطقه میتوان به پارک ارم در اتوبان کرج و مجتمع سرزمین عجایب که در بلوار اشرفی اصفهانی واقع شدهاست، اشاره کرد. منطقه دو تهران، محدوده شمال شرقی میدان آزادی تا شمال غرب تهران و از جنوب به خیابان آزادی، از غرب تا بزرگراه اشرفی اصفهانی و بزرگراه محمدعلی جناح و از شرق تا بزرگراه شهید چمران را در بر میگیرد.

منطقه ۵ شهرداری در شمال غرب تهران قراردارد و دارای ۵ منطقه است. از نظر تنوع گیاهی، این منطقه غنی بوده و انواع گیاهان در آن پرورش مییابد. درمجموع باتوجه به نتایج بدست آمده از مطالعه حاضر و همچنین مقایسه آن با مطالعات دیگران، بهعنوان یک نتیجه­گیری کلی می­توان چنین اظهار داشت که تفاوت رژیم غذایی هر دوگونه­ی موردبررسی در مطالعات مختلف، ناشی از تفاوت در فراوانی طعمه­های غذایی و الگوی پراکنش موجودات مورد تغذیه­ی این ماهیان و نیز شرایط حاکم بر زیستگاه­های مختلف در محیط­های گوناگون می­باشد. روحاله حاتمی: هنری والتر بیتس (Henry Walter Bates) طبیعیدان و کاشف انگلیسی بود که اولین گزارش علمی در باب مفهوم تقلید در میان حیوانات را ارائه کرد؛ اما بیش از هر چیز بهدلیل سفر اکتشافی به جنگلهای بارانی آمازون در معیت آلفرد راسل والاس شناخته شده است (۱۸۴۸).

به استناد دادههای این پیمایش با این که منطقه ۵ جز محلات محبوب است، اما در این میان محلات نفت، باغ فیض و کن در ردیف محلات با نمره بسیار پایین از حد میانگین قرار داشتند. با مبادله یادداشتهای اول نوامبر 1932 میان برزیل و انگلیس ، مسائلی مشابه با آنچه گذشت در مورد مرز بین برزیل و گویان انگلیس حل و فصل گردید و مقرر شد كه مرز تغییرات تالوگ را همراهی نماید و اگر رودخانه ناگهان بستر خود را تغیر داد مرز منطبق بر تالوگ جدید باشد . این نظرسنجی با کمک دانشگاه تهران و به سفارش معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران بوده که در ۱۰ فصل از جمله احساس تعلق، امکانات و خدمات محله، جابهجایی و معابر محله، بهداشت و محیط زیست محله، روابط اجتماعی، مشارکت اجتماعی محلات و …

یکی از شاخصهای مهم در طرح رصد کیفیت زندگی در شهر تهران، احساس تعلق افراد به محله است؛ چراکه هر چه احساس تعلق بالاتر باشد، مدیریت شهری در اجرای برنامههای ارتقای کیفیت زندگی موفقتر خواهد بود، زیرا همراهی و همکاری ساکنان را پشتوانه اقدامات خود دارد که بر اساس این پیمایش میزان علاقه به محله در تمام مناطق ۲۲گانه تهران بالاتر از سطح متوسط است، اما در مناطق ۶، ۳ و ۲ علاقه به محلات در بالاترین سطح است، اما در مناطق ۱۵، ۱۸ و ۱۰ میزان علاقه کم است. همین امر باعث بالا آمدن سطح رودخانه ی کرج در پایین سد شده و باعث می شود صید ماهی در محل های کم عرضی که عمق ایده آلی دارند به سختی انجام پذیرد.

در بخش لذتپذیر بودن محله، محلات دیلمان، شهرک قدس، اکباتان، اختیاریه و سازمان آب بیشترین نمره را در شاخص لذت بردن از زندگی در محله کسب کردند و محلات پامنار، هرندی و طیب نیز نمره کم از ساکنانش در این بخش دریافت کردند. رتبه توسعه یافتگی این محلات بالاست و ساکنین آنها معمولا افرادی تحصیلکرده و دانشگاهیان هستند. مثلا اگر به دنبال محلهای هستید که هم توسعه خوبی داشته باشد، هم قیمت مناسب، محلههایی مانند فاطمی، میدان جهاد، ایرانشهر، دانشگاه تهران، پارک لاله، بهجت آباد، قزل قلعه، شیراز و گاندی که جزو منطقه شش تهران هستند، بهترین گزینه هستند. توسعه یافته است و خانههای آن اغلب نوساز هستند.

ساختمانها و خانههای محله پونک، اکثرا نوساز هستن. مناطق غربی تهران، که اغلب دارای بافتی نوساز هستند. مناطق چهار، هفت و هشت، به دلیل وجود واحدهای نوساز با قیمت مناسب برای سرمایهگذاری مناسب هستند. بیشتر افراد این منطقه از خانوادههای جوان تشکیل میشوند که به دلیل سرمایهگذاری با ریسک پایین، به این منطقه جذب شدهاند. بنا بر دادههای منتشر شده پیمایش ارزیابی کیفیت زندگی در کلانشهر تهران، اغلب شهروندان تهرانی در پاسخ به این سوال که چقدر از زندگی در محلهتان لذت میبرید، رضایتمندی مردم بالاتر از حد میانگین بود، اما در مجموع ساکنان مناطق نیمه شمالی تهران بیشتر از زندگی در محلهشان لذت میبرند که بر این اساس مناطق ۶، ۲ و ۵ بالاترین نمره و مناطق ۱۵، ۱۷ و ۱۸ کمترین لذت را از محل زندگی خود میبرند.

دیدگاهتان را بنویسید