سوالات متن هفتم

بی بی سیدان نام روستایی است در 30 کیومتری شهر سمیرم در استان اصفهان که رودخانه ای زیبا به همین نام از نزدیکی آن عبور میکند. همزمانی سیل با اعتصاب کارکنان صنعت حمل و نقل زندگی مردم را دشوارتر کرده است. فیلم مردی از رودخانه برفی The Man from Snowy River 1982 مردی از رودخانه برفی : جیم کرگ که تا ۱۸ سالگی در کوهستانهای استرالیا و در مزرعه پدر خود زندگی میکر. جهت بررسی تأثیر این تغییرات بر جریان ورودی به سد چادگان با استفاده از تکنیک شبکه عصبی مصنوعی (Artificial Neural Network, ANN) و با بررسی ورودیها و معماریهای مختلف، شبیهسازی بارش – رواناب در حوضه انجام شده که خروجیهای مدل، کاهش جریان تا 8/5 درصد و افزایش ضریب تغییرات جریان تا 3 برابر را برای دورههای آتی نشان میدهد.

به طور کلی، نیروگاههای برق آبی نیازمند ایجاد یک دریاچه مصنوعی بزرگ هستند. تا چند سال مسئولان درگیر این بودند که سد کلا بد است و همه سدها باید جمع شود و در این زمینه نگاه، خیلی افراطی بود اما الان خوشبختانه میگویند برای کشوری مانند ایران که خشک و نیمهخشک است، سد خوب است و در واقع تنها گزینه برای کنترل سیلاب و برطرف کردن بهموقع نیاز آبی کشور است. هرچیزی یک تابآوری دارد؛ مثلاً یک دیوار تا حدی تحمل وزن را دارد، انسان هم تا حدی تحمل فشار را دارد. حسین امیری در گفت و گو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: چند روزی از بسته شدن آب زاینده رود گذشته و بستر رودخانه در برخی قسمتها به طور کامل خشک شده و در برخی قسمتها هنوز اندکی آبی وجود دارد؛ در این میان هزاران قطعه ماهی در حال از دست دادن زیستگاه خود هستند.

برای رسیدن به مجموعه پارک آبی ایرانیان راههای دسترسی متفاوتی وجود دارد اما از آنجایی که استفاده از مترو، راهی مطمئن و سریع برای رسیدن به مقصد است، گردشگران میتوانند از طریق مترو مشهد، خود را به ایستگاه پارک ملت برسانند و پس از رفتن به بلوار امامت، از طریق تاکسی یا اتوبوس به پارک آبی ایرانیان مراجعه کنند. نکته 5 – بیشتر سدها را هر چند وقت یکبار لایروبی می کنند . این بخش از فرایند ترجمه نه تنها دانش زبانی مترجم و شناخت او از ساختارها و معنی شناسی و کاربردشناسی هر دو زبان مبدأ و مقصد را طلب می کند، بلکه اطلاعات عمومی و تخصّصی او، قوۀ ادراک و شناخت او ازجهان و آگاهی او از انواع جنبه های تعامل ارتباطی بین انسانها نظیر سن، جنسیّت، نژاد، مذهب، نسبت، شغل، موقعیت زمانی و مکانی و غیره را نیز شامل می گردد.

اطلاعات نام رودخانه های اصلی در فیلد NAM این لایه موجود است. این لایه از نوع شیپ فایل (SHP file) است و کاملاً قابل ویرایش است و می توان در نرم افزارهای مختلف از جمله Arc GIS، Arc View، Global Mapper و سایر نرم افزارهای مرتبط انواع تحلیل ها را روی آن انجام و خروجی های مختلف از آن گرفت. به دستور شاه در چهار طرف این میدان چهار بنای ارزشمند مسجد تاریخی امام در جنوب، مسجد شیخ لطف الله در شرق، کاخ عالی قاپو در غرب و سر در بازار قیصریه در شمال ساخته شد که هر یک در نوع خود شاهکاری بی نظیر است.

سر را تکان میدهد: حرف را عوض نکن! او در بخشی از صحبتهایش به خاطره جالب اخراجش از تلویزیون در سال ۱۳۵۰ اشاره میکند؛ اینکه بر خلاف همکارش بسیار وقت شناس بوده و سر موقع برای دوبله آثار حاضر میشد؛ اما همکار او بسیار دیرتر به محل کار میآمد. در نقشهای که بطلمیوس، فیلسوف و اخترشناس یونان باستان (150 سال پس از میلاد) از جهان ترسیم کرده است، نام «اسپدانا» که در محل اصفهان کنونی قرار دارد به چشم میخورد. اصفهان در سدهی یکم میلادی از بخشهای مشهور کشور و به «سپانه» موسوم بوده است.

کار در کشور ارمنستان دارای قوانینی مشابه با ایران است. این استان در مرکز فلات ایران واقع و بخشهای وسیعی از آن با بیابان پوشیده شده است. آن تالاب میشود ذخیرهی بیولوژیکی زمین که توازن جانوری و بیولوژیکی را در منطقه ایجاد میکند و حضورش باعث ایجاد رطوبت و توازن گرمای منطقه میشود و تالاب، اکوسیستمی است که در اثر رودخانه بهوجود می آید. فکر کنید کارون بهدلیل وجود چشمههای زیرزمینی و ذخیرهی برفی در بلندترین کوههای زاگرس، پرآبترین رود کشور است. اما نقطهی غیرقابل بازگشتی وجود دارد که نباید به آن برسیم. اما چشمة ديگر داراي آب شيرين است و با آن زراعت مينمايند.

مشاور نماینده ویژه رییس جمهور کشورمان در امور افغانستان گفت : آب رودخانه هیرمند به سوی ایران رها شده است اما موانع و مشکلات در برابر انتقال آن همچنان باقی است. اما به رغم انجام مقدمات كار و تلاش فراوان، وجود كوهي عظيم در حد فاصل بين اين دو رود، همچنين وجود معادن گوگرد در آن كوه كه باعث خفگي ميشد و عدهاي از كارگران را به هلاكت رساند، اين كار پس از صرف هزينههاي سنگين متوقف گرديد. حتي از مهندسين فرانسوي دعوت به عمل آمد، اما آنها نيز توفيقي نيافتند، زيرا كار سنگين و مخارج آن زياد و بيشتر سال، هواي آنجا سرد و يخبندان بود.

برای رفتن به آنجا باید خودتا را به دزفول یا اندیمشک در خوزستان برسانید. اسكندربيك در عالم آراي عباسي مينويسد: شاه طهماسب به مير فضل الله شهرستاني حاكم آن نواحي دستور داد تا چشمة محمودي (چشمة كوهرنگ) را كه آب آن به طرف خوزستان هدر ميرفته، به زايندهرود متصل نمايد. همه را بهره مند میکند و میرود تا به نقطهی انتهایی برسد که میتواند خلیجفارس باشد یا دریا یا یک تالاب مثل ارومیه یا بختگان. بخشی از این باران در سطح زمین نفوذ پیدا میکند و میرود زیر زمین. فرماندار شهرستان مراوه تپه گفت: روستاهای «شورجه» و «قرهقاشلی» در محاصره طغیان رودخانه اترک قرار گرفتهاند و ارتباط با این دو روستا قطع شده است.

این امر به ویژه در مناطق کارست که pot-holes و رودخانه های زیرزمینی متداول هستند، قابل توجه است. بررسی های هیدرولوژیکی ، و مورفولوژیکی رودخانه در بازه انجام میگیرد . خبرگزاری ایلنا: یاسر جبرئیلی (سرپرست هیأت باستانشناسی) با اشاره به بررسی باستانشناسی حوضه شرقی رودخانه زاینده رود، گفت: این بررسی به منظور تکمیل مطالعات قبلی صورتگرفته در حوضهشرقی رودخانه زایندهرود بهخصوص در ادامه مطالعات انجام گرفته از سوی گروه باستانشناسی دانشگاه هنر اصفهان و مشخص کردن وضعیت باستانشناختی این منطقه صورت گرفت.

پاورپوینت استان اصفهان یک پاورپوینت آماده آموزشی در مورد تحلیل استان اصفهان و جاذبه های گردشگری و بناهای تاریخی معماری آن می باشد که به بررسی میدان نقش جهان، رودخانه زاینده رود، مسجد امام اصفهان، خانه طباطبایی ها، کاخ هشت بهشت و… این رودخانه برخلاف تصور عامیانه تقریبا از بارشهای سالیانه گیلان نصیبی نمیبرد، زیرا این رود، خود از «شاهرود» که از کوههای طالقان و الموت و «قزل اوزن» که از کوههای کردستان و زنجان سرچشمه میگیرند سیراب میشود. خطرناکترین انواع سیلابها همان سیلهای ناگهانی هستند که مرگبارند زیرا شهروندان از وقوع آنها کاملا بیخبرند و به طور ناگهانی با آنها مواجه میشوند که قدرت فراوانی هم دارند.

تهران یک شهر شلوغ و کاملا ماشینی است. براساس معلومات که ستلایت ناسا NASA در 2015 منتشر ساخته، آشکار می نماید که لایه آب خیز زیرزمینی Underwater-Aquifer حوزه آب گیر اندوس دومین بزرگترین لایه آب خیز پریشان زا در جهان است. این میدان دومین میدان بزرگ جهان است که به شیوه و سبک معماری اصفهانی ساخته شده است. به گزارش حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سریال «رودخانه برفی» با الهام از شعری با همین نام، سروده «بانجو پترسون» ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، «رودخانه برفی» از سریال های دهه ۹۰ استرالیایی است که در چهار فصل ساخته شده است. 13-چه چیز سبب گسترش شهرنشینی در آسیا شده است و پرجمعیت ترین شهر وپایتخت کشور های آسیا یی چه نام دارد؟ این میدان در طول دوران مختلف کاربری های متنوعی داشته است که از آن ها می توان به عملکرد سیاسی به لحاظ استقرار کاخ سلطنتی (مراسم تشریفاتی، رژه های نظامی، مراسم تعزیر محکومین و غیره)، عملکرد مذهبی به لحاظ استقرار دو مسجد (اجرای مراسم و آیین های مذهبی، بر پایی نماز جماعت در مواقعی که جمعیت نمازگزار بیش از گنجایش مسجد امام بود).

دیدگاهتان را بنویسید