سوالات متن هفتم

مزارع وسیع و سبز و بنفش زعفران سرخ بسیار تماشایی هستند. سپس وارد سرحد چناران و دهستان دولت آباد شده و در باغات و مزارع محو میگردد. در اینجا نیز تغییر صوت “ک” به ” گ ” مشهود است ( sound change ) یعنی تغییر« پل کوردن» به« پل گوردن» و سپس به« پل گردن pəl gərdən » به معنای «جوشش و جهیدن تحت فشار ، فواره»، برایمان قابل فهم است . این رود در ادامه به جنوب غربی و غرب ساری قدیم می رسد و از آنجا نیز به شمال غربی امتداد دارد و سپس به شمال ساری امروز(گذر خان) می رسد .

پلی قدیمی به نام «بانو صحرا» در دو كیلومتری شمال غرب روستا قرار دارد كه از نام منطقه گرفته شده است. بیست و پنجم اسفندماه جلسه مشترک کمیته کشاورزان غرب و شرق استان، سازمان جهاد کشاورزی و آب منطقهای اصفهان برگزار و مقرر شد که دریچههای سد زایندهرود هفتم فروردین ماه برای نوبت دوم آبیاری کشت غلات شرق اصفهان باز شود. در مجموع ۲٫۷میلیارد نفر حداقل برای ۱ ماه از سال با کمآبی مواجه میشوند.

گاهی نشانه های باقیمانده با ساخت و سازهای شهری محو شده یا دیده نمی شوند(تصویر 9 ) . استخراج شن و ماسه از بستر رودخانه های خشک پیامدهای زیست محیطی عمده ای دربر ندارد. ماههای می و اکتبر به طور کلی بهترین فصل برای بازدید است، زیرا آب و هوا در سراسر کشور خشک و گرم است. مهم این است که دانسته شود جدا از این نهر ، کدام منبع یا مجرای طبیعی، در گذشته های دور آب ساری رود را با ابعاد و اندازه ی طبیعی وچشمگیری که این رود از آن برخوردار بوده است، تامین می کرد؟ اصلا هم مهم نیست که بعضی مخاطب ها نخوان شکل منو ببینن.

شواهدی هست که نشان می دهد نهر«ساری رود »خود از بقایای یک رود مهم باستانی است3که ساری در کنار آن بنا شد و وجه تسمیه ساری نیز بر آمده از نام آن است . زمان عبور اسکندر میانه تابستان 330 قبل از میلاد بوده ، رود که بر اساس روایت یونانیان میزان آب آن ، در آن موقع از سال، حد اقل چند متر مکعب در ثانیه برآورد می شود ، با توجه به شناخت ما از ناحیه ، فقط با تجن و سر شاخه های اصلی آن قابل انطباق است . امروزه عُشری از آب که تا یکصد سال پیش به ساری رود می ریخت در این نهر جاری است آن نیز، بر خلاف گذشته جز در تابستان دربقیه فصول آب های سطحی و هرز حاصله از سطح شهر و اطراف در آن جاری است..

در فاصله دامغان تا دریای مازندران، مورخین یونانی و تاریخ نگاران رومی از رودخانه ای یاد می کنند که آبدهی آن، در زمان آمدن اسکندر (330ق.م) حتی در میانه تابستان قابل ملاحظه بوده است . تجن از اینجا به بعد به« ساری رو» شهرت یافت تا شهر ساری نام خود را از آغاز و از زمان آمدن مهاجرین، مدیون این رود باشد . پاسخ این سوال را نوعی عوارض طبیعی خواهد داد که پیشاپیش و در آغاز کانال باقیمانده از «ساری رود » روی زمین نقش بسته است ، گودالی که پهنای آن بیش از پنجاه متر است ، عمق بیش از دو تا سه متر دارد ، همتراز با کف رود آغاز میشود نزدیک به یکصد متر به جلو می رود و در راستای رود ادامه پیدا می کند تا به تدریج هم کف با سطح طبیعی زمین شود .

دوم: بقایای گودالِ بازمانده از یک چشمه بزرگ که رود مورد اشاره ،ازهمین مکان آغاز می شده است . چشمه سر آغاز« ساری رود بود ، چشمه ای که امروز تنها گودالی وسیع و مرموز از آن باقی مانده است و هاله ای از افسانه ها پیرامون مکان آن و نیز در باره حرمت آن از زبان مردم شنیده می شود . مثلا ییلاق کوبار، لار چشمه و آبشاری موسوم به کوشم هم در نزدیکی ماسوله هستند. به عنوان مثال با کشت درختان در کنار پل و تغییر جهت جریان آب زاینده رود چند دهانه از این پل تخریب شده است، تا جایی که در سال ۱۳۳۰، شهردار وقت به نام مصطفی خان مستوفی زمینهای اطراف پل را آزاد کرد و دیواری سنگی را در سمت شمال پل ساخت که هنوز آثار آن قابل مشاهده است، بنابراین امروزه پل ۴۰ دهانه دوران صفوی با سی و سه دهانه به پل سیوسه پل شهرت جهانی پیدا کرده است.

با توجه به سمت و سوی حرکت اسکندر( از منطقه دامغان به سمت شمال) و اشاره به جنگل و به ویژه پر آب بودن رود که قادر به حمل جسد دو راس دام (گاو ) در مسیر خود بوده است، انطباق این رود با چشمه علی دامغان که میزان آبدهی آن همیشه بسیار کم تر از یک متر مکعب در ثانیه است، نادرست به نظر می رسد . دو چشمه دیگر نیز در این حوالی وجود دارد، كه یكی از آنها نمكین و شور است و حتی از آن نمك سفید و لطیفی استخراج میكنند.

طول این رودخانه، ۱۰۷۲ کیلومتر است که ۴۵۰ کیلومتر آن به نوار مرزی بین المللی اختصاص دارد. البته که هر باغی صاحبی دارد و شما اجازه چیدن میوه از هرجایی را ندارید، اما آنقدر درختان این روستا زیاد و پرتراکمند که درختان بینراهی بسیاری را خواهید دید. بهتر است بدانید، طول رود سن حدود ۷۸۰ کیلومتر است و یکی از طولانیترین رودهای فرانسه محسوب میشود که از بورگاندی سرچشمه گرفته، در شمال غربی فرانسه جریان دارد و پس از گذر از شهر پاریس به کانال مانش یا انگلیس میریزد.

این دهکده تفریحی توریستی به مساحت 206هکتار، 250 کیلومتری شمال شرقی شهرستان اهواز در 69کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ایذه ، 14 کیلومتری جنوب شهر دهدز و 39 کیلومتری سد کارون 3 است. قسمت شمالي شهرستان هاي نائين، اردستان، كاشان و قسمت جنوبي شهرستان يزد را كه در دامنه شيركوه واقع شده است، در بر مي گيرد. محل آفتابی شدن مجدد رودخانه بر اساس شواهد، در پِل گِردن و درمحلی واقع در جنوبی ترین قسمت اراضی این روستا، مجاور با بخش شمالی روستای پایین دزا و طول مسیر طی شده ، طول مسیری که تجن در زیرزمین می پیمود، بر اساس این داده ها قریب به یک فرسنگ است.

پل در قسمت کمعمق رودخانه، حدود ۶ برابر کمتر از پلهای مشابه، واقع شده که مسائل ساخت را با چالش روبهرو کرده است. بهتر است کمیاز سرعت انجام امور کم کرده و مشکلات موجود را شناسایی کنید و بعد به مرحلهی بعد و انجام فعالیت جدید بپردازید. شخصیتهای داستان زیر چتر شیطان به گونهای تکبعدی هستند و تحمل مشکلات را ندارند؛ «در محیطهایی تهدیدآمیز، نجات یافتن جایگزین پیشرفت و کسب موفقیت میشود، شخصیتها تکبعدیترند و قدرت انتخاب کمتری دارند. 2. قدرت خرید مردم برای آپارتمانهای با متراژ بالا کمتر است.

حال بر اساس شنیده ها از یونانیان و دیده ها که خود شاهد آن شده ایم باید با اطمینان بگوییم که ، آبگیری رود باستانی ساری رود، ابتدا مستقیم از تجن نبود ، بلکه از چشمه ای بود در اراضی روستای پل گردن در جنوب شرق ساری و در مجاورت این شهر . نشان خواهیم داد که نهر «ساری رود »که از نقاط مختلف شهر ساری عبور می کند باقیمانده آن وضعیت است . آب «ساری رود» به دلیل رقوم به نسبت پایین، قابل انتقال به دشت های وسیع و به نسبت بلند اطراف ساری نبود . انتقال آب به دشت چند هزار هکتاریاسپی ورد و یا دشت دزا ، به ویژه اراضی چند صد هکتاری پایین دست تنگه کولا که امروز بستر تجن شده است ،در آن شرایط غیر ممکن بود .

بر مبنای احتلاف ارتفاع و موقعیت نقاط ، مسلم به نظر می رسد آن محل کمی بالاتر ازمکانی باشد که در تاریخ به «تنگه کولا »معروف شده است . سبزراه طراحی فضای سبز شهری بدون در نظر گرفتن عوامل موثر در توسعه پایدار شهرها، راهکار موقتی است که ابعاد مختلف زندگی شهری را در بر نخواهد گرفت. همانطور که اشاره شد، جاذبههای ریجاب بر خلاف آنچه به نظر میرسد، تنها محدود به طبیعت زیبای آن نیست و این منطقه دارای غنای باستانی فراوانی است. اون موقع که داشت صدای خودم پخش می شد، تازه با موفقیت پیچ کارتر باز شد!

دیدگاهتان را بنویسید