روستای برغان کرج کجاست؟

اما برخی نیز این قلعه را متعلق به دوره صفویه میدانند و آن را مقر حکمران منطقه. در گذشته دسترسی به این بنا برای هر دشمنی غیر ممکن بود به جز چنگیزخان. ازآنجاییکه سفر ما به طبس همراه همکاران طبیعت گرد بیمارستان تامین اجتماعی رقم خورده است مقر اقامت ما سوئیت های متعلق به سازمان میباشد که شامل دو خانه ویلایی مجزاست (به جای واحدهای آپارتمانی که در سفرهای قبلیمان در آنها اقامت گزیده بودیم) البته این امر کاملا” طبیعی است؛ چیزی که در طبس زیاد است زمین خداست برای همین هم گمان نکنم اصلا” در این شهر آپارتمانی وجود داشته باشد.

دیگر چیزی برای شما جالب نیست و همه کس و همه چیز برای شما خسته کننده و کلاف کننده شده است. مخفف پنجره است و هر چیزی که مشبک و شبکه دار باشد. سری جدید سریال «رودخانه برفی» در 30 قسمت در واحد دوبلاژ تلویزیون به مدیریت محمود قنبری برای پخش از شبکه نمایش دوبله میشود. اکنون که اواخر شعبان و اواسط اسد است و اوائل او ماه فرانسه و آبماه رومی و اسفند ماه فرسی است و رسوم آنها اینست که در شب بیست و ششم اسفند گون زیاد از کوه آورده در بلندیها و پستیها آتش زنند و در قبور اموات چراغ روشن کرده طعام و حلوا به اسم آنها پخته به فقرا و مساکین پخش نمایند.

در این تنگه تمثال بی مثال مبارک و اشخاص مفصله ذیل را در این عصر بر حسب حکم همایون به دستور العمل این بنده حضرت والا وزیر علوم در کنار راه و بغله کوه در صفحه ای از سنگ حجاری کرده اند:وجیه الله میرزا(پیاده)آجودان مخصوص(پیاده)وزیر فوائد(پیاده)،سپهسالار،مستوفی الممالک(پیاده)تمثال مبارک (سواره) نائب السلطنه(پیاده)اعتضادالسلطنه وزیر علوم(پیاده)،عضدالملک(پیاده)امین الملک،مهدی قلی خان قاجار(پیاده).از مقابل این صفحه که می گذرد بغله کوه که سابق راه بوده است و حالاتغییر کرده است در میان اهل مازندران معروف است به ملک بند یعنی بند ملک که ملوک لاریجان در سوابق ایام خرج ها کرده و راه تنگی از کوه بریده بودند و نیز به بند بریده هم اشتهار دارد.نواب سام میرزای شمس الشعرا به دستورالعمل این بنده وزیر علوم ماده تاریخی قطعه مانند به نظم در آورد و در دور آن سنگ حجاری شده و آن قطعه به عینها درین سیاحت نامه ثبت و مندرج شد.

اعتضاد السلطنه وزیر علوم ناصرالدین شاه قاجار دقیقا ۱۴۰ سال پیش یعنی در سال ۱۲۹۷ هجری قمری به علت یک بیماری و بمنظور شفا یافتن از آبگرم لاریجان با اجازه ناصرالدین شاه با خدم و حشم مفصل سفری به منطقه لاریجان نموده است.اگرچه وی با استحمام در آبگرم لاریجان شفا نیافت و مدت کوتاهی پس از مراجعت از سفر وفات یافت .ولی حاصل این سفر دو دستاورد مهم و قابل توجه بود.۱- سفرنامه اعتضادالسلطنه به لاریجان که با توجه به کمبود شدید منابع تاریخی ره گشای بسیاری از سئوالات پیرامون گذشته این دیار میباشد و۲- تصویری ماندگار از ناصرالدین شاه و در باریان که در جنوب تونل بایجان امروزی به دستور و نظارت ایشان حجاری شده و خوشبختانه هنوز هم با مسافرین رهگذر سخن میگوید.

بجا دیدم که با درج این سفرنامه هم شرحی از تاریخ سده پیش لاریجان آورده باشم که یقینا خواندن آن برای مردم محلی جالب خواهد بود و هم مقدمه ای باشد برای آغاز تاریخچه امیری.لذا اینجانب فرازهایی از این سفرنامه را که منطقه امیری و لاریجان را در برمیگیرد دقیقا مطابق نوشته های خود ایشان آورده ام. راهمان را از میان دهها چشمه آب گرم که از دیواره های خزه بسته تنگه شره میکند ادامه میدهیم تااینکه به بزرگترین و پرآب ترین چشمه مجموعه میرسیم؛ چشمه ای که از درون حفره ای بزرگ سرچشمه میگیرد و به حوضچه ای در پایین میریزد و حال و هوای حمامهای عمومی قدیمی را دارد.

از اینجا به بعد باید حدود پنج کیلومتر راه را تا رسیدن به چشمه مرتضی علی پیاده روی کنیم. همه کفش کوه به پا کرده ایم و آماده ایم تا هر صخره و قله و قلعه ای را فتح کنیم پس یال صخره را گرفته و در چشم بر هم زدنی از سروکول «قلعه خرو» بالا میرویم. تهیه ی خمیر به وسیله ی دست مخصوصا در مقدار زیاد وقت گیر است و در خمیر کردن دستی فقط می توانیم مقدار کمی آرد را تبدیل به خمیر کنیم . این مطلب چندان محل تعجب نیست که اهالی این بلد با آنکه متدین به دین اسلام هستند باز چرا رسوم مجوس از دست نداده از اینکه در بعضی بلاد ایران یک عیدی و روزی ذارند که از رسم مجوس و دین زرتشت باقی مانده مثل نوروز سلطانی و بسا عادات و رسوم میانه مردم ایران متعارف است که چون دقت شود همان رسم عجم و عادت مذهب مجوس است.

در طی سالیان متمادی که بشر اقدام به ساخت سدها کرده است همواره با توجه به اطلاعات در دسترس و نیز امکانات موجود، فرضیاتی را اتخاذ نموده و مدل هایی را برای تعریف رفتار سدها، مصالح ساخت و نیروهای اعمالی توسعه داده است که با توجه به پیشرفت های حاصله بسیاری از این فرضیات اعتبار خود را از دست داده اند. در صورتی كه تشخیص داده شود فعالیت های یك كاربر بر خلاف قوانین یا مصالح وبسایت بوده و هدف های تخریبی خاصی را دنبال میكند، حساب کاربر مسدود خواهد شد.

و ماهیت نفس آنچنان است که هیچگونه نسبتی، بههیچوجهی و یا در هیچکدام از خواص ماده که بدن از آن تشکیلشده است، بین نفس و بدن وجود ندارد. قریب به کمتر از فرسخ که می گذرد به قریه مسمی به شنگول ده می رسد و محاذی شنگول ده در سمت جنوبی رودخانه در سینه کوه قریه بزرگی نمایان و مسمی به شاهین دشت است و بالاتر از شاهین دشت آثار قلعه نمایان است می گویند محکمه بلوک سابق لاریجان بوده است مسمی به قلعه ملک بهمن.

مساحت دشت سیستان ۱۵۱۹۷ کیلومتر مربع است که ۵۵۶۰ کیلومتر مربع آن را دریاچه هامون و اراضی مشرف به دریاچه هامون تشکیل میدهد. جایی از مسیر، رودخانه و دریاچه پشت سد نهرین نیز به چشم انداز زیبای جاده اضافه میشوند و درختان گردو و انجیر مقابل چشمانمان رژه میروند و تاکهای سربراورده از باغات، ورودمان را به روستای ییلاقی خرو خوشامد میگویند. ده تقویم بعد ترمزش دیر میگیرد و او با کودکش از کالبد میروند سوی نور. آیه مذکور ظاهراً به صورت مضافٌالیه کلمه اهالی به کار رفته است که اینگونه کاربرد در کتابهای پیشینیان از جمله کشفالاسرار میبدی سابقه داشته است؛ ولی در اینجا آیه در یک رابطه جانشینی استعاره از واژه «زلزلهزده» قرار میگیرد که واقعاً زیبا و بیبدیل است.

از آنجا که درصد ذرات در اندازه گل کمتر از 5% است، آنالیز پیپت و هیدرومتر برای این گروه از نمونههای رسوب صورت نپذیرفته است. و نیم فرسخ مسافت که طی می شود به تنگه میان دو کوه مرتفع و رود هراز در وسط آن است در اول تنگه راه ساخته از زیر کوه و کنار رودخانه امتداد یافته.میگویند در اینجا سابقا راه باریک سختی در بغل کوه بود که از کمال سختی میان مازندرانی ها معروف بود به بامشی بند یعنی بند گربه و در این تنگه دو طرف رودخانه بغل کوه بعضی آثار قدیم است که برای عبور سنگ چینی کرده بودند.

قلعه به لحاظ ساختاری پلانی مربعی دارد با چهاربرج در چهار طرف خود. حالا دیگر علاوه بر حوضچه های طبیعی، چشمه هایی از دل صخره های دو طرف تنگه در حال جوش و خروش است. همان ابتدای مسیر مجذوب اولین چشمه که از دل کوه میجوشد میشویم. گفته میشود این دریچه ها از طریق کانالی به اتاقکهایی در دل کوه راه میابند. هرچه که بوده امروز تحت سلطه ماست و این ماییم که فاتحان بلامنازع آنیم تا بخشی از شور و انرژی یک صبح دل انگیز پاییزیمان را پایش بریزیم.

نیروگاه این سد می تواند در هر سال ۸۷ ترا وات ساعت انرژی الکتریکی تولید کند. اول صبح است و انرژی همه مضاعف. مستحفظین همراه کاروان مذکور که سی نفر توپچی یک عراده توپ صحرایی و سیوشش نفر سوار بودند، به شلیک اول فرار کردند. و از سمت جنوبی رودخانه قریب پانصد ذرع امتداد می یابد و به تنگه می رسد که معروف است به تنگه میش وران و فیمابین مازندرانی ها معروفست که وقتی میش کوهی را درنده ای تعاقب کرده بود و آن میش به اظطراب از بالای این تنگه جسته است به این جهت مسمی به میش وران شده است .— در آخر این تنگه پل دیگر از سنگ و گچ به رود مزبور بسته شده و راه از پل گذشته باز از سمت شمالی رودخانه امتداد می یابد و از اسک تا این پل و تنگه یک فرسخ تقریبی است و این مکان اول خاک امیری است که یکی از چهار بلوک لاریجان شمرده می شود.

در همان ورودی روستا بر بلندای صخره ای قلعه ای چشم نوازی میکند و ما مسافران مشتاق را وسوسه به توقف وصعود. دیواره های تنگه در ابتدای مسیر، آبرفتی و لایه لایه است که هرچه جلوتر میرویم بر میزان بافت سنگی آن افزوده میشود و در نهایت دیواره ها شکل صخره ای و تمام سنگی به خود میگیرند. حدود سه برابر میزان کل. امامزاده و بعضی آثار سمت جنوبی رودخانه دلالت بر صدق این مطلب دارد.حاجی حسنقلی نامی از اهل گزنک دیده شد که مدعی بود یک صد سال متجاوز عمر دارم و در اکثر جنگهای نایب السلطنه مرحوم عباس میرزا جزو قشون لاریجانی حاضر بوده و سه سال اسیر قشون دولت روس بودم.

گواهینامه ای که در این کشور صادر می شود سه سال اعتبار دارد. عده ای قلعه خرو را از سلسله قلاع اسماعیلیه میدانند؛ همان فرقه ای که زیر نظر خداوندگار الموت (حسن صباح) شکل گرفته بود و مبارزانی از جان گذشته آن را شکل میدادند که برای رهایی از تسلط عرب به شیوه خاص خودشان و با عملیات تروریستی مبارزه میکردند. میگویند این قلعه مقر اسماعیلیان قهستان بوده و تحت نظارت و فرمان خداوندگار الموت.

این بارندگی ها نوید روزهای بهتری در سال آینده را می دهد. برخوردار است. از جمله آثار این روستا می توان به امامزاده بابا و بی بی قلعه سنگی و سنگ قبرهای گورستان قدیمی باخط ثلث جلی با قدمت بیش از 700 سال و 2 صندوق منبت کاری شد، امامزاده اشاره نمود که حکایت از قدمت روستا به دوران قبل از صفویه دارد. چقدر دلم میخواست راهی برای رسیدن به این حفره های رازآلود وجود داشت. برای رسیدن به این نقطه از شهرستانک نیز مسیر کالسکه رویی برای عبور شاه و درباریانش در نظر گرفته شده بود که به راحتی خود را به این کاخ برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید