رود کارون- رودهای ایران – سفر در ایران

دلیل استقبال بسیار زیاد سازندگان بزرگ و مطرح، برای استفاده از سنگ رودخانه در چند سال اخیر چیست؟ اجازه دهید پیش از معرفی خور دبی، ببینیم اساسا خور یا کریک (creek) چیست. در این مناطق بیشتر افراد از آبهایی استفاده میکنند که یا دارای میکروب و آلودگی هستند یا به سبب داشتن املاح و ذرات بیش از اندازه، در طولانی مدت برای بدن خطرآفرین هستند. ای باب لاورنس(1975) در مقاله خود (هندوئیسم عمومی در هند مرکزی) در کنار مرده سوزی که که معمول ترین شیوه تدفین در هند و دین هندویی است؛ به شیوه دیگر تدفین یعنی خاکسپاری می پردازد، بر این اساس سه دسته از افراد یعنی کودکان، فقرا و قدیسان سوزانده نمی شوند، بلکه به خاک سپرده می شوند.

این موافقتنامه در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۵ برابر با ۱۹ مارس ۲۰۰۷ در منطقه مرزی در قلمرو ارمنستان در دو نسخه به زبانهای فارسی، ارمنی و انگلیسی، تنظیم گردید که هر سه متن از اعتبار یکسان برخوردارند و در صورت بروز اختلاف در تفسیر مفاد موافقتنامه، متن انگلیسی ملاک خواهد بود . تاکنون چند نسخه نمایشی ازجمله در سالهای 1920، 1982و 1988از روی این شعر معروف ساخته شده و آخرین اقتباس نیز در سال 2003در قالب فیلمی تلویزیونی ساخته و از تلویزیون استرالیا به نمایش درآمد. این مسجد بارها و بارها مورد بازسازی قرار گرفت و نهایتا در سال ۱۳۳۷ یک مسجد جدید روی پایههای همان مسجد قدیمی ساخته شد ولی هنوز مناره و یکی از ستونهای مسجد قدیم پابرجا هستند.

منیره کرباسچی، در گفت گو و با خبرنگار خبرآنلاین با اشاره به عدم بهره برداری از طرح کوهرنگ۳ اظهار داشت: طبق شواهد، قرار بود در ابتدا طرح کوهرنگ ۳ به بهرهبرداری برسد و سپس آب به یزد منتقل شود تا کمبود آب در زایندهرود ایجاد نشود اما هنوز پس از گذشت بیش از ۲۰ سال، تنها تونل این طرح تکمیل شدهاست و پیشرفت سد آن هنوز به ۵۰ درصد هم نرسیدهاست! فاصله این دریاچه از شهر دماوند حدودا ۲۶ کیلومتر است و یکی از زیباترین دریاچههای آب شیرین کوهستانی ایران است که دور تا دور آن توسط کوههایی که از ۵۰ تا ۵۰۰ متر ارتفاع دارند محاصره شده است.

دریاچه تار که آب رودخانه تار را تامین میکند در میان ارتفاعات البرز و در غرب روستایی به نام هویر جا خوش کرده است. 21- معرب «گشنسب» و نام پادشاه طبرستان است که تنسر هیربدان هیربد روزگار اردشیر بابکان نامه ای بدو نوشت و ترجمه فارسی آن نامه اکنون در دست است (دهخدا، 1384: ذیل جشنسف). 22 نام چند شغل که با آب ارتباط دارند بگویید ؟ مهمترین این پیمانها پیمان ۱۹۷۵ الجزایر است که بخشی از آن به تعیین مرز در محل رودخانه اختصاص یافته و تا امروز پابرجا مانده. مبنای قانونی تعیین بستر قانونی و حریم کمّی و کیفی رودخانهها، بر اساس اصل ۴۵ قانون اساسی و قانون توزیع عادلانه آب مصوب ۱۳۶۱ است بنابراین نه تنها قانون برای تعیین بستر و حریم کمی و کیفی رودخانههای کشور وجود دارد بلکه «آئیننامه تعیین بستر قانونی و حریم کمّی» در سال ۱۳۷۹ به تصویب دولت رسیده و «دستورالعمل تعیین حریم کیفی» نیز در سال ۱۳۸۲ در دولت مصوب شده است.

نتیجه آنکه همان روز در بازگشت به ایگواسو برای خودم یک ژاکت خریدم تا کمی یخهای بدنم باز شوند. با این حال، لازم به ذکر است که معنای واژه “creek”یا نهر در کشورهای مختلف کمی متفاوت است. علاوه بر رودخانه تار، آب رودخانه رودبار یا همان چشمه اعلا هم به رودخانه دماوند میریزد و با هم یکی میشوند. امکانات این پارک آبی فقط به تفریح و بازی محدود نمیشود؛ این مجموعه با بهرهگیری از خدمات درمانی متعدد، علاوه بر خلق ساعاتی شاد و خوش، به سلامت مشتریان هم میاندیشد. معماران و طراحان بزرگ با بهره گیری از سنگ رودخانه ای علاوه بر خلق زیبایی و طراحی محیط به سبک طبیعی در بسیاری از هزینه های اجرا و نگهداری فضاهای سبز که اغلب با چمن ایجاد می شوند،در هزینه خود و مصرف آب صرفه جویی می کنند.

در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی، متخصصان و صنعت گرانی که برای گسترش فعالیتهای علمی و صنعتی به ایران آمده بودند، در «مجتمع مسکونی شهرک غرب» و چندخانه ویلایی آن زمان ساکن شدند و طرحهای شهرسازی به سبک جدید و کاملاً متفاوت با تهران قدیم توسط شرکتهای ساختمانی خارجی در زمینهای تقسیم شده اطراف روستای تاریخی خوردین آغاز شدند. وجود نعمت رود کارون در استان خوزستان سبب توسعه صنعت و زندگی از دیرباز در این استان جنوبی ایران شده است.

تلاش میشد هر مصاحبه در یک جلسه انجام شود اما علتهای مختلفی مانند برهمخوردن تعادل روحی و جسمی بیماران هنگام بیان زندگی گذشته خود یا ناراحتی اطرافیان از برخی سؤالات سبب میشدند ادامه مصاحبه به زمان دیگر موکول یا مصاحبه لغو شود. رودخانه در کانال ها جریان دارد و دارای یک یا چند شاخه است. برای سازگاری با کم آبی در کشور و تاثیرات محیطی آتی باید طراحی منظر،لنداسکیپ،محوطه سازی و فضای سبز با نگاه به شرایط و محدودیت های جدید صورت پذیرد و منظر سازی خشک (زری اسکیپ ) که راهکاری متدوال در دنیا در مواجهه با شرایط و اقلیم های گرم و خشک و رویکردی جهت مقابله با خشکسالی مطرح می گردد جایگزین چمن کاری در برخی از فضاهای شهری مانند حاشیه اتوبان ها و رمپ و لوپ پل ها گردد .

بعد از وقوع سیلهای اخیر در تعدادی از شهرهای ایران، اصطلاحاتی مثل بستر رودخانه، حریم کیفی و حریم کمّی رودخانه بارها توسط کارشناسان و مسئولان مطرح شد. حریم کیفی رودخانه، ۱۵۰ متر از مرز بستر رودخانه در طرفین این عرصه آبی است و جهت حفاظت کیفی منابع آب تعیین میشود. حریم کمّی رودخانه، پهنهای با عرض دو تا ۲۰ متر در دو طرف بستر قانونی رودخانه است که برای دسترسی و انتفاع کامل از بستر رودخانه در نظر گرفته شده است.

نهر اغلب به اندازه کافی بزرگ نیستند تا بتوانند تولید انرژی کنند یا برای حمل و نقل استفاده شوند. در حوالی منطقه ذره دره یا ذره در که در حاشیه منطقه حفاظتشده جاجرود قرار دارد رودخانه سفیدرود هم به رودخانه دماوند منتهی میشود و رودخانه دماوند پس از عبور از منطقه پلنگواز بالا و ماملو بالا در نزدیکی روستای یوردشاه، در نهایت به رودخانه جاجرود میریزد. این شهر در نزدیکی مرزهای پاراگوئه و آرژانتین، جایی در غربی ترین مناطق برزیل قرار دارد!

به همین دلیل انسان ها در برابر این حیوانات باید به خوبی حواسشان را جمع کنند و به هیچ عنوان در نزدیکی آن ها قرار نگیرند، چرا که خبر های زیادی از حمله این جانوران به انسان ها در اخبار منتشر شده است. این جانوران به دلیل خونسرد بودن و هم چنین متابولیسم پایین بدنشان، می تواند مدت زمان زیادی را بدون غذا تحمل کنند. در این هنگام رودها وظیفه ریختن این آبها به داخل دریاها و اقیانوسها را بر عهده دارند و وقتی مقدار آب بیش از حد باشد امکان طغیان آنها وجود دارد. در نبود رئیس جمهور وظایف وی بر عهده رئیس مجلس سنا است.

دیدگاهتان را بنویسید