رودخانه هاي استان آذربایجانغربی

دراواخر سلطنت محمد ظاهر در قسمت تنگه گلوازآب رود کبکان مطالعات و تحقیقاتی جهت احداث بند بزرگ آب و برق انجام شده بود ، که پلان مذکور عملی نشد . در این رساله درباره گونه تقسیم آب شعری نگارش یافته که نقل آن در اینجا خالی از لطف نخواهد بود . رودهای کوچک گلران : درمنطقه گلران شیله آبهای بهاری بسیاری از رشته کوههای آن در موسم بهار به سوی دامنه ها و سطوح نسبتا هموار سرازیر شده ، رودهای کوچکی را تشکیل میدهند ، مانند رود افضل که از سمت شرق به سوی غرب جریان دارد رود غشوری از جنوب به جانب شمال و رود قاشقی که به سمت شمال امتداد یافته و به خاک ترکمنستان میپیوندد .

در اعلامیه منتشرشده از سوی وزارت دفاع ملی کشور آمده است که نیروهای کمکی با وارد کردن تلفات سنگین به طالبان، محاصرهی قوماندانی امنیه و تعدادی از پوستههای کلیدی اطراف ولسوالی را شکستهاند. روز ۱۸ مهر ماه در سال ۱۳۸۲ از سوی تشکلهای زیستمحیطی استان اصفهان و استان چهارمحال و بختیاری به عنوان «روز نکوداشت زاینده رود» نامگذاری شد. فیلم سینمایی بالن به کارگردانی میشائیل هربیگ، شنبه ۲۸ اسفند ماه ساعت ۲۱ از شبکه نمایش پخش میشود. فشم یکی از مناطق ییلاقی تهران است و آبشارها و رودخانههای آن از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. البته قابل یاددهانی است که جویهای دیگری نیز از رودهای ادرسکن ، کروخ و غیره جدا شده است .

رودهای بهار آب سرکوتل ، کاریزک ، شور ، گلران ، غزل بولاغ و طوطچی نیز قابل گفتن است . ایرانیان این تقسیمبندی را غیر قابل قبول دانستند و از تصویب آن سر باز زدند. منابع موجود آبی افغانستان ظرفیت آن را دارد تا در همه عرصه ها جوابگو باشد. همچنین «علی نیکزاد» دیگر نماینده اردبیل هم اظهار کرده بود: ترکیه در حال ساخت سد روی رود ارس است که تهدیدی برای کشاورزی کشورمان محسوب میشود، اما متاسفانه تا به امروز دولت و وزارت نیرو در حوزه دیپلماتیک اقدامی نداشتهاند.

INCA-N شامل صدها متغير ورودي است. صدها تن از باشندهگان شهر قلعهنو، مرکز ولایت بادغیس، در اعتراض به آنچه «بیتفاوتی حکومت» در جنگ بالامرغاب عنوان میکنند، دست به تجمع زدند. تا کنون آمار دقیقی از تعداد کشته و زخمیشدهگان جنگ بالامرغاب ارایه نشده است، اما محمدناصر نظری، عضو شورای ولایتی بادغیس، به ۸صبح میگوید که از ابتدای جنگ بالامرغاب تا اکنون ۱۰۰ سرباز دولتی جان باخته، تعدادی از آنان به طالبان تسلیم شده و شماری نیز به اسارت طالبان درآمدهاند. محمدناصر نظری، عضو شورای ولایتی بادغیس که در میان افراد معترض حضور یافته، به روزنامه ۸صبح میگوید که روز جمعه ۱۰۰ سرباز کماندوی ارتش به ولسوالی بالامرغاب انتقال داده شدند.

معاون وزیر دفاع روز جمعه، دستور داد تا دستکم ۱۰۰ کماندوی تازهنفس به بالامرغاب بروند؛ اما محمدناصر نظری، عضو شورای ولاتی بادغیس، میگوید که تمامی سربازان توسط هلیکوپترها به کندک لوای دوم انتقال داده شدهاند؛ جایی که به گفته آقای نظری هماکنون در محاصره طالبان است. پل اول به دوره سلجوقیان (552- 391 ه ق منسوب است. بر اين اساس 2 واحد 700 مگاواتي جناح چپ تا سه سال آينده و کل نيروگاهها تا سال 2009 که عملاً انتهاي فاز سوم دوره اجرا و تاريخ پايان عمليات احداث اين سد است، کار خود را شروع خواهند کرد. علاوه بر آن رودخانه می تواند درس های بسیاری به ما بدهد .

کبکان در موسوم بهار آب فراوان دارد که آب آن در حصه دو آب شافلان به هریرود میریزد درازنای این رود 20 الی 260 کیلومتر براورد شده و حوزه آبگیر آن 7820 کیلومتر مربع است از رود کبکان جویهای متعددی جدا شده که زمینهای زراعتی سمت جنوبی شافلان را سیراب میکند . این قله به ارتفاع ۲۶۰۰ متر در استان گیلان واقع شده است و قسمت شرقی این قله برای صعود مناسب است. رودخانه سفید رود، با طول تقریبی ۷۶۵ کیلومتر پرآب ترین و طولانی ترین رود استان گیلان محسوب می شود.

در استان آذربايجان غربي رودهاي متعددي در جريان مي باشد كه تعداد آنها قريب به 30 رودخانه مي باشد، جريان امتداد اغلب رودها از غرب به طرف شرق استان بوده كه به دو دسته رودهاي دائمي و فصلي تقسيم مي شوند، از مهمترين رودخانه هاي دائمي و عمده استان مي توان به رود خانه زرينه رود، سيمينه رود، مهاباد رود، گدار چاي، شهر چاي، قطور چاي، زولاي چاي، باراندوز چاي، نازلو چاي، اشاره نمود، بعلت سرازير شدن اين رودخانه ها از ارتفاعات غرب استان قابليت ويژه جهت توليد نيروي برق آبي و ورزش فرح بخش قايقراني ايجاد گرديده است.

مرداب اولی در حوالی جاده لاکان به نام جفت سلان، و مرداب دوم در نزدیکی پل چمار سرا و در پشت محله حافظ آباد قرار گرفته است. گویند که قبل از اسلام در منطقه دو برادران بند آبی وجود داشته که به نام بند قارن مشهور بوده است . وی گفت: اکنون دریاچه هامون کاملا خشک و به منبع ریزگرد تبدیل شده است. وی ادامه میدهد: متأسفانه از همان سال کاری برای رود ارس انجام نشد و همچنان مشکل ارس روزبهروز بدتر شد. همچنان جویهای بزرگ جدا شده از هریرود هر کدام به شعبات متعددی تقسیم شده اند . پشتون زرغون : نهر نوا، ماروا ، فوشکان ، کمبراق ، شافلان ، کشمیران ، شاینان ، دشت نیزان ، آبروی دختر ، کبکان و گلواز آب که از رود کبکان که شاخه هریرود است جدا شده و در اراضی سمت جنوب شافلان جریان دارند .

از رود یاد شده در اراضی ادرسکن به خصوص در ساحه اسفزار جویهای متعددی جدا شده که کشتزاران مربوطه را مشروب میسازند . در عرصه تولید برق، ساخت بندهای آبی که هم باعث میشود تا از کشور های دیگر برق خرییداری نهکنیم و در نتیجه جلوگیری سیلاب ها منطق خواهد شد. از سدهای ذخیره آب میتوان بهوسیله ساخت کانال آبرسانی ساحات زراعتی و باغداری را توسعه داد و از تبدیل شدن زمین های مزروعی به دشت و بیابان به این شیوه جلوگیری کرد.

بدون احصائیه دقیق نفوس، مقدار زمین، نوع زمین، تعداد فابریکهها، مقدار تولید آب صحی، مقدار آب مور ضرورت و مصارفات آب نمیتوان پلان ساخت. شرکت بازرگانی فیروزه واردکننده انواع مواد اولیه، دستگاههای خطوط تولید و کالاهای آماده مصرف می باشد. برعلاوه، بیجینگ می تواند با قطع جریان اندوس که از تبت سرچشمه می گیرد و بجانب هندوستان در جریان است، انتقام گرفته و دهلی جدید را قادر به محدود ساختن جریان رودخانه به طرف پاکستان نگرداند. 27- پاکستان اولین کشور مسلمانی بود که نخست وزیر زن را انتخاب کرد. مقادیر شاخص DQI در ایستگاههای 2، 3 و 4 بالاتر و در ایستگاههای 1 و 5 کمتر بود.

بر اساس نقشه­ های ارائه شده در کمتر از 10 سال آینده در تمامی مقیاس­ ها زمانی نواحی شمالی منطقه­ ی خشکسالی خفیف را تجربه خواهد کرد. آینده ۱.۵ میلیون ایرانی قربانی ضعف دیپلماسی/ حق آبه هامون؛ پشت سد دیپلماسی یا بی عدالتی؟ این روستای بی نظیر هر ساله به دلیل طیف زیبای رنگی در درختانش گردشگران زیادی را به خود می بیند. باغات رودخانه کم آب فرحزاد مسبوق به سابقه چند صد ساله هست ، اگر قوانین حریم و بستر نهایتا ۵ دهه هست که مصوب شده در مصوبات اداره آب مده اگر املاکی در کنار رودخانه ها قبل از سال ۴۸ باشد ابتدا به ساکن جهت رعایت حریم و بستر باید حق و حقوق املاک پرداخته شود .

در رودخانه كرچ ‘انار بار’ شهرستان بویین میاندشت نیز به شدت جریان پیدا كرده و آب رودخانه در برخی از قسمت ها بالا آمده است. در اعلامیه وزارت دفاع آمده است که نیروهای تازهنفس به بالامرغاب رسیده و طیارههای بمبافگن مواضع مهم طالبان را بمباردمان کردهاند. اما اعضای شورای ولایتی بادغیس میگویند که هواپیماهای وزارت دفاع مناطق خالی از سکنه را بمبارد کردهاند. تا اکنون هیچ آمار دقیقی از تلفات احتمالی طالبان به دست نیامده است، اما منابع محلی در بادغیس خبر میدهند که حاجی لالا، یکی از تأثیرگذارترین فرماندهان طالبان و معاون قطعه سرخ عملیاتی این گروه در بادغیس، عصر دیروز در بالامرغاب کشته شده است.

آخرین قرارداد بین افغانستان و ایران در زمان صدارت محمد موسی شفیق در رابطه به آب هیرمند منعقد گردیده است. بدرستی معلوم نیست که آجر از چه زمانی پیدا شده است ولی می توان آنرا هم زمان با پیدایش آتش دانست بدین طریق که گل موجود در کنار اجاق های انسانهای اولیه پخته شده و سخت تر از کلوخه های هم جوار خود گردید و با مشاهده آن بشر اولیه قطعه ای از آجر را کشف نمود.

با توجه به اينکه سرعت تکامل پيچان رودها از نظر زماني و مکاني يکسان نيست، بنابراين مدلهاي مذکور ميانگين ضريب خميدگي قوسها را برابر 1.39 نشان مي دهند و اين رقم بيانگر بالا بودن نسبت پيچ و خم دار بودن رودخانه تالار است. براي تعيين الگوي اين رودخانه از ضريب خميدگي (به روش لئوپلد و ولمن) و نيز زاويه مرکزي (به روش کورنايس)، به عنوان ابزار غير فيزيکي و از نقشه هاي توپوگرافي بزرگ مقياس و عکسهاي هوايي به عنوان ابزار فيزيکي تحقيق استفاده شده است.

اما در افغانستان از سال ها بدینسو آب کاملن به خودی و رایگان به کشور های دیگر میریزد و نخستین و برزگترین عامل کشت نشدن هزاران هکتار زمین در کشور شده است. رییس شورای ولایتی بادغیس، اعضای این شورا و سخنگوی والی بادغیس تأیید میکنند که طالبان فرماندهی پولیس این ولسوالی، دفتر ولسوال و بازار ولسوالی بالامرغاب را عصر دیروز شنبه تصرف کردهاند؛ اما وزارت دفاع ملی، تصرف فرماندهی پولیس بالامرغاب را به معنای سقوط این ولسوالی نمیداند.

دیدگاهتان را بنویسید