رودخانه تایمز – قدس آنلاین

با توجه به اينكه روند ساخت و ساز و رشد بي رويه جمعيت در تهران، تابع برنامه مدون و از پيش تعيين شده اي نبوده و برنامه هاي تأمين و انتقال و توزيع آب آن با افزايش جمعيت همگون نبوده است؛ لذا در اين شهر نيز همانند تمام شهرهاي بزرگ جهان از لحاظ آب رساني مشكلات گوناگوني وجود دارد كه شهروندان آن، كمتر از اين دشواري ها آگاهي دارند. اسلام شهر در جنوب شهر تهران قرار دارد كه از شمال به تهران، از شرق به شهرستان ري، از ناحيه جنوب به رباط كريم و از غرب به شهرستان شهريار محدود مي گردد.

درمناطق خشك و نيمه خشك مانند اكثر نقاط ايران آب مهمترين عامل محدود كننده توسعه اقتصادي است. بلوچستان پاکستان از سوی جنوب به دریای مکران محدود میشود و بندر مهم این ایالت در کنار این دریا بندر گوادر است. این بود تجربه سفر به جاجرود پینورست! قدس/ مجید تربت زاده : لابد توقع داشتید بهانه خبری این گزارش، مثلاً خبر فوت ملکه انگلیس باشد؟ مدن طلای زرمهر در استان خراسان رضوی، شهرستان تربت حیدریه واقع شده است. از آن جايي كه در زمان وقوع سيلاب، فرسايش كناره ها و بستر رودخانه خررود واقع در استان قزوين و انتقال رسوب در آن شديد مي با شد، لذا در اين پژوهش چگونگي توزيع رسوبات در بخش هاي مختلف رودخانه و به دنبال آن ارائه برنامه مشخص براي برداشت مصالح رودخانه اي مورد مطالعه قرارگرفت.

يكي از نيازهاي اصلي برنامه ريزي دقيق در مورد مسايل آب پيش بيني در مورد مقدار تقاضا و آشنايي به عوامل و ابزارهاي مؤثر بر تقاضا مي باشد. ويژگي هاي جغرافيايي اين شهر، مسايل زيست محيطي، آلودگي آب و كافي نبودن ذخيره آب هاي سطحي و زير زميني براي جمعيت روز افزون اين شهر همگي دلايلي براي نياز به يك برنامه ريزي جامع در اين زمينه مي باشد. در بخش دوم تعدادي از مهمترين كارهاي انجام شده در زمينه تقاضاي آب، در داخل و خارج كشور را معرفي مي كنيم.

به منظور تعيين ميزان آلودگي آب اين رودخانه و زمين هاي اطراف تعداد 29 نمونه از آب رودخانه، خاك و گياهان كنار آن در 4 نقطه اوايل، داخل و خارج شهرك چهاردانگه در مجاورات اسلام شهر در اواخر فصل بهار كه آب رودخانه بيشترين آلودگي را دارد، برداشت گرديد. به منظور تعیین میزان آلودگی آب این رودخانه و زمین های اطراف تعداد 29 نمونه از آب رودخانه ، خاک و گیاهان کنار آن در 4 نقطه اوایل ، داخل و خارج شهرک چهاردانگه در مجاورات اسلام شهر در اواخر فصل بهار که آب رودخانه بیشترین آلودگی را دارد، برداشت گردید .

نظافت و تمیزی اولین چیزی است که در این مجموعه به چشم میخورد. پاکستان بعد از استقلال در ۱۴ اوت ۱۹۴۷ (همزمان با هند) اما همچنان بهطور رسمی مستقل نشده بود تا اینکه در ۲۳ مارس ۱۹۵۶ بهطور رسمی مستقل شد و ژنرال اسکندر میرزا به عنوان اولین رئیسجمهور هر دو بخش پاکستان غربی و شرقی (بعدها بنگلادش) برگزیده شد و در سال ۱۹۵۸ با کودتایی توسط ژنرال ایوب خان (۶۹-۱۹۵۸) برکنار شد.

با توجه به نتايج مدل و بر اساس روند تغييرات منحني رسوب گذاري در طول رودخانه، مناسب ترين مناطق براي برداشت رسوبات در طول مسير رودخانه قابل شناسايي مي باشند. ضمنا با تحليل آماري صورت گرفته، مشخص شد كه مدل هيدروليكي HEC-RAS، حدود 63 درصد قضاوت هاي مهندسي اوليه انجام شده براي برداشت رسوبات را پوشش مي دهد. بدين منظور، پس از تهيه اطلاعات پايه مورد نياز و اطلاعات مربوط به مواد رسوبي و دانه بندي رسوبات معلق و بستر رودخانه، با استفاده از مدل HEC-RAS، آورد رسوبي رودخانه و نحوه توزيع آن در طول مسير رودخانه مورد بررسي قرار گرفت.

برخلاف بسياري از كانون هاي اصلي جمعيت دركشورهاي بزرگ جهان كه دركنار رودخانه ها بنا شده اند، جمعيت درشهر تهران در كنار رودخانه قرار نگرفته است و به همين جهت بايد از نقاط دور دست و رودخانه هاي اطراف آب مورد نياز شهروندان تأمين شود. در بخش چهارم چگونگي جمع آوري و پردازش داده هاي آماري مورد نياز را توضيح داده و برآورد پارامترهاي توابع تقاضاي آب در 17 حالت مختلف را با استفاده از اين داده هاي آماري ارايه خواهيم داد. مقادیر عناصر Ag, Hg, As کمتر از حد حساسیت دستگاه بود و اندازه گیری نشد بررسی نتایج حاصل از تجزیه شیمیایی این نمونه ها نشان می دهد که میزان آلودگی حاصل از تاثیر فعالیت های مختلف خانگی ، صنعتی و کشاورزی در مسیر رودخانه باعث آلودگی آن از نظر عناصر فلزات سنگین وعنصر خطرناک سلنیوم وکادمیوم شده است .

از لحاظ مصارف صنعتی 16 درصد متعادل 44 درصد خورنده می­باشند. سنگهایی که قرار است به عنوان سنگ نما یا کف مورد استفاده قرار گیرند نباید جذب آب زیادی داشته باشند، مقدار استاندارد جذب آب برای سنگ نما نباید بیش از 5 درصد باشد. هم­چنین عنصر باد و هوا همواره با خیال پرواز، عروج و بالا رفتن هم­راه بوده و آوردن این صفت برای رستم در این تصویر ادبی، جای شگفتی ندارد، زیرا «ریشۀ حقیقی آزادی و شادی ابرانسان در عنصر هوا نهفته است» (خطاط،1382: 40). پس به راحتی میتوان گفت مصداق هوا در این تصویر ادبی در خیال فردوسی «رستم» است.

جریان دائمی آب، وجود کشت زارهای مختلف، تنوع درختها و درختچه های مثمر در کنار رودخانه و وجود حشرات گوناگون شرایط مناسبی را برای پردندگان بوجود آورده است به طوریکه تعداد 80 گونه پرنده که به نحوی به این رودخانه وابسته اند شناسایی گردید. دریاچه سد زایندهرود زیستگاه ماهیانی همچون انواع قزلآلای رنگین کمان، کپور و زرد میباشد و افراد بسیاری برای ماهیگیری به این منطقه مراجعه مینمایند. ماده۱۰ـ احداث سد و نیروگاههای جریانی ارس هیچ گونه تغییری در خطوط مرزی بین دو کشور به وجود نمی آورد و خط مرزی فعلی پس از احداث سد و ایجاد دریاچه در روی آب علامتگذاری و مشخص خواهد شد تا مرز رسمی دو کشور شکل بگیرد.

همچنین احداث خط لوله انتقال آب سد زاینده رود به یزد، نطنز و کاشان از جمله عوامل دیگری است. وی در این مراسم چند بیت از شعری در مورد رودخانه ارس را خواند که از نگاه بسیاری دامن زدن به تفکرات جدایی طلبانه پان ترک ها بود و همین موضوع واکنش مقامات سیاسی کشور را در پی داشت تا جایی که پای فرا خواندن سفرای دو کشور برای تذکر و اعتراض نیز به میان آمد. نتایج به دست آمده نشان می­دهد رسوبات ایستگاه بالا دست در فصل سرد وگرم دارای بیشترین میزان مس در بین نمونه­ها می­باشد و فلز روی بیشترین میانگین غلظت را در رسوبات ایستگاه بالادست در فصل سرد دارا می­باشد.مقایسه میانگین غلظت عناصرمورد ارزیابی در رسوب و کفزیان با مقادیراستاندارد سازمان بهداشت جهانی،بیانگرمقادیر کمتر ازحداستاندارد برای عناصر مس و روی بود.

اگر ببيند آب نا پاک و تيره بروي او ريختند دليلش آنست که خيرش به ديگران نمي رسد و هميشه در فکر خود است تا ديگران و در امور خودش را بر ديگران ارجح ميداند. وی درباره نتایج نشست مشترک طرفهای ایرانی و افغانستانی در سیستان و بلوچستان در خصوص رودخانه هیرمند مرزی اظهار کرد: در این نشست فرابخشی، وزارتخانههای نیرو، کشور، امور خارجه، دفاع و فرماندهی مرزبانی و دستگاهها و مسئولان استانی از ایران و همتایان افغانستانی آنها حضور داشتند. پونکیها از زمانی که درختان انار و خرمالو به بار می نشست میوه ها را با شاخه میچیدند و با میخ به سقف چوبی خانه هایشان میبستند تا به این ترتیب آن ها را هم از دستبرد بچهها و هم از آفت در امان نگه دارند تا شبهای سرد زمستان بدون میوه به سر نشود.

ملزم به اجرای قرارداد سال 1351 تا زمان الحاق افغانستان به این موافقتنامه نیست. بنابراین برای پیش گیری از این بیماری ها باید آب آشامیدنی را تصفیه و منبع آب آشامیدنی قابل تصفیه را شناسایی کرد. عضو هیئت مدیره صنف کشاورزان اصفهان افزود: اگر در روزهای باقیمانده اسفند و اوایل فروردین در اصفهان بارندگی نشود، آب از بین یکم تا پنجم فروردین ماه برای آبیاری گندم حتماً باید باز شود ولی اگر بارندگی شد یک هفته دیرتر از این تاریخ (بین یکم تا پنجم فروردین) باید آب رها شود. حرکت را سودایی باید و این سودا را عشق در جان و روح آدمی ایجاد میکند تا درد دوری و اشتیاق رسیدن، جان را به بازی گیرد.

مسیر رود با کوههای مرتفع و صخرههای برافراشته و دامنههای پر از گلی که بستری برای پرورش لالههای واژگون شدهاند، گویی بهشت را در مقابلتان به نمایش گذاشته است. بهر صورت اهمیت بستر رودخانه ها بعنوان یک منبع عمده شن و ماسه بویژه برای کشورهایی که نوار ساحلی ندارند همچنان بقوت خود باقی میماند. آبزیان مهم رودخانه شامل خانواده ماهیان (Salmonidae) و کپور ماهیان (Cyprinidae) بویژه سیاه ماهی (Capoeta sp.) می باشد. جامعه موجودات کفزی به عنوان مهم ترین منبع غذایی آبزیان به منظور ارزیابی شرایط آب رودخانه و محیط زیست مورد توجه قراردارد.

دیدگاهتان را بنویسید