راهنمای کامل زندگی در ارمنستان (فرهنگ،اقتصاد،هزینهها) GO2TR

این روز ها گردشگرانی که استان البرز و شهرستان طالقان را به عنوان مقصد انتخاب می کنند با مشکل شخصی بودن حاشیه رودخانه شاهرود طالقان مواجه هستند. همچنین معماری سنگی و پلکانی درکنار مردمی مهماننواز روستای ساتیاری را به یک مقصد گردشگری تبدیل کرده است، بنابراین اگر به روستاگردی علاقه دارید ساتیاری را از دست ندهید. اقلیم مناسب این رود، به زیستگاهی برای گونه های نادر حیوانات، گیاهان و پرندگان نیز تبدیل شده تا به زیبایی خود بیفزاید. در محاسبه نیز سطح مقطع از حفرات موجود در بدنه سد مثل گالری ها صرف نظر می شود مگر آنکه در موارد خاص (مثل سدهای کوتاه) مطابق قضاوت مهندسی تشخیص داده شود که صرف نظر از آن ها تاثیر قابل توجهی در محاسبات دارد.

ماهیان موجود در سد ساوه عروس ماهی، زردک، و کپور است. ماسه و شن، گل و لای موجود در آب را می گیرد. قایق سواری در زاینده رود و تماشای مردمی که با شور خاصی به مرغان دریایی رودخانه غذا می دهند می تواند ساعت ها آدم را سرگرم کند. در هنگام وقوع زمین¬لرزه یا آتشفشان¬های زیر دریایی امواج بزرگی در دریا ایجاد می¬شود که به آن آبتاز یا سونامی می¬گویند. 1-رودخانه زاینده رود که از ارتفاعات زردکوه بختیاری و تونل های کوهرنگ سرچشمه می گیرد. پل زمان خان: این پل قدیمی در شهرستان سامان استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

دریاچة سد زاینده رود در شهر چادگان، یکی از مناطق دیدنی و از مراکز گردشگری استان و به لحاظ تأمین آب و تولید انرژی برق، دارای اهمیت بسیاری است. این رود در جنوب غربی افغانستان بخش کمی از مرز مشترک ایران و افغانستان را تشکیل میدهد و مهمترین منبع تأمین آب دریاچههای سیستان و بلوچستان و کشتزارهای شمالی آن است. افزایش روزافزون جمعیت و نیاز مبرم به حفاظت، احیاء و گسترش محیط های طبیعی و با ارزش چون تالاب ها، برای تأمین نیازهای زیست محیطی بشر در راستای توسعه پایدار آن به شدت احساس می شود.

در یکی از کنفرانس های مربوط به آب ومحیط زیست که در سال 1992 در دوبلین تشکیل شد، شرکت کننده ها بر این موضوع اتفاق نظر داشتند که امروز آب مانند گذشته کالای ارزان و فراوان نیست. رودخانه زاینده رود با نام هایی مانند زنده رود، زندک رود، زرین رود، زرن رود ، زایندهرود،زندرود، زرینهرود هم یاد شده است. در رودخانه جاجرود، ماهی هایی مثل قزل آلا، سالمون و کپور هم زندگی می کنند و هوس ماهیگیری در آن بسیاری را به کناره آن می کشاند.

درختانی مثل زالزالک، گوجه وحشی، زرشک، انجیر، اطراف جاجرود را تماشایی تر کرده است. در منطقه جاجرود برخی منازل تنها دارای یک چاه برای دفع فاضلاب سرویس بهداشتی هستند و پساب های حاصل از آشپزخانه، حمام و شستشوی حیاط به طور مستقیم وارد معابر شده یا از طریق لوله به رودخانه جاجرود منتقل می شود. علاوه بر مناطق مسکونی متمرکز زایگان و میگون که در حاشیه رودخانه قرار دارند، تعدادی مناطق مسکونی پراکنده نیز در محدوده مطالعاتی وجود دارد که فاضلاب آن ها مستقیماً با لوله به رودخانه جاجرود منتقل می شود. مشکل تخلیه فاضلاب حاصل از فعالیت های شست وشو به ویژه از روستای زایگان و شهر میگون بسیار چشمگیر است به طوری که تقریباً هر کوچه دارای یک لوله خروجی پساب به رودخانه است.

پل باغ بهادران: در شهر کوچک اما بسیار زیبا و حاصلخیز و پر برکت باغ بهادران قرار دارد و طول آن ۶۰ متر میباشد. بنابراین اگر قصد سفر با خودرو شخصی به شهر سامان را دارید، با مسیر سخت و پیچیدهای رو به رو نخواهید بود. به گزارش ایسنا، آزیتا میرزایی سرپرست هیات بررسی و شناسایی حوضه آبریز رودخانه اترک با اعلام این خبرگفت: در مسیر طولانی این حوضهی آبریز، تپه و محوطه¬های باستانی زیاد و مهمی شکل گرفته که برنامهریزی برای مطالعه عمیقتر آنها در شناخت فرهنگ گذشتهی ایران بسیار حایز اهمیت است.

سرپرست شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با اعلام اینکه مطالعات و اجرای عملیات ساماندهی رودخانه ادامه دارد، تاکید میکند: با توجه به وجود سازههای آبگیری در کنار رودخانه ارس، برای حفظ و حراست از سازهها، اجرای عملیات ساماندهی ضروری است تا سازهها از سیلاب ایمن باشند. و با بازگرداندن زمینهای اطراف رودخانه -که در دوران مدرنیته به شهر اضافه شده بود- به اکوسیستم آن، رودخانهای با طبیعت سرزنده به میان شهر مونیخ بازگشت و در ادامه طراحی شهر نیز متناسب با محوریت رودخانه به عنوان ستون فقرات شهر بازنگری شود. در ادامه هم رودخانه های پلاسجان و چندین رودخانه فصلی در فریدونشهر به آن اضافه می شوند و در نتیجه بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران تشکیل و زمین های تشنه را سیراب می کند.

این رودخانه از دامنههای جنوبی البرز مرکزی سرچشمه میگیرد و حدود 140 کیلومتر طول دارد. ارس با ۱۰۷۲ کیلومتر طول، طولانیترین رود ایران محسوب میشود که از کوههای مین گول (هزار برکه) ترکیـه در جنوب شهـر ارزروم سرچشمه میگیرد؛ طبیعت سرسبز جزیرهها، پرندگان و کوههای سر به فلک کشیده اطراف رود ارس، جاذبه این رود است. طول این شاخه 15 کیلومتر بوده و حوزۀ آبریز آن کم وسعت، کوهستانی و دارای پوشش گیاهی می باشد.این شاخه دارای آب دائمی است. آب سالم و قابل آشامیدن دارای ph معادل است که چنین آبی از نظر ph خنثی است.

چم دره،، دره قاضی کوچک، و چشمه های متعدد آهکی از نوع کارستیک که بصورت زایشی موجب افزایش آب رودخانه می گردد شاخه های زاینده رود تشکیل می دهد. باربری بین شهری به معنای حمل و نقل و ارسال هر نوع بار از یک شهر به شهری دیگر است. زاینده رود از کدام شهر عبور میکند را از سایت اسک 98 دریافت کنید. آب این رودخانه به عنوان آب شرب سالم و آب کشاورزی مورد مصرف مردم گیلان قرار می گیرد.فاضلاب ۵ شهر که در مسیر اصلی رودخانه سفید رود قرار دارند، وارد این رودخانه می شود. ارس که محلی ها به آن آراز هم میگویند به معنی تیزرو و آنچه به سرعت جریان دارد، است.

فرسایش سواحل رودخانه ها باعث تخریب زمینهای زراعی مجاور آنها و در برخی از مواد موجب از بین بردن تاسیسات شهری و جاده های ارتباطی می گرد در اثر این تخریب ها خسارات مالی فراوان به سیستم اقتصادی کشور وارد می شود محدوده های فرسایشی در اطراف رودخانه ها در محدوده استان خوزستان نسبت به سایر استانهای کشور بیشتر است که علت اصلی آن کاهش شیب طولی مجرای رودخانه ها در اغلب مناطق استان و در نتیجه کاهش ظرفیت آنها و جنس لایه های خاک سواحل رودخانه که از جنس آبرفتی بیشتر رس لایه دار یا ماسه دار می باشد در اثر این کاهش پدیده مارپیچی در مسیر رودخانه ها به وجود می اید که با جریان دبی زیاد در مواقع سیلابی سرعت آب افزایش یافته و در صورتیکه لایه های خاک تشکیل دهنده سواحل رودخانه دارای مقاومت برشی کم باشد باعث فرسایش و تخریب سواحل می گردد هدف از این تحقیق بررسی روشهای مستقیم و غیرمستقیم حفاظت سواحل رودخانه کارون در محدوده روستای عرب اسد واقع در استان خوزستان و انتخاب مناسبترین روش با توجه به شرایط محل و با در نظر گرفتن شرایط فنی و اقتصادی می باشد.

این کشور به طور کلی سیستم های بیمه ای خود را تقویت کرده است و توانسته بهترین فضای اقتصادی به نسبت ۵ سال گذشته را برای خود فراهم سازد. بعضی از مورخین و باستانشناسان اساس و بنیاد این پل را به زمان ساسانیان نسبت دادهاند. در یک روز از سال هزاران نفر از ارمنیان در این نقطه گردهم میآیند تا ضمن زیارت، مراسم و مناسک خاص خود را به جای آورند. نوشیدن آب ضمن غذا خوردن معده را نیز خسته میکند، همچنین نوشیدن آب بلافاصله پس از صرف غذا موجب رقیق شدن شیره معده میشود و اثر آنزیمهای هضمی را به تعویق میاندازد و در هضم غذا اختلال ایجاد میکند.

این عنصر علاوه بر نقشمایۀ سیاوش در شعلۀ شمع و درختان و روییدنی­ها نیز متجلی است. زاینده رود از کارون مشتق شده و به باتلاق گاوخونی سرازیر می شود و مالکیتش همیشه یکی از موارد اختلاف بین خوزستانی ها و اصفهانی ها بوده است. برداشت های بی رویه از رودخانه زرینه رود باعث نگرانی هایی شده است. همچنین رودخانه هایی که از خاک ایران وارد رود ارس می شود عبارتنداز: رود زنگماراز ماکو، رود آغ چای و قطور چای از خوی، رود زیلبیر از مرند، رود کوک گنبد از قره داغ، دره رود مغان. پل شهرستان: پل شهرستان از بناهای تاریخی و مشهور اصفهان که سه کیلومتری شرق اصفهان و در ناحیة جی، از نواحی اصفهان قدیم، قرار دارد.

این پل در کمال استحکام ساخته شده است و نظر به نزدیکی به قریة شهرستان به این نام شهرت یافته است. آن جسم را داخل یک ظرف به نام استوانه مدرج که نصف آن آب است می¬اندازیم. یکی از جنگل های زیبای ایران به نام جنگلهای انجیلی در منطقه سوادکوه مازندران قرار دارد. دیدن طبیعت زیبای مسیر رودخانه چالوس که نمایی از طبیعت شمال را در ذهن به تصویر میکشاند و روستاهای اطراف رودخانه، میتوان دلیلی زیبا برای قایقرانی در این راه پر پیچ و خم باشد. نقاشیها و طلاکاریهای زیبای این پل از زمان صفویه تاکنون هنوز چشمگیر است.

دیدگاهتان را بنویسید