دیدن خواب غواصی و شنا کردن در رودخانه و دریا

باغ وحش وکیل آباد از دیدنی های مشهد در جنوب غربی شهر مشهد و داخل مجموعه ی پارک جنگلی وکیل آباد قرار گرفته است، این باغ وحش زیستگاه حیواناتی چون ببربنگال، ببر اندونزی، تیز شاخ سفید، قوچ، لاما، تمساح، پلنگ آفریقا، خرس، شیر، خوک، آهو، گراز و گوزن می باشد. این پارک بخش هایی چون رستوران، کافه، شهربازی، قسمت های تعبیه شده برای کمپینگ و باغ وحش دارد. باغ وحش وکیل آباد از مشهور ترین دیدنی های مشهد است که با داشتن مساحتی بالغ بر 40 هزار متر مربع بزرگ ترین باغ وحش در کل ایران است. این روستا به علت داشتن چشمه سار های زیبا و متعدد و خاص آن، باغ های فراوان، پوشش گیاهی طبیعی فوق العاده چشم نواز و آب و هوای بی نظیر آن، به خصوص در تابستان، بین دیدنی های مشهد مشهور است و گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب میکند.

آب و هوای فوق العاده ی پارک وکیل آباد و نزدیکی آن به طرقبه آن را به مکانی ییلاقی و یکی از خوش آب و هوا ترین دیدنی های مشهد تبدیل کرده است. یکی از جذاب ترین گونه های موجود در باغ وحش وکیل آباد مشهد تایگون ها هستند، تایگون ها گونه ای از حیوانات هستند که حاصل پیوند ببر و شیر می باشند و 15 سال پیش برای اولین بار در آمریکا به وجود آمدند. در کل باغ وحش وکیل آباد شما شاهد زیستن 125 گونه جانوری خواهید بود که از این 125 گونه، 61 گونه پستاندار و 49 گونه پرندگان می باشند.

در ادامه میتوانید لایه شیپ SHP رودخانه ها، شبکه های زهکشی و جریانهای سطحی کل ایران را دانلود کنید. منبع دیگری که منبع اول را قبول ندارد دلیل متفاوتی را برای این اسم بیان میکند که اخلومد از ترکیب واژه ی ترکی اخلو به معنی دالستان و واژه ی فارسی مد که پسوند اسامی مکان است (مثل فرومد و فارمد) می باشد که کل این ترکیب با هم معنی جایگاه دال و درخت (دالستان) را میدهد.

اگر بیند در آب رود خود را بشست ، دلیل که ازشر پادشاه و وزیر ایمن باشد . در مسيرهاي مختلف جريان هاي متعددي به کانال اضافه مي شود و حجم دبي را چند برابر مي کند درصورتي که حجم کانال ثابت باقي مانده است. حجم زیادی از این نوشیدنی را در پوسته توخالی کدو قلیانی ریخته و به آن آب جوش اضافه میکنند. پونک فاصله زیادی با فرحزاد ندارد و اگر دوست دارید فرحزاد را ببینید جاده آن کمی بالاتر از اتوبان اشرفی اصفهانی است. در محله پونک، سینما وجود ندارد ولی فاصله زیادی هم با پردیس سینمایی زندگی ندارد.

کاشت برنج بسیار پر کار است، بنابراین در مقایسه با سایر محصولات غلات ، نیاز به نیروی کار بیشتری دارد. در نقطه ای دیگر با لانسه دیگری یک ماهی بسیار زیبایDolly Varden دالی واردن به طول حدود 55 سانتیمتر گرفتم که چون طول آن کمتر از اندازه قانونی برای نگهداشتن در آن رودخانه ( 60 سانتیمتر ) بود آنرا رها کردم . رود آمور اصلی ترین در این سیستم است و به معنی “رودخانه اژدهای سیاه”، به عنوان نمادی بسیار مهم از روابط بین روسیه و چین. همین دلیلی شده است بر ییلاقی شدن این روستا برای ساکنان مشهد یا مسافرانی که به جست و جوی آرامش روستایی پا به سفر و کشف دیدنی های مشهد گذاشته اند.

و هنگامی که خطر را حس میکردند به یکدیگر میگفتند خالد (سردار عرب در جنگ های این منطقه) آمد، خالد آمد! ۲- بر روی رودخانه ارس دو پل تاریخی به فاصله صد متر از یکدیگر بنا شده که به نام خدا آفرین مشهورند. با این حال افزایش تراز آب های زیرزمینی ناشی از رودخانه سند، پایه های این سایت تاریخی را تهدید می کند. این سد اگرچه یکی از جاذبه های طبیعی مشهد و محیطی بکر برای سفر و کمپ کردن و ییلاقی بین دیدنی های مشهد محسوب میشود اما جدا از بحث جذابیت و زیبایی طبیعت اطراف آن، درصد قابل توجهی از آب شهر از طریق این سد تامین می شود.

آدرس سد طرق مشهد : مشهد، جاده خلج، در کیلومتر ۳ جاده خلج به دو راهی می رسیم که باید مسیر سمت چپ به سمت هفت حوض را ادامه دهیم، پس از سمت رسیدن به هفت حوض مسیر مستقیم را حدود ده کیلومتر دیگر ادامه می دهیم تا به سد برسیم. یکی دیگر از سد های بنا شده در استان خراسان رضوی، سد طرق، واقع در 14 کیلومتری جنوب شرقی مشهد می باشد. پروژه ی ساخت سد طرق از سال 1357 کلید خورد و در سال 1367 به پایان رسید.

در گذشته هم سدی به همین نام بر روی رودخانه ی طرق ساخته شده بود که امروزه رو به روی سد طرق فعلی قرار گرفته است. انگار باید محبت و مهربانی را از رودخانه یاد بگیریم؛چرا که انواع ماهی ها رو درون آغوش خود گرفته استو چونان سپری فولادین از ماهی در برابر خطرات محافظت میکند . جنس کوه های اطراف این دره آهکی بوده و همین موضوع حفره هایی را در زیر آبشار های این منطقه رو دیواره ی آنها پدید آورده است. اگر از جنوب شرقی مشهد 130 کیلومتری فاصله بگیرید در اطراف دهستان سفید سنگ بخش قلندر آباد فریمان در نقطه ای کوهستانی به چشمه ی آبگرم شاهان گرماب میرسید.

آبگرم شاهان گرماب از دیدنی های مشهد و یکی از سه آب گرم معدنی، تنها آب گرم معدنی قابل شرب با خواص درمانی بیماری هایی چون دردهای استخوانی، رماتیسم، مشکلات گوارشی، آکنه، اگزما، آرتریت، سردرد، اعصاب، افسردگی، ناراحتی مفاصل، ناراحتی های پوستی و … علت این نام گذاری هم این بوده است که در اطراف منطقه ای که اخلومد وجود داشته درخت و دالی وجود نداشته و اخلومد از این نظر چون بهشتی در منطقه خودنمایی میکرده. اخلومد از گردشگاه های طبیعی اطراف مشهد و از جاذبه های طبیعی مشهد بین دیدنی های مشهد محسوب میشود و منطقه ای ییلاقی با قدمتی چند هزارساله است.

این پارک در سال 1392 با مصالح طبیعی بازسازی شد، همین استفاده از مصالح طبیعی برای بازسازی این پارک باعث شد که پارک جنگلی وکیل آباد قدمت و اصالت سابق خود را از دست ندهد. در جنوب غربی شهر مشهد و انتهای بلوار وکیل آباد یکی از زیباترین دیدنی های مشهد، پارک جنگلی زیبایی با مساحت 70 هکتار و رودخانه ای فصلی و درختان کهنسال نار و کاج دیده میشود. در انتهای بخش شرقی تاج بند گلستان، کتیبه ای مشاهده میشود که اگرچه نوشته های روی آن قابل خواندن نیست اما دیدن آن بین دیدنی های مشهد خالی از لطف نیست.در رودخانه ی گلستان که بند گلستان روی آن بنا شده است، رستوران ها و قهوه خانه های بسیاری برای رفاه حال مسافران احداث شده است.

قدس آنلاین-گروه استان ها: مدتهاست کانالهای آب کشاورزی و رودخانه های فصلی به عنوان شریانهای حیات دشت سیستان جان مردم این منطقه را میگیرد. صرفنظر از انتشار این سند به منزله موافقتنامهای الزامآور که ایجادکننده وضعیت عینی است، قابلیت استناد در برابر ارکان سازمان ملل متحد به ایران قدرت مانور بیشتری برای تحقق اهداف خود میدهد». علاوه بر اینها وان های آب گرم اختصاصی به صورت جداگانه، اتاق های اقامتی و سوئیت هایی که قابلیت رزرو به صورت ساعتی یا شبانه روزی دارند برای علاقه مندان تعبیه شده است. هنگام بازدید از این روستا بازدید از چشمه قلقلی، روستای سقف های شیروانی، قله شیرباد، دره نهل، قله چمن را نیز فراموش نکنید.

همین موضوع بسیاری از کوهنوردان را به بازدید از این روستا ترغیب کرده است. برای استفاده ی راحت بازدید کنندگان دیدنی های مشهد امکاناتی چون استخرهای آب گرم بهداشتی هم برای زنان و هم برای مردان، دوش، وان، سرویس های بهداشتی عمومی، کمد لباس و … در اسنادی چون گوهرشاد خاتون و کنیرگوهرشاد ساخت این بنا را به دوره ی صفوی نسبت داده اند اما در سندی دیگر به نام “اسناد و مکاتبات تاریخی ایران از تیمورشاه تا شاه اسماعیل” که اعتبار بالایی نیز دارد ساخت بنای بند گلستان را به زمان ابوسعید بن سلطان محمد بن میران شاه بن تیمور در سال 861 ه.ق نسبت داده اند.

این روستا به دلیل اینکه در ارتفاعات کوهستانی قرار دارد و عدم وزش بادهای خشک، آب و هوای معتدلی دارد و این مسئله باعث شده است که تبدیل به ییلاقی برای مشهدی ها و جاذبه ای طبیعی بین دیدنی های مشهد شود چون روزانه 3 تا 4 درجه سانتی گراد دمای هوا از هوای مشهد خنک تر است. این روستا به علت آب و هوای معتدل و کوهستانی اش زمستان هایی سرد و تابستان هایی معتدل دارد. دره ی اخلومد صخره هایی با دیواره های بلند به ارتفاع 75 تا 85 متر دارد که این موضوع آن را یکی از قطب های ورزش سنگنوردی ایران تبدیل کرده است.

هنگام ورود به روستای اخلومد ابتدا باغ های درختان میوه ی انبوه نظرمان را جلب و سپس در 85 کیلومتری این روستا، آبشار اول این منطقه را با 23 متر ارتفاع میبینیم در یک کیلومتری این آبشار، آبشار دوم و در واقع آبشار اصلی اخلومد با ارتفاع 85 متر و پس از آن آبشار های سوم و چهارم دیده میشود. در وسط این روستا درخت چناری قدیمی و قطور دیده میشود که 700 سال از سنش میگذرد و 2 متر قد دارد.

نقاشی و مقرنس کاری در جای جای صحن کلیسا دیده می شود. سه جام می لعل خواهد همی.فردوسی. واقعیت این است که گام های نعل اسبی جریان آب در اینجا ایجاد شده بود، عرض آن حدود سه کیلومتر است. علت شهرت این آبگرم نیز موضوع ذکر شده به علاوه ی اینکه این چشمه همیشه چه در خشکسالی چه در زمان های پربارش در یک مقدار ثابت و همواره 48 درجه می باشد. اول اینکه در زمان حمله ی اعراب به خراسان هرگاه سپاهیان به مردم هجوم میبردند، مردم به دره ی اخلومد پناه میبردند. به موجب روانشناسی یونگ، «من» خودآگاهی تنها باواسطه و میانجیگری آنیما قادر به ارتباط با «خود» و رسیدن به فردیت است؛ از این روی پیامبر به همراه مردم شهر اورفالیز به معبد محل سکونت «میترا»ی فرزانه میروند.

دیدگاهتان را بنویسید