حوادث غرقشدگی رودخانه دز از کجا آب میخورد؟

می­توان به آبشار خفر نیز اشاره کرد که در انتهای تنگ قاش­مستان اشاره کرد که در انتهای تنگ قاش­مستان در جبهه شمالی رشته کوه دنا شکل گرفته و آب آن به رودخانه ماربر می­ریزد. چند شهر بلند این استان عبارتند از فریدون­شهر که ارتفاع آن 2530 متر است و در دامنه­های شمالی رشته شاهان کوه و سمیرم که دارای 2460 متر ارتفاع است و در دامنه­های شمالی رشته کوه دنا قرار دارد.همچنین می­توان به شهر داران مرکز شهرستان فریدنشاره کرد که در دامنه غربی رشته کوه دالان­کوه واقع است و ارتفاع آن 2390 متر می­باشد.

و در مورد بخش دوم می­توان به کوهستان کرکس اشاره کرد که در این استان واقع است و یکی از معروف­ترین قله­های رشته کوه­های مرکزی ایران است. این مطلب هم مناسب شماست : چگونه لهجه ی انگلیسی خودمون رو بهبود بدیم ؟ مجموعه پارک اینجا امکانات هیجان انگیز زیادی داره مثل سرسره سقوط آزاد با ارتفاع ۲۰ و طول ۱۰۰ متر، سرسره سرعت، سرسره آهسته، سرسره پیچ، سرسره دوقلو، چاله فضایی و همچنین استخر موج فضایی مرفه و پرهیجان که برای فراهم کردن ساعاتی خوش آماده میزبان از شماست.

این رودخانه از کوه­های زردکوه واقع در استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه می­گیرد ولی در طول حرکتش آب­های دیگری از کوهستان­های دیگر به آن افزوده می­گردد. علاوه بر زاینده رود، رودخانه­های دیگری نیز در استان اصفهان جریان دارند که عمدتا در مناطق کوهستانی جنوب و غرب و شمال غربی این استان واقع­اند. و اما در مورد کوه­های استان اصفهان، می­توان در یک تقسیم­بندی کلی این کوه­ها را به دو بخش تقسیم کرد: بخشی که از پیش­روی رشته­کوه­های زاگرس در استان اصفهان پدید آ»ده و بخش دیگری که متعلق به رشته کوه­های مرکزی ایران است.

در مورد بخش اول می­توان گفت که در حقیقت مرتفع­ترین قسمت رشته کوه زاگرس یعنی دنا به شکل یک دیوار طبیعی استان اصفهان را از کهکیلویه و بویر احمد جدا می­کند. از جمله می­توان به رودخانه ماربر اشاره کرد که سرتاسر منطقه پادنا درجبهه شمالی رشته کوه دنا را می­پیماید و سپس با آب­های جنوبی این رشته کوه یکی شده و به صورت رودخانه خرسان نهایتا به کارون می­ریزد. این رود با ۴۳۸ کیلومتر طول، بهعنوان یازدهمین رود طویل ایران شناخته میشود. برخی نیز پس از غار قوریقلعه با طول 3140 متر آن را دومین غار طویل ایران می­دانند.

این رودخانه در کتب تاریخ و جغرافیا به نامهای زایندهرود، زندهرود، زندرود، زرینرود، زرینهرود، زن رود و زندکرود آمده است، زیرا آب آن در طول مسیر زایش کرده، تزاید مییابد. آبشارسمیرم اشاره کرد که در شرق شهر سمیرم واقع شده است و نیز به آبشار پونه در دامنه­های شمالی شاهان­کوه در شهرستان فریدونشهر و آبشار آب ملخ در شمار روستای آب ملخ که از روستاهای جبهه شمالی دانا است و آب آبشار آنبه رودخانه ماربر می­ریزد و در محل ریزش این آب پدیده طبیعی شگرفی شکل گرفته که به نام معجزه­گاه تخت سلیمان معروف است. آن گاه خویشاوندان ذکور تخت فرد محتضر را بر دوش گرفته، به طرف رود گنگ می برند و در راه به طور مکرر و با صدای بلند نام خدایان و الهه گان را بر زبان می آورند.

استان اصفهان با مساحت حد.د 105000 کیلومتر مربع تقریبا 7 درصد خاک ایران را در بر می­گیرد. عباسآباد هم از شهرهای شمالی زیبای استان مازندران است که دیدنیهای زیادی در آنجا انتظارتان را میکشند از جاده فوقالعاده جذاب کلاردشت به عباسآباد و مسیر جنگلی آن که بگذریم، دریاچه عباسآباد هم بسیار تماشایی است. رودخانه ی زاینده رود به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب در فصول مختلف سال در استان چهارمحال بختیاری پل زمانخان و سامان نمای بسیار جالبی را دارا بوده است. برای تهیه¬ی شیشه از ماسه و با افزودن مواد شیمیایی مختلف گرما می¬دهند تا به خمیر شیشه تبدیل شود.

۶ شهریور ماه بستر خشک زاینده رود میزبان مردم اصفهان بود تا صدای خود را به گوش مسئولین برساند. اول می­خواستم که خود کتاب را معرفی کنم که دیدم دوستان دیگر زودتر زحمت این کار را کشیده­اند. درصد فراوانی عناصر ساختاری مختلف در این قسمت از رودخانه شامل 3 درصد عنصر ساختاری SG، 25 درصد عنصر ساختاری CH، 57 درصد عنصر ساختاری GB، 10 درصد عنصر ساختاری SB و 5 درصد عنصر ساختاری FF است (شکل 12). از جمله رخساره های رسوبی که در این بخش از کانال رودخانه تشکیل شدهاند می توان به رخسارههای Gcm، Gh، Gp، Sh، Fm و Fl اشاره کرد.

مدیران حال و گذشته اصفهان که عموماً مسئولیت های مهم کشوری داشتند، نامه ای را با ۱۷۲ امضا به رئیس جمهور نوشتند و همچنین مردم و اقشار مختلف اصفهان طوماری را خطاب به مقام معظم رهبری درباره خشکی زاینده رود نوشتند. زاینده رود یا زنده رود به معنی رود زندگی بخش، بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران است که از کوه های زاگرس مرکزی به ویژه زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق حدود ۲۰۰ کیلومتر پیش می رود و در نهایت به مانداب گاوخونی می ریزد.

پارک آبی ایرانیان از پستی و بلندی های طبیعی کوهپایه به عنوان ابزاری برای خلق سرسره ها و تونل های پیچیده متعدد بهره گرفته است. مشکلات موجود، خشکی چندین و چندساله زاینده رود و همچنین احساس این نکته که در میان مسئولین اراده ای برای رسیدگی به وضعیت زاینده رود وجود ندارد و سکوت چند ساله اصفهان به پایمال شدن حقوقش منجر شده است، باعث شکل گیری حرکت های خودجوش مردمی در اصفهان شد. این رودخانه در حیات اقتصادی استان اصفهان نقش مهمی ایفا می­کند زیرا در دو طرف آن باغ­ها و مزارع کشت برنج وسیعی وجود دارد که حیات آنها بستگی تام به آب زاینده رود دارد.

در اين شهرستان رودهای مهمی مثل ونک، شمسآباد، ماربر و حنا است که همهي آنها به رودخانهي خرسان ميريزند. این بخش ها مثل غواصی، حمام آفتاب، حمام ترکی، ماساژ ماهی، غار نمک، سالن بدنسازی، اتاق کودک، فست فود، کافی شاپ، چایی خانه سنتی که در زیر به برخی می پردازیم. تعداد این آثار جذاب گردشگری زیاد است و باید حداقل یک هفته را به اقامت در این شهر زیبا اختصاص دهید. هر نفر بزرگسال برای ورود به سایتِ ایگواسو که شامل پارک ملی و آبشار است، باید 41 رئال پرداخت نماید. اما معروف­تر از همه اینها برای استان اصفهان، باتلاق گاوخونی است که آبریز رودخانه زاینده­رود است.

میدیدم,میگریستم اما بازهم چیزی نمیگفتم,نمی نوشتم و این احساساتِ تلمبار شده منرا آزار میدادند! یکی از آن ها رودخانه بالخلی می باشد که در نزدیکی شهرستان نیر واقع شده است و یکی از زیباترین مکان های گردشگری این استان محسوب می شود. طوماری که از امام جمعه شهر گرفته تا استاندار، از مردم کوچه و بازار گرفته تا نماینده های مجلس و از بازیکنان فوتبال و ورزشکاران گرفته تا توریست های مسافر اصفهان پای آن را امضا کردند. براساس نمودار شولر اغلب نمونه ها در دسته کیفیت قابل قبول تا نامطلوب قرار دارند. در سالهای اخیر املاح معدنی آب این چشمه در آزمایشگاههای معتبری مورد آزمایش قرار گرفته و به دنبال تأیید کیفیت عالی آن، کارخانهای بزرگ با سرمایهای سنگین در شرف احداث است تا آب این چشمه به صورت بطرهای سربسته و بهداشتی.

مگه چقدر قراره نفس بکشی که این همه دلگیری و ناراحتی رو تحمل کنی؟ وی با اشاره به فاز دوم که توسعه راهبردها ، ابزارها و روش های تولید پایگاه داده برای همه ی ذینفعان است، گفت : پیشنهاد ایجاد سازمانی یکپارچه برای مدیریت حوضه آبریز زاینده رود در این فاز مورد بررسی قرار گرفت که ایده ی تشکیل و اجرایی شدن آن در فاز سوم وجود دارد . نمایندگان مجلس و همچنین مدیران استانی تلاش ها و اقدامات خود را بیشتر و پیگیری های جدی تری انجام دادند. این پل بسیار زیبا و جذاب که بعد از حدود ۴۰۰ سال همچنان زیبایی و استواری خود را حفظ کرده، آنقدر از نظر معماری جذاب و تماشایی است که هر بینندهای ساعتها به آن خیره میشود و شکوه آن را بر روی زاینده رود تماشا میکند.

دیدگاهتان را بنویسید