جنگ – ویکی فقه

عراقیها دائماً از آنها متوقع بودند و برای جنگ و اقدامات نظامی خود بر سر آنان منت میگذاشتند و رژیمهای عرب نیز سپاسگزار بعثیها، دلارهای نفتیشان را برای حاکمان بغداد ارسال میکردند؛ همان حاکمانی که دو سال بعد از پایان جنگ تحمیلیشان بر ایران، در حمله جدید خود به کویت و عربستان تلافی حمایتهایشان را کردند! گاهی نیز نویسنده با بازنویسی یک داستان قدیمی یا تقلید از یک سبک ادبی، طنز کلامی می آفریند. این گونه داستانها یا خاطره ها معمولا واقعیت ندارند و متناسب با موضوع مورد نظر نویسنده طراحی می شود اما ممکن است که رویدادی واقعا رخ داده باشد و نویسنده با ایجاد تغییرات و افزودن شاخ و برگای لازم ، آن را به صورت قالبی مناسب برای موضوع مورد نظر خویش در آورد.

برخی از این داستانها در حد یک لطیفه است که نویسنده آنها راکش داده است .که بیشتر این داستانها پایان لطیفه واری نیز دارند.بعضی از این موضوعات حذابیتی داستانی ندارند و صرفاً گزارشی ازیک رویداد و ماجرای خنده آور است . بیشتر داستانها یک یا دو موضوع یا خاطره را محورداستان قرار داده اند ؛ عمدة این موضوعات و خاطره ها آنچان برد ندارد که تبدیل به داستان کوتاه شود. کشور آفریقایی گامبیا کوچکترین کشور در قاره آفریقا به شمار می آید که تقریباً به طور کامل در احاطه کشور سنگال قرار دارد.

در جنگ هیبریدی نوعی برتری قابلیتی میان طرفین جنگ وجود دارد. در مجموعه سه جلدی ف نویسنده ، به خلق موقعیت های طنز آمیز دست می زند . او برای معالجه نزد دکتر صحرایی می رود ، و او با موقعیت بی ثمر و طنز آمیز سعی می کند که حشره را از گوش دارعلی در بیاورد ، اما موفق نمی شود ، در پایان داستان که به طور تصادفی حشره از گوش دارعلی بیرون می آید ، به او می گویند که طرف دکتر نبوده بلکه امدادگر بوده است .

ممکن است نامی که برای یک شخص در طنز انتخاب می شود از جهاتی با نام شخصی که مورد نظر نویسنده است شباهت داسته باشد تا خواننده بی درنگ آن شخص را به خاطر بیاورد. خود نویسنده نیز نامی طنز آمیز برای خود انتخاب می کند. به طور کلی طنز کلامی در میان مردم بسیار رایج است و طنزهایی رادیویی و بسیاری از طنزهای مکتوب در نشریات نیز بر این اساس پدید آمده اند.

تنها در این صورت است که دولت B می تواند و می بایست به طور خیلی روشن، آرمان و هدف اش را از جنگ، نقض سیستماتیک حقوق مردم به دست دولت A معرفی کند و جنگ را تنها تا رفع خطر از مردم آن کشور، مشروع و ضروری بنامد. براى مثال، مىتوان به قانون دولت فرانسه در سال 1938 م. بخصوص از زنان بايد در برابر هرگونه حمله ناشايست حمايت شود. زنان بايد در برابر هرگونه حمله به حيثيتشان بخصوص در برابر تجاوز، فحشاى اجبارى يا هر شكل ديگرى از حمله ناشايست حمايت شوند. به عنوان مثال، زمانی که شاگردی به گفته های معلم و بحث جاری در کلاس توجه ندارد و در همین شرایط معلم چیزی از وی می پرسد.در نتیجه شاگرد حواس پرت ممکن است به سوالی که معلم پرسیده بی ربط پاسخ بگوید و با شلیک خنده ی دانش آموزان مواجه شود .

جلد دوم با عنوان «گردان بلدرچین ها»، در136صفحه ، شامل 20 داستان است . «گربه براق حنایی»، «آتش بس»،« دزدجوشن »،« باربی غنیمتی»،« گردان بلدرچین ها»، «مهر تبعید» ، «رقص دژ»، «سامورایی» «مجنون»، «پینوکیوهم آدم شد»، «جیش الایرانی»،« لب بشقابی» ، «یگان قاطرریزه»،«اسارت ساعتی» ، «دوقلوی سیامی»،« مسقطی»، «ریش نقره ای»، «زیلوی خنده»، «حرف حساب»، «تسویه حساب»، «کیسةخواب» و «روح مش رجب و طلسم» داستانهای این مجموعه است. به روایت برخی از مورخان، شاهاسماعیل در آن گیرودار به شکار بلدرچین مشغول بود.

جنگ نرم از ابزار روز استفاده میکنند در این نوع جنگ، از پیشرفتهترین تکنیک های روز استفاده میگردد. گاهی نیز با طولانی کردن کلام و استفاده پشت سر هم ازجملات بی ربط و با ربط ، نوعی طنز کلامی شکل می گیرد. اما اگر خواننده ای تمامی داستانهای این مجموعه سه جلدی رامطالعه کند ، به کلیت شخصیتهای شوخی که به گفتة «صحرایی»، در دفاع مقدس نیز حضور داشته اند ، پی می برد.

منظور از طنز موقعیت نیز شرایطی از این دست یا شرح حوادث و موقعیت هایی است که مخاطب را به خنده وا می دارد.در زندگی عادی نیز موقعیتهای طنز بسیار پیش می آیند. طنز موقعیت در داستانها و لطیفه ها بیشتر رواج دارد و معمولا تاثیر عمیق تری بر جای می گذارد و خلاقانه و هنرمندانه تر به نظر می آید. «کشور ایران با تمام قدرتى که دارد و با تمام قدرتى که خواهد پیدا کرد ان شاء الله، هیچ گاه نظر به این ندارد که تجاوز به یک ملت دیگر و یک کشور دیگر هر چه ضعیف باشد بکند، بلکه پشتیبان آنهاست.

هرچند «اکبر صحرایی» نویسندة این مجموعه در مصاحبه ای گفته است : کسی که داستانی از این مجموعه را بخواند، برشی از لحظات دفاع مقدس را حس خواهدکرد، اما اگر خواننده ای تمامی داستانهای این مجموعه را مطالعه کند ، به لایه های زیرینی دست پیدا می کند. حال اگر داستان لایه زیرینی داشته باشد، از هر داستانی که می خواند ، خواهد گرفت . وی پس از تصرف شهر توقات، به نام شاهاسماعیل خطبه خواند.

ضربهای که در چالدران بر شاهاسماعیل وارد آمد، تأثیر عمیقی بر وی گذاشت، چنان که تا پایان حیاتش از دخالت جدّی در اداره امور حکومتی کناره گرفت، در هیچ جنگی شرکت نکرد و به پادشاهی بیاراده و راحتطلب تبدیل شد. به نظر می رسد نویسنده دشوارهایی زیادی را پشت سر گذاشته باشد تا توانسته مجموعه ای از داستانها را که در فضای دفاع مقدس به وقوع می پیوندد به داستانهای طنز تبدیل کند . آری اینچنین شد که واژه جنگ تحمیلی هشت ساله به دفاع مقدس تبدیل شد و این دفاع با هویت «مقدس» همچنان باقیاست و تا ابد باقی خواهد ماند.

کتاب هنر جنگ (The Art of War) قبل از میلاد مسیح در چین به رشتهی تحریر درآمد؛ اثری که بیگمان یکی از کهنترین رسالههای شناخته شده تاریخ جهان در پیرامون جنگ است. هدف جنگ شناختی، ایجاد تحول در نحوه نگرش شما به محیط پیرامون و زمینهسازی برای انجام کاری خاص از جانب شماست. گاهی در طنز کلامی نویسنده از وارونه گویی استفاده می کند. در این مجموعه در جای جای داستانها از این گونه های طنز کلامی به فور استفاده شده است.

مجموعه داستان کوتاه طنزش (خمپاره خواب الود1382) اولین تجربه موفق او در حوزه ی داستان کودک و نوجوان قرار دارد. به گزارش ایسنا، به نقل از آناتولی، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در پیامی ویدیویی که امروز جمعه در حساب کاربری وی در تلگرام منتشر شد، مدعی شد که کشورش اطلاعاتی دارد مبنی بر اینکه ارتش روسیه در تلاش است تا مزدورانی را از برخی کشورها وارد جنگ کند. در این روش با تکرار پیام، سعی در القای مقصودی معین و جا انداختن پیامی در ذهن مخاطب دارند. داستانهای مجموعه پرداخت ریز بافتی دارند، اما به نظر می رسد که زیادی حجیم شده اند ، هر چند برخی داستانها جا داشت که مفصل تر پرداخت گردد.

مگر اینکه در آن جا با شما بجنگند. مایکل کورتیز کارگردان مجاری-آمریکایی فیلم سینمایی کازابلانکا و تعدادی از بازیگران این فیلم از جمله افرادی بودند که در عالم واقع از شر آزار و اذیت نازیها به کشورهای دیگر مهاجرت کردند. امریکا فهمیدند که برای نمونه موشک سام2 از طریق امواج رادیوی که از سایت اتش ارسال می شود هدایت می شود از این رو انها تلاش در ایجاد اختلال در راه ارتباطی موشک کردند . «اکبر صحرایی»، سعی کرده است به مخاطب خود به طور غیر مستقیم بگوید که این بار نه با یک متن جدی و کلیشه ای در زمینه دفاع مقدس روبه رو است ، بلکه با داستانهای طنزی آمده ام که هم شما را بخندانم و هم با فرهنگ دفاع مقدس آشنا کنم.

داستانهای این مجموعه در گونه طنز قرار می گیرند، هدف نویسنده در وهله اول خنداندن نوجوانان است تا در لایة زیرین داستانها، آنهارا با فرهنگ دفاع مقدس آشنا کند، نویسنده تلاش کرده که با استفاده از طنز، مخاطبین را به خواندن داستان جذب نماید. خشایارشاه با اینکه جوان بود و جوانها از تجمل و تشریفات لذت میبرند، تدبیر و مآلاندیشی پیران را داشت و میدانست که یک قشون را برای پیروزی بسیج میکنند نه برای اینکه بالای تپهای قرار بگیرند و سیاهی لشکر را زیر پای خود تماشا نمایند؛ لذا بیآنکه از مشاهدۀ آن ارتش بزرگ، که تا آن روز چشم روزگار نظیرش را ندیده بود بهوجد درآید، دست را تکان داد و چند نفر از رؤسای سپاه را که ارشد بودند طلبید.

عملیات که میشد، مارش عملیات میزدند و بچهها در مسجد پارچهنویسی آماده میکردند که مثلا شهادت فلانی را تبریک و تسلیت میگوئیم و جای اسم را خالی میگذاشتند و آماده بودند. این جنگ یکی از قدیمی ترین جنگ هایی است که کهنه سربازان شرکت کرده در آن هنوز زنده هستند. «هزار ونه» ، «پرونده »312، «آنا هنوز می خندد»،«حافظ هفت» و «کاش کمی بزرگتر بودم» ازجمله آثار وی به شمار می آید.

دیدگاهتان را بنویسید