جستار – افول آمریکا

واقعاً یکی از مشکلات اساسی آمریکا این است؛ این مشکل به پَروپای سیاستمداران آمریکا هم پیچیده؛ حسابی درگیرند. امروز سیاستهای بزرگ­ترین قدرتهای دنیا، در منطقهی غرب آسیا به گِل نشسته، پیش نرفته؛ خود آنها میگویند به­خاطر اعمال نفوذ و اقتدار جمهوری اسلامی است؛ این خیلی مهم است. اینها آمده بودند تروریسم را در منطقه با این شعار و با این ادّعا -نمیگویم خواست واقعیشان این بود؛ شعارشان این بود- از منطقه برچینند؛ امروز کجای منطقه تروریسم نیست؟ دشمنان انقلاب اسلامی همان کسانی هستند که ده پانزده سال قبل وارد منطقه شدند، شعارشان ایجاد امنیّت بود؛ امروز شما نگاه کنید کجای این منطقه امنیّت دارد؟

عناصر تکفیری امروز اینجور هستند؛ بچّه را در مقابل مادرش میکُشند، پدر و مادر را در مقابل فرزندانشان سر میبُرند. امروز ما نشانهها و علائم واضح شکست را در سیاستهای امریکائی در منطقه مشاهده میکنیم. آمده بودند به ادّعای خودشان دموکراسی ایجاد کنند؛ امروز مرتجعترین و مستبدترین و دیکتاتورترین رژیمهای این منطقه به کمک آمریکا و متّحدین آمریکا دارند سرِ پای خودشان میایستند و به جنایات خودشان ادامه میدهند. بینیشان به خاک مالیده شده؛ لذا عصبانیاند، این حرفها را میزنند، این نطقهای سخیف را میکنند و این کارها را انجام میدهند. همیشه خواستهاید، همیشه سرتان به سنگ خورده، همیشه دماغتان به خاک مالیده شده؛ بعد از این هم همین خواهد بود.

در دنیا هیچ کس نیست که شک داشته باشد در این که آمریکا در این سی سال، بیش از سی رتبه از لحاظ اقتدار و وجاهت جهانی سقوط کرده؛ همه این را میبینند و میدانند؛ خود آمریکائیها هم به همین اقرار میکنند. دالاس و هوستون تحقق جسارت رویای تگزاسی هستند و مزارع جای خود را به شهرهای غنی از نفت داده اند. امروز شما نگاه کنید مسئلهی داعش، موضوع داعش درواقع دارد به پایان میرسد، تکفیریها بهطورکامل منزوی هستند، وضعی که آنها میخواستند از بین برود تا به جای آن یک وضع دیگری به وجود بیاورند، استقرار بیشتری پیدا کرده، و درست نقطهی مقابل آنچه آمریکا میخواسته تحقّق پیدا کرده.

انواع و اقسام مشکلات را امروز دولتهاى استعمارى اروپا دارند. امروز جوانان با شعار اسلامی وارد میدان میشوند. از رژیمهایی حمایت میکنند که در طول سالهای متمادی شعار ضدّ دیکتاتوری و شعار حقوق بشری آنها با وجود این رژیمها نقض میشود؛ این الان در بین روشنفکران و نخبگان سیاسی و فکری آمریکا، حسابی مسئله ایجاد کرده؛ نمیتوانند جواب بدهند؛ این دشمن یک چنین موجودی است. او با این شعار آمد توی میدان، مردم هم به خاطر شعار تغییر، به او رأی دادند؛ والّا مردمِ نژادپرست حاضر نبودند به یک فردی که از نژاد سیاه است، رأی بدهند؛ اما رأی دادند، به امید تغییر.

تروریسم وحشی و خشن؛ تروریسمی که آدمهایش انسانها را -دشمنان خودشان را- زندهزنده در آتش جلوی چشم همه میسوزانند؛ از امکانات گوناگون فنّی هم استفاده میکنند برای اینکه این منظره را درست به چشم و باور همهی مردم دنیا منتقل کنند و منعکس کنند؛ تروریسم اینجوری! در واقع درست است که نسبت واردات کالا از آمریکا نسبت به صادرات به آمریکا قابل قیاس نیست و واردات از آمریکا در مقایسه با صادرات به این کشور بسیار زیادتر می باشد اما باید این نکته را هم بدانید که کشور آمریکا از مشتری های پر و پا قرص و دائمی برخی از کالاهای ایرانی است که نمونه ی این کالاها و محصولات در دنیا بی نظیر است.

بر اساس فهرست و ﺁماری که از سوی سازمان ها در خصوص صادرات غیر نفتی ایران به آمریکا ارائه شده است زعفران یکی دیگر از محصولات محبوب و پرفروش ایران به آمریکا است. جمهوری اسلامی را اینها نشناختهاند، ملّت ایران را اینها نشناختهاند، مسئولین جمهوری اسلامی را نشناختهاند. اینها این را میخواستند و این کار را میخواستند انجام بدهند. این را میخواستند انجام بدهند. به طور مثال اگر پرواز آمریکا با آخرین مدل هواپیمای لوکس شرکت هواپیمایی امارات انجام شود و کلاس پروازی بلیط هواپیما آمریکا فرست کلاس یا بیزینس کلاس باشد، قطعا قیمت آن از قیمت پرواز آمریکا با مدل هواپیمای قدیمی و کلاس پروازی اقتصادی یا اکانومی کلاس بالاتر است.

لبنان را نگاه کنید، نتوانستند هیچ غلطی بکنند؛ عراق را ملاحظه کنید، درست عکس آنچه آنها خواستند انجام گرفت؛ سوریه را ملاحظه کنید! کدام گزینه را مفید ارزیابی می کنید؟ قسمت های پایاینی مقاله مختص بررسی نکاتی جالب درباره آمریکا، چگونگی اخذ ویزا و اقامت این کشور و معرفی چند وب سایت مفید و کاربردی می باشد… چندین جنگی که اسرائیل با اعراب داشته است، از چند روز- حد اکثر یکی دو هفته- تجاوز نکرده است. محور اصلی این نقشه و قلب این نقشه عبارت بود از سوریه، لبنان، عراق؛ این سه کشور، سه محور و سه مرکزی بودند که این نقشه باید عمدتاً آنجاها پیاده بشود؛ چهجوری پیاده بشود؟

اغلب مردم ما از حقیقت قضیّهی عراق و آنچه در عراق پیش آمد -کاری که آمریکاییها میخواستند در عراق بکنند و چطوری سرشان به سنگ خورد و چه عواملی این حالت را به وجود آورد- قاعدتاً خبر ندارند، امّا خب واقعاً یک قضیّهی عجیبی است قضیّهی کشور عراق؛ کشور عراقِ صدّام حسین، تبدیل بشود به کشور عراق شهید حکیم! هیچ غلطی نتوانستند بکنند. البتّه در سوریه آمریکا و متّحدینش جنایتهای زیادی کردند، دست اینها تا مِرفَق به خون مردم سوریه آلوده است؛ در این شکّی نیست؛ داعش را راه انداختند، همین تکفیریها -جبهةالنّصرة و امثال اینها- را راه انداختند و مردم را به یک معنا قتلعام کردند، این کار را کردند لکن نتوانستند پیش ببرند.

؛ چون یک گرایش اسلامی آنجا وجود دارد؛ با اسلام مخالفند، با گرایش اسلامی مخالفند، لذا آنجا هم حتّی کودتا راه میاندازند، البتّه سرکوب شد، مغلوب شدند و در چشم مردم ترکیه هم منفور شدند؛ در جاهای دیگر هم همینجور است؛ هم در عراق، هم در سوریه، هم در مناطق گوناگون دیگر بحمدالله روزبهروز رو به ضعفند. به نظر من آمریکا واروپا دستشون تو یک کاسه است اونها هیچ زمان تحریمهای ایران رو بر نمیدارن مگه ندیدیم بعد از امضای برجام چفدر ظریف داد میزد بابا شما قول دادید چرا تحریمهارو بر نمیدارید میگفتن بانگها مستقل هستند شاید میترسن که مشکل براشون درست نشه به بانکها میگفتن این یک ریسکه خودتون میدونید در پشت پرده اونارو میترسوندن اینکه هممون با چشممون دیدیم اونا فقط وفقط به سقوط نظام وخلع سلاح ایران وتجزیه ایران راضی هستن واین هدف رو دنبال میکنن.بی خود ددنبال برداشتن تحریم نباشید که محاله محاله تحریمهارو بر دارن میخوان هسته ای ایران رو تعطیل وزمان بخرن تا در طی زمان مردم حکومت رو ساقط کنن بعد بیان همه سلاح هارو از بین ببرن ومارو مثل اوکراین خلع سلاح کنن بعد هم تجزیه ایران شروع بشه ویک ملت بد بخت عقب افتاده مثل افغانستان درست کنن که سالهای سال در داخل باهم بجنگیم.

آمریکا در منطقه روزبهروز رو به ضعف بیشتر است. اما گاه مراکزی به چشم میخورند که محلی برای تجمع مسلمانان، بدون توجه به قومیت و ملیت، میباشند؛ مانند مرکز اسلامی آیت الله خویی در نیویورک، که معمولاً ایرانی ها، عراقی ها، لبنانی ها، خوجههای پاکستانی و آمریکاییها در مراسم آن شرکت میکنند و یا مرکز امام علی(ع) در نیویورک، که هرچند بیشتر فعالان آن ایرانی هستند، ملیتهای دیگر نیز به آنجا رفت وآمد میکنند.

جهت آشنایی بیشتر با کشور آمریکا تا پایان مقاله همراه ما باشید. این همان انقلابی است که آمریکائیها میخواستند نباشد، میخواستند نابود شود، میخواستند ضعیف شود، به خودشان وعده میدادند که تا چند ماه دیگر از بین خواهد رفت. آمریکائیها به این نوکرهای مستبدِ منطقهایشان هی دلخوشی میدادند که تا چند وقت دیگر صبر کنید، انقلاب از بین میرود و نابود میشود! با رسیدن دهه ۱۸۵۰، موضوع سیاسی حقوق در ایالت باعث شد تا دست جنوبی ها بازتر شود. او در مارس ۲۰۲۰ از هیئت مدیرهٔ این شرکت کنارهگیری کرد. شرکت داشتند؛ ما هم یک نهال تازهروییده با تجربههای کم، توانستیم بر همهی اینها فائق بیاییم؛ این تجربهی ما است.

آمریکا دچار ضعف شده است – هم ضعف اقتصادی و مالی، هم ضعف سیاسی – این هم یک واقعیتی است. آمریکا در سوریه شکست خورد، آمریکا در عراق شکست خورد، آمریکا در لبنان شکست خورد، آمریکا در قضیهی فلسطین شکست خورده است، آمریکا در غزّه شکست خورده است، آمریکا در تسلّط بر مسائل افغانستان و پاکستان شکست خورده است، در بین آن ملّتها منفور است؛ در خارج از این منطقه هم همینطور است؛ آمریکا در اوکراین شکست خورده است؛ شما هستید که دچار شکست شدید؛ سالهای متمادی است شکست پشتِ سرِ شکست! یعنی آمریکا علیه ما بود در عمل، ناتو علیه ما بود در عمل، شورویِ آن روز علیه ما بود در عمل، مرتجعین منطقه – همین سعودی و کویت و بقیّه – همه علیه ما بودند در عمل!

که به واسطه حضور چشمگیر آن در خاورمیانه، و اهمیت این منطقه در دوران پس از فروپاشی شوروی، تعامل مزبور در استراتژی خاورمیانه­ای آمریکا، جایگاه قابل توجهی در مطالعه سیاست بین الملل دارد. ایشان با اشاره به ناکام ماندن امریکا در اجرای سیاستهای خود در منطقه غرب آسیا بهرغم صرف هزینههای هنگفت از جیب خود و بعضی کشورهای منطقه، خاطرنشان کردند: برخی خیال میکنند که امریکا، شکستناپذیر است در حالیکه این تصور، خطایی بزرگ است و اشتباههای مکرر امریکاییها در ۱۵ سال گذشته، اکنون آنها را در منطقه بهشدت زمینگیر و درمانده کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید