جاهای دیدنی اطراف تهران و حومه در پاییز و زمستان

مساحت حوضه آبریز آنها در مجموع 197760 کیلومتر مربع یعنی تقریباً 12% مساحت ایران است. خانوادۀ خسر خیل این زن در منطقه میوند بودوباش داشتند که تا هنوز قلعه وکاریزی بنام آنها درآنجا موجود است. شام هنگام که این زن شجاع دوباره به قلعه برمیگشت یک تفنگ ویک اسپ انگیسها را بطور غنیمت گرفته بود وبا خود به قلعه آورد. طول مرزهاي افغانستان حدود 5800 کيلومتر مي باشد، که شامل 2384 کيلومتر درشمال با جمهوري هاي تاجيکستان، ازبکستان و ترکمننستان؛ 2240 کيلومتر از مشرق و جنوب با جمهوري اسلامي پاکستان، 73 تا 93 کيلومتر مربع از سمت شمال شرقي از طريق تنگه واخان با ايالت مسلمان نشين سين کيانگ (ترکمنستان) جمهوري خلق چين و 855 تا 930 کيلومتر در مغرب با جمهوري اسلامي ايران (که 619 کيلومتر آن با استان خراسان مي باشد) يشترين فاصله شرق تا غرب افغانستان 1240 کيلومتر، و شمال تا جنوب آن 855 کيلومتر است و حداقل فاصله آن با آبهاي آزاد جهان 500 کيلومتر است.قسمت هاي وسيعي از خاک افغانستان را عمدتا در شمال و شرق کشور، کوهها وسنگلاخ ها پوشانده است کوههاي هند و کش به طول 600 و عرض 100 کيلومتر از سمت شمال شرقي به طرف غرب و جنوب غربي کشيده شده و تقريباً از ميانه کشور مي گذرد.

4- کابل رود: از کوههاي شرقي سرچشمه گرفته از وسط دو شهر مهم «کابل» و «جلال آباد» عبور کرده وارد خاک پاکستان مي شود و به رود «سند» مي ريزد. 1- آمودريا (جيحون) از کوههاي پامير سرچشمه گرفته و حدود 1126 کيلومتر از آن در قسمت مرزهاي شمالي کشور با تاجيکستان، ازبکستان و ترکمنستان مي باشد و قسمت هايي از آن قابل کشتيراني است در سواحل آن رودخانه شيرخان بندر و بندر حيرتان قرار گرفته، که کالاهاي صادراتي يا وارداتي افغانستان به ممالک آسياي ميانه از اين طريق مبادله مي شود.جيحون داراي آبشارهاي متعدد است و براي توليد نيروهاي هيدروليک قابل استفاده است 2- هيرمند (هلتمند): از کوههاي يغمان در غرب کابل سرچشمه گرفته و 1400 کيلومتر طول دارد و در جنوب غربي افغانستان قسمت کمي از مرز مشترک ايران و افغانستان را تشکيل مي دهد و مهمترين منبع تامين آب درياچه هاي سيستان و بلوچستان و اراضي زراعي شمالي آن است.

بخش مهم وسرنوشت ساز جنگ دوم افغان و انگلیس،هشت ماه بعد از قیام کابل وحومه،در غرب کشور، در دشت میوند در تحت قیادت سردار ایوب خان غازی درروز۲۷جولاى ١٨٨٠ميلادى بسر آورده شد که به «جنگ میوند» شهرت یافت. همانگونه که مردم کابل وحومه آن قیام عمومی برضد انگلیسها راآغاز کردند ودر تمام جبهات نبرد دشمن را به زانو در آوردند،در ادامه این قیام جنگ میوند نیزیک جنگ ظفرمند وفیصله کن و نقطه عطف تاریخی آن به حساب می رود. رودخانه کابل و شعبه هاي بزرگ و کوچک ان ، تنها رود افغانستان است که پس از پيوستن به رود سند پاکستان به اقيانوس هند (آبهاي آزاد ) مي ريزد .

اين رود ، پس از گذشتن از شهر کابل ، قسمت هاي وسيعي از شرق افغانستان را ابياري مي کند و داراي شعبات زيادي است که مي توان از رودخانه هاي لوگر ، سرخرود و کنر نام برد . پس از اینکه از این قلعه بازدید کردید، راهی دریاچه کیو شوید. با توجه به اینکه در ساختار سیاسی حکومت صفویه، شاه نمایندۀ خداست و جنبۀ الهی دارد، خرافات رایج در زمینۀ اعتقادات شخصی شاه و باورهای خرافی جامعه دربارۀ او نیز در اعتقادات و باورهای دینی مطرح شده است؛ از جمله: روند تشیع در این دوره و بهویژه غلبۀ اخباریگری که معمولاً موجب ضعف عقلانیت و حاکمیت سطحینگری در باورهای دینی میشود؛ ویژگیهای صوفیانه که آنها نیز اصولاً مبنای عقلانی ضعیفی دارند؛ حاکمیت استبدادی صفویان که مانند هر تفکر استبدادی از جهل و بیدانشی مردم سود میبرد؛ نفوذ و رسوخ اندیشههای قبیلهای قبایل ترک بهویژه دستههایی که از آناتولی به ایران مهاجرت کرده و در گوشه و کنار ایران ساکن شده و بعضاً صاحب قدرت هم شده بودند.

اسماعیل سراگروین – مدیر سابق بانک جهانی: جنگ قرن بعد بر سر آب خواهد بود، مگر اینکه نگرش دولت ها تغییر یابد. صدای گنجشک – صدای جبغ بچه ها . دسترسی پونک به خطوط اتوبوسرانی و تاکسیرانی بسیار خوب است و میدان پونک نقش کلیدی را در این دسترسی ها دارد. اين سرزمين درنيمکره شمالي، نيمکره شرقي و درمحدوده آسياي ميانه واقع است. همچنين ارتفاعات افغانستان سپر استراتژيکي مستحکمي بين آسياي شمالي و آسياي جنوبي است. علاوه بر اين تا قبل از کشف راههاي آبي در قرون جديد و سپس توسعه راههاي هوايي، خط مسير بازرگاني شرق و غرب، از دشت شمالي آن عبور مي کرد، محل عبور کاروانهاي جاده ابريشم از اين سرزمين بوده که عموما ازطريق قندهار به هند و از طريق بلخ به چين مي رفت.پس از کشف راههاي آبي و سپس توسعه راههاي هوايي، افغانستان مانند ساير سرزمين هاي آسياي مرکزي، تبديل به منطقه اي بن بست شد و گذر هيچ بيگانه اي به آنجا نيفتاد.

طول هشتاد کیلومتر مسير رودخانه دائمي ماربر زيباييهاي خاص خودش را دارد. به گفته زمانی آب از رودخانه کن پس از طی مسیر ۷ کیلومتری کانال سرپوشیده و مراحل تصفیه، وارد مخزن دریاچه شهدای خلیجفارس میشود و به اینترتیب تراز آب دریاچه در سطح مطلوبی از سطح دریای آزاد قرار میگیرد. با توجه به محصور بودن افغانستان در خشكي و عدم دسترسي آن به آبهاي آزاد و از سوي ديگر ارتباط مستقیم منابع آبي كشور به ميزان بارندگي سالانه و از طرفی هم خشكساليهاي مستمر اقتضاء می کند كه در اين زمينه راهكارهاي لازم سنجيده و پیشنهاد شوند. اولین دستگاههای تولید کنندهی برق را هم 2 سال بعد در این مکان قرار دادند و 20 توربین بزرگ نیز برای آن ایجاد کردند که بنا به توافق نامهی آنها با آرژانتین، فقط از 18 مورد از آنها به صورت همزمان استفاده میشود.

این رودخانه که به پونک شهرت دارد پارک را به دوقسمت مجزا تقسیم کرده که با یک پل بزرگ و چندین پل کوچک به هم متصل میشوند. هيرمند يکي از رودهاي مهم ، بزرگ و پرآب افغانستان است که با شعبه هاي خود ، نواحي وسيعي ازجنوب غربي کشور را ابياري مي نمايد . روي رودخانه هيرمند و شعبه هاي آن بندهايي احداث گرديده است . هرات آباداني خود را مديون اين رود است . هريرود پس از گذشتن از وسط شهر چخچران وارد ولايت هرات مي شود . رود « تگاوايشان» از جمله ي بزرگترين رودهايي است که به هريرود مي پيوندد .

هريرود كشتزارها را سيراب ميكرد، ما را و درختان و علفها و مزرعههاي گندم و شبدر را. رود هيرمند با 1400 کيلومتر طول ، بزرگترين رودخانه داخلي افغانستان مي باشد که نقش مهمي در اباداني و سرسبزي قسمت وسيعي از کشور ما دارد . مساحت آن را در منابع مختف بين 620 تا 700 هزار کيلومتر مربع ذکر کرده اند، اما 225، 652 کيلومتر مربع مساحت داشته و چهلمين کشور جهان به شمار مي آيد. غفارزاده با اشاره به به توافق دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و قانون بهره برداری مشترک از منابع آب و انرژی رودخانه ارس و پیشرفت بیش از ۵۰ درصدی نیروگاه مارازاد در طرف آذری، ضرورت تسریع در آغاز عملیات اجرایی نیروگاه مارازاد را در طرف ایران برای بهره برداری عادلانه و برابر مورد تاکید قرار داد.

رودخانه کارون اهواز در مسیر خود از شهرهای مختلف استان خوزستان عبور میکند. د رماههاي حوت و حمل آب رودخانه هيرمند به حداکثر ، و در ماههاي سرطان تاعقرب به حداقل خود مي رسد . بلکه، تنها میتوان با مدیریت مناسب آنها، خسارت را به حداقل رساند. در قلعه خود بود و به ده نفراز زنان قلعه وظیفه داده بود که برای جنگجویان دشت میوند نان پخته کنند. بهار من وقتی است که شبنمنشینان جزایر زنبق از دریاچههای آبی نیلوفر میگذرند و بومیان باستان در هزاره اساطیر هلهله میکنند، بهار من در فلات آیینهخیز پیامبران است.

قابل يادآورى است که به ميمنت نام ملالى بسيارى از خانواده هاى افغان نام دختران نوزاد خود را به اسم او نامگذارى ميکنند و توقع والدين از اين نوزاد آن است تا مثل ملالى شجاع بار بيايد و در جوانى براى خانواده خود مثل او افتخار کمايى کند. از شنيدن اين بيت دوشيزۀ جوان که فرياد مقاومت در برابر دشمن را با تکان دادن پرچم ملى سرداده بود، حميت افغانها تحريک شد وخون غيرت در رگ و شرائين مبارزين چنان بجوش آمد که بدون ترس از مرگ ، همه از سنگرهاى خويش بيرون جستند و بر قشون دشمن يورش بردند و درحالى که با شليک توپ هاى دشمن جنگجويان افغان مثل برگ درخت روى هم در دشت ميوند ميريختند، اما تا گرفتن سنگر دشمن به پيش تاختند تا آنکه دشمن از سنگرهای خود پا بفرار نهاد وفتح نصيب افغانها شد.

در بحبوحۀ نبرد بعد از ظهر ۲۷ جولای که دشت میوند از تف گرما به کوره حداد میمانست، وهنگامی که نيروهاى بريتانيائى تلفات سنگينى بر قشون افغانی تحت رهبری سردار ایوب خان وارد کرده بود، ملالى دوشيزه ايکه با مشک آب در ميدان جنگ به مبارزين آب ميداد، نا گاه چشمش به پرچم دارافغانى افتاد که هدف گلوله دشمن قرار گرفت و پرچم از دستش بر زمين غلتید. بند کجکي، يکي از مشهورترين و بزرگترين بندهاي افغانستان که هزاران هکتار زمين را آبياري مينمايد، از جمله آنهاست . افغانستان سرزميني کوهستاني و محاط بر خشکي است، و جز «اردن هاشمي» تنها کشور خاورميانه محسوب مي شود که به «دريا» راه ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید