جاهای دیدنی اطراف تهران و حومه در پاییز و زمستان

وی تصریح کرد: در این زمینه استفاده از تجارب و پتانسیل های حمایتی مجامع بین المللی نیز بسیار راهگشا خواهد بود. در چنین مواردی بحقیقت گسستی وجود ندارد؛ اما از آنجا که مولانا خود به ارتباط دو مطلب اشارهای نمیکند، خواننده به دشواری میتواند بین دو پارة کلام ارتباط برقرارکند. شهر واگاه به عنوان نقطه عبور بین دو ملت عمل می کند. وی افزود: آلودگی های فاضلاب صنعتی و آلودگی شیمایی، دو پتانسیل برای منابع آبی در استان به شمار می رود که پتانسیل آلودگی فاضلاب در دشت بجنورد شناسایی شده است که به واسطه وجود واحد کشتارگاه، تصفیه خانه فاضلاب و مراکز دفن زباله سبب آلودگی منابع آب است.

آنها مستندات مفصل تغییر لندفرمها و چشماندازهای ایجادشده با ساختوسازها را بررسی کردند و درنتیجه لزوم انجام مطالعات ژئومورفولوژیکی و شناسایی زمین را پیش از احداث هرگونه سازه در سطح زمین ضروری دانستند. هم چنین نتایج حاصل از تحلیل ضریب خمیدگی نشان می دهد که رودخانه اترک در هر 3 بازه زمانی در کلاس رودخانه پیچانرودی قرار داشته و کاهش آن در سال 1999 نسبت به سالهای 1994 و 2013، بیانگر تغییر در مورفولوژی رودخانه بوده که این تغییرات ناشی از عوامل هیدرولوژیکی، زمین شناسی، هیدرولیکی و انسانی در محدوده می باشد. سید حمید کشمیری اظهار داشت: ورود فاضلاب کشتارگاه و تصفیه خانه فاضلاب، یکی از عوامل آلوده کننده رود اترک است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در حالی که کارخانههای احداث شده در شهرک صنعتی باید سیستم دفع بهداشتی فاضلاب داشته باشند، اما نفوذ فاضلاب صنعتی از شهرک صنعتی قوچان به رودخانه اترک، کشاورزی، دامپروری و سلامتی مردم و دام آنها را در پائین دست رودخانه تهدید میکند. در این صورت باید عرض کنیم که نخیر، اتفاقاً برعکس! معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه رودخانه اترک به رودخانه ای خشک تبدیل شده است، افزود: برنامه ای مدون و اجرایی برای احیای رودخانه اترک باید تدوین شود. به گزارش ایرنا، رودخانه اترک از دامنه های جنوبی ارتفاعات هزار مسجد در حدفاصل شهرستان های قوچان و چناران سرچشمه می گیرد و پس از عبور از محدوده شهرستان قوچان در استان خراسان رضوی وبخش های میانی شهرستان های فاروج، شیروان، بجنورد و مانه و سملقان در خراسان شمالی بهشرق استان گلستان وارد شده و در نهایت به تالاب های حاشیه دریای خزر(تالاب آلاگل) می ریزد.

این تصویر که در سایت قابل نمایش است، کوچک شده ی فایل اصلی نقشه موقعیت جغرافیایی حوضه آبریز رودخانه اترک می باشد. تقسیم بندی کلی رودخانه اترک به صورت زیر میباشد. بقیه زمینهای حوزهٔ آبریز اترک را مناطق مسکونی، بایر، باتلاقی و شوره زار تشکیل میدهندرودخانه اترک با طولی حدود ۵۸۰ کیلومتر را میتوان از لحاظ طبیعی و جغرافیای سیاسی به سه بخش زیر تقسیم بندی نمود. این کارشناس ارشد هیدروژئومرفولوژی خراسان شمالی گفت: راهکار دیگر، آموزش، ترویج و ارتقای سطح آگاهی جوامع محلی در مورد اهمیت و عواقب و مضرات زیست محیطی ناشی از تخریب این محیط ها و نیز فراهم ساختن زمینه های مشارکت آنها برای بهره برداری درست از پتانسیل های این اکوسیستم و ایجاد زیر ساخت های لازم در راستای طبیعت گردی است.

وی افزود: مشارکت اهالی منطقه در حفاظت و توسعه این مناطق، زمینه های لازم برای بهره برداری صحیح از این نیزارها در زمینه گردشگری طبیعت و مشاغلی چون حصیر بافی فراهم خواهد ساخت. وی خاطرنشان کرد: محیط های تالابی یک اکوسیستم مرکب از آب، هوا، خاک، پوشش گیاهی و حیات وحش است که در گذر زمان و در طی صدها هزار سال به تعادل اکولوژیک با یکدیگر و با محیط اطراف خود رسیده اند، تالاب ها، نیزارها و اولنگ زارها نقش مهمی را در تعادل اکوسیستم، تولید اکسیژن و پاکیزگی هوا، مامن مناسبی برای حضور پرندگان، کنترل فرسایش و جذب گرد و غبار و ممانعت از تولید و گسترش ریزگردها به عهده دارند.

در برخی از کرانه های رودخانه اترک با گذر زمان تالاب ها، نیزارها و اولنگ زار ( چمنزار و بیشه زار) هایی شکل گرفته اند که به عنوان بخشی از اکوسیستم این رودخانه نقش مهمی در تعادل بوم شناختی منطقه ایفا می کنند. اترک بالایی که مساحتی حدود ۶۲۱۳ کیلومتر مربع را شامل میشود و از منطقهٔ رضا آباد تا قازانقایه را اترک میانی مینامند که مساحت حوضه در این قسمت حدود ۱۶۴۱۶ کیلومتر مربع میباشد. این دیوار در ۲ تا ۱۵ کیلومتری شمال رودخانه گرگان ساخته شده، در قسمت غربی حوضه مرز منطقه را تشکیل میدهد.

در شهر کهنه (محل مورد اشاره در عکس پائین در ۸ کیلومتری قوچان و محل قوچان سابق) که زمانی در دهه ۱۳۶۰ از فراوانی باغهای انبوه آدم در باغهای آن گم میشد، دیگر از باغهای انبوه خبری نیست. حدود ۲۱۱ کیلومتر ازمسیر ۵۳۵ کیلومتری این رودخانه در استان خراسان شمالی واقع شده است. هوشمند اظهار داشت: این پدیده در گذر زمان موجب رشد و نمو و استقرار گیاهان سازگار با این شرایط مانند انواع نی، گز، خانواده گندمیان و برخی درختچه ها شده و در نهایت محیط و مکان مناسبی برای زاد و ولد انواع پرندگان بومی و مهاجر فراهم آمده است.

این کارشناس ارشد هیدروژئومرفولوژی در خراسان شمالی گفت: این محیط ها مکان های مناسبی برای طبیعت گردی هستند و در صورت حفاظت و بهره برداری درست و ایجاد زیرساخت ها می توانند نقش مهمی در جذب علاقمندان به طبیعت و توسعه صنعت گردشگری در راستای ایجاد اشتغال و توسعه مناطق داشته باشند. طبیعت فشم دارای چند آبشار معروف نیز هست: آبشارهای لالون و لارمحله و آبشار یخی آبنیک و نیز دشت چشم نواز جانستون در شمال آن، که یکی از زیباترین ییلاق های اطراف تهران به شمار میآید.

نام دهی جزء دهستان یاطری در بخش گرمسار از شهرستان دماوند در 13 هزارگزی مغرب گرمسار و 4 هزارگزی جنوب ایستگاه راه آهن یاطری دارای 100 تن سکنه است. این اسب دارای روح لطیفی است و بسیار هوشمند میباشد. اترک مخفف کلمه اتراک (جمع مکسّر تُرک) میباشد. این کارشناس ارشد هیدروژئومرفولوژی در خراسان شمالی گفت: تالاب های حواشی رودخانه اترک از نوع تالاب های رودخانه ای است که در چاله ها و مناطق کم شیب تر حاشیه رودخانه و در اثر کاهش شدت جریان سیلاب ها و رسوبگذاری ذرات رسی و ریز دانه و در نتیجه کاهش نفوذپذیری زمین و تجمع آب شکل گرفته اند و گسترش سازندهای زمین شناسی ریزدانه مانند سازندهای شیلی و مارنی سرچشمه و سنگانه در ارتفاعات بالادست و نواحی مشرف به رود اترک عامل اصلی تامین این رسوبات ریز دانه بوده اند.

بوی تعفن آب سیاه جاری در رود اترک از فاصله ۲۰۰ متری به مشام میرسد، هیچ موجود زنده ای در آن یافت نمیشود. در مجموع ، محصول نقشه موقعیت جغرافیایی حوضه آبریز رودخانه اترک ، با کیفیت عالی ، قیمت مناسب و پشتیبانی عالی ارائه می شود. و زیرمجموعهٔ حوضهٔ آبریز دریای مازندران است. کارشناسان منابع آبی در خراسان شمالی میگویند رودخانه اترک محل تغذیه سه تالاب آلاگل، آماگل و آجیگل در استان گلستان در نزدیکی دریای خزر محسوب میشود و خشک شدن رودخانه اترک میتواند محل این تالابها را به کانون آلودگی محیط زیستی و ریزگردها مبدل کند و چندین استان دیگر کشور از جمله مازندران و سمنان را نیز درگیر این ریزگردها میشوند.

اترک رودی خروشان و سیلگیر است که از کوه های هزار مسجد در خراسان رضوی شهرستان قوچان سرچشمه گرفته و در ناحیهٔ چات، مرز ایران و ترکمنستان وارد میشود، پس از آن وارد خاک جمهوری ترکمنستان شده و در خلیج حسنقلی به دریای خزر میریزد. زمانی در حاشیه رود اترک در قوچان باغ بزرگ سیب یزدیان بود که مردم قوچان علاوه بر استفاده از محصول این باغ، حتی از علفهای باغ برای خوراک یکی دو راس دام داشتی خود استفاده میکردند، در فصل برداشت، برخی از مردم به عنوان کارگر در چیدن سیب کار می کردند.

رود اترک این روزها به دلیل احداث سد تبارک در بالا دست روستاهای بادخور و یوسفخان خشک و کم اب شده است. که در گودالهای آب در حال خشک شدن رودخانه اترک در محدوده روستاهای قوردانلو و اوخلی دونگل گرفتار شده بودند ، زنده گیری شده و در رودخانه بابا امان رهاسازی شدند. نفوذ فاضلاب صنعتی و شهری و ریزش زباله در مسیر رود اترک، آن را به کانون بوی تعفن و زباله تبدیل کرده و در بسیاری از روزهای سال خشک شده است. با این وجود بسیاری از تغییرات ایجادشده در سطح خشکیهای عالم ناشی از عملکرد آبهای جاری است.

پیشبینی شده که تغییرات اقلیمی، ایران را به کشوری، گرم و خشکتر تبدیل ميکند. رودخانه اترک که روزگاری منشاء کشاورزی و دامپروری مردم قوچان و روستاهای اطراف بود، حتی ماهی قزل آلای رنگین کمان داشت، اما امروز به دلیل کم آبی و نفوذ زباله و فاضلاب شهری و صنعتی به مزبله تبدیل شده است. رود اترک که محل برداشت آب کشاورزان و دامداران بود، به محل تعفن و انباشت زباله تبدیل شده است. شاهد عینی تهدید جدی در معرض نابودی قرار گرفتن زندگی آبزیان در رودخانه اترک را می توان به تلف شدن دهها قطعه ماهی در محدوده روستای اخلی دنگل شهرستان بجنورد بیان کرد که ماه گذشته رخ داد.

رودخانه اترک داخلی به عنوان یکی از طولانی ترین رودهای ایران، از ارتفاعات نزدیک قوچان ازکوههای سلسله جبال البرز سرچشمه گرفته که پس از مشروب نمودن دشتهای قوچان، شیروان و بجنورد و ملحق شدن چند شاخهٔ مهم به آن از منطقهٔ رضا آباد میگذرد. بطوریکه رودخانههای کال ایمانی، اینچه، گرماب، خرتوت، سومبار، چندیر، نارلی آجی سو، قره یتیم، کال قره حجن (قره قچان)، کلوقرب (کوله قورپ)، نحیب (نجف)، آق بند و ماسن مهمترین رودخانههای تغذیه کننده اترک میباشند. با توجه به تغذیه یکسان دو گونه فوق از بزرگ بیمهرگان کفزی در برخی از فصول سال، احتمال میرود در زمانهای کاهش مواد غذایی زنده، رقابت غذایی شدیدی میان آنها ایجاد گردد.

دیدگاهتان را بنویسید