جاذبه ها و مناطق دیدنی روستای زیبای درکش

در این موقع آب در سطح زمین جاری میشود. ب: منابع آبی ایران: ایران در کمربند خشک زمین قرار دارد. شرق ايران؛ براي بررسي شرق ايران از نظر منابع بهتر است آن را به دو نيمه شمالي و جنوبي تقسيم نماييم. در روش SCS تعیین شماره منحنی که تابعی از ویژگی­های خاک، کاربری اراضی، خصوصیات هیدرولوژیکی مانند رطوبت پیشین خاک می­باشد، ضروری است. شايد شنيده باشيد كه جنگها در اين قرن بيشتر بر سر مسئله آب است؛ اين بدان معني است كه اهميت تامين آب براي كشورها بيشتر از ساير ملزومات شده است و در راس اولويتهاي آنها قرار مي گيرد كه حاضرند به خاطر آن دست به اسلحه نيز ببرند.

این استخر همچنین دارای سرسره پیچ و تونلی به ارتفاع 9 متر و به طول 90 متر ، سرسره U و و دو باب سونای خشک مجهز به نور درمانی و رایحه درمانی ، جکوزی با نازل های متعدد جهت التیام دردهای عضلانی و مفصلی، سونای بخار به همراه نمک های دریایی که برای اولین بار در ایران، جهت غنی سازی پوست از مواد معدنی ایجاد شده است،از امتیازات این بخش است.

از طولی معادل ۱ تا ۲ متر بر خوردار است و وزنی معادل ۶۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم. اما در این چند سال اخیر یعنی از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۷ خبرهای خوشی از اصفهان و زاینده رود به گوش نمی رسد؛ رودخانه خشکیده و دیدن بستر خشک آن صفایی ندارد و فقط هر چند وقت یکبار آن هم در مدت کوتاهی آب در آن جاری می شود . بی گمان در دراز مدت مهار اين رودخانه تأثير چشمگيري بر توسعه اقتصادي حوزه غربي كشور خواهد داشت. در افغانستان كه يك كشور محصور در خشكي و كوهستاني ميباشد، آب به مانند زمين داراي ارزش اقتصادي بالایی است.

غیر واقع بینانه نخواهد بود اگر بگوییم یکی از صنایعی که می تواند مسیر توسعه را فرا روی افغانستان هموار کند و در سطح منطقه قدرت چانه زنی با کشورهای همسایه را به او بدهد، مدیریت و صنعت آب است. وطن فدا تاکید کرد: پیگیریهای متعددی در سطوح مختلف انجام شده است، وزیر نیرو چندین جلسه حضوری و گفت و گوهای تلفنی متعدد با وزیر آب و انرژی افغانستان داشتهاند و طرف مقابل پذیرفته است که معاهده را اجرا کند. اجاره ویلا، سوئیت و خانه در کلیبر می تواند بهترین دسترسی به این جنگل را برای شما فراهم کند. اگر به این جنگل بروید بوی خوش آویشن به مشامتان میرسد و در کنار بوتههای آویشن، شبدر، چوبک، دم روباهی و نارون دیده میشود که از معروفترین گونههای گیاهی این منطقه به شمار میروند و همچنین بیش از ۴۰ نوع گیاه دارویی هم در این جنگل شناخته شده است.

این رود ۶۸۵۳ متر طول دارد و از دو رود نیل آبی و نیل سفید آغاز میشود.منبع اصلی این رود هنوز مورد بحث است، بعضی دریاچه ویکتوریا را سرمنشأ اصلی نیل میدانند، اما نشنال جئوگرافی و بیشتر اطلسهای جغرافیایی این دریاچه را بهعنوان سرچشمه رود نیل نمیپذیرند و فقط آن را یکی از منابع تغذیه کننده این رود میدانند.شاخههای فراوانی در تغذیه نیل تقش دارند ، یکی از شاخههای فرعی (Ruvyironza) است که در استان بروری (Bururi) پدیدار میشود، یکی دیگر از شاخهها (Nyabarongo) است یک جریان آبی از روآندا در جنگل (Nyungwe) است، اما یکی از اصلیترین نامزدهای کسب عنوان سرچشمهی رود نیل، رودخانهی (Rukarara) است که در جنگل (Nyungwe) از غرب روآندا سرچشمه میگیرد.

به عنوان مثال رود هيرمند که در مسیر خود از مناطق بهسود، باميان و دايكندي ميگذرد. وی اضافه کرد: در مسیر ۷۰ کیلومتری رودخانه هیرمند به سمت ایران بندهای متعددی وجود دارد که اراضی کشاورزی افغانستان را تامین میکند، از سوی دیگر مسیر رودخانه با رسوبات و شنها انباشته شده و عذر طرف افغان این است که رودخانه نیاز به لایروبی دارد. وی یادآور شد: جلسه کمیساران هیرمند نیز در شهر زرنج برگزار شد و طرف افغان همچنان ادعا میکند مشکلی برای تخلیه آب به سمت ایران ندارد، اما عذرهایی که میآورند برای ما پذیرفته نیست. میگوید: ای خضر و ای راهنمای ما که گاه میآیی و ما را دلشاد میکنی و گاه در بحبوحة این حوادث تلخ و مشکلاتِ زیاد، نیستی و ما احساس تنهایی زیاد میکنیم، بیا و دردهایمان را تسکین باش.

افرادی که شاهد این حادثه بودند بلافاصله موضوع را به امدادگران آتشنشانی و اورژانس خبر داده و تا رسیدن مأموران خودشان نیز دست به کار شده و موفق شدند به سختی یکی از سرنشینان خودرو را که خانم جوانی بود از آب بیرون بکشند. اين رودخانه از دره «اوني كوه پغمان» سرچشمه گرفته، جلگه ميدان را آبياري ميكند و در حدود جاده قندهار مسير خود را كمي تغيير داده و به تنگي للندر به سمت جنوب كوه «قرغ» داخل ميشود و بعد با طي مسير به جلگه معروف چهار دهي وصل شده، پس از عبور از چهارده وارد شهر كابل مي گردد و بعد از خروج از شهر كابل و الحاق به رود «پنج شير» و رود «كنر» از وسط شهر جلالآباد گذشته و سرانجام به درياي سند پاكستان ميريزد.

خوشبختانه در حال حاضر دولت فعلي افغانستان با احداث سد بزرگي به نام «سد سلما» در دره تخت بر روي اين رودخانه با هدف توليد برق و انرژي و آبياري زمينهاي زراعتي در کنترل آن موفق عمل کرده است. با توجه به زمينهاي حاصلخير اطراف اين رودخانه مردم افغانستان تا هنوز از اين منبع عظيم آبياري و انرژي برق استفاده نكرده بودند و برای سالها اين نيروی طبیعی به هدر رفته می رفت. اين رودخانه بعد از آبياري مناطق در مسير خود داخل ولايت هرات ميشود و به سوي اسلام قلعه جريان مييابد و چندين كيلومتر در امتداد مرز ايران و افغانستان جريان یافته و سپس وارد ايران ميشود.

و نيز معروفترين درياي افغانستان هيرمند است كه در ناحيه شرقي هزارهجات به وجود ميآيد و در ميان كوهها و درهها و واديها پرورش مييابد و رفته رفته بزرگتر ميشود. در نيمه شمال شرقي ايران (كه شهر مشهد در آن واقع است) درياي مهمي وجود ندارد و تنها درياي آن كشف رود مي باشد كه آن هم به صورت فصلي است. رودخانههاي افغانستان غالباً از كوه پایههای هزارستان و مناطق شرقي كشور سرچشمه ميگيرند و به سمت غرب، جنوب، شمال و شرق جريان مييابند. به گزارش قدس آنلاین، برخی رسانههای معاند و خارجی همواره تلاش می کنند با بهره برداری از موضوعاتی مانند مهاجرین و آب رودخانه هیرمند، روابط ایران و افغانستان را تحت تاثیر قرار دهند و در این راه به بهانه های مختلف بهدنبال تخریب روابط دو کشور هستند.

رودخانه پارانا نام خود را از زبان توپی گرفته و به معنای بزرگ همانند دریا است. نيروي فرسايش حاصل از سرعت زياد آب، سطح بستر و يا كنارههاي رودخانه را به سرعت تخريب كرده و با خود حل کرده و با خود می برد و بر عمق بستر رودخانه ميافزايد و فرصت ساختن نهر به منظور آبیاری مزارع اطراف رودخانهها را از مردمان ساکن در قریه جات همجوار آن میستاند. و به دليل شیب شديد اين بسترها سرعت جريان آب زياد است.

سیستم جريان آبهاي سطحي افغانستان خصوصيات ويژهاي دارد؛ زيرا بخشهاي مهمي از دريافتهاي آبي كشور به دليل شرايط جوی افغانستان به سرعت تبخير ميشوند. تنها مکان تفریحی روستای زیبای درکش است که از طبیعت زیبا و غیرقابل توصیف برخوردار است .این مجتمع ،در حاشیه های کوه های سربه فلک کشیده و مه آلود قرارگرفته .و رودخانه ای که از پایین آن میگذرد با درختان جنگلی و بلند که منظره ای حیرت انگیز را به وجود آورده اند که انسان از وصف زیبایی آن عاجز است. این تپه در ضلع شمالی شهر با چشم اندازی زیبا و منحصر بفرد واقع شده است، هم اکنون روی این تپه، پارک تفریحی زیبایی با سایر امکانات تفریحی از آن استفاده می گردد.

چون برخی نوشیدنی ها مانند چای و برخی انواع آب میوه مُدر هستند و با افزایش حجم ادرار، موجب دفع آب از بدن می شوند. همچنین او شرح می­دهد که چگونه این مفاهیم مجدداً در حافظه به یاد آورده شده و درنهایت اینکه چگونه این مفاهیم سبب حرکت بخش­های مختلف بدن می­گردند. به گزارش ایسنا، جبار وطن فدا در گفت و گویی تلویزیونی با بیان اینکه موضوع رها سازی آب هیرمند از محل سد کمالخان در فاصله ۷۰-۸۰ کیلومتری مرز ایران مدتی است از سوی وزارت امور خارجه، وزارت نیرو و معاون ویژه رئیس جمهور پیگیری میشود، گفت: مسئله حقابه ایران از رودخانه هیرمند را دارای قدمتی ۱۰۰ ساله است، هیرمند از مکانی در نزدیکی شهر کابل سرچشمه میگیرد و وارد سدی به نام کجکی میشود و در واقع فاصله ۷۰۰ کیلومتری رودخانه از مرز ایران، محل اندازه گیری حقابه ایران است.

رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید بر اینکه صیانت و حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی در دستور کار شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی قرار دارد، گفت: این موضوع جز برنامههای اولویتدار دادگستری استان تهران در سال آینده خواهد بود و دستگاه قضائی با توجه به وظایفی که در این حوزه دارد، حتماً ورود خواهد داشت و از تمامی دستگاههای مسئول و شورای صیانت از حقوق بیتالمال نیز خواسته میشود که به وظایف خود در این حوزه عمل کنند تا دست متعدیان و سواستفادهکنندگان از اراضی ملی و منابع طبیعی کوتاه شود و حقوق تضییع شده مردم به آنها بازگردد.

در بین نزدیکترین دریاچههای اطراف تهران، الیمالات یکی از خاصترینهایشان است که مسیر تقریبا ۴ ساعته و فاصله ۲۲۰ کیلومتری بین تهران تا نور را برایتان هموار میکند! مسير جريان هيرمند به طرف غرب و جنوب غرب است و طول آن را از منبع تا مصب بيش از 800 كيلومتر است. به عبارت دیگر قسمت عمده آبهاي جاري كشور از دسترس مردم افغانستان خارج ميگردد و به كشورهاي همسايه سرازير ميگردد.

از اين مقدار (75 میلیارد مترمکعب) 57 ميليارد مكعب آبهاي سطحي و 18 ميليارد متر مكعب منابع آبي زيرزميني ميباشد كه متأسفانه از مقدار 57 ميليارد متر مكعب آبهاي سطحي تنها از 20 میلیارد آن بهرهبرداري ميشود و مابقي بلااستفاده از مرزهاي كشور خارج ميگردد. خانه موزه مقدم ترکیبی از معماری ایرانی و المانهای اروپایی است. رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه گفت: قانونگذار در حوزه اراضی زراعی و باغات نیز قوانین و مقرراتی را پیشبینی کرده و جهاد کشاورزی بهعنوان دستگاه متولی معرفی شده و هر گونه تغییر کاربری به بررسی کارشناسی کمیسیون ویژهای موکول شده که مسئولیت آن بر عهده این سازمان است.

دیدگاهتان را بنویسید