تیم ما ساعت 20 به قرارگاه ونداربن رسید

من یادم هست وقتی رشته مهندسی سازه در دانشگاه صنعتی شریف تاسیس شد ومن به عنوان دانشجوی اولین دوره مشغول تحصیل در آن شدم ، بعضی از بستگان وقتی می پرسیدند چه رشته ای میخوانی و من میگفتم مهندسی سازه ، میپرسیدند چه سازی را میزنی ؟ تمام موفقیت شما در ماهیگیری مرهون نخ ماهیگیری تان است ، آنکه از آغاز تا انتهای مراحل گرفتن ماهی در کنار شماست وهمواره مشغول انجام وظیفه است نخ شما است.

این را هم در نظر بگیرید که هر چه قطر قرقره شما بیشتر باشد، نخ چه در هنگام پیچیدن روی قرقره و یا بازشدن از آن کمتر تاب برمیدارد. حالا توضیح میدهم که برای هر دو انتخاب چگونه عمل کنیم و نخ را به چه نحوی روی قرقره چرخ مان بریزیم . این نوع تصحیحات را که مصحح تصحیح قیاسی نام گذاشته، ما در سه دسته جملات فارسی، جملات عربی و اشعار عربی بررسی میکنیم. در این صورت و برای اینکه نخ تاب نخورد وقتی چوب را دردست گرفته ایم و داریم دسته چرخ را میچرخانیم تا نخ روی قرقره بسته شود ، (معمولاًگردش کاسه چرخ وقتی از سمت خودتان نگاه کنید در جهت خلاف عقربه های ساعت است ) باید نخ هم از روی دوک وقتی شما دارید به آن نگاه میکنید در جهت خلاف عقربه های ساعت باز شود تا نخ وقتی روی قرقره رفت تاب نداشته باشد ، در این حالت دوک نخ ثابت است ونمی گردد.برای اطلاع بیشتر به شکل 2 مراجعه فرمائید.

توجه : در شکل های 2 و 3 جهت های گردش A , Bبه ترتیب مربوط اند به گردش کاسه چرخ ( نخ جمع کن ) و جهت باز شدن نخ. در سال های اخیر سازندگان معتبر چرخ های ماهیگیری ابتکاراتی در این مورد به عمل آورده اند و با تعبیه شکافی با مقطع خاص در روی رولر یا غلطک (گردونه ) نخ جمع کن توانسته اند تا حدودی از تجمع تاب ناحیه ای و موضعی نخ جلوگیری و امکان خنثی سازی تاب های مخالف هم را بیشتر کرده و بدین ترتیب توانسته اند کمی از مشکل بکاهند . با این روش پرتاب های دقیق تری میتوانید انجام بدهید.بکار گیری پولک های متنوع که بیشتراز همه طمعه های دیگر قابل دیده شدن در آب حتی از فاصله چند متری هستند وبا حرکت و جنبش وچرخش و درخششی که دارند انگار موجود زنده ای را در آب تداعی میکنند و ماهی را برای گرفتن آن تحریک میکنند، خود امتیاز بزرگی است .

در این روش شما قادرید فضای بزرگی را در آب درنوردید و لانسه فریبنده خود را به رخ ماهی ها بکشید. این مهارت شمارا قادر میسازد که ماهیان بزرگ منزل و ماوی کرده در پناهگاه خودرا به چالش بکشید . در مقاله قبلی اشاره کردیم و توضیح دادیم که یکی از عیوب یا بهتر بگوئیم نقاط ضعف روش ماهیگیری با لانسه ( پولک ) و استفاده از چرخ های مخصوص آن پیچ و تاب خوردن نخ وبیرون ریختن نخ از قرقره است .( امیدوارم بزودی با کمک شما دوستان بتوانیم واژه های مناسبی بجای کلمات و اصطلاحات خارجی رایج در امر ماهیگیری پیداکنیم ، مثلاً اگرپولک را بجای لانسه انتخاب کنیم ، که من آنرا بجای لانسه بکار گرفته ام، میتوانیم بجای چرخ اسپینینگ بگوئیم : چرخ پولک گردانی.

به خصوص زمانی که پولک درست در راستای نخ قرار میگیرد و شما در جهت مخالف جریان آب آنرا جمع میکنید که در این حالت حداکثر سرعت گردش را دارد ، درهمین هنگام هرزه گرد شما تحت کشش قرار میگیرد و کارآئیش کاهش پیدا میکند، یعنی اینکه مقاومتش در برابر چرخش افزایش پیدا کرده و در نتیجه یا از گردش می ایستد و یا سخت گردش میشود ، اینجاست که نخ بیش از پیش شروع به گردش حول محور خود میکند و تاب برمیدارد.

این مسجد در اسلام آباد واقع شده است که در سفر به پاکستان از آن دیدن نمایید. آمو یکی از رودخانه های معروف و تاریخی است که اسم آن در زبان های قدیم ذکر شده است. بنظرم پس از چندسال ماهیگیری و تمرین خواهید توانست لانسه (پولک) خودرا درآنسوی رودخانهای مثل هراز در مکانی به اندازه یک بشقاب فرود آورید . 6- برای اندازه گیری مقدار دوغ، شیر و مایعات دیگر از چه واحدی استفاده می کنند ؟ وتراکم پیچش نخ در بعضی قسمت ها و بویژه در قسمت های نزدیک به سر نخ و گاهاً همسو شدن تاب اجباری حاصل از جمع کردن نخ روی قرقره با تاب حاصل از گردش پولک ،برایتان زحمت درست میکند، به ویژه اگر مقدار نختان روی قرقره زیاد باشد حتماً به درد سر خواهید افتاد .هرچه نخ نرم و نازک تر باشد ، مشکل بیرون ریختن بدون کنترل از قرقره کمتر و هرچه نخ خشک تر و کلفت تر باشد بیشتر است.

اين چشمه در روستاي ديمه نزديك فارسان و پايين كوه، در سطح زمين قرار گرفته است كه آب آن در طول سال به طور يكنواخت از زمين ميجوشد. افغانستان بهترین ابزار را برای نفوذ بالای همسایه ها که همانا آب میباشد، در دست دارد. راه دیگر این است که دوک نخ را با استفاده از چسب دوطرفه بر روی میز یا تخته بچسبانید و به طریقی که در شکل 3 می بینید اقدام کنید.

در اثر ماهیگیری و تکرار عمل پولک گردانی به کررات ( با اجازه شما میخواهم از این پس به جای گذاشتن تشدید روی حروف آن ها را همانطور که میخوانیم بنویسم ویا اصلاً تشدید نگذارم برای همین بجای نوشتن کرّات نوشته ام کررات واین موضوع ربطی به آن فرهنگ لغات واصطلاحات ماهیگیری ندارد. دراین دو روش که در بند2 توضیح دادیم دوک نخ ثابت است ونخ با گشتن از دوک باز میشود. بعضی ماهیگیران و حتی سازندگان چرخ های ماهیگیری ، اعتقاد دارند اگر نخ پیچیده شده کمی ویا در حد همان یک تاب در هر حلقه پیچش داشته باشد اشکالی ندارد و وقتی نخ باز شد تابش خنثی میشود ، که البته این فکر به صورت تئوریک درست است ولی در عمل صد در صد درست از آب در نمی آ ید .

بعد از رسیدن به لواسان به سمت افجه و سپس روستای برگ جهان ادامه مسیر دهید تا آبشار برگ جهان در شمال شرقی روستا یکی از جاذبههای گردشگری برگ جهان را ببینید. بهترین چیزی که داری را به جهان بده تا بهترین چیز را به تو دهد. 2- با کمک یک نفر دیگر ویا با استفاده از ابزار و در حالیکه چرخمان را روی چوب ماهیگیری بسته ایم دوک نخ را روبروی چرخ نگهداریم به نحوی که با قرقره چرخ تقریباً هم محور باشد، نخ را با کمک گردش چرخ روی قرقره بریزیم .

در سال های اخیر هرزه گرد های بلبرینگی به بازار آمده که بهتر عمل میکنند هرچند که هنوز هم کمی گران هستند . هرقدر چوب وچرختان خوب باشد و بهترین و جذاب ترین طعمه ها را با بهترین قلاب ها بکار برید و حتی تمامی مهارت های ماهیگیری را آموخته و به حد کافی ازشرایط اقلیمی و زیستی محلی که ماهیگیری میکنید و رفتار وزیست ماهی اطلاع داشته باشید ،اما با همه این ها بدون داشتن نخ خوب و قابل اتکا و اعتماد هرگز نخواهید توانست ماهی بگیرید و آنرا به ساحل آورید. تصدیق میفرمائید که بخش قابل توجهی از موضوح بحث ما که آنرا مدیریت نخ نامیدیم باید به روش های جلوگیری از پیچ و تاب خوردن نخ ودر هم پیچیدن نخ معطوف شود و بنابراین ما فعلاً روی آن تمرکز خواهیم کرد.

تعداد پرتاب های شما دراین نوع ماهیگیری خیلی بیشتر از روش های دیگر است و بالطبع در طول ماهیگیری انرژی بیشتری مصرف میکنید و از آنطرف شانس خود را در ماهیگیری بیشتر می آزمائید. گره زدن نخ روی قرقره خالی را هم با هم در آینده و در بخش گره ها در میان خواهیم گذاشت . شاید استفاده از این دست واژه ها در ابتدای این فرهنگ سازی نامانوس بنظر برسد ولی به مرور جا خواهد افتاد. برخی از این رودها در مرز بین ایران و کشورهای همسایه قرار گرفته و بهعنوان مرزی طبیعی عمل میکنند. سال 1813 میلادی معاهده گلستان بین ایران و دولت روس امضا شد و رود ا رس طبق آن مرز بین ایران و روسیه شد و متاسفانه تمامی مناطق شمال رود ارس از ایران جدا و به خاک روسیه ضمیمه شد.

قطرات آب که به هم پیوسته و دست به دست هم دادهاند از میان کوها و دل تپهها میآیند تا اینجا به شادی آواز بخوانند و خبر سلامتی آنها را به جنگل و درختان حاشیه رود میرساند. از کار های مهم و شاید ضروری برای جلوگیری از تاب خوردن نخ این است که نخ ماهیگیری را به طرز صحیح روی قرقره چرخ بریزیم تا از بوجود آمدن تاب اولیه در روی قرقره احتراز کنیم. برای همین ما قصد داریم تا در این آموزش نحوه ماهیگیری را به شما آموزش دهیم.

یعنی اگر در حین به ساحل آوردن ماهی 5 بار از طریق لگام نخ آزاد کنیم بعد جمع کنیم نخ ما درقسمتی که مرتباً باز و بسته شده در هر حلقه روی قرقره 5 تاب خواهد برداشت به عبارت دیگر اگر چرخی داریم که دور آن 6.1 است و نخ آوری آن 100 سانتیمتر است و ما 15 متر از نخ مان را در گیر این کار کرده ایم ، پس در هر متر نخ 6.1×5 یعنی حدود 30 تاب خواهیم داشت و در طول 15 متر 450 تاب یعنی در هر 10 سانت 3 تاب.

همینطور در مسجد این روستا درخت چناری وجود دارد که به گفته های،روستا بیش از 500 سال قدمت و تنه آن 7 متر قطر دارد. شاید شما بپرسید که با وجود هرزه گرد چرا بازهم نخ تاب برمیدارد.بنظرم تنها دلیل فنی که برایش میتوان پیدا کرد این است که وقتی شما عوامل مختلفی را دنبال هم ریسه کنید وعامل اولی را به گردش در آورید، از بقیه عوامل آن عاملی خواهد گشت که کمترین مقاومت را در برابر چرخش داشته باشد.

همچنین گفتیم که تاب بر داشتن نخ به چند علت صورت میپذیرد ، یکی به خاطرپیچیده شدن نخ بر روی قرقره در حالیکه امتداد نخ به موازات محور قرقره قرار دارد و د یگر به واسطه گردش لانسه در آب که بخشی از آن به نخ منتقل میشود. این مرحله، مرحلهای محبوب در سفرهای اسطورهای است که عامل ایجاد بخشی اعظم از ادبیات جهان، دربارة آزمونها و سختیهای معجزهآسا شده است. از نظراقليمي رويشگاه اين گونه در منطقه مورد بررسي براساس روش آمبرژه دراقليم بياباني گرم قراردارد.

دیدگاهتان را بنویسید