تهران چند منطقه دارد

تاورنيه سياح معروف در مورد آن نوشته است: «رودخانه زاينده رود در هيچ كجا، بستري به اين زيبايي ندارد». به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،بسیاری از مردم به رود و رودخانه علاقه وافری دارند چرا که می توان در کنار دریا یا رودشان نشست، تنی به آب زد یا بساط کباب را به راه انداخت. برای جلوگیری از اتلاف و تبخیر آب در مناطق گرم و خشک ، باید روی نهرهای آبیاری پوشانده شود . در برخی روایات از این دو فرشته به «دو نگهبان قبر» تعبیر شده است.

کاملترین تعبیر خواب رودخانه زلال و شفاف و رودخانه گل آلود و رودخانه پر از ماهی و گذشتن و عبور از رودخانه و رودخانه یخ زده و رودخانه خشک شده و … آدمها هم هر چقدر دلشان به زلالی رودخانه باشد و از هر بدی و زشتی بگذرد، زلال و شفاف خواهند شد. بخواب با بدترين حال ، آنگاه قبرش را آن قدر تنگ مي شو كه بر اندامش مي چسبد ، آنطور كه نوك نيزه به غلافش بطوريكه دماغش يعني مغز سرش از بين ناخن ها و گوشتش بيرون آيد و خداوند مار و عقرب زمين و حشرات آن را بر او مسلط مي كند تا نيشش بزنند و او بدين حال خواهد بود ، تا خداوند از قبرش مبعوث كند ، در اين مدت آنقدر در فشار است كه دائماً آرزو مي كند كاش مي شد كه قيامت قيام كند .

به زبانش جاري خواهد شد و اگر مؤمن نباشد زبانش بند خواهد آمد و پس از آن دچار عذاب الهي خواهد شد . عذاب قبر و فشار آن و شادیها و فراخیهایش، مرتبط با عالم برزخ بوده و با قالب بدن برزخی، صورت میگیرد. بدن مثالی شباهت بسیار زیادی به بدن دنیوی انسان دارد؛ ولی در عین حال بدنی است که با نظام و قوانین عالم برزخ سازگار است و با بدن دنیوی، تفاوتهایی دارد. در اطراف پل زمان خان امکانات توریستی زیادی مهیا شده از جمله پارک، هتل ، اقامتگاه، مسجد، سرویس بهداشتی، اغذیه فروشی، امکانات ورزشی مانند رفتینگ، قایق سواری.

پس خشکی و بیآبی که رستم در خان دوم با آن روبهرو میشود، امری مسلّم است؛ زیرا اژدها نماد خشکسالی و آب در تملک آن است. زماني كه ميت را داخل در قبر مي كنند خداوند دو ملك به سراغ او مي فرستد.(اسم آنها منكر و نكير است )اول چيزي كه از آن سؤال مي كنند از پروردگارش است ، سپس ازپيامبر و بعد از آن از امام و ولي او سوال خواهند نمود . موي بدنشان آنقدر بلند است كه روي زمين كشيده مي شود و با انياب خود زمين را مي شكافند ، صدائي دارند چون رعد قاصف ، ديدگاني چون برق خاطف ، برقي كه چشم را مي زند ، ميت را مورد سوال قرار مي دهند .لحظات هولناك ، وحشتناك ، سخت و كمر شكن براي ميت آغاز مي شود .

پس از آنكه ميت را در قبر گذاشتند و با خاك رويش را پوشاندند باذن الهي دو فرشته از جانب خدا ، به صورت هولناك و وحشت انگيز وارد قبر مي شود. یکی در جانب راست و دیگری در جانب چپ متوفی قرار می گیرد و شروع به پرسیدن سوالاتی از او می کنند. بیشتر بیماران در مصاحبهها، به موضوع استرس و اضطراب در قالبهای مختلفی اشاره کردند که البته بیشتر این استرسها به پس از بیماری اماس مربوط میشوند؛ نتیجه ارزیابی مصاحبهها نشان میدهد که 13 درصد بیماران عامل اماس را یکی از انواع استرس شامل استرس تحصیلی، استرس شغلی، استرس آینده فرزندان و استرس آینده خود میدانستند.

همچنین یکی از قدیمیترین و بزرگترین محورهای شمالی ـ جنوبی تهران؛ خیابان ولیعصر از مرکز ثقل این منطقه عبور میکند. مزارشریف مرکز استان بلخ و مکانی است که به لحاظ تاریخی مرکز تمدنها و قومیتهای مختلف همراه با با تضادهای جالب است. عباسآباد هم از شهرهای شمالی زیبای استان مازندران است که دیدنیهای زیادی در آنجا انتظارتان را میکشند از جاده فوقالعاده جذاب کلاردشت به عباسآباد و مسیر جنگلی آن که بگذریم، دریاچه عباسآباد هم بسیار تماشایی است.

پاسخ میدهد: امری است که خداوند مرا بر آن رهنمون ساخت و ثابت قدم گردانید. اینطور که به نظر می رسد کشور ارمنستان سیستم ساخت و ساز خود را پیشرفته تر از قبل اعلام کرده است تا روال برای اجاره و خرید خانه در این کشور بهتر باشد. اما هنگاميكه رودخانه ناگهان بستر خود را ترك ميكند مساله فرق مينمايد . وحید محمدیتبار ادامه داد: نوع لایههای خاک این تراشه خاکی که در حال ریزش است مملو از پسماندها و نخالههای ساختمانی است که این نشان میدهد که حتی خیابان جلوی این منازل در بستر طبیعی رودخانه ساخته شده است.

فراموش نکنیم که کاربری ایجاد شده نمیتواند دسترسی دولت را به بستر رودخانه از جمله برای لایروبی محدود کند. این روایت به صورتهای دیگر نیز از ائمه معصومین نقل شده است. در قبر سوال نمی شود مگر از کسانی که ایمان خالص یا کفر خالص دارند و از افراد دیگر صرف نظر می شود. با رفتن به ماسوله، امکان دیدن چند مقصد دیگر که در فهرست زیباترین جای شمال هم حضور دارند، برایتان فراهم میشود. از این رو اگر مردهای را بسوزانند یا به دریا بیندازند و یا آن را مومیایی کرده و در محفظههای خاصی نگه دارند؛ باز هم مسائل شب اول قبر برای آنان خواهد بود و شب اول قبر آنها همان شبی است که این بدنها به دریا انداخته شد، یا طعمه حریق گشته یا خوراک حیوانی قرار گرفته است.

نیز شب اول قبر دارند؟ البته در برخی روایات نقل است که سوال قبر مخصوص همه نیست بلکه فقط از کسانی که دارای ایمان محض یا کفر محض هستندسوال می شود و حساب و کتاب بقیه موکول به روز قیامت است . شاید به دلیل همین حساب و کتاب است که برخی روز قیامت بی حساب و معطلی وارد بهشت یا جهنم می شوند اما بقیه باید اعمالشان به دقت مورد محاسبه قرار گیرد. این آبشار از خاصترین جاهای دیدنی لواسان به حساب میآید اول به دلیل اینکه فاصله کمی تا تهران دارد و دومین دلیل هم محل قرارگیری آن است.

6- جلالی، حجت، 1385، بررسی وضعیت اکولوژی پوشش گیاهی در حاشیه رودخانه اترک، پایان نامة کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب. آنچه امروز از سوی برخی بنگاههای خبرپراکنی درباره کمکهای مالی تهران به دولت طالبان نیز مطرح است هم در این پازل بوده و اساس و پایه منطقی ندارد؛ زیرا تهران در شرایط اقتصادی مثبتی نیست که بخواهد اقتصاد خود را تحت تأثیر خروج دلار و یا هرکالای دیگری قرار بدهد . چون در قبر خود داخل شود دو فرشته قبر (نكیر و منكر) نزد او آیند در حالى كه موهاى خود را به زمین می كشند و با پاهاى خود زمین را می شكافند، صداى ایشان مانند صداى سخت رعد و چشمهایشان مانند برق خیرهكننده چشم است و به او می گویند: كیست پروردگار تو و چیست دین تو و كیست پیغمبر تو؟

پاسخ میدهد الله. سپس به او گویند: دین تو چیست؟ و سپس فرمودند: چون عثمان، رقیّه دختر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را كشت، رسول خدا (صلّى الله علیه و آله) بر كنار قبر او ایستادند و در حالی كه سر خود را به آسمان بلند نموده و اشک از چشمانشان جارى بود به مردم فرمودند: من رقیّه دخترم را به یاد آوردم و نیز به یاد آوردم آنچه را كه به او رسیده بود پس دلم شكست و خواستم كه خدا او را از فشار قبر برهاند و عرض كردم: بار پروردگارا به خاطر من رقیّه را از فشار قبر برهان.

در جواب گوید محمد (صلی الله علیه و آله). قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ: «إِنَّ الْعَبْدَ إِذَا دَخَلَ حُفْرَتَهُ یَأْتِیهِ مَلَكَانِ:اَحَدُهُمَا مُنْكَرٌ وَ الْآخَرُ نَكِیرٌ، فَأَوَّلُ مَا یَسْأَلَانِهِ عَنْ رَبِّهِ وَ عَنْ نَبِیِّهِ وَ عَنْ وَلِیِّهِ، فَإِنْ أَجَابَ نَجَا، وَ إِنْ تَحَیَّرَ عَذَّبَاه»،(كشف المحجة لثمرة المهجة، ص: 273) رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله و سلّم فرموده است: همانا بنده هنگامى كه داخل قبر خود شود دو ملك نزد او حاضر شوند (یكى منكر و دیگرى نكیر است) و اول چیزى كه از وى سؤال كنند (از پروردگار، و پیغمبر، و امام او سؤال نمایند) پس اگر جواب دهد نجات یافته است، و اگر متحیر بماند و جواب نگوید عذابش نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید