تعيين کلاسه کيفي آب رودخانه هاي شهرستان نور ( لاويج رود- سبزه رود- گلند رود)

علاوه بر این، این رودخانه سبب شده تا در این شهر باغهای میوه ی فراوانی وجود داشته باشد که زیبایی این شهر را دو چندان کرده اند و آب و هوای مطلوب و متبوعی به این شهر بخشیده است. پس از طی 150 کیلومتر از اولین نقطه سرحدی ایران به جلفا می رسد .شیب رودخانه در ناحیه جلفا چندان زیاد نمی باشد و جریان آب نسبتاً ملایم بوده و عرض رود خانه تقریباً 200 متر است رود ارس از اولین نقطه سرحدی تا محل اتصالش با رود کورا 778 متر شیب دارد و طول آن در این مسافت 500 کیلومتر بوده است.

در کنار رودخانه پر آب بابل و بالسر، جاده های ساحلی، پارک ساحلی با امکانات رفاهی بسیار احداث شده است همچنین کافه و رستوران و محوطه بازی و زمین فوتبال برای تفریح چندین ساعت بسیار مناسب است که می توانید یک روز خاطره انگیز را برای خودتان ثبت کنید. همانطور که گفته شد این شهر اهمیت تاریخی بسیاری دارد که شاهد این حرف بیش از 300 اثر ثبت شده ملی است که مراغه را جزء 10 شهر برتر ایران قرار داده است. گنبد کبود در سال هزار و سیصد و چهل در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

این گنبد که درواقع یک برج دایره ای شکل است یکی از بی نظیر ترین معماری ها را در بین بناهای تاریخی ایران دارد، متاسفانه هیچ سندی مبنی بر اینکه این گنبد مربوط به چه دوره ای و متعلق به چه شخصی است وجود ندارد، اما به نظر میرسد این گنبد متعلق به دوره ایلخانیان یا سلجوقیان بوده است. این برج در تاریخ 536 هجری بنا شده است و دارای ظاهری مدور و ساده است که از اینکه توسط چه شخصی بنا شده و مقبره ی درون آن مربوط به شخصی است هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست. گنبد و سقف این برج در طول سالیان تخریب شده و از بین رفته است و امروزه برای جلوگیری از تخریب بنا از یک شیروانی استفاده شده است.

بسیاری نیز معتقدند گنبد کبود مقبره مادر هلاکوخان بوده است، اما هیچ کتیبه ای که این ادعا را ثابت کند در این گنبد کبود پیدا نشده است. در ورودی این برج یک طاق هلالی شکل وجود دارد که در زیر این طاق هلالی کتیبه با خط کوفی وجود دارد که در آن از کاشی های فیروزه ای برای تزئین استفاده شده است. این برج برخلاف گنبد مینا ظاهری کاملا ساده دارد و به نظر میرسد یک برج دفاعی بوده، تنها تزئینات این برج را میتوان در بخش ورودی آن دید که با نماهای هلالی شکل تزئین شده است. در لا به لای این تزئینات از کاشی های نفیس فیروزه ای رنگ نیز استفاده شده است که جلوه ای خاص به این بنا بخشیده اند.

یکی از مهم ترین جاهای دیدنی مراغه رصد خانه مراغه است که توسط خواجه نصیر الدین طوسی بنا شده است و دارای 400000 جلد کتاب ارزشمند و محل گردهمایی دانشمندان بزرگ آن زمان بوده است. پارک نهج البلاغه در غرب تهران بین محله پونک و ایوانک بنا شده است. پونک از غرب به محله جنت آباد (تهران)، از شرق به دره پونک که که هم اکنون بوستان نهج البلاغه در آنجا ساخته شده است و مرز بین پونک و شهرک غرب است، از شمال به محله حصارک و از جنوب به محله محله باغ فیض محدود می شود.

آبهای زیرزمینی سالم هستند- چون از لایه های مختلف زمین عبور می کنند و به نوعی تصفیه می شوند. البته که این قوم برای سالم نگ هداشتن میوه در زمستان ها هم راهکار مخصوص خود را داشتند. البته روشن کردن آتش هم لذت های خاص خودش را دارد که بسییاری افراد این کار را بر هر چیزی ترجیح میدهند. در برخی از موارد بیشتر سعی شده است الگویی به شما معرفی شود که کار شما را در تکمیل و تدوین فایل راحت نماید.

در این مطلب سهی داریم به معرفی جاهای دیدنی مراغه و جاذبه های گردشگری آن بپردازیم. مراغه را میتوان دومین شهر بزرگ آذربایجان شرقی دانست، از همین رو این شهر که در دامنه کوه های سهند قرار دارد یکی از شهر های مهم گردشگری از دیرباز تا کنون به شمار میرود. این شهر علاوه بر اهمیت تاریخی بسیار زیباست، و یکی از مهم ترین دلایل آن وجود رودخانه صوفی چای در مراغه است که از میان این شهر میگذرد و جلوه ای خاص به این شهر تاریخی بخشیده است. با وجود این در مطالعات فرجزاده و کرمی (1383)، شیروانی (1388)، بابایی کفاکی و همکاران (2009) و کوماری و همکاران (2010)، حاجهفروشنیا و همکاران (2011)، با وجوداینکه لایه شیب بهعنوان یک عامل مهم در ارزیابی توان تفرجی بهکاررفته است، اما نتایج بررسی آنها نشان داد که اهمیت معیارها و عوامل بهطورکلی به شرایط منطقه بستگی دارد (22 و 21، 19، 18، 9). همانطوری که در بالا ذکر شد در این مطالعه نیز همانند تمام مطالعاتی که براساس روش مخدوم انجامشده است، شیب مهمترین عامل بود.

شب هنگام نیز مواد غذایی را در کیسه پلاستیکی قرار داده وو بر یک شاخه بلن آویزان کنید تا از دسترس حیوانات دور باشد. مکانی که برای کمپ کردن و چادر زدن انتخاب میکنید باید در مکان مرتفع نسبت به محیط اطراف باشد، در معرض دید باشد، تا جای ممکن دسترسی به آب اشامیدنی امکانپذیر باشد، به مقر نیروهای امداد نزدیک باشد، حدود 27 متر از حاشیه رودخانه فاصله داشته باشد، دور از مکانهایی باشد که خطر ریزش بهمن یا سنگ در آن وجود دارد و کمترین میزان رطوبت را داشته باشد.

فاصله ماسال از شهر تالش ۶۰ کیلومتر است و با رشت از راه صومعهسرا ۵۵ کیلومتر فاصله دارد. برج مدور از سری بناهای ساخته شده در دوران سلجوقیان است که در فاصله ده متری از گنبد کبود واقع شده است. یکی از ویژگی های بی نظیر این گنبد طرح هایی است که بسیار ظریف و به صورت منبت کاری بر روی نمای بیرونی آن کار شده است. سینمای کشور ارمنستان در زمینه فیلمهای مستند کار میکند به طوری که بخشهای صدادار آن از طرفداران بیشتری برخوردار است. بهتر است ورودی پادرتان را به شمت شرق قرار دهید چرا که با این کار نور خورشید و گرمای آن به چادر وارد میشود.

همچنین مطالعات مختلف دیگری بر روی ترکیب گیاهی و تنوع گونه­ای در جنگلهای شمال ایران از جمله در رویشگاه سرخدار افراتخته واقع در علیآباد کتول در استان گرگان (11)، جنگلهای توسکایی قشلاقی در مناطق پست جنگلهای شمال (12)، جنگلهای شرق دودانگه ساری (13)، شهرستان سوادکوه استان مازندران (14)، پارک ملی کیاسر واقع در شهرستان ساری (15)، منطقه حفاظت شده سمسکنده و دشت ناز ساری (16)، بخش­های استپی منطقه حفاظت شده لیسار در شمال غربی رشتهکوه تالش (17)، پارک جنگلی سد تاریک رودبار (18)، منطقه شکار ممنوع تالاب بینالمللی گمیشان واقع در شمال غرب استان گلستان (19)، ذخیره­گاه شمشاد پارک جنگلی سیسنگان (20)، منطقه حفاظت شده جهان­نما واقع در سر علیآباد گرگان (21)، جنگلهای صلاحالدین کلا واقع در نوشهر (22) صورت گرفته است.

اگر در فصل تابستان قصد سفر به مناطق بکر شمال ایران را دارید مازیچال میتواند انتخاب خوبی برای شما باشد. مراغه با هوایی که دارد یکی از بهترین مقاصد سفر در تابستان نیز هست. این رودخانه یکی از اصلی ترین نقاط گردشگری در مراغه است که در همه ی فصول و به خصوص در فصل تابستان میزبان گردشگران بسیار زیادی است. علاوه بر جاذبه های گردشگری تاریخی مراغه، این شهر از طبیعت بسیار زیبایی نیز برخوردار است.

ایران شهرهای گردشگری بسیاری دارد که برخی از آنها بسیار مشهور برخی دیگر کمتر شناخته شده اند، مراغه نیز یکی از شهرهایی است که علی رغم جاهای دیدنی بسیاری که دارد در بین مردم کمتر شناخته شده است. از گفته هایی که اپولونیوس در مواقع مختلف بر زبان رانده و شاگرد او دامیس آنها را حفظ کرده، چنین برمی آید که او همهء کرهء زمین را بمنزلهء یک وطن می نگریست و کلیهء افراد بشر را همچون برادرانی می دانست که باید همهء مواهب طبیعت را بین خود تقسیم کنند. بگذارید مشکلات چهار محال و بختیاری را یک بار دیگر مرور کنیم؛ تغییر الگوی بارش از برف به باران و تبدیل آن به روان آبی که بهدلیل ارتفاع استان بسرعت جاری میشود، گرما و از بین رفتن یخچالهای طبیعی که حکم پسانداز را برای منطقه داشتند و تونل سوم که به اعتقاد کارشناسان و اهالی منطقه، رگ بسیاری از چشمهها را زده است.

دیدگاهتان را بنویسید