تعبیر خواب راه رفتن روی آب

وی گفت:در این نشست همچنین مقرر شد طرفین در جلسه ماه آینده که در ترکمنستان برگزار میشود، نسبت به اصلاح مسیر بستر رودخانه مرزی اترک حد فاصل علامت مرزی ۱۶۱ تا ۱۶۶.۱ و نیز اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با سیلهای این رودخانه، تصمیم گیری کنند. با توجه به اینکه در این غار بقایای زیادی از استخوانهای حیواناتی همچون گوسفند، شتر، الاغ و پرندگان دیده میشود، شاید این غار پناهگاه حیوانات درنده باشد. میانگین بارش با توجه به روش خطوط هم باران از 90 تا 188 میلیمتر متغیر و بیشترین بارش ماهیانه مربوط به آذرماه و کمترین آن مربوط به شهریور ماه است.

اکثر ساکنان آن بومی هستند و برای رفع نیاز های اقتصادی و درمانی باید به محله های پونک و جنت آباد مراجعه میکنند. این پرندگان بومی منطقه بوده و از جمله پرندگان مهاجر مهم منطقه می توان به هوبره و انواع مرغابی سانان و لک لک سانان اشاره نمود. این منطقه با توجه به داشتن وضعیت مناسب از لحاظ تغذیه و زیستگاه مناسب برای پرندگان، دارای انواع پرندگان کمیاب نظیر کبک، تیهو، زاغ بور، سبزقبا، باقرقره، انواع مختلف گنجشک سانان، کبوتر سانان و بازهای شکاری از 11 راسته، 25 تیره و 55 گونه میباشد.

چشمه های این منطقه دائمی و فصلی، دارا ی آب شیرین، لب شور و شور می باشد. همچنین در محدوده مطالعاتی، سنگ آبهای فصلی متعددی نظیر قطاری، دم کچ کن و خلو وجود دارد که چند ماهی آب را در خود ذخیره کرده و بیشتر مورد استفاده حیات وحش می باشند. همچنین بالاترین میزان رطوبت نسبی در منطقه در دیماه 8/75 درصد وکمترین آن در تیر و مرداد ماه 11 درصد بوده است. فرمانی از شاه تهماسب صفوی، نخستین سندی است که اسامی طوایف بکش و جاوید و رستم ایل ممسنی در آن آمده است (میرجعفری، 1353: 105). طایفۀ بکش از شمال به منطقۀ رستم و جاوید، از جنوب به مناطق شاهیجان و کمارج، از مشرق به منطقۀ دشمنزیاری و از مغرب به منطقۀ ماهور میرسد.

نوبندگان با مرکزیت انبوران و شولستان از اسامی تاریخی این منطقه است. در منطقه شکار ممنوع مرور جهت ارائه آمار و اطلاعات جوی و اقلیمی (به دلیل نداشتن ایستگاه هواشناسی)، از نزدیکترین ایستگاههای سینوپتیک به منطقه استفاده شده است که بر اساس اطلاعات حاصله محدوده مورد مطالعه بر اساس تقسیمات آمبروژه جزء مناطق خشک سرد قرار دارد. باوجود اهمیت و جایگاه ایل ممسنی در تحولات مناطق جنوبی ایران، در این باره پژوهشهای چشمگیری انجام نشده است.

او در این باره معتقد است جانب جنوبی ممسنی، گرمسیری است که نخل و نارنج را بهخوبی میپروراند؛ ولی از بیتوجهی اهالی آن، تنها دو سه درخت برای نمونه یافت میشود؛ اما طرف شمالی ممسنی سردسیری است که برف را از سالی به سال دیگر نگاه میدارد. این شهرستان ازجمله شهرستانهای فارس است که تا سال 1325ش/1946م، بخشی از شهرستان کازرون فارس محسوب میشد و مرکز آن قصبۀ فهلیان علیا بود؛ اما پس از سال 1342ش/1963م، به فرمانداری ممسنی ارتقاء یافت و نورآباد با بافتی نوین در حکم مرکز فرمانداری انتخاب شد.

به طور تقریبی پس از قرن چهارم قمری/دهم میلادی، از واژۀ انبوران و مرکز آن دیگر خبری نیست و شولستان جایگزین آن شد. برای دسترسی به منطقه چلاو، باید از مرکز شهرستان آمل به سمت جاده هراز (به سمت استان تهران) در حدود ۲۵ کیلومتر حرکت نمود و پس از گذر از روی پلی در سمت چپ جاده (که به پل منگل معروف است) و نیز طی مسافت ۱۵ کیلومتر دیگر به منطقه سرسبز چلاو رسید. از این زمان، واژۀ انبوران بر تمام ممسنی اطلاق شد و نوبندگان مرکز این منطقه شد. در این منطقه 52 گونه از 25 خانواده شناسایی شده که اکثر گونه ها دارای خاصیت دارویی می باشند.

این فیلم، داستان یک دختر جوان به نام ایلماه است که بعد از فارغالتحصیلی در کنار خانواده مشغول کشاورزی و دامداری میشود. آب رودها را در پشت سد یا استخرهای بزرگ جمع آوری می کنند و بعد آن را به تصفیه خانه می فرستند ؛ در تصفیه خانه گل و لای موجود در آب را می گیرند و به آن مواد میکروب کش اضافه می کنند . با وجود اینکه بوستان نهج البلاغه در تمامی فصلها زیباییهای خاص خود را دارد، اما اگر میخواهید از تمام جاذبههای تفریحی آن استفاده کنید، پیشنهاد میکنیم در بهار یا تابستان به این پارک بروید.

وی با اشاره به تاثیر طرح های انتقال آب بر تولید برق مهمترین سدهای کشور گفت: در صورتی که طرحهای انتقال آب از رودخانههای خوزستان عملی شود تولید برق در سدهای موجود و سدهای که در آینده برنامه ساختشان وجود دارد با مشکل روبرو میشود. «ومَعَ ذَلِک لم یَحدُث مُطلَقاً أَن أحسَنَ إلَی فَقِیرٍ» (الشارونی، 1397: 7): «امّا با وجود آن، هیچوقت به فقرا کمک نمیکرد» (سبزیانپور و وکیلی، 1398: 8)؛ «أحَسنَ» به معنای «احسان» همه نوع نیکی را شامل میشود و مترجم در اینجا آن را به معنای «کمک» استفاده کرده است که از معنای عام آن معنای خاص را انتخاب کرده است.

تصمیم ناپلئون بناپارت و حمله به هند از خاک ایران باعث شد دولت انگلیس در لندن و حکومت وابسته با آن در هند، هیئتهای سیاسی به ایران اعزام کنند. راه حل سوم كه در عمل مورد قبول دولتها است ,تبعيت تمامي پل رودخانه مرزي از حاكميت يكي از دو دولت ساحل رودخانه است . دولت انگلیس بسیاری از نواحی جهان و ازجمله شبهقارۀ هند را تصرف خود داشت. وی هدف از نصب گاردریل بر روی پل رودخانه اترک در محدوده شیرکوه این شهرستان را ایمنی، حفاظ، جلوگیری از حوادث ناخوشایند عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه مکان تفریحی کوهستان پارک شیرکوه در این مسیر قرار گرفته و شاهد تردد بسیاری هستیم نصب این پل امنیت بیشتر را به همراه دارد.

وی ادامه داد: مرتضی قلی خان اقبال السلطنه در زندان از دنیا رفت و برای همیشه یک سوال را باقی گذاشت که آیا به مرگ طبیعی از دنیا رفته و یا به سرنوشت مشابه دیگر خانها مبتلا گشته است؟ طول محال مزبور سه فرسخ و نیم تخمیناً میباشد و عرض آن در بعضی جاها یک فرسخ و نیم است. دبی نه تنها در طول یک سال ، بلکه از سالی به سال دیگر ، نیز تغییر میکند و علت آن تغییر میزان بارندگی سالیانه است. کریمی دربارۀ مرزهای منطقۀ ممسنی در دورۀ قاجار میگوید: «در زمان قاجار مرز ممسنی از یک طرف کُهمره سرخی نزدیک به شیراز، از طرف دیگر کُنارتخته، بیبیحکیمه، باباکلان، سَرگچینه، بویراحمد و از طرف دیگر تا هُمایجان، رودبال و کُمهرکاکان کشیده شده بود» (مصاحبه شماره یک)؛ بنابراین براساس آنچه گفته شد، شهرستان ممسنی فعلی از مناطق تاریخی انبوران و شولستان برآمده است.

براساس آنچه گفته شد، قلمرو ایل ممسنی گستردهتر بوده و در دورۀ قاجار علاوهبر ممسنی فعلی، بخشهایی از قلمرو سپیدان، بویراحمد، کهگیلویه، بوشهر، کازرون و کُهمره را شامل بوده است. ملکم در گزارش سفر سوم خود به تهران، دربارۀ این حادثه مینویسد: «آنچه افراد از ساکنان کوههایی که از آن عبور کردیم، دیدند آنها را بر آن داشت تا داستانهای شگفتآوری که ما راجع به طایفۀ ممسنی، طایفهای که بر خود میبالد که اسم و راه و رسم خود را از زمان اسکندر کبیر تاکنون دستنخورده حفظ کرده است، با ویژگیهایی که به آنها گفته بودیم، باور کنند» (ملکم، 1380: 42). این گونه که ملکم بیان میکند، ممسنیها تا دو قرن پیش خاطرۀ جنگ با اسکندر را به یاد داشتهاند.

ابنبطوطه اطراف کازرون را بلاد شول گفته است (ابنبطوطه، بیتا: 1/266). فسایی در فارسنامه، ممسنی را یکی از بلوکات فارس شمرده است که به دو ناحیۀ گرمسیری و سردسیری تقسیم میشود. از لحاظ درختچه ای ضعیف و تنها در قسمتهای کوچکی از منطقه در اطراف روستای هودر به صوت بادام وحشی همراه با بنه و انجیر وحشی دیده می شود. باعث می شود که سلامتی ما و همه ی موجودات زنده به خطر بیفتد . مناسبات جدید باعث شد این مناطق همواره دستخوش تغییرات سیاسیاجتماعی جدی و تازهای قرار گیرد.

مرز کوچ این طایفه در فصل زمستان، ناحیۀ گرمسیر ماهورمیلاتی بوده است و در تابستان تا مناطق بیضاء، بنو، اردکان و همایجان چراگاه داشتهاند؛ اما در اواخر زمان قاجار، به علت زندگی یکجانشینی، به مناطق ذکرشده منحصر شده است. حسینی فسایی دربارۀ محدودۀ جغرافیایی و تیرههای این طایفه مینویسد: «بیشتر ناحیۀ بکش گرمسیر است. خصوصاً محل خوبی در گرمسیر دارند که مانند و نظیری ندارد. اهمیت راههای ارتباطی در تأمین منافع انگلیس و حکام محلی و حکومت مرکزی، مناسبات سیاسیاجتماعی و اقتصادی جدیدی را در مناطق محل عبور این راهها و پیرامون آن ایجاد کرد. جیمز موریه (James Justian Morier)، عضو هیئتهای سیاسی انگلیس و وزیر مختار بعدی آن کشور در دربار فتحعلیشاه قاجار، اطلاعات درخور توجهی دربارۀ ممسنیها جمعآوری کرده است.

نباید از نظر دور داشت بخش مهمی از تاریخ ایلات یا دربارۀ رویدادهایی است که تاریخنگاری رسمی و ملی به آنها توجهی نکرده است یا روایت متفاوتی است از روایت رسمی و حکومتی؛ پس تاریخ ایلات را باید برپایۀ این دسته از روایتهای شفاهی شناخت که نسلبهنسل انتقال یافته است. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه رودخانه اترک به رودخانه ای خشک تبدیل شده است، افزود: برنامه ای مدون و اجرایی برای احیای رودخانه اترک باید تدوین شود. کارهای بزرگ این شخصیت در شاهنامۀ فردوسی به تفصیل بیان شده است.

پارک جنگلی لتیان که یکی از مجموعههای بزرگ تفریحی شمال شرق تهران است، در جنوب سد لتیان قراد گرفته و حدود هزار هکتار وسعت دارد. در آغاز استقرار حکومت قاجار در ایران نیز درعمل از سمت شمال غربی هندوستان که با حکومت محلی بلوچستان (خانات کلات) هممرز بود و از سوی آبهای خلیجفارس و دریای عمان با ایران همسایه شد. شرق ممسنی را کوههای اردکان فرا گرفته است که قلمرو ترکان قشقایی است و در جنوب غربی این منطقه، لرهای حیاتداوودی ساکناند.

دیدگاهتان را بنویسید