بندهای بحثبرانگیز هند در افغانستان

اسکندر مقدونی که از مقاومت مردم این شهر به ستوه آمده بود دستور داد با بستن سد شهر را به زیر آب ببرند. بر اساس روایات افسانه ای در روزگار کیانیان در این دشت آبادی یا شهری بوده که اسکندر مقدونی آنرا با روانه کردن آب ویران کرد سپس اردشیر بابکان نخستین شاه ساسانی، آب را خشکانده و شهری نو بنیان نهاد و مقر فرماندهی خود قرار داد. از طرف دیگر می توانید مردانی که دام ها را به سوی چراگاه ها می برند را مشاهده کنید و ترکیب تمامی این موارد می تواند باعث شود شما از چارچوب زندگی شهری خارج شوید و کمی آرامش و زندگی عادی مردمان این سرزمین را مشاهده کنید.

روخانه نکا با طول ۱۷۶ کیلومتر که سرچشمه آن کوه شاهکوه در گرگان می باشد یکی دیگر از رودخانه های ایران محسوب می شود. نکارود، رودخانهای در مرکز شهر نکا است که با ۱۰۰ کیلومتر طول، از شاهکوه البرز در گرگان سرچشمه میگیرد و سرانجام بهدریای خزر میریزد. برای رسیدن به این آبشار باید چند کیلومتری به شهر بهشهر مانده با دیدن تابلوی روستای پاسند در سمت راست جاده گرگان – ساری در اولین بریدگی جاده دور زده و بعد از گذر از ورودی روستا از ورودی دوم که ورودی جنگل پاسند می باشد از طریق جاده بسیار زیبا و جنگلی روستای پاسند پس از 30 دقیقه به رودخانه (نکاء ) رسید و از این نقطه به بعد با پای پیاده در راستای خلاف جهت رودخانه (به سمت شرق) حرکت نمود – قسمتهائی از این مسیر از داخل رودخانه میگذرد لذا پیمایش مسافت تقریبا دو ساعته این آبشار بسیار مفرح و لذت بخش است.

از جمله جاذبه های طبیعی این روستا جنگل های سر سبز و خوش آب و هوای آن است و می توان از چشمه و آبشار اسپه او به عنوان یکی از شگفتی های طبیعت و نعمت های طبیعی این منطقه نام برد. در این منطقه معدن آهک هم هست؛ به همین دلیل به آهکپزی هم اشتغال دارند. در کندلوس، موزههایی هم برای بازدید وجود دارد. کاهش ارزشها و کیفیت زیبایی شناسی چشم اندازهای رودخانه ها (riverscape) ممکن است بیش از همه بر تقاضاهای توریستی آنها تاثیر بگذارد.تا آنجا که امکان دارد لایروبی و گودبرداری لزوماً در مناطق عمیق کانالهای رودخانه محدود گردد تا آسیبی بر زیستگاههای آّبی کم عمق وارد نشود.منابع آبی از نظر کاربری با تقاضاهای بی شماری مواجه هستند.

درست است که وضعیت امنیتی ایدهآل نیست، اما در نظر داشته باشید که پاکستان یک کشور در حال توسعه است. بنا بر این پیش از رفتن به سفر و کمپینگ باید چک لیستی تهیه کنید که بر طبق آن تمام وسایل ضروری را حتما همراه خود برده باشید. بنا به روایتی سابقه تاریخی این شهر به زمان هخامنشیان باز می گردد. آن گاه آرزو مىكند كه اى كاش قوم من كه هنوز در دنیا به سر مىبـرنـد، از رستگارى من در این جهان آگاه مىشدند.

مردم از او پیروى نمىكنند تا این كه به جهان دیگر مىرود و در آن جا مغفرت و كرامت الهى را دربـاره خـود مـشاهده مىكند. سینما گیم هفت بعدی، میتواند یکی دیگر از ایستگاههای جذاب برای وقتگذرانی و تفریح شما در پارک نهج البلاغه باشد. این کاروانسرا دارای یکی حیاط مرکزی و 34 حجره است. از بالای این تپه تمام سطح شهر نمایان است ودر حال حاضر به شکل پارک تفریحی اداره می شود. بدون شک، دستیابی به پیشرفت و پایداری در منطقه تنها با اصلاح مقیاسها و رویکردهای سیاستگذاری در سطح سیستان بزرگ و تأکید بر حق حیات و محیطزیست ساکنان و ذیمدخلان واقعی هر دو بخش سیستان در دو کشور میسر خواهد بود.

انگلستانزمان وقوع: سال ۲۰۱۶ماجرا: یک گردشگر که سوار بر تله کابین شده و در حال فیلمبرداری از مناظر و طبیعت اطراف است، بطور کاملا اتفاقی، تصویری عجیب از یک موجود عظیم الجثه و ناشناس ضبط میکند که بر سطح آب در رودخانه تیمز در حال حرکت است. مناطق ییلاقی با آب و هوای عالی و طبیعت آرام و روستاهایی با مردم خونگرم که حس و حال زندگی ناب و بدور از شلوغی و هیاهو را برایتان تداعی میکنند. دسترسی مناسب، اقلیم مساعد، جلوه های متنوع فصلی طبیعت و…

معروفترین این پرندگان قو، قره غاز و فلامینگو میباشد؛ که ادسته دسته، در آن اسکان موقت می گیرند و جلوه های جذابی را بوجود می آورند. هرگز، این سخنى است كه تنها او گـویـنـده آن اسـت و از پـشـت سـرشـان ـ از دم مـرگ ـ تـا روزى كه برانگیخته شوند، برزخ و فاصلهاى است . انـسـان پـس از مـرگ بـه جـهـانـى دیـگـر پـاى مـى نـهـد كـه در قـرآن كـریـم بـا نـام “برزخ “1 ، و در روایـات گـاهـى بـا هـمین نام و گاهى با نام “عالم قبر” از آن یاد شده اسـت . هم برگرفتن نام تگینآباد از نام دودمان تُرکشاه را محتمل میداند که از اواسط سدۀ هفتم تا اواسط سدۀ نهم میلادی بر کابل و گندهارا فرمان میراندند.

معاونت کشاورزی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی میگوید: «قطرهای از زه آبهای کشت و صنعتهای نیشکر در جنوب خوزستان وارد کارون نمیشود و شرکت توسعه نیشکر در راستای حفظ شرایط مطلوب کیفی رودخانه کارون نسبت به احداث جمعاً” ۲۴۲ کیلومتر کانال برای جلوگیری از ورود زه آبهای خود به کارون اقدام کرده است، بطوریکه میتوان گفت این شرکت تنها مجموعه کشاورزی استان خوزستان میباشد که برای عدم انتقال زه آب اراضی به رودخانههای منطقه اقدام نموده است همچنین کشت و صنعتهای نیشکری خود بهرهبردار آب کارون هستند، پس بدون شک اگر شرکتهای نیشکری تأثیر ناگواری بر کیفیت آب کارون داشته باشند تیشه به ریشه خود میزنند، بنابراین رابطه بین توسعه نیشکر و کارون یک رابطه متقابل است و ما باید با حفظ کارون تولید پایدار خود را ثبات ببخشیم».

جالب است بدانید رودخانه کارون اولین سکونتگاههای مردم ایران باستان بوده است و به همین دلیل از نظر تاریخی هم بسیار اهمیت دارد و به مرور نقش آن در گسترش کشاورزی، دامداری و گردشگری پررنگ تر شد. شهر گور باستانی اکنون متروک مانده و شهر کنونی فیروزآباد در سه کیلومتری آن قرار دارد. آب رودخانه زایندهرود پس از عبور از تونل مذکور هزاران هکتار زمین را مشروب کرده، پس از پیمودن ۳۶۰ کیلومتر از راههای پرپیچ و خم و سرسبز و حاصلخیز، در ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرقی اصفهان به باتلاق گاوخونی میریزد. مجموعه مرداب های لپو و پلنگان به فاصله یک کیلومتری جنوب دریای مازندران و در شرق نیروگاه نکا واقع شده اند.

این ماکتها آثار جذابی همچون تختجمشید، میدان نقش جهان، چغازنبیل، ارگ بم، کلیسای ارامنه، بازار تبریز، تخت سلیمان، گنبد سلطانیه، مجموعه شیخ صفیالدین اردبیلی، کوه و کتیبه بیستون، پاسارگاد و آبشارهای را به تصویر کشیدهاند. از آثار موجود آن میتوان به مناره شهر و تخت نشین (چهارطاقی) اشاره نمود. از جالب ترین ساختمان های موجود شهرستان نکا میباشد؛ همچنین چشمه معروف بین این روستا و روستای رمدانخیل، مورد توجه گردشگران میباشد! با این حال در منابع پیش از اسلام این شهر به گور (Gōr) نیز معروف بوده که پس از اسلام، عربان آن را جور تلفظ می کردند.

دره این رودخانه ها به شکل و فرسایش در این رودخانه ها تا هنگامی که بستر به حالت تعادل نسبی برسد ادامه دارد. تپه ای تاریخی که در قسمت جلگه ای و در شمال شهر در خیابان آیت الله لیموندهی ( راه آهن) واقع شده است. این رودخانه از کوههای سرحدی ایران و ترکیه و عراق از پینار داغ – دالاپر و بزسینا سرچشمه می گیرد و پس از اخذ شعبات فرعی و مشروب نمودن قسمتی از جلگه حاصلخیز باراندوز در شعبه اصلی آن به نام بابارود در قریه جیرانلار به دریاچه ارومیه ختم می شود . این دالانهای تاریخی سرپوشیده هستند و رنگ و بوی قدیم را با خود همراه دارند.

در قرن چهارم هجری گور شهری غنی و آباد بود با اقلیمی معتدل، آب فراوان و بوستان و گلستان های فراوان. بهخصوص در ایام زمستان آب زیادی در افغانستان پشت سد کمال خان جمع میشود و به نظر نمیرسد دادن حقابه ایران مشکلی در زمینه آب برای افغانستان ایجاد کند. دولت افغانستان در این نشستها پذیرفت که با ایران یک معاهده تاریخی دارد که در سال ١٣٥١ صورت گرفته و مطابق معاهده آب هیرمند، حقابه کشور ایران ثابت شد. برخی مورخان معتقدند پایه این شهر به دوره اشکانیان بر می گردد چرا که ساختن شهر دایره ای شکل مختص پارتیان بوده است.

همچنین گور آخرین پایگاه یزدگرد سوم ساسانی در فارس بود که در سال ۲۹ ه.ق (زمان خلافت عثمان بن عفان) به تصرف مسلمین درآمد. گور در زمان آبادانی خود، مرکز بخشی از ایالت فارس به نام کوره اردشیرخورّه بود. اردشیر ساسانی نام رسمی شهر تازه تاسیس خود را اردشیرخورّه، به معنی فرِ اردشیر نهاد. بعد از تصرف شهر گور توسط مسلمین در زمان خلیفه دوم به فرماندهی (یداله بن عامر) نام جور به آن نهادند و به علت اهمیت از طرف خلفای راشدین فرماندار بر آن گمارده شد.

دیدگاهتان را بنویسید