بررسي اكولوژيكي عوامل خاكي موثر در پراكنش پده در حاشيه رودخانه تجن

این باور تا به امروز نیز ادامه داشته است و افراد زیادی در روز عاشورا قمه میزنند. و اينكه افراد ديگري به اهداف شما دست خواهند يافت . افراد مشهوری در دنیا نوشیدن آب قلیایی را توصیه می کنند . اگر در خواب رود را ببينيد، بيانگر آن است كه اوقات خوشى در انتظار شما است. رود بزرگ از متصل شدن نهر ها و جوی های کوچک به وجود می آید. آب این رودخانه شرایط احداث مزارع و شیلات های ماهی را میسر ساخته که در بین آنها یکی از بزرگترین و مجهزترین مراکز پرورش ماهیان سرد آبی خاورمیانه به چشم می خورد که نشاند هنده سلامت و کیفیت آب این منطقه است.

اگر مسیرتان به سمت یکی از این دو شهر بود و کمی هم فرصت داشتید، پیشنهاد میشود این جاده را هم به تجربه سفرتان اضافه کنید و از آن عبور کنید تا خاطرات ماندگاری را ثبت کنید. اگر گذرتان به این سمت افتاد و این جاده را برای این فصل از سال انتخاب کردید، در گوشه و کنار مسیر خانوادههایی را میبینید که بساط کمپ خانوادگی را برپا کردهاند و در حال لذت بردن از زیباییهای طبیعت هستند. رودخانه تجن از جمله رودخانه هاي مرزي كشور است كه بيشترين توده هاي طبيعي پده خراسان در حاشيه آن شكل گرفته اند، جنگلهاي پده يك مانع اكولوژيكي قوي در برابر تغييرات جغرافيايي رودخانه ها بوجود مي آورند و از فرو ريختن تراسهاي رودخانه جلوگيري مي كنند.

این کتیبه ها از زمان داریوش و خشایار شاه باقی مانده اند. اگر راهی این جاده شدید بهراحتی میتوانید یک روز کامل را مهمان طبیعت باشید و از هوای بینظیر بهاری حداکثر استفاده را ببرید. تصور کنید که نسیم بهاری از لابهلای درختانی که قدشان تا خورشید رفته با چاشنی عطر شکوفههای تازه شکفته از پنجره پایین کشیده شده خودرو روی صورتتان را نوازش میکند و همانطور که در پیچ و تاب جاده بالا و پایین میروید، ناگهان تکهتکههای ابرها در آسمان ظاهر میشوند و با قطرههایی از باران به استقبالتان میآیند.

1) یکی از نویسندگان یونان باستان در قرن دوم میلادی در مقدونیه مدّتی در روم به وکالت اشتغال داشت و کتابی در حیل نظامی نگاشته است که موجود است. از کوچه مسجد جامع دماوند و بلوار امام خمینی تا رودخانه دماوند تنها چند دقیقه پیادهروی در پیش خواهید داشت. نقش بزرگي در تدوين وگسترش رژيم حقوقي كشتيراني رودها داشت. به گزارش سایت طلا، سال که تحویل میشود انگار در خانه نشستن هم سخت میشود و در واقع سختترین کار دنیا در خانه ماندن است. شاه قادر بود حرام را حلال کند و مقام و منزلت او جای تردید برای مقاومتکردن دربرابر دستورات او باقی نمیگذاشت و در موارد بسیاری هم که فرامین شاه غیرعقلانی به نظر میرسید، مردم آنها را توجیه میکردند.

در بیشتر این جاده پرپیچ و خم درختان دو طرف جاده در هم تنیده شده و به زحمت نور خورشید از لابهلای آنها روی زمین میتابد و همین کافی است که حتی در گرمترین روزهای سال هم هوای این مسیر خنکتر از حالت نرمال باشد. بهترین زمان برای رفتن به این جاده همین فصل بهار است؛ پس این فرصت را از دست ندهید و در نخستین فرصت راهی این مسیر هیجانانگیز شوید. این جاده که راه ارتباطی شهرستان شاهرود به توسکستان و گرگان را به هم متصل میکند به یک مقصد گردشگری تبدیل شده ساکنان دو استان سمنان و گلستان روزهای تعطیل و غیرتعطیل بهاری را در این جاده میگذرانند و از زیباییهای آن لذت میبرند.

یکی دیگر از منحصربهفردترین جادههای ایران همین جاده هجیج به اورامان تخت است که در دل طبیعت بکر و کوهستانی دو استان کردستان وکرمانشاه واقع شده است. در آن زمان کاروانانی که از این نواحی عبور می کرده اند، این منطقه را برای اسکان انتخاب می کرده و به همین دلیل است که کتیبه هایی در این نواحی دیده می شود. این جاده پرپیچ و خم که دو روستای هجیج و اورامان تخت را به یکدیگر متصل میکند، در بین اهالی منطقه و حتی مسافران از شهرت خاصی برخوردار است.

در مسیری که پیش رو دارید، اگر در هر کدام از پیچ وخمهای جاده سر برگردانید آبشارهای کوچک و بزرگ زیادی به چشم میخورد که به آسانی از کنارشان نمیتوانید عبور کنید و بهتر است برای دقایقی آنها را به نظاره بنشینید. وقتی یک مسیر ۱۳۵ کیلومتری نزدیک به سه ساعت زمان نیاز دارد تا به مقصد برسیم حکایت از آن دارد که پیچ و خمهای زیادی را باید مهمان آن باشیم. فیلم سینمایی «آقای هفت رنگ» به کارگردانی شهرام شاه حسینی، شنبه ۲۸ اسفند ماه ساعت ۱۱ با رابط ناشنوایان از شبکه سلامت پخش می شود. به اعتقاد کارشناسان، این آبگرم معدنی از نظر وجود مواد شیمیایی در رتبه بالاتری از آبگرم فردوس قرار دارد.

این پدیده طبیعی در حاشیه جاده آسفالته کریز به ریوش در فاصله 15 کیلومتری شهر ریوش و به فاصله سه کیلومتری روستای کریز واقع گردیده و دارای آبگرم معدنی با خاصیت های درمانی است. وی با بیان اینکه با توجه به اینکه کوهسرخ تازه شهرستان شده نیاز است که پشتیبانی های بهتری از این شهرستان انجام شود، خاطرنشان کرد: کوهسرخ در ایام نوروز هر روزه میزبان مسافران و گردشگران است و برخی اوقات جاده کوهسرخ به کاشمر به لحاظ تخلیه بار ترافیکی در این جاده یک طرفه می شود. به دليل وجود اين سد در سالهاي 1980 و 1990 هنگامي که کل قاره آفريقا دچار قحطي و خشکسالي شده بود کشور مصر دچار هيچ مشکلي در رابطه با کمبود آب نشد و در موارد بسياري از سيلاب هاي عظيم و غير منتظره ايي که پيش مي آمد در امان ماند.

علاوه بر این، در اطراف این سراب جنگل کاری های زیادی صورت گرفته است و همچنین در این مناطق می توان غار طبیعی و چشمه های زیادی را پیدا کرد که از زیبایی های زیادی برخوردار هستند. در حاشیه این مکان نیز دره بسیار با رودخانه ای پر آب، چشمه سارهای آب سرد شیرین و گوارا وجود دارد. آب چشمه از دل کوه می جوشد و به سختی سنگ های ریز و درشت را کنار می زند و روشنی را که میبیند روی زمین سینه پهن می کند گویا سفری درشت است.

این مسیر مرتفع کوهستانی هم زمستان سختی را پشت سر میگذارد، اما از آنطرف فصل بهار و تابستان بسیار جذاب و متفاوت خواهد بود و سرسبزی آن چشم هر بینندهای را به سمت خود خیره میکند. البته برای این مسیر و همه مسیرهای کوهستانی، باید شرایط آبوهوایی را حتی در فصل بهار هم رعایت کرد و از نشستن کنار رودخانه خودداری کنید. کوههایی سر به فلک کشیده با شیب تند و صخرههایی که گویی از ترس فروریختن دل هر مسافری را تکان میدهد، از ویژگیهای این مسیر جذاب است.

در قسمتهایی از مسیر که جاده هموارتر است، دشتهای زیرکشت و باغهای محصولات محلی را میبینید و در قسمتهای کوهستانی، راه آبها و چشمهها را مشاهده خواهید کرد که از دل زمین در حال جوشیدن هستند. شعری است از دل نمادهای اجتماعی- سیاسی، با تأثر شاعرانه. روستاها، شهرها و بسیاری از مسیرهای دسترسی و جاده ها اغلب در کناره و یا نزدیک رودخانه ها احداث می شوند تا از فواید مجاورت و موقعیت آنها استفاده کنند. قدم به قدم در این جاده که پا میگذاریم زیبایی خواهیم دید و در هر کجای آنکه توقف کنیم بهترین مکان را انتخاب کردهایم.

در این گزارش سعی کردهایم تا تعدادی از جادههای کشور که در فصل بهار حال و هوایشان کمی متفاوت میشود را معرفی کنیم تا اگر برنامهای برای رفتن به آن مناطق دارید، کمی مسیر کج کنید و پا در جادهای بگذارید تا روح و جسمتان جلا پیدا کند. ولی هیچ یك از طرفین دعوا، توضیحی درباره مصالحه و آشتی خود ندادند. • در این کشور هیچ کس عقب عقب راه نمی رود و این موضوع برای بانوان جوان بسیار دیده نامناسب بوده و مشکل ساز خواهد بود. نامق دهی است از دهستان براکوه بخش ریوش شهرستان کاشمر، در ۳۶هزارگزی جنوب شرقی ریوش بر سر راه مالروعمومی ریوش به حصار.

یا بساط کمپ و استراحت برای یک روز بهاری را گستراند و از شرایط موجود حداکثر استفاده را برد. اگر از قبل قصد داشتید که یک روز متفاوت خانوادگی را برنامه ریزی کنید، چه پیشنهادی بهتر از این که بلیط پارک ساحلی آفتاب را برای همه اعضای خانواده تهیه کرده و همگی به صورت همزمان استفاده از امکانات بی نظیر یکی از بزرگترین پارک های آبی طبقاتی در جهان را تجربه کنید. پس از اندکی گستهم که به دنبال لهّاک و فرشیدورد رفته بود، زخمی و ناتوان توسط بیژن به خیمهگاه سپاه بازگردانده میشود.

روستای زیارت در انتهای مسیری قرار دارد که از گرگان و منطقه ناهارخوران میگذرد و در ابتدای فصل بهار و با آب شدن برفهای زمستانی، نگین سبز منطقه نمایان میشود و طبیعتی مثالزدنی را به رخ میکشد. ویزای این کشور تا ۹۰ روز بعد از صدور معتبر است و پس از آن باطل می شود. این مسیر جذاب از شهر سیاهکل شروع میشود و تا روستای اسپیلی و دیلمان ادامه پیدا میکند.

دیدگاهتان را بنویسید