براساس نظریۀ سطح معنایی- لغوی الگوی گارسس

تا اینکه پس از مدتی که شاید 4 تا 5 دقیقه به طول انجامید ماهی خودرا به جریان تند آنطرف رساند و تصمیم گرفت که سریعاً به پائین دست برود و من نگران همین بودم چون موانعی در راه من به پایین دست بود که نمی توانستم مستقیماً به آنجا رفته و کار را با او دنبال کنم، لذا سعی کردم مانع کارش شوم و اورا در حومه محلی که بودیم نگهدارم ، اما نشد و نخ پاره شد و ماهی پولکم را به یادگار برد . بنابراین ما تصمیم گرفتیم در تاریخ 94/11/28شیراز را به قصد کلاردشت ترک کنیم و با بودن در منطقه و با توجه به وضعیت آب و هوا صعود را برنامه ریزی کنیم .

محله جماران در منطقه یک شهرداری تهران قرار دارد. در نقطه ای دیگر با لانسه دیگری یک ماهی بسیار زیبایDolly Varden دالی واردن به طول حدود 55 سانتیمتر گرفتم که چون طول آن کمتر از اندازه قانونی برای نگهداشتن در آن رودخانه ( 60 سانتیمتر ) بود آنرا رها کردم . طبق تحقیقات به دست آمده، طول عمر این رودخانه ۱۱ میلیون سال محاسبه شده است. سازمان ملل تخمین میزند که نیمی از جمعیت جهان تا سال ۲۰۳۰ در مناطقی با تنش آبی بالا زندگی خواهند کرد و اثرات کمبود آب میتواند شامل افزایش تنشهای جهانی، کاهش دسترسی به آب تمیز، کمبود غذا، انرژی و کاهش رشد اقتصادی باشد.

4. آیا راهکاری برای کاهش مصرف آب وجود دارد؟ فرسایش نه تنها سبب فقیر شدن خاک و متروک شدن مزارع شده و از این راه خسارات زیاد وجبـران ناپذیری به جای می گذارد بلکه با رسوب مواد در آبراهه ها ، مخازن سدها و کاهش ظرفیت آبگیری آنها نیز زیانهای فراوانی را سبب می گردد بنابراین نباید مسئله حفاظت و حراست خاک راکوچک و کم اهمیت شمرد. محافظین قرارگاه نیز که دو نفر بودند به استقبالمان آمدند و به ما خوش آمد گفتند .

دوست همراهم که او با پولک ماهی میگرفت ، پیشنهاد کرد که چون ماهی خوب نمیزند ، به رودخانه دیگری برویم و من گفتم باشد فقط اجازه بده من چند قدم بروم پائین تر و یکی دیگراز پولک های جدیدم را آزمایش کنم. من همان چوب وچرخ را که آماده پولک گردانی بود برداشتم و قصد داشتم قرقره با نخ 10 پوندی ام را که در کوله پشتی و به همراهم بود با آن تعویض کنم که متاسفانه تعلل کردم و با همان نخ 6 شروع به ماهیگیری کردم و البته پس از حدود 2 ساعت ماهیگیری نتیجه فقط در حد 3-2 ماهی 20 تا 25 سانتی بود ونه بیشتر.

هفته بعد دوباره و برای صید تروفه ای بهتر به همان رودخانه و قبل از آنجا به دریاچه ای رفتیم ، در آن دریاچه با همان چوب وچرخ هفته پیش ولی با قرقره دیگری که نخ 6 پوند ( 2.7 کیلو ) رویش ریخته بودم ماهیگیری کردم تا بتوانم پرتاب های دورتری داشته باشم که اتفاقاً ظرف بیش از 2 ساعت با وجود بکارگیری انواع پولک هایم و پرتاب های خیلی بلند فقط یکبار ماهی به پولک نوک زد و آن هم گریخت. طول آن 60 سانتیمتر و وزنش 2.2 کیلو بود، یک رنگین کمان وحشی زیبا که هنوز باندازه کافی تخم ماهی نخورده بود که فربه شود.

شاید 80 سانتیمتر طول داشت و فکر میکنم حدود5 کیلو هم بود.( ماهی های استیل هد خیلی بزرگ میشوند ، سال گذشته یکی از دوستان از همان نزدیکی ها و در رودخانه بزرگ اصلی، یک استیل هد صید کرد که طولش 103 سانتیمتر بود )دوستم را صدازدم و گفتم بیا ببین عجب ماهی گرفته ام.او هم سریع آمد و از نزدیک شاهد ماجرا شد.ماهی را با دقت تمام و با استفاده ازلگام چرخ اداره میکردم ولی این ماهی قدرتمند چیزی نبود که خسته شود. هربار که با تمام تلاش آن را به نزدیک خودمان می آوردم ماهی ما را میدید ومانند یک اسب سرکش و با تمام نیرو به سمت جریان تند آب می گریخت ووقتی جلوی رفتنش را میگرفتم با یک پرش به بالا و خروج از سطح آب تا ارتفاع یک متری هم قدرت و بزرگی خودرا به رخ ما می کشید وهم مرا بیشتر نگران بیرون آمدن قلاب تک شاخه بدون خارپولکم و گسستن نخ میکرد .

یکی از کارهای واجبی که پس از ریختن نخ روی هریک از قرقره هایتان میکنید ، چسباندن برچسب اطلاعات نخ در سطح داخلی قرقره است به نحوی که مانع گردش قرقره و درگیرشدن با کاسه چرخ نشود.روی این برچسب قدرت نخ ، ضخامت، تاریخ ریختن نخ وحتی المقدور مارک نخ را منظور کنید تا هروقت که لازم شد بتوانید به آن مراجعه کنید. با اطمینانی که از قدرت وسلامت نخ خود داشتم توانستم در مدت کوتاهی شاید حدود 3 دقیقه آنرا به ساحل آورم ودر طول مبارزه هیچوقت نگذاشتم بیش از 15 متر از من فاصله بگیرد.

قدر مسلم این است که به ساحل آوردن ماهی 5 کیلوئی با نخی به کشش 2.7 کیلوکه احتمالاً ضخامتی حدود 0.20 میلیمتر دارد در رودخانه ای با جریان آب تند و کوهستانی کار بسیار مشکلی است اما در پهن آب یا دریاچه کار آسان تراست . البته ما مجاز به نگهداشتن ماهی استیل هد درآنجا نبودیم بنابراین در صورت به ساحل آوردن شایدفقط میتوانستیم با آن عکسی بگیریم و رهایش کنیم. طول رودخانه لنا 4،400 کیلومتر ، حوضه هیدروگرافی 2،490،000 کیلومتر مربع و میانگین جریان 17،100 متر مربع در ثانیه است.

در انتهای یک ماند آب ،جائی که آب با عمقی حدود 50 تا 80 سانت ودر بستری به عرض حدود 20 متر و نسبتاً تندجریان داشت، درهمان پرتاب اول ماهی رنگین کمان خوبی گرفتم . یکی دو هفته بود که مهاجرت ماهی های سالمون ساکای آغاز شده بود و من میدانستم رنگین کمان های بزرگ از رودخانه اصلی برای خوردن تخم های سالمون به این رودخانه می آیند ( ماهیان سالمون پس از طی مسافتی حدود 300 کیلومتر به آن رودخانه میرسند ). برای همین از قرقره ای که نخ 10 پوندی یا 4.5 کیلوئی روی آن بود استفاده کردم .هرچند این رودخانه در بعضی نقاط خیلی عریض تر از رودخانه کرج است ولی با این نخ و پولک صورتی- نقره ای شماره 3 فرانسوی ساخت خودم با بدنه کندوئی که وزنی حدود 11 گرم دارد به راحتی تمامی نقاط مورد نظرم را در آن سوی رودخانه لانسه می کشیدم .اما فقط 2 ماهی رنگین کمان کوچکتر از 30 سانت صید کردم و رها یشان نمودم.

علاقه اصلی «تایلور» مطالعه فرهنگ انسانییا سازمان اجتماعی بود.(Tylor, vol.12,1995:p.84) به همین جهت او را بهعنوان پدر انسانشناسی و موسس فرهنگ انسانشناسی و دینشناسی مردمشناختی میدانند، وی از اولین کسانی بود که مفاهیم تکاملگرایی را در دینپژوهی بکاربرد. یخچالهای طبیعی که در اطراف روستا قرار دارند و جزو اصلی ترین منبع تامین آب روستا هستند و آرامگاه امامزاده زید ابراهیم و همچنین گرمابه تاریخی روستا از مناطق دیدنی آن هستند.

حوالی غروب بود که برف زیبایی شروع به باریدن کرد و این قرارگاه زیبا و ویلا های اطراف آن را در زیر انبوه برف بیشتری فرو برد بارش برف تا پاسی از شب ادامه داشت و ما شاهد مناظر بدیعی از بارش برف در زیر نور پروژکتور های قرارگاه بودیم . در طول سالیان دراز، رود کارون نقش بسزایی در گسترش کشاورزی، دامداری و گردشگری در شهرها و مناطق اطراف خود داشته است.رود کارون از شهرهای مختلف استان خوزستان عبور میکند و هریک از پلهای گوناگونی که به زیبایی روی آن ساخته شده، نماد شهرهای مختلف خوزستان است.

رودهاي جاجرود، كرج، رود شور، قرهچاي و قم رود (در زير حوضة درياچة نمك)، رود پر آب و طولاني زاينده رود (در زير حوضة آبريز باتلاق گاوخوني)، رود كُر (در زير حوضة درياچة بختگان)، هَليل رود (در زير حوضة آبريز جازموريان) و حَبَله رود و گرمسار، رودبار نيشابور و آب بخشا در كرمان و كال شور خارطوران، مهمترين رودهاي زير حوضة آبريز كوير نمك، دشت لوت و كويرهاي مركزي ايران است.10 حوضة آبريز شرق ايران با سه زير حوضة آبريز، بخش عمدهاي از مناطق مرزي شرق كشور، از خراسان رضوي تا سيستان و بلوچستان را در بر ميگيرد و از خشكترين و كم بارانترين مناطق ايران به شمار ميرود.

مسیر علمی و ارزشمندی که در شرکت های ایرانی دیده میشود وضعیت نرخ مالیات شرکتی را تغییر داده اند و رشد سرمایه در بخش شرکتی در این کشور ارزش گذاری های مهمی دارد. موقع برگشتن بچه ها به ما گفتند که دیروز بعد از عبور ما از مسیر چهار بهمن دیگر نیز فروریخته است و جاده را کاملا برای ماه ها مسدود کرده است . ما دانستیم که یک گروه از همدان در پناهگاه سرچال است و برای من جالب بود که بدانم آن ها شماره ما را از کجا پیدا کرده اند که بعد دانستم از روی شماره موبایلی که روی وسایل بارگذاری شده امان نوشته بودیم ودر پناهگاه سرچال موجود بود با ما تماس گرفته اند ، آقای موسوی از وضعیت بسیار خراب بالا میگفت و اینکه مه بسیارغلیظی منطقه را پوشانده و از اینکه تعدادی از نفرات گروه شان هنوز از علم چال به پناهگاه نرسیده اند نگران بود و به ما توصیه کرد که به هیچ عنوان صعود نکنید که ما در جواب ایشان گفتیم که ما با پیش بینی و آگاهی از وضعیت هوا طبق برنامه امان امروز و فردا را در قرارگاه خواهیم ماند وپس فردا به قصد سرچال صعودمان را شروع میکنیم و به ایشان نیز توصیه کردیم در صورت بروز هر گونه مشکل برای آنها روی تیم ما به عنوان تیم پشتیبان حساب کنند .

وزن پولکی را که میخواهید باآن ماهیگری کنید نیز مورد توجه قراردهید ، چون منطقی نخواهد بود که پولک 14 گرمی شماره 6 را با نخ به ضخامت 0.18 میلیمتر استفاده کنید یا بر عکس ، پولک شماره 1 را با نخ 0.40 میلیمتر. در هر صورت و حالت نباید نخ را روی قرقره خیلی پرکنید ،2 الی 3 میلیمتر مانده به لبه خارجی بالائی قرقره کافی است . به دوستم گفتم فکر میکنی بشود این ماهی بزرگ را با نخ 6 بیرون آورد ؟ نوع وضخامت نخ را باید با توجه به نوع ماهیگیری واندازه ووزن ماهیانی که احتمالاً صید خواهند شدو با توجه به شرایط ومیزان آب و عرض رودخانه ای که میخواهید در آن ماهیگیری کنید ویا دریاچه و پهن آبی که قصد ماهیگیری در آنرا دارید انتخاب نمائید .

تالاب بینالمللی هامون واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان از سه دریاچه کوچک به نامهای هامون پوزک، هامون سابوری و هامون هیرمند تشکیل شده و در زمان فراوانی آب به هم میپیوندند و دریاچه مشترک هامون بین افغانستان و ایران را تشکیل میدهند. این نهشتهها دارای ماتریکس ماسهای فراوان بوده و طبقات منفرد آن بین 1/0 تا 45/0 متر ضخامت دارند. طول رودخانه زاینده رود 405 کیلومتر، شیب متوسط 3 درصد، میانگین آبدهی سالانه 1053 میلیون متر مکعب و وسعت حوضه آبگیر حدود 27100 کیلومتر مربع است،این رودخانه به باتلاق گاوخونی در استان اصفهان می ریزد. اما راین در ابتدای رود کوچکی میباشد که از کوه های آلپ متولد میشود.

دیدگاهتان را بنویسید