با اطمینان در آب قدم بگذارید

همچنین از آنجایی که قبل از ساخت پل خواجو، پل دیگری بهنام پل حسنبیگ یا بیگلربیگی وجود داشت که به دستور شاه عباس دوم تخریب شد، این پل به نام پل بیگلربیگی نیز شناخته میشود. در میانه و وسط پل بنایی برای اقامتگاه موقتی شاهان صفوی و خانواده در نظر گرفته شده بود که به نام بیگلربیگی شهرت یافته است. این رودخانه از شهر روبرتسون که در حدود ۱۰۰ کیلومتری سیدنی واقع است، سرچشمه می گیرد و در شمال به سد نپان، سد تأمین کننده آب سیدنی می ریزد.

بصیری اصفهانی در ادامه بیان کرد: عامل مهم دیگر در خشکی زاینده رود این است که از سد زاینده رود تا آنجایی که برای یزد و شرب اصفهان آب برداشت میشود، روی رودخانه، پمپهای زیادی قرار داده اند. علاوه بر این، پل خواجو تنها نقش یک پل ارتباطی را دارا نبوده بلکه در مواقع لزوم از آن به عنوان سد یا آببند هم استفاده میشده است و به همین منظور در سال ۱۰۶۸ هجری قمری آب بندهایی نیز ایجاد شدند تا در صورت بسته شدن، باعث جمع شدن آب و تشکیل دریاچه در یک سوی پل شوند.

مصالح بهکار رفته در ساخت پل نیز شامل آجر، سنگ (در بستر رودخانه، پایههای پل و حتی قسمتی از جرز دیوار و بدنهسازی) و مقدار اندکی چوب برای بستن دریچههای آبگیر سدها میباشد و از ملاتهای آهکی به ویژه ساروج که در برابر آب بسیار مقاوم هستند برای پایهها و پیها و از ملات گچ در طاقها، جرزها، بندکشیها و تزئینات اتاقهای شاهی استفاده شده است. پل خواجو از گذشته تاکنون دارای نامهای متعددی ازجمله پل شاه، بابارکن الدین (مسیر رفتن به خانقاه و آرامگاه بابا رکنالدین و تخت فولاد)، حسنآباد، شاهی و شیراز بوده است.

از لحاظ علمی و زمین شناسی، رودخانه ها از پدیده های طبیعی زمین بوده و باعث ایجاد اکوسیستم های مختلف در مسیر خود شده اند. در این منطقه به علت شیب تند و زمین سخت، در برخی قسمت ها میله کوبی و طناب کشی شده و پل های متعددی نیز ایجاد نموده اند. برای درک این نوع تقارن، باید در زیر پل ایستاد زیرا در قسمت بالایی و میانی پایههای پل و در تمامی تالارها، چهار فرورفتگی وجود دارد که با یک ریتم و آهنگ منظم در طول ضلع شرقی تکرار شدهاند. پل خواجو همواره مورد توجه پادشاهان و مردم بوده است و زیبایی چشمنواز و خیرهکنندهاش در تلفیق با مراسم شادمانهای که مردم و پادشاهان در این پل برپا میکردهاند آن را بیشتر مورد توجه قرار میداده است.

منحصر کردن رودخانه ها به مناطق سرچشمه هم رفتاری غیرعلمی و قوم گرایانه است، چون با این منطق ترکیه هم حق دارد آب رودخانه های دجله، فرات و ارس را کاملا قطع کند. در واقع ۲۱ سال است که آب منتقل شده، ولی منابع جایگزین آن تأمین نشده است. زيرساخت منطقي در شکل گيري اين مقاله، انديشه يا تفکر سيستمي است که بر مبناي آن رودخانه ي زاينده رود داراي هويتي يکپارچه و تجزيه ناپذير است؛ به نحوي که ايجاد هرگونه تغيير در يکي از ارکان آن موجب برهم خوردن تعادل اکولوژيک، و پيدايش تغييرات گوناگون ديگر زيست محيطي، اقتصادي، اجتماعي، سياسي خواهد شد.

اساس اين روش بر مبناي بررسي نمايه هاي گونه است. همچنین ۵ گونه از ماهیان خاویاری ممتاز جهان نیز در این دریا زندگی می کنندکه به ترتیب کیفیت عبارتاند از «فیل ماهی»، «قره برون یا ماهی خاویاری ایران»، «ماهی خاویاری گلد (چالباش) یا روس»، «ماهی شیپ»، «ماهی ازون برون». موقعیت جغرافیایی آن را به نقطه ملاقات گونه های Chaco ، Cerrado و جنگل آتلانتیک تبدیل کرده است. موقعیت جغرافیایی اصفهان و گستردگی آن موجب شده تا نواحی طبیعی مختلف را شامل شود.

موقعیت مکانی استان اصفهان و قرار گرفتن در مرکز ایران اهمیت ویژه ای به این استان داده است. از جمله این که وجود مواد محلول در آب ممکن است موجب بروز رنگ، طعم و بوی نامطلوب شوند. ویژگی مثبت موتور پمپ آب دیزلی که آن را از دیگر موتورهای پمپ آب متمایز می کند این است که بطور مداوم می توانید آن را بکار ببرید. برای دیدن این شمعها، شخص باید در طبقه پایین پل و در منتهی الیه عرشه (لبه) آن بایستد و با زاویه ٣٩ درجه نسبت به افق، نگاهی به ترکیب طاقها، نشیمنگاهها و دیوارهها بیندازد تا متوجه شمعی شود که از ترکیب این فضای سهبعدی و از محل برخورد دیوارههای عقبی و جلویی پدیدار میشود.

اقامتگاه بوم گردی محمدحسین خان در قرچک، روستای امین آباد قرار دارد. همانطور که قبلا نیز گفته شد، در گوشههای ضلع شرقی پل خواجو دو شیر سنگی به چشم میخورد که نزدیک به مجسمه شیر و در تخت سنگی که در سمت شمال پل قرار دارد، قبله نمایی به شکل آفتاب تعبیه شده است. پایین آب رود نامبرده در پاشتان و پلپیری به سوی جنوب جریان پیدا کرده و در منطقه گلوشتر به رود هری وصل میشود . خوشبختانه این آداب و رسوم لب آب رفتن از گذشتههای دور تا همین حالا در میان مردم رواج دارد و از آن عادتهای خوب است که حیف میشود اگر از سر مردم بیفتد.

در این بین قرار بوده است برای تامین این آب تونل سوم افتتاح شود، ولی اکنون میبینیم که این تونل هنوز باز نشده است. مردم روستای کردان در منطقه ای سر سبز با طبیعتی زیبا و خوش آب و هوا زندگی میکنند و همواره تعداد زیادی گردشگر از شهر تهران به آنجا رفته و از جاذبه های طبیعی و تاریخی این روستا بهره میبرند. در حفاریهایی که در سال ٨٨ برای ترمیم و بازسازی پل انجام شد، سنگ قبرهای بسیار نفیس و قدیمی به همراه تعداد زیادی تخته سنگهای حجاری شده با همان علائم عجیب کشف شدند که بیشتر آنها در طی همان عملیات از میان رفتند و تعدادی نیز به موزه سنگ تخت فولاد انتقال داده شدند و در آنجا نگهداری میشوند.

در تمامی بخشها، پل با کاشیکاریهایی زیبا تزیئن شده که با گذشتن آب انعکاسی زیبا ایجاد مینماید. به همین دلیل است که گفته میشود برداشت آب در بالادست، اثر مضاعف در پایین دست دارد. قبل از سال ۱۰۶۰ هجری قمری که شاه عباس دوم صفوی دستور ساخت پل خواجو را صادر کرد، منابع تاریخی بیانگر این هستند که پل دیگری در همین قسمت از شهر اصفهان به نام پل حسن بیگ وجود داشته که طبق دستور شاه عباس دوم تخریب شده و پل خواجو بهعنوان یکی از زیباترین بناهای تاریخی ایران جایگزین آن شده است. قسمت شمالي شهرستان هاي نائين، اردستان، كاشان و قسمت جنوبي شهرستان يزد را كه در دامنه شيركوه واقع شده است، در بر مي گيرد.

اين ناحيه كوهستاني به وسيله يك رشته از كوه هاي كم ارتفاع به دو قسمت شمالي و جنوبي تقسيم مي شود. مختصات جغرافیایی اصفهان 30 درجه و43 دقيقه تا34 درجه و27 دقيقه عرض شمالي خط استوا و49 درجه و36 دقيقه تا55 درجه و31 دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ است. مرکز استان اصفهان شهر اصفهان است که به نصف جهان شهرت دارد. از این رو اغلب صنایع سنگین به مرکز آورده شده است. استان اصفهان با مساحت ۱۰۷۰۲۷ کیلومتر مربع در مرکز کشور واقع شده است که مرکز آن نیز شهر اصفهان با مساحت 220 کیلومتر مربع است و به طور کلی مساحت این استان تقریباً ۶/۶ درصد از مساحت کل کشور را تشکیل داده است.

رود کارون با ۹۵۰ کیلومتر طول آب آشامیدنی شهر اهواز را تامین میکند. اگر در ناحیه پر تلاطم بیفتید بدنتان به زیر آب می رود. بالا رفتن وزن مخصوص آب از حد معین نشانه آلودگی و املاح بیش از حد در آب است که روی سایر خواص آن تاثیر خواهد گذاشت. برخی میپندارند که هر کدام از این علامتها مخصوص یک سنگتراش عهد صفوی بوده و به این وسیله در پایان کار تعداد سنگ تراشیده شده توسط هر شخص و مزد او تعیین میشده است.

برخی دیگر آنها را علائم حروف الفبای یونانی میدانند و معتقدند در عهد صفوی در ساخت پل خواجو از سنگهای ویرانههای کاخهای دوران ساسانی در منطقه جی اصفهان استفاده شده است که برخی از سنگتراشان آنها یونانی بودهاند. استفاده از این فرم در ساختار پل، باربری و پایداری عالی را بهوجود آورده است. قدیمیترین فرد شناساییشده مبتلا به بیماری اماس در منطقه پیربکران براساس پژوهشهای میدانی به 45 سال پیش تعلق دارد و چون تمام فعالیتهای صنعتی انجامشده در منطقه به نیمقرن گذشته برمیگردند، رابطه معنیداری بین شیوع بیماری اماس و صنعتیشدن منطقه پیربکران و تغییر شیوه زندگی وجود دارد.

در گوشه ضلعهای شرقی پل خواجو دو شیر سنگی قرار دارد که برخلاف اعتقاد بسیاری از افراد بهعنوان نمادی خاص و یا نگهبانان پل، نگهبانان اصفهان و یا زایندهرود از زمان صفویه، نمیباشند زیرا باتوجه به بررسیهای صورت گرفته در مورد قدمت وجود شیرهای سنگی در اصفهان، قدمت آنها به دوران جهانشاه آق قویونلو و یا حتی قرن سوم هجری قمری باز میگردد. همین هم سبب شده شاعران بسیاری درباره این پل شعرهای زیبا بسرایند. این شمع به صورت کامل است و اشکهایش نیز بر روی آن دیده میشود که خود از فلسفهای خاص حکایت دارد. حوضه دشت کویر یکی از کم باران ترین و خشک ترین مناطق کشور است و به همین دلیل رودخانه های مهم و قابل توجهی در آن دیده نمیشود.

تا ۲۱ سال قبل به تعادل برقرار بود، اما پس از آن به نام آب شرب، مقداری آب به یزد منتقل شد، ولی به اذعان خود مردم یزد این آب بیشتر در صنعت استفاده شده است و حال ۲۱ سال است که آب برای صنایع یزد استفاده میشود و مقداری از آن هم برای شرب اختصاص داده اند. در دریاچه چیتگر اردک ماهی و ماهی کپور برای صید وجود دارد، اما در این مکان از روش بگیر و رها کن برای ماهیگیری استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید