این یک بازی برد برد است

پارک جنگلی سیسنگان یکی از جلوههای زیبای طبیعت است که میتوانید خیلی راحت آن را به تابلویی تماشایی تشبیه کنید. البته میتوانید در برخی از ایام بلیطهای تخفیفدار و ارزانی را از سایتها مختلف تهیه کنید. همچنین طبق یافته های این مطالعه، مواد شیمیایی ناشی از قرص های ضد بارداری ، محصولات جانبی مواد پاکیزه کننده، پلاستیک ها و مواد آرایشی از جمله آلاینده های شیمیایی هستند که این اثرات را ایجاد می کنند. این پل به همین دلیل به پل رومی نیز مشهور است.

برخی نیز رودخانه کارون را همان رودخانه باستانی کوپرتس میدانند. در قسمت گزاره نیز، همۀ واژه ها باهم نقش قید را برای فعل (work) ایفاء می کنند. پس از جنگ ایران و عراق، و با تهنشینی رسوبات و شناورهای صیادی، این رودخانه برای کشتیرانی غیرقابل استفاده شدهاست. نتایج تحقیق نشان میدهد ویژگی های ژئوتکنیکی رسوبات درشت دانه نسبت به عمق تغییر معنا داری ندارد و محدوده تقریبی گسترش زیر سطحی شن و ماسه رودخانه ای در گذشته، در محل هایی غیر از مسیر فعلی رودخانه، بوده است. در پارک آبی ایرانیان مشهد برای اولین بار در ایران امکاناتموج سواری با تخته فراهم شده است که این بخش در استخر موجی به بزرگی یک زمین فوتبال، با موجهایی به ارتفاع ۵/۳ متر ساخته شده که میتواند تجربه ای بی نظیر را برای شما فراهم کند.

پیشینه تاریخی آسیابهای آبی دزفول در ارتباط با پل قدیم (دزفول) بوده که به دوره ساسانیان باز می گردد اما عمده آثار موجود از آسیابها که در سه بخش از رودخانه موجود است به دوره تاریخی صفویه و قاجاریه باز می گردد.این سازهها از مصالحی چون قلوه سنگ رودخانه ایی، آجر و با ملات ساروج ساخته شده اند.شکل معماری آسیابها برگرفته از سبک معماری بومی شهرستان دزفول بوده و به صورت یک مجموعه به هم پیوسته ساخته شده و به هم مرتبط هستند.

قلوه سنگ مانع نفوذ رطوبت از خاک بستر کوبیده شده به سطوح بالاتر می شود و از سویی آب باران و یا آبهای سطحی را به سطح خاک عبور می دهد،استفاده از قلوه سنگها با طیف رنگی روشن و سفید با عث انعکاس نور خورشید و خنک تر شدن بستر محیط و همچنین کاهش تبخیر آب می شود از این رو توصیه میشود برای حفظ رطوبت خاک و کاهش دفعات آبیاری و همچنین نگهداری بهتر گیاهان پای درختان و محل آبیاری گیاهان از سنگ قلوه سفید استفاده شود .

۱-دو لیوان آب بعد از بیدار شدن از خواب به فعال کردن ارگان های داخلی بدن کمک می کند. سیل رودخانه ای که در خواب وارد خانه می شود، چه معنایی دارد؟ در قسمتی از مسیر رودخانه دز به دلیل دره ای بودن اشکفتهایی مشرف به رود دز کنده کاری شده که در گویش دزفولی به کَت (Kat) معروف می باشند.درگذشته اغلب برای فرار از گرمای طاقت فرسای تابستان مورد استفاده مردم بودهاند ولی کَت امروزه محلی برای تفریح مردم می باشد. البته این وضعیت بسیار مشکل است اگر تغییر آب و هوا و وضعیت خشکسالی ها در دنیا به این صورت باشد هر کشوری براساس منافع ملی خود خود را صاحب و مالک آن آب می داند و به زحمت و با دیپلماسی فعالی می تواند به توافق برسد و حق آبه ای را به کشور همسایه برساند.

در ادامه زمانی که رود به مصب (محلی که رود به دریا میریزد) میرسد، در دهانهٔ خود دلتا را تشکیل میدهد. كميسيون به اتفاق آرا اعلام داشت كه : اولا در خصوص مورد مسئله تغيير بستر رودخانه مطرح نيست و ثانيا بايد ميان دو دوره متفاوت كه در طي آنها تغيير شكل در مسير رودخانه پيش آمده است قائل به تفكيك شد . عمليات احداث سد سه دره با چهار هدف اصلي : 1- ذخيره سازي آب کشاورزي، 2- کنترل سيلاب، 3- توليد برق و 4- گسترش کشتيراني و حمل و نقل آبي و با هدف جانبي جهانگردي و جلب توريست از سال 1992 آغاز شد و ساخت آن به قدري مهم بود که به سرعت به عنوان سمبل توسعه چين مورد توجه قرار گرفت.

از سوی دیگر نامگذاری این طرح به عنوان مبهم «طرح انتقال آب از سرشاخههای دز به قم» و همچنین نام گذاری پروژه ساخت و اجرای این طرح با نام پروژه قمرود باعث واکنشهایی در میان مردم استان لرستان شد تا جایی که حجت الله رحمانی نماینده شهرستان الیگودرز هم نسبت به نامگذاری این طرح اعتراض کرد و آن را مجعول خواند. انتقال آب از شرق استان لرستان و شهرستان الیگودرز به شهرهای خوانسار، گلپایگان، خمین، محلات، نیم ور، سلفچگان و قم باعث پایین رفتن شدید سطح سفرههای آب زیرزمینی و در نهایت خشک شدن چاههای آب این منطقه شده است.

خشک شدن چاهها و چشمههای شهرستان الیگودرز علاوه بر خسارات بسیاری که به بخش کشاورزی وارد کرده است باعث از بین رفتن مجتمعهای پرورش ماهی در این شهرستان شده است. آبزیان: اردک ماهی، ماهی اسبله، اوزون برون، تاس ماهی، سیاه کولی، سفید کولی، سس ماهی، شاه کولی، لای ماهی، کپور معمولی،ماهی خاویار، ماهی کاراس، سیم پرک، سرخ باله. کوههای کوه راه راه باریک ، سفید ، گل گیلک سرچشمه رود جراحی هستند. سرچشمه شاخههای اصلی کارون (ارمند، کوهرنگ و بازفت)، زردکوه بختیاری در استان چهار محال و بختیاری است، ولی شاخههای فرعی آن از کوههای گوناگون سرچشمه میگیرند مانند خرسان از دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد و دز از بلندیهای لرستان.

رود سیمره از به هم ریختن دو رود گاماسیاب که از کوه گرین مابین الشتر در استان لرستان و نهاوند در استان همدان سرچشمه میگیرد ورود قره سو که از کوه الوند سرچشمه میگیرد،پس از عبور از بخش هلیلان در ناحیهای به نام کشکان (پل کشکان) به این رود می پیوندد. این رود از سرشاخههای مهم رود کرخه است که از بلندیهای برفگیر شمال غربی ایران سرچشمه گرفته و پس از گذر از شهرستانهای دره شهر و شیروان چرداول در محل پل گاومیشان به رودخانه کشکان پیوسته و رود کرخه را بوجود میآورد. این رودخانه را عده شاههور به معنای هورِ شاه و برخی دیگر شاهپور، مینامند.

از دیگر کارهای مهندسی شده در مسیر رود دز میتوان به قمش ها در دزفول نام برد که از راهرو و مجرا و تونل های زیر زمینی برای انتقال آب رودخانه به زمین های زراعتی و همچنین شرب مردم در گذشته استفاده شده است. میتوان در ادبیات کلاسیک هم شلنگ و تختههای سوررئالیستی انداخت و کلّه معلّقهای مدرنیستی زد. رودخانه کارون به غیر از تأمین آب آشامیدنی و کشاورزی و تولید برق مصرفی دارای مواهب دیگری نیز میباشد از جمله بستر مناسبی برای جذب سرمایهگذاری و ایجاد مکانهای تفریحی پررونق و نیز حمل و نقل کالاست به علت آنکه از طریق آن میتوان کالاهای تجاری و صادراتی کشور را با استفاده از حمل و نقل آبی، از اهواز و حتی شوشتر تا بنادر بینالمللی خوزستان مانند خرمشهر و آبادان منتقل کرد.

تو زندگیام را تغییر دادی. و ابرها که یکریز می­بارند/ و پرده­ای/ از مهره­های رشتۀ الماس/ رو به روی پنجره­ام می­کشند/ و من تو را/ هزار هلنا می­بینم از فواصل ما بین رشته­ها/ چیست، چیستند؟ مهمترین اثر تاریخی دزفول است که در حدود ۱۷۵۰ سال پیش شاپور اول ساسانی آن را به کمک اسیران رومی بر روی رود دز بنا کرد. این رودخانه بر حسب شهرها و دشت های که در مسیر خود از نزدیکی آنان میگذرد به نام ها مختلفی مثل اردکان،شش پر،شورممسنی،زیدون نامگذاری می شود که نام رسمی آن رودخانه زهره و یا بر اساس اخرین شهری که از آن میگذرد و به دریا می ریزد رودخانه هندیجان نیز نامیده می شود.

رود کارون پس از رسیدن به شهر خرمشهر به دو شاخه تقسیم میشود، شاخه نخست به سوی اروندروددر مرز ایران و عراق رفته، و پرآبترین دهانه یا بهمنشیر، در امتداد اروندرود به خور بهمنشیرو سپس به خلیج فارس می ریزد. رود کارون در مرز ایران و عراق، به اروندرود پیوسته و روانه خلیج فارس میشود. رودخانه زهره در محدوده شهرستان هندیجان به علت نزدیکی به خلیج فارس داری آبزیان متعددی است که ابزیان این رودخانه به دو گروه ماهیان اب شیرین و آب شور تقسیم میشوند برخی از ماهیان آب شیرین شامل سرخه یا سرخو ،ماهی بچ و برخی از ماهیان اب شور: شوریده،شانک،خارو، میگو،سرز،ختیروک راشگو و …

از نام این رود تا قبل از حضور مردمان عیلام اطلاعی در دست نیست، اما عیلامی ها که اولین قوم ساکن در این سرزمین بوده اند بنا به گفته پروفسور گیرشمن باستان شناس فرانسوی به این رودخانه «ایدیده» (idide) می گفتند که تا بعد از حمله اسکندر و حضور یونانی ها مورخین یونانی از این رود با نام «کوپرات» یا دز(یونانی: Κοπράτης ) یاد کرده اند. هم چنین باستان شناس فرانسوی مادام ژان دیولافوا نام قدیم این رودخانه را «کوپراتس» ذکر کرده است. در حاشیههای کوهستانی هم تنوع گیاهی زیادی به چشم میخورد. قایق با سرعت زیادی بالا و پایین میشود و آب رودخانه به سرورویتان میپاشد.

علاوه بر این ، ذرات کربن و نیتروژن حل شده در آبهای سطحی به سایر ترکیبات بسیار مفید تبدیل می شوند. در سال ۱۳۱۶ سد شاوور از نوع سدهای انحرافی بتنی با دریچهٔ فلزی بر روی رودخانه شاوور احداث گردید. این سد در سال ۱۳۱۹ با استفاده ازمصالح سنگی بر رودخانه شاوور احداث گردید. با توجه به اینکه تحقیق حاضر بر اساس تحقیق توصیفی پیمایشی می باشد، لذا در راستای مشکلات پیش روی اروند رود با طراحی سئوال و ارسال پرسشنامه به کارشناسان سازمان بنتدر و دریانوردی و شرکت های کشتیرانی با بررسی میدانی و نظرسنجی از جامعه آماری که 55 نفر امی باشند؛ و از طرفی اعتبار پرسشنامه بر اساس روش آلفای کرونباخ بررسی گردید که حاکی از پایائی پرسشنامه در حد بالا است.

آب آشامیدنی، باید تمیز و سالم باشد، زیرا آب آلوده ما را بیمار می کند. براساس نمودار پایپر رخساره و تیپ اغلب آبها درمنطقه جز رخساره کلسیک وتیپ بی کربناته بوده و دربرخی نمونه ها نیز تیپ سولفاته می باشد، که با سازند آهکی مزدوران، سازندآهکی – مارنی تیرگان و سازند مارنی، گچی و ماسه سنگی شوریجه مرتبط می باشد. سد خیرآباد نیز جز ابنیههای آبی فعال قدیمی واقع در خوزستان میباشد. آفریقای شمالی، خاورمیانه، آفریقای جنوبی و چین شمالی به علت کم آبی فیزیکی وجمعیت بیش از حد و شرایط مرتبط با ظرفیت برد آن کشورها از حیث تامین آب، با کم آبی های شدیدی مواجه خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید