اصول و روش ترجمه: Principles And Methodology Of Translation:i – DeepEnglish

دارای پتانسیل سیل­خیزی بوده و با توجه به اینکه اکثر نقاط جمعیتی و بسیاری از اراضی کشاورزی مستعد که از لحاظ فرسایش بسیار آسیب­پذیرند، در امتداد مسیر زهکش اصلی در پایین­دست حوضه قرار دارند، برآورد مقدار ارتفاع و دبی حداکثر رواناب و شناسایی پهنه­های سیل­خیز ضروری است؛ که با انجام آن میتوان قابلیت سیل­خیزی قسمت­های مختلف حوضه را مشخص و اولویت­بندی کرده و راهکارهای مقابله با آن را پیشنهاد نمود. زاینده رود یا زندهرود به معنی رود زندگیبخش، قسمت اصلی اش از کوهرنگ در چهارمحال و بختیاری سرچشمه میگیرد. در ادامه با گذر از شهرهای مختلف در استان خوزستان، به دو قسمت تقسیم میشود و به اروندرود و خلیج فارس میریزد.مسیر حمل و نقل دریایی رود کارون از شهرستان اهواز تا اروندرود یکی از مهمترین مسیرهای واردات و صادرات کالا است.

این رود از ارتفاعات استان چهار محال و بختیاری آغاز میشود و در استان خوزستان امتداد مییابد.رود کارون را بهعنوان طولانیترین و بزرگترین رود ایران میشناسند. کارون از شهرکرد، بروجن، لردگان، ایذه، مسجد سلیمان، شوشتر، اهواز و خرمشهر، استان های چهار محال و بختیاری و خوزستان میگذرد. همچنین زندگی بسیاری از دامهای خوزستان به رود کارون وابسته است؛ زیرا تحمل گرما برای حیوانات این منطقه بدون آب کارون ممکن نیست.چشمانداز زیبای رود کارون در شهر اهواز، شوشتر و سایر شهرهای اطراف آن سبب استقبال بالای گردشگران از این مناطق میشود.

سد کارون سه در شهرستان ایذه بهعنوان یکی از بزرگترین و معروفترین سدهای کشور و از جاذبههای گردشگری خوزستان به شمار میرود. مهمترین سدهای این رودخانه، کارون یک، کارون دو، کارون سه، کارون چهار، مسجد سلیمان (گدار لندر)، گتوند علیا و سد تنظیمی گتوند هستند.منبع عکس: خبرگزاری ایلنا، عکاس نامشخصسد کارون یکی از قدیمیترین سازهها بر روی رود کارون است که در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی مسجد سلیمان قرار دارد. دولتمردان که مسوولیت تامین آب سالم و مناسب را برای مردم برعهده دارند برای غلبه بر مشکل کمبود آب در کشور راه حلهای مختلفی از جمله صرفه جویی و استفاده بهینه از آب، ورود فاضلاب های تصفیه شده به چرخه مصرف، استفاده از سیستم های پیشرفته تصفیه آب و انتقال آب از نقاط پر آب به نقاط کم آب را پیش روی خود میبیند.

اووژنز از اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد به اوج خود می­رسد، از اواخر تیر کاملاً کاهش یافته و در مرداد ماه خاتمه می­یابد. حسین وحیدا در گفتوگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به اینکه اراضی شرق اصفهان در بهمن ماه امسال زیر کشت گندم و گلرنگ رفت، محصول گندم ابتدای فروردین ماه به آبیاری مجدد نیاز دارد. رودخانه اترک که از رودخانههای مرزی ایران در شمال شرق کشور محسوب میشود. رودهایی که در خط ساحلی ایران به دریای کاسپین میریزند، از ارتفاعات شمال البرز مانند ارس، سفید رود، چالوس، هراز، سه هزار، بابل، تلار، تجن، گرگان، اترک، قرهسو و نکا سرچشمه میگیرند.

در حال حاضر این جزیره را به پارکی کوچک تبدیل کردهاند که در شب چشمانداز زیبایی از پل سفید و رود کارون دارد.در سنگ نوشتههای یافت شده از اطراف رود کارون از این رود با نامهایی مانند «کرنگ» و «کوهرنگ» یاد شده است. رهاسازی فاضلاب صنعتی و انسانی، تصرف زمینهای اطراف و توسعه کشت و کار از جمله مشکلات و دغدغههایی است که دوستداران محیط زیست برای رود اترک بیان کرده اند. قمیشی با تشریح موضوعاتی که باید در ارزیابی یک طرح انتقال آب در نظر گرفته شود، افزود: توجیه فنی – اقتصادی طرح، بررسی پیامدهای زیست محیطی اجرای طرح، در نظر گرفتن احساس همدردی با مردم مناطق دهنده و گیرنده آب، مسائل حقوقی اجرای طرح و جنبههای اجتماعی، ارتباطی و اطلاع رسانی در رابطه با طرح انتقال آب در ارزیابی طرح باید در نظر گرفته شود.

این پدیده را بارها به هنگام شروع یخ زدن آب، درون فریزر منزلتان دیده اید؛ در زمستان با یخ زدن سطح آب دریاچهها، لایه عایقی از یخ ایجاد میشود که این لایه، از یخ زدن لایه های زیرین خود جلوگیری مینماید. برای استفاده از کوههای یخی به عنوان منبع آب، چندین طرح پیشنهاد شده است، اما تا به امروز این طرح ها فقط برای اهداف تحقیقاتی انجام شده اند. داستان نهر الذهب اثر یعقوب الشارونی با عنوان «رودخانۀ طلایی» به قلم وحید سبزیانپور و حسیبه وکیلی به زبان فارسی ترجمه شده است. ح – آبهایی که بر اثر زلزله یا سایر عوامل طبیعی در منطقهای ظاهر میشود.

بدبختانه، ماهیگیری بیرویه و ساخت سدها، اثر شدیدا منفی بر تعداد این ماهیان گذاردهاند. ماهیگیران مبتدی و افرادی که برای اولین بار دست به این روش ماهیگیری می زنند بهتر است در دفعات نخست از همراهی افراد با تجربه در این سبک استفاده نمایند. چنان چه فرد در گذشته مرد یا زن بیوه باشد، جنازه او را تا گردن با پارچه ی سفید می پوشانند.در صورتی که فرد متوفی زن باشد چه ازدواج کرده وچه نکرده باشد، برای پوشاندن جسد او از پارچه ی نارنجی، زرد یا قرمز استفاده می کنند. روش های اول و دوم در مورد آبهایی به کار می رود که درجه سختی موقت آن ها بالا باشد یا سختی کربناتی آن ها بالا باشد، اما امروزه بهترین روش برای کاهش سختی آب استفاده از بستر های رزینی است که بسیاری از دستگاه ها سختی گیرهایی که در داخل کشور ساخته می شوند از این نوع هستند.

بخش کارون بزرگ که از پیوستن رودخانه دز به رود کارون تشکیل میشود، شرایط مناسبی برای کشتیرانی دارد. در ادامه هم رودخانه های پلاسجان و چندین رودخانه فصلی در فریدونشهر به آن اضافه میشوند و در نتیجه بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران تشکیل و زمینهای تشنه را سیراب میکند. در این روش، کریستالهای یدید نقره بهعنوان عامل هستهزا در لایههای فوقانی ابرها پراکنده میشوند. عامل دیگری که باید در نظر گرفت، فعال یا غیرفعال بودن عمل تعریق گیاهی است که می­تواند رطوبت خاک را تا حدی کاهش دهد. 2003) به­ویژگی­های فیزیکی و شیمیایی خاک و رابطه آن با ویژگی­های کیفی آب دامنه­ها توجه نمودند و در محدوده­های مورد مطالعه به نتایج ارزنده­ای دست یافتند.

اما هر چه از خود سؤال کرد که چرا این همه سال بدون دوست مانده است، نتوانست چیزی به یاد آورد. کدام یک می تواند مشاهدات خود را دقیق بیان کند ؟ قایقسواری در زاینده رود و تماشای مردمی که با شور خاصی به مرغان دریایی رودخانه غذا میدهند میتواند ساعتها آدم را سرگرم کند. رود کارون کجاست؟عمق رود کارونطول رود کارونسرشاخه های رود کارونمسیر رود کارونسدهای رود کارونمعروف ترین پل های رود کارونرود کارون به کجا می ریزد؟ حجم آبی که در واحد زمان از مقطع عرضی یک رودخانه عبور میکند «دبی» رود خوانده میشود که معمولا آن را به متر مکعب در ثانیه بیان میکنند.

رود ارس از شهرهای ماکو، اهر، مرند و گرمی در استانهای آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل عبور می کند. نیرو از نفوذ آب مخزن تحت فشار در قشرهای دیگر جلوگیری کند. صنعت و سایر موارد منحصراً با وزارت نیرو است. بهترین زمان غواصی در رودخانه فرتساسکا از اواخر بهار تا اوایل پاییز است. 3- درآمدی در نمادپردازی در ادبیّات، محمدرضا صرفی، (عضوهیئت علمی دانشگاه کرمان)، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، مجلة فرهنگ، پاییز و تابستان1384.

میرمشتاقی سیده مریم، امیرنژاد رضا، خالدیان محمدرضا. در روش پدیدهشناسی، واقعهای اجتماعی یا هر تجربهای شناسایی و تعریف میشود که انسان در یک برش مکانی در دوران حیات خود دیده، لمس و زندگی کرده است (رحیمپور، 1387: 38). همچنین از روش میدانی و ابزار تاریخ شفاهی استفاده شد؛ در روش میدانی، پژوهشکننده میکوشد منابع و اطلاعات پژوهش خود را بیرون از کتابخانه و با روش میدانی تهیه و بسته پرسش و مصاحبه تاریخ شفاهی را گردآوری کند (ملائیتوانی، 1386: 90). تاکنون، این نوع اطلاعات در کتابی نوشته نشدهاند و صداهای خاموش و تجربههای بیماران برای نگارش به گوش کسی نرسیدهاند.

دیدگاهتان را بنویسید