از چالش آب سیستان تا تراژدی هیرمند و هامون

شوهر فاطمه در نهایت با رضایت اولیای دم از اعدام نجات یافت اما به دلیل جنبه ی عمومی جرمش برای سپری کردن دوران محکومیت خود روانه ی زندان شد. د: افغانستان در روند توسعه و پیشرفت خود نیاز به ابزار و وسایلی دارد که با استفاده از آنها بتواند این روند را به موفقیت سپری كند. با این حال، ۶۰ درصد این هزینه به دلیل نشت سیستمهای آبیاری، روشهای ناکارآمد کاربرد و همچنین کشت محصولاتی که نیاز به آب بسیار دارند، به هدر میرود. با این حال، پدر رومینا موفق به پیدا کردن محل اختفای رومینا و بهمن شد و دختر خود را به خانه بازگرداند.

ریحانه عامری، دختر ۲۵ ساله ی کرمانی بود که در شبکه های اجتماعی فعال بود. قتل فجیع مونا حیدری دختر ۱۷ ساله ی اهوازی به دست شوهرش با انگیزه ی ناموسی طی روزهای گذشته بار دیگر توجه ها را به موضوع قتل های ناموسی و خشونت علیه زنان در ایران جلب کرده و به همین بهانه می خواهیم مروری بر برخی از پر سر و صداترین قتل های ناموسی ایران طی دو سال گذشته داشته باشیم. ۲۵ خرداد ۹۹ فاطمه برحی دختر ۱۹ ساله ی آبادانی که پس از ازدواج اجباری با پسرعمویش از خانه فرار کرده بود، توسط او در کنار رودخانه بهمنشیر آبادان سر بریده شد.

۸ شهریور ۱۴۰۰ مبینا سوری دختر ۱۴ساله ی لرستانی که همسر روحانی جوانی بود، با ظن ارتباط با خواستگار قبلی خود، توسط همسرش و اعضای خانواده ی خود با روسری خفه شد و به قتل رسید. مبینا سوری دختر ۱۴ ساله ی لرستانی بود که در سن ۱۳ سالگی با پسرعمه ی خود که روحانی جوانی در یکی از روستاهای لرستان بود، ازدواج کرد. فاطمه برحی دختر ۱۹ ساله ی آبادانی بود که طی ازدواجی اجباری به عقد پسرعموی ۲۳ ساله ی خود به نام حبیب برحی درآمد.

خواهر فاطمه از همان روزهای نخست زندگی اش بارها هدف ضرب و شتم قرار گرفته و حتی فرزندش زیر بار کتک سقط شده بود. وی افزود: بلافاصله اورژانس پایگاه جادهای تنگ سرخ به محل حادثه اعزام و با وجود عمل احیا قلبی و ریوی بر روی فرد غرق شده متأسفانه به علت ماندن بیش از یک ساعت در زیر آب عملیات احیا ناموفق بود. بناءً دولت افغانستان باید در قسمت مدیریت آب این رودخانه و تثبیت موقف خویش بالای آن، جدیت به خرج داده و در این راستا محاسبات فعلی خویش را کنار گذاشته و با در نظرداشت نیازمندی و موقف قانونی خویش بالای رود متذکره، باید اقدامات عملی را روی دست گیرد.

این مساله در این سالها به یکی از مهمترین موضوعات بین دولت ایران و افغانستان تبدیل شده که در نهایت ۲ دولت به این نتیجه رسیدند با دیپلماسی مشکل پیشرو را حل و حقابه ایران را مشخص کنند. پدر رومینا در نهایت به ۹ سال حبس محکوم شد و بهمن خاوری نیز ۲ سال زندان گرفت. قسمت آقایان نیز همه امکانات قسمت بانوان به علاوه بازی لیزر تگ را شامل می شود.

علاوه بر این عده ای بر این باور بودند که پدر ریحانه از انتشار عکس های او در فضای مجازی خشمگین بود و به همین دلیل او را به قتل رساند. این رو گونه های مختلفی از حیوانات آبی را در خود جای داده است که میتوانند بسیار خطرناک باشند. در طول مسیر رودخانه، حجم کلی آبی که به پایین دست منتقل شده، اغلب ترکیبی است از جریان آب آزاد قابل مشاهده همراه با میزان جریان قابل توجهی در سنگ ها و رسوبات که در بستر رودخانه قرار گرفته اند، و دشت سیلابی آن، منطقه hyporheic نامیده می شود.

رودخانه، کارون به غیر از تأمین آب آشامیدنی و کشاورزی تولید برق مصرفی دارای مواهب دیگری نیز است، از جمله بستر مناسبی، برای جذب سرمایهگذاری و ایجاد مکانهای تفریحی پررونق و نیز حمل و نقل کالا هست؛ به علت آن که از طریق آن میتوان کالاهای تجاری و صادراتی ایران را با استفاده از حمل و نقل آبی، از اهواز و حتی شوشتر تا بنادر بینالمللی خوزستان مانند خرمشهر و آبادان منتقل کرد. انباشت این رسوبات باعث ایجاد جزیرههایی بزرگ و کوچک در میان بستر رودخانه کارون شده است؛ جزایری که آنقدر سر از آب بیرون آوردهاند که شاید لایروبی هم نتواند از پس آنها برآید.

رود کارون با درازای ۹۵۰ کیلومتر طولانیترین رود ایران است. با این وجود قبایل عرب خواهان بازگشت به ایران شدند و به این ترتیب در سال ۱۸۴۷ در جریان عهدنامه ارزروم عثمانیها حق حاکمیت مطلقهٔ دولت ایران بر این شهرها را به رسمیت شناختند و از تمامی ادعاهای خود دست کشیدند. عثمانیها به فکر تطمیع شیوخ قبایل عرب افتادند و وعدهٔ معاف کردن از پرداخت مالیات در صورت الحاق به عثمانی دادند و متقابلاً دولت ایران اطمینان داشت که عربهای ساکن این شهرها خواهان بازگشت به ایران هستند و برای قدرتنمایی جلوی دولت عثمانی اعلام کرد که اگر شیوخ عرب گفتند که خواهان بازگشت به ایران هستند، مبلغ سنگینی بر مالیات سالیانهٔ آنها افزوده خواهد شد.

آثار جنگ ایران-عراق هنوز بر روی این شهرها باقی ماندهاست. امپراتوری عثمانی همواره بر روی آبادان و خرمشهر ادعای مالکیت داشت و در دوره ناصرالدینشاه این دو شهر را اِشغالِ نظامی کرد. قتل او حواشی زیادی داشت و روایت های مختلفی درباره ی آن مطرح شد. ۲۶ خرداد ۹۹ ریحانه عامری دختر ۲۵ ساله ی کرمانی توسط پدرش با ضربه ی یک میله آهنی (به گفته ی برخی رسانه ها با تبر) با انگیزه ای که روایت های مختلفی از آن وجود دارد، کشته شد. به گفته ی پلیس، میله آهنی که توسط پدر و در عصبانیت پرتاب شده بود با سر دختر برخورد کرده و موجب مرگ وی شده بود.

کیومرث مخالف کار کردن گلاله بود به همین دلیل مشاجره ای بین آن ها درگرفت که طی آن کیومرث با مشت به سر او زد. به همین دلیل همه ی آن ها دستگیر شدند اما چند روز بعد شوهر مبینا به قتل او اعتراف کرد. من از همه داشتههای کودکیام به خوبی مراقبت کردم اما نمیدانم کدام روز، کدام سال، چه کسی از کجا آمد و روزهای کودکیام را برد؟ با این حال وقتی پلیس بالای سر جسد آمد تشخیص داد که مبینا به قتل رسیده بود. پس از سماجت های یکی از خواستگاران خود، پسری به نام کیومرث که از اقوام دور مادر گلاله هم بود، به عقد او در آمد.

این روش به وسیله دستگاه های سختی گیر انجام می شود و برای کاهش مقدار سختی آب از رزین هیدروژنی و رزین های تبادل یونی مدار در دستگاه های سختی گیر استفاده می شود. تک تک ما که در سفرهایمان از طبیعت، جنگل و دریا استفاده میکنیم وظیفه داریم از آنها به بهترین شکل محافظت کنیم. در قرن بیستم، عبدالکریم قاسم پس از آن که با کودتا به ریاست دولت عِراق رسید، ادعا کرد که عهدنامه ارزروم باید باطل شود و خرمشهر و آبادان باید از ایران جدا شده و به عراق الحاق بشوند. قاسم، این دو شهر و نیز کشور کویت را متعلق به عراق نامید و در اتحادیه عرب نیز تقاضای الحاق اینها به عراق را ارائه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید