از شبکه نمایش پخش می شود

اما حجم آلودگي آب درياچه به حدي است كه به جز چند قطعه فلامينگو كه به قول مسوولان محيط زيست بومي شدهاند و راه فراري ندارند بقيه پرندگان اين منطقه را ترك ميكنند، فلامينگوها نيز به زندگي با فاضلاب و غوطه خوردن در آبهاي آلوده عادت كرده اند. افغانستان راه به دریاهای آزاد ندارد ولی ایران چندین صد کیلومتر با دریا ارتباط دارد. زمینی که نسبت به پیرامون خود به طور مشخصی برجسته تر بوده و دارای دامنه های شیب داری باشد.ارتفاع دقیقی برای آن تعریف نشده است ولی معمولا زمین هایی که حدود 600 متر از اطراف خود بلند تر باشند را کوه می نامند.

سه رود اولی از کشمیر می آید و دو دیگر از داخل کشور سرچشمه میگیرد و بدین ترتیب خطهء پنجاب کام تابع شیب عمان است ولی از حوضهء گنگ هم که تابع شیب خلیج بنگاله است چندان دور نیست در حد شرقی آن رود جمنا جریان دارد که تابع رود گنگ است این خطه دریاچهء بزرگ ندارد ولی دریاچه های کوچک و مردابهای آن متعدد است بعضی از دریاچه های مصنوعی آن که در جوار بتخانه ها احداث شده بحدی بزرگ است که بشمار دریاچه های طبیعی درمی آیند.

مجموعه یخچال های علم کوه در واقع بر فلاتی مرتفع در ارتفاع 4000 متری در میان قلل گرانیتی تخت سلیمان واقع گردیده اند.مجموع قلل تخت سلیمان در استان مازندران بخش کلاردشت حد فاصل دره طالقان و جنگل های عباس آباد و شهسوار منطقه ای بسیار سردسیر و برف گیر با قلل بسیار مرتفع است.یکی از پدیده های مورفولوژیکی این منطقه کوهستانی وجود یخچال های بزرگ طبیعی است. 3- ( یخچال تخت سلیمان ) : این یخچال با شیبی تند از پاتخت در جناح شمالی قله تخت سلیمان در ارتفاع 4350 متری تا نزدیکی قله 4659 متری تخت سلیمان به صورت یک مرکز نسبتا عریض یخچالی با دو زبانه شرقی و غربی کشیده شده است و شیب آن در قسمت های شمالی تر بیشتر است.

حميد ظهرابي افزود: بار آلودگي آب درياچه زياد است و از دو مسير فاضلاب شيراز و مراكز توليدي دراين درياچه تخليه ميشود. اكنون به جاي ديدن امكانات و تاسيسات گردشگري در اين منطقه ، درياچه مهارلو تقريبا به ايستگاه آخر فاضلاب شيراز كه از دو رودخانه خشك شيراز و رودخانه سلطان آباد به آن سرازير ميشود، بدل شده است . وجود آبگیرهای متعدد در بستر یخجال دارای اهمیت خاصی است. همچنین تفاوت بسیاری در عمق بخشهای مختلف این رودخانه نیز وجود دارد. این آکواریوم مهمترین زیستگاههای جهان را بازآفرینی میکند: نیل (آفریقا)، مکونگ (آسیا)، آمازون (آمریکا )؛ ماری-دارلینگ (اقیانوسیه) و اِیبرو (اروپا).

یخچال های علم کوه از نوع یخچال های کوهستانی و دره ای هستند که روزانه با سرعتی به طور متوسط بین 30 سانتی متر تا یک متر در حرکتند و هر روز تغییر مکان می دهند.این یخچال ها متعلق به دوران سوم زمین شناسی (سنوزوئیک) هستند و 60 میلیون سال قدمت دارند.یکی از مهمترین این یخچال ها “علم چال” نام دارد که دارای 3000 متر طول و 750 متر عرض و 80 متر عمق می باشد.علاوه بر آن می توان از یخچال “اسپیلت” که متشکل از توده های بزرگ یخ است نام برد.این توده های عظیم یخ که با سنگ و خاک آمیخته شده اند، منبع اصلی آبگیری رودخانه “سردآبرود” در کلاردشت هستند.

محل برخورد دو دامنه شیب دار در پایین ترین نقطه تماس را دره می نامند.دره معمولا محل عبور رودخانه های دائمی یا فصلی است. 2- ( یخچال علم چال ) : این یخچال بزرگ که در ارتفاع تقریبی 4000 متری واقع است به علت آن که در گودی قرار گرفته و قلل اطراف عمدتا از 4200 تا 4800 متر ارتفاع دارند از نظر پنهان است.آبتدای یخچال اصلی در 4200 متری و دیواره شمالی علم کوه بر فراز آن بر افراشته شده است.

طول مسیر زیپ لاین آقایان 110 متر است و ارتفاع زیپ لاین در نقطه شروع 34 متر می باشد. یکی از پرندگانی که از دیدنش در پارک پرندگان ایگواسو بسیار لذت بردم، توکان (toucan) بود. این امر تا حد زیادی بر انسان اثر میگذارد و به احتمال زیاد همچنان یک اسب بسیار محبوب و مورد علاقه برای مدتی بسیار طولانی خواهد بود. سنگ های یک پارچه و بزرگ را که بتوان حداکثر با یک طول طنآب صعود نموده، صخره می گویند.

11. پسند کوه با 4350 متر ارتفاع. این یخچال در ارتفاع 4050 متر تا 4230 متر در حد فاصل دو قله میان سه چال و تخت سلیمان قرار دارد وسطح آن توسط سنگلاخ ها و ریزشهای کوه پوشیده شده است. در طول جبهه ای از قله های سر به فلک کشیده تا حدود 35 کیلومتری دریای کاسپین (خزر)، ارتفاع همواره از 4000 متر تجاوز می کند.می توان گفت که در مساحتی بیش از 30 کیلومتر مربع ارتفاع ماسیف (Massif) بیش از 4000 متر است.در واقع ماسیفی با این عظمت فقط در کوههای آلپ مشاهده می گردد.به همین دلیل منطقه “علم کوه” و “تخت سلیمان” در بین کوهنوردان خارجی به “آلپ ایران” مشهور شده است .

در جناح شمالی این یخچال قلل نگین و تخت سلیمان و در سراسر امتداد جنوبی آن قلل مضرس و دندانه دار هفت خوان از ارتفاع 4000 متر تا 4537 متر قرار دارند. 1- ( یخچال هفت خوان ) : مجموعه بزرگ و طویل یخچال هفت خوان از ارتفاع 4950 تا 4400 متر بر روی گردنه هفت خوان امتداد یافته و در بستر خود تشکیل زبانه های کوجک یخچالی به داخل دره های هفت خوان را می دهد. یال هایی که شیب آنها زیاد بوده و بیشتر از مناطق سنگی و صخره ای تشکیل شده باشد،گُرده نامیده می شود.

دیواره یا پرتگاه به مناطقی گفته می شود که دارای سنگ های یک پارچه با شیب زیاد بوده و برای صعود به آن به بیش از یک طول طنآب نیاز باشد. 4- ( یخچال خرسان ) : این یخچال بزرگ در حدفاصل قلل علم کوه و مرجیکش در جناح جنوبی این قلل واقع شده واز ارتفاع تقریبی 4150 تا 4500 متر با عرض نسبتا زیاد تا زیر قله علم کوه به پیش می رود و قلل سوزنی ودیئاره ای خرسان شمالی و میانی و جنوبی در جناح غربی آن قرار گرفته اند.

این یخچال متصل به یخچال علم چال از ارتفاع 4230 تا نزدیکی قله 4400 متری شانه کوه امتداد دارد. وجه تسمیه این یخچال عمدتا به دلیل نزدیک بودن آن به قله شانه کوه می باشد. سطح یخچال پوشیده از سنگلاخ است و ریزش مداوم سنگ از سمت قله مرجیکش بر روی آن جریان دارد. پراكندگي زباله ها،باقيمانده غذاهاي مصرف شده،كيسههاي پلاستيكي مستعمل، بطريهاي يك بار مصرف، لاستيك مستعمل خودروها، روغن سوختهواضافات ساختماني در جاي جاي ساحل و كنارههاي اين درياچه موجب شده است كه انبوهي از زباله درحاشيه درياچه پديدآيدكه مناظر زيباي طبيعي درياچه مهارلو را تحت الشعاع قرار ميدهد.

2. پس از مدتی دم خود را از دست می دهد. آلودگي آب اين درياچه به حدي است كه بسياري توصيه ميكنند نبايد حتي در آب آن دست فرو برد و به هيچ وجه حتي به قدر تشنگي نبايد چشيد. بادافشان که وجه تسمیۀ آن برگرفته از سنت طبیعی – تاریخی نامگذاری شهرهای جنوب است، یکی از کانونهای تمدنی رودان به شمار میآید که به عقیدۀ برخی صاحبنظران خطوط تصویری به دست آمده در این منطقه به روزگار عیلامیان باز میگردد. وجود این آلاینده ها در آبراه ها منجر به اختلال فرآیندهای خود تسویه سازی طبیعی می شود. در ابتدای کار دو هیات نمایندگی مقرارت وآئین نامه های را برای خود کمیسیون مشترک و کمیسیون های فرعی وضع و تصویب نمودند و این مصوبات اساس کار را تعیین و کمیسیون های فرعی طبق دستورات که کمیسیون مشترک به آنها داده بود مشغول انجام کار شدند و چون ماموریت کمیسیون مختلط جدا نمودن موافقت نامه 11 آذر ماه 1333 یعنی تعیین و علامتگذاری خط مرزی طبق مندرجات آن موافقت نامه بود در بدو امر موضوع ساده به نظر می رسید وانتظار می رفت ادامه کار کمیسیون های فرعی اشکالی بروز نخواهد کرد به خصوص که در موافقت نامه صریحاً قید شده بود « طرفین معظمین متعاهدین تاكید می نمایند که خط سرزمین ایران و شوروی در تمام بقیه طول آن بدون تغییر می ماند و از این به بعد کلیه مسائل مربوط به عبور خط مرزی دولتی در تمام طول آن حل و فصل شده و طرفین نسبت به یکدیگر ادعای ارضی ندارند» اما پس از شروع کار دیده شد که موضوع به آن سادگی که تصور می رفت نبود ، زیرا موافقت نامه 1333 فقط اختلافات بر جسته را رفع نموده و تعیین بقیه سر حد را موکول به قرار دادها و پروتکل ها و مقاوله نامه های گوناگون نموده بود.

انگار باید مسائل جدیدی را از آب رودخانه یاد بگیریم . حامیان سعودی از شهریورماه ۱۳۶۸ش، به بهانه کمکهای آموزشی و انسان دوستانه به مهاجران افغان در ایالت بلوچستان، مراکز متعددی تحت عنوان «موسسة الدعوة الاسلامیة»، «ادارة الاسراء»، «مؤسسة مکة المکرمة الخیریة» و «مؤسسة مسلم» تأسیس کردند و از طریق کمکهای مالی، فرهنگ ضدشیعی وهابیت و سیاستهای خود را تبلیغ میکردند. به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان ، مهندس غلامحسین حیدرپور در نشست مشترکی که صبح امروز ، هفدهم آذر ماه ، با حضور نمایندگان وزارت علوم آلمان در شرکت آب منطقه ای اصفهان تشکیل شد ، با بیان این که حوضه ی زاینده رود در همه ی بخش ها مصرف کننده دارد ، گفت : مدیریت یکپارچه بهترین روش برای مدیریت منابع آب در حوضه ی زاینده رود است .

یکی از سرشاخههايي كه به رود هيرمند ميريزد رودخانههاي دايكندي است که خود باز دارای چندین شاخه است. درياچه مهارلو حدود ‪ ۲۵هزار هكتارمساحت دارد و اكنون به جز قسمت محدودي از آن كه در اختيار اداره كل حفاظت محيط زيست است و سايت گردشگري در آن احداث شده از بقيه قسمتهاي آن استفاده گردشگري نميشود. • يكم تا هفتم خرداد ماه هفته تنوع زيستي نام دارد وامسال به همين مناسبت در استان فارس برنامههايي از سوي مسوولان حفاظت محيط زيست و تشكلهاي غير دولتي حامي محيط زيست برگزار شده است.

بلند ترین نقطه هر کوه را قله می نامند.ممکن است در بالای برخی از کوه ها دو یا چند قله هم ارتفاع وجود داشته باشد. بخش جنوبي حوزه آبريز درياي مازندران شامل حوزه رود قرل اوزون/ سفيدرود است، كه كوه ها بخش جنوبي حوزه آبريز درياي مازندران شامل حوزه رود قرل اوزون/ سفيدرود است، كه كوه هاي بزغوش، جنوب خاوري سهند و تالش را در بر مي گيرد. نزديكي درياچه مهارلو به شيراز، طراوت هواي استان فارس دراين ناحيه، وجود توامان درياچه ، كوهستان ومنطقه جنگلي در يك مكان ، نزديكي به محور اصلي مواصلاتي شيراز به جنوب و شرق استان فارس، نزديكي به فرودگاه شيراز و مساعد بودن اين منطقه براي زمستان گذراني پرندگان مهاجر از جمله توانمندي هاي درياچه مهارلو است كه ميتوان با بهرهگيري از آن طرحهاي گردشگري در طبيعت را درآن اجرا كرد .

دیدگاهتان را بنویسید