آلودگی آب، تاثیرات آن بر محیط زیست و روش های حذف آن

هنگام بازدید از این مکان های دیدنی مشهد نه تنها از خود خانه دیدن خواهید کرد بلکه از امکانات رفاهی مختلفی چون عکاسخانه ی سنتی و قهوه خانه ی سنتی موجود اطراف آن لذت خواهید برد. اولین و قدیمی ترین بنای موجود در حرم امام رضا مسجد بالاسر است. این بنا با طول 8 متر و عرض 4.5 متر و ارتفاع 10 متر در سمت غرب ضریح مطهر امام رضا قرار گرفته است. از نظر معماری این خانه اصطلاحا به شکل سه طرف ساخت درست شده است، یعنی دو ضلع نشیمن و یک ضلع غلام رو دارد که هر سه ضلع به هم متصل هستند.

این بنای چهار ایوانی در دو طبقه ساخته شده است و مصالح به کار رفته در آن تماما آجر است. این قسمت ابتدا با آجر های ایرانی که رنگ زرد داشتند ساخته شد و سپس با کاشی تزئین و کاشی کاری شد، سپس به دستور شاه طهماسب صفوی بدون آنکه تغییری در اصل بنا ایجاد شود گنبد را با خشت هایی از جنس طلا ساخت و گنبد طلایی ای که امروزه شاهد آن هستیم در آن زمان به جنس طلا تبدیل شد.

اما اگر بهدرستی شناخته شود، میتوان بر او چیره شد و مغلوبش ساخت، یا حتّی او را به پشتیبان تبدیل کرد. میگوید: «ما خود مشکلیم ولی قربانت شوم اگر تو هم مثل من کتک مفصل میخوردی و 500 هزار تومان جریمه میشدی حرف میزدی؟ خانه داروغه از جذاب ترین دیدنی های مشهد واقع شده در خیابان نواب صفوی و هم رنگ با بافت اطراف حرم خود را نمایان کرده است. این خانه نه تنها یکی از تاریخی ترین دیدنی های مشهد است بلکه میزبان تعداد زیادی از اولین تجربه های ایران و مشهد می باشد از جمله: اولین شومینه و اولین حمام خصوصی مشهد در زمانی که مردم جز حمام عمومی هیچ نمیشناختند.

خیام دانشمند و شاعر بزرگ ایران در 28 اردیبهشت سال 427 خورشیدی در شهر نیشابور به دنیا آمد و در 12 آذر 510 چشم از جهان فرو بست و در جوار بقعه امامزاده محمد محروق به خاک سپرده شد. از مهم ترین بخش های این مکان زیارتی میتوان به مسجد بالاسر و مسجد جامع گوهرشاد اشاره کرد. امروزه این مدرسه به حوزه ی علمیه ای در کنار حرم رضوی تبدیل شده است. ولى درفصل هاى تابستان و پایيزآب اين رودخانه به تدريج کم شده ودرقسمت هاى پایين آن خشک ميشود. پارک جنگلی پروز جزو گرمسیر ترین مناطق استان چهارمحال و بختیاری است پس بهترین فصل برای این سفر،فصول سرد سال میباشد .البته که تابستان بسیار گرم ان برای برنامه های سبک در زیر سایه درختان امکان دارد قابل تحمل شود اما بهترین فصل ،بهار و پاییز است چون زیبایی شگفت اوری را درختان بلوط ، بنه ،زرشک ،انجیر به وجود می آورند .در نظر سنجی ها بهترین ماه های این جاذبه گردشگری فروردین ،اوایل اردیبهشت، مهر و آبان بیشترین امتیاز را داشته.

این شهر تا دوره ساسانی به ابرشهر شهرت داشت ولی در زمان شاپور بزرگ ساسانی به دلیل آبادانی هایی که در آن صورت گرفت، به نوشاهپور مشهور شد. همانطور که اشاره کردیم در حال حاضر سنگ رودخانهای در حقیقت خرده سنگهای تهیه شده از سنگهای مرغوب معدنی به شیوههای حرفهای است، این سنگها به دلیل تنوع در سایز و رنگ و طرح بسیار محبوب هستند و میتوان از آنها در داخل و خارج از محوطه ساختمان استفادههای زیادی داشت. جواب : دانه هایی که داخل پارچه و پشت پنجره ی اتاق بودند بهتر رشد کرده اند چون گرمای خورشید باعث شده است تا آن ها جوانه بزنند ولی دانه هایی که داخل پارچه در داخل یخچال بوده اند به دلیل نبودن گرمای خورشید هنوز جوانه نزده اند .

خانه ی داروغه یکی از جاذبه های مشهد و از بناها و تاریخی ترین دیدنی های مشهد مربوط به دوران قاجار است که به دستور یوسف خان هراتی در آن زمان ساخته شد. مقبره بزرگان دفن شده در جوار امام رضا پیر پالان دوز، شیخ طبرسی، شیخ بهایی، شیخ حرعاملی و سقاخانه معروف نادری هم در این صحن میباشند و از دیدنی های مشهد هستند و تا به امروز زائران و گردشگران زیادی را به خود جذب کرده اند.

محله ای از شمیران که نزدیکی میدان تجریش قرار دارد.به دستور محمد شاه در سال ۱۲۶۴ ق، قصری برای او در نزدیکی تجریش ساخته شد؛ اما همزمان با بیماری و مرگ او قصر نیمهتمام ماند و وی در همان قصر نیمهتمام به نام محمدیه (در محل محمودیه فعلی) از دنیا رفت.همزمان با ساخت قصر محمدیه، درباریان نزدیک به او نیز در همان حوالی اقدام به احداث باغ یا عمارت ییلاقی کردند.

وظیفۀ جامعهشناس شناخت اینگونه باورها و ارائۀ راه حل برای ازبینبردن آنهاست. کل ماجرا به نظر جالب است، و مأموریت Sam برای بهم وصل کردن تمدنی از هم پاشیده به نظر میتواند خیلی داستان جذابی باشد. رودخانهها داستانی بههم پیوسته و جاری دارند، که سرچشمهای دارد و مسیری پرپیچ و خم که چرخهای دارد و گاه به انتها میرسد. بخش مهمی از آب­های سطحی در امتداد مرزهای جغرافیایی دو یا چند کشور جاری است. از دیگر بخش های شگفت انگیز این بنا میتوان به اتاق های بادگیر، سرداب، نانوایی دو طبقه ی آن، مطبخ، حوض آب جاری سنتی و غلام رو اشاره کرد.

امروزه سدهای مختلفی به منظور آبیاری شالیزارها و همچنین تامین آب مورد نیاز صنایع ذوب آهن و فولاد مبارکه اصفهان بر سطح رودخانه احداث شده است. با توجه به پوشش گیاهی متنوع استان اصفهان حدود ۲۴ هزار گونه مختلف جانوری نیز در نقاط مختلف استان زندگی میکنند. براي رفتن به اين آبشار اين مسيرها را بايد طي كرد از اصفهان به شهرضا هشتاد كيلومتر و از آنجا به سميرم هشتاد و پنج كيلومتر و از سميرم به روستاي آب ملخ 65 كيلومتر، كوهنوردان علاقمند ميتوانند طي يك برنامهريزي دو سه روزه از طريق دره اتابكي به قلل قدويس صعود و در برگشت از كنار رودخانه و جنگل به معجزهگاه تخت سليمان كه بسيار دلپذير است رفته و از آب و هوا و فضاي روحپرور آنجا استفاده نمايند.

آبشار شیطان یک آبشار دوقلو است که در ادامه رودخانه برول در پارک سی آر مگنی وجود دارد.قسمت شرقی این آبشار مانند هر جای دیگری به دریاچهای در پایین آن میریزد، اما نکته عجیب این میباشد که قسمت سمت چپ این آبشار در حفرهای ریخته و ناپدید میشود.افراد زیادی از این ماجرای عجیب شوکه شده اند تا جایی که محققان زیادی به این منطقه آمده و روی آن تحقیق کرده اند. قدیمی ترین بخش های حرم رضوی به دهه 610 هجری قمری می رسد که در زمان تیموریان در روند نوسازی بسیاری از بخش های مشهد و نیشابور این مکان نیز شاهد نوسازی و توسعه بود.

مدرسه ی عباسقلی خان یکی از دیدنی های مشهد است که در سده ی 11 هجری قمری توسط عباسقلی خان که حاکم هرات بوده بنا شده است و یکی از آثار ثبت شده در آثار ملی ایران است. وسعت این مکان قبل از توسعه 12 هزار متر مربع بوده است اما امروزه با یک میلیون متر مربع یکی از بزرگ ترین مکان های مذهبی جهان و مشهور ترین دیدنی های مشهد شده است. هر حوضه آبریز بزرگ از چندین حوضه آبریز کوچک تشکیل شده است. كشور ايران بر خلاف كشورهايي مثل چين و هندوستان، رودخانه هاي پر آب و بزرگ ندارد و از نظر منابع آب، جزء كشورهاي كم آب جهان محسوب مي شود.

آب و هوای شهر مشهد بسیار متغیر و متفاوت است، اگرچه شهر مشهد آب و هوایی متغیر و معتدل دارد اما بیشترین بخش آن دارای آب و هوای سرد و خشک است و در بخش های کوه بینالود هوا کمی سردتر و مرطوب تر است. مغولان نیشابور را ویران و شماری بسیار زیادی از مردم، دانشمندان، شاعران،عارفان و بزرگان ایران را قتل عام کردند. تاریخ اساطیری ایران خاستگاه نیشابور را به طهمورث دیوبند نسبت می دهد.

در دهه چهل خورشیدی انجمن آثار و مفاخر ایران تصمیم گرفت تا آرامگاهی در خور خیام بنا کند. در چهل کیلومتری شمال اهواز مسیر آن دوباره تغییر کرده و وارد عراق میشود. در بیشتر ادیان از جمله اسلام، مسیحیت و یهودیت، آب ماده پاککننده محسوب میشود. بیشتر ساختمان های تاریخی این مکان از دوره ی صفویه و مخصوصا زمان پادشاهی شاه طهماسب صفوی باقی مانده است. گنبدی که بیشتر از 2 قرن قدمت دارد و یکی از زیباترین نمادهای مذهبی جهان میباشد. آنچه این مدرسه را بین دیدنی های مشهد مشهور ساخته معماری بی نظیر آن میباشد، بنایی مستطیلی با حجره هایی که دور تا دور ساختمان را گرفته اند و محل سکونت طلاب بوده اند، هر حجره غرفه ای مشرف به صحن مدرسه میباشد.

وسایل شخصی، کرم ضدآفتاب، بادگیر، مواد غذایی و آب از دیگر ملزومات سفر به این منطقه هستند.محیط اطراف این جاذبه دیدنی، بهترین چشمانداز را برای عکاسی دارند، پس دوربین عکاسیتان را فراموش نکنید. برای حضور در این پارک آبی بینظیر باید خود را به بلوار خیام شمالی مشهد، میدان بهارستان، جنب مرکز تجاری الماس شرق برسانید تا روزی خاص و هیجانانگیز را برای خود رقم بزنید. محمدعلیخان، رئیس اس.پی.آر کازرون، با هجوم حیدرخان کمارجی روبهرو شد و برای کمکگرفتن از ایل ممسنی نزد فتحاللهخان صمصام دیوان، کلانتر طایفۀ جاوید لهله، آمد.

طرح هوشنگ سیحون پذیرفته شد. طرح هندسی سقف و دایره ده قسمتی کف آرامگاه به فراخور تبحر خیام در علم ریاضی و هندسه طراحی شده است. با ورود اسلام ورودی شهر نیشابور بدون جنگ و خونریزی به روی مسلمانان گشوده شد. در عهد سلجوقی به عمران و آبادانی این شهر توجه ویژه ای شد. علاوه بر چشمه دیمه، رودخانههای متعددی مثلا آبزری، چَمدر، آبخوربه، نعلاشکنان به اضافه تونل اول و دوم کوهرنگ در شهرستان کوهرنگ و رودخانههای خرسانک، چشمندگان و پلاسگان از شهرستان داران به اضافه دهها آبراهه دیگر این آب را تأمین میکنند. همچون بسیاری از بناهای تاریخی مشهد و دیدنی های مشهد ساخت این مدرسه به دوره ی صفویه میرسد.

دیدگاهتان را بنویسید