آشکارسازي تغييرات کناري و شناسايي مناطق خطر رودخانه آجي چاي در محدوده خواجه تا ونيار

به گفته خداپرست، همچنین نمونه برداری از پساب فاضلاب شهری ، شهرك صنعتی، واحدهای صنعتی ، واحدها و كارخانجات كشت و صنعت مغان كه می توانند از منابع آلاینده رودخانه ارس محسوب شوند. شینا انصاری در گفت وگو با ایرنا افزود: اكنون پایش های سازمان محیط زیست در 17 ایستگاه نمونه برداری رودخانه ارس شامل پنج ایستگاه آذربایجان غربی، هفت ایستگاه آذربایجان شرقی و پنج ایستگاه در اردبیل به طور فصلی انجام می شود و بر اساس بررسی های انجام شده وجود منابع آلاینده صنعتی در بالا دست مانند معادن مس، مولیبدن ، سدهای باطله (مكان هایی برای جمع آوری و نگهداری پساب ها و مواد باطله كارخانه های فرآوری مواد معدنی)، تخلیه باطله معدنی و پساب به رودخانه ارس، همچنین فعالیت های كشاورزی و بقایای سموم و كودهای شیمیایی و فاضلاب های خانگی و زهاب های كشاورزی از عوامل بالقوه تهدید كننده این رودخانه محسوب می شوند.

در حال حاضر، مشكلات ناشى از آلودگى هاى وارده از كشورهاى واقع در حوزه رودخانه از مهمترین چالش هاى موجود در رودخانه ارس است كه اخیراً در قالب یك پروژه چهارجانبه (ایران – آذربایجان – ارمنستان – گرجستان) با مشاركت لازم، در حال مطالعه و كنترل است. این پل به خاطر پایه های سیاه رنگش به این نام خوانده می شود و بعد از یک قرن همچنان استوار و محکم به جای خود نشسته است. در خلاصه داستان فیلم با بازی هیلی استاینفلد، جان سینا و جرج لندبورگ جونیور خواهیم دید: «در جنگ میان ربات های فضایی، یک ربات زخمی به سمت زمین می آید و در یک گاراژ به صورت یک فولکس قورباغه ای پنهان می شود.

سد از نوع خاكی با هسته رسی میباشد. به بیانی این نوشتار درصدد تتبع پیرامون این پرسش است که چگونه دکارت با استعانت از غده صنوبری رابطه نفس و بدن را تبیین می­نماید؟ هنگامیکه میزان ناخالصی ها به گونه ای باشد که استفاده از آن آب برای بدن انسان زیان آور باشد، آنرا آلوده در نظر میگیرند. 3- کشور اروگوئه یکی از معدود کشورهایی در دنیا است، که سیاست مدارن دلسوز و بخشنده ای دارد. در محلی از ارس رودخانه به دو شاخه تقسیم میشد و روسها معتقد بودند که شاخهای باید مرز باشد که به ضرر ایران است. 2- سد خدا آفرین : این سد بر روی رودخانه ارس در منطقه اصلاندوز و در نزدیكی شهر مغان واقع شده است.

در نزدیكی پاسگاه سیه رود كه میان جلفا و خدا آفرین قرار گرفته درطی سالهای طولانی بستر خود را در دره یك كوهستان صخره ای ، بقدری پائین برده كه بشكل یك دیواره كاملا عمودی با ژرفای خیلی زیاد درآمده بطوریكه این بستر بصورت یك پرتگاه خیلی خطرناك می باشد و مجرای ژرف ارس در این ناحیه به اسم (جاموش بغان بندی) كه به فارسی یعنی بندی كه گاومییش را خفه می كند نامیده می شود كه دارای چشم انداز بسیار زیبایی می باشد. پاسخ: با تابش پرتوهای خورشید به سطح اقیانوس ها،دریاها و دریاچه ها، آب ها تبخیر میشوند و به بالا می روند.

حمید قاسمی با بیان اینكه مشكل از سال 1385 شروع شده و تاكنون نیز ادامه دارد، منشاء آلودگی ارس را پساب های حاصل از فعالیت معدن مس در ارمنستان اعلام كرد و افزود: ادامه این روند علاوه بر آلودگی شدید آب رودخانه ارس، موجب تغییر اكوسیستم منطقه و آثار زیانبار به اراضی كشاورزی شده است. در این حال با توجه به اینكه استان اردبیل رتبه نخست سرطان گوارشی در ایران را به خود اختصاص داده است ، همین این امر منجر به گمانه زنی ها در باره منشاء شیوع این سرطان در استان از جمله در منطقه مغان شده است.

در دوره دست کاري نشده، پاسخ جريان رودخانه به بي هنجاري-هاي بارش سريع است و خشک سالي جريان رودخانه با تأخير زماني 1 تا 3 ماهه بهبود پيدا مي کند. با استفاده از این سدو تأسیسات جانبى آن ۷۲هزار هكتار از اراضى كشاورزى كشورمان زیر كشت آبى رفته است. این دقایق در نظرِ نخست، از دیدگان مخاطب پنهان است چهبسا که بدون توجه به رمزگان نوشتاری (کتیبۀ ابیات) و سایر اتفاق­ها که در دو پلان دیگر نگاره در حال وقوع است، درک این فضای فراواقع غیرممکن بنماید. از سال ۱۹۸۹ تا سال ۲۰۰۶ در کشور پاراگوئه نظام دیکتاتوری وجود داشت که توسط آلفردو اداره میشد.

شكور پورحسین در نطق میان دستور در مجلس شورای اسلامی گفت: میزان شیوع سرطان گوارشی در منطقه تا حدی است كه باید گفت سونامی سرطان در منطقه به وقوع پیوسته است. در این حال مدیركل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست نیز گفت: نتایج پایش فلزات سنگین و پارامترهای فیزیك و شیمیایی رودخانه ارس نشان می دهد كه رسوبات منطقه دارای فلزات سنگین است اما در آب رودخانه آلودگی مشاهده نشده است.

در آزمایشات صورت گرفته «فعلاً» هیچگونه بیمارى یا مورد خاصى در ۱۷ گونه آبزى موجود در ارس مشاهده نشده است. استفاده تفریحی ممکن است در دسترس بودن آب برای کاربران دیگر در زمان ها و مکان های خاص را کاهش دهد. گشت و گذار در اطراف رودخانه ارس و دیدار از جاذبههای استان آذربایجان شرقی، کلیات تور طبیعت گردی آذربایجان را تشکیل میدهند. در مورد دیدنیهای استان و مکانهایی که در جریان تور بازدید میکنیم هم در وبلاگ به تفصیل توضیح دادهایم.

آبشارهای آسیاب خرابه یکی از دیدنیترینهای استان آذربایجان شرقی است و بازدید از آن یکی از بخشهای تور طبیعت گردی اسپیلت البرز در این استان را تشکیل میدهد. گنجایش كل مخزن 1350 میلیون متر مكعب و گنجایش مفید مخزن 1166.5 میلیون متر مكعب است. گنجایش كل مخزن 1600 میلیون متر مكعب و گنجایش مفید مخزن 1200 میلیون متر مكعب است. کل طول ارس ۱۰۷۲ کیلومتر بوده یعنی از کارون هم بلندتر است.

طول تاج 945 متر و ارتفاع از پی 42 متر است. طول تاج 380 متر و ارتفاع از پی 60 متر است. این سد از نوع بتنی وزنی با طول تاج 2310 و ارتفاع 185 متر میباشد و سازه سرریز آن که در بخش میانی واقع شده دارای 483 متر طول با 23 خروجی در کف و 22 دریچه فوقانی است و توان عبور دادن دبی معادل 102500 مترمکعب در ثانیه را داراست. در پروتكل هاى سالانه، میزان بهره بردارى از منابع آب و انرژى رودخانه مرزى ارس و سد، همه ساله با حضور نمایندگان طرفین تنظیم مى شود. خوشبختانه قرارداد و پروتكل هاى موجودبا شوروى سابق مبناى همكارى و تعامل با كشورهاى آذربایجان و ارمنستان است و اصولاً بهره بردارى مشترك از رودخانه ارس عامل همكارى و بهبود روابط دوجانبه با این كشورها بوده است.

سد ارس نخستین سد مشترك ما بر روى رودخانه مرزى كشور است. مدیركل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی چندی پیش به ایرنا گفته است كه رودخانه ارس به دلیل ورود پساب های صنعتی از سمت ارمنستان به شدت با مشكلات زیست محیطی و بهداشتی مواجه شده و اگر برای جلوگیری از ادامه این روند تدبیر و تصمیمی مناسب اتخاذ نشود، آینده ای ناخوشایند همچون آثار منفی خشك شدن دریاچه ارومیه در انتظار مردم استان های آذربایجان شرقی ، غربی و اردبیل خواهد بود. سالها بعد که ایران با شوروی سابق همسایه بود، جلفا به یکی از پررونقترین مناطق گمرکی کشور تبدیل شد.

سواحل رودخانه ارس یکی از مناطق مورد علاقه ماهیگیران برای صید ماهی های گوناگون است. حوضه آبريز ارس جلگه پستي در نيمه شمالي استانهاي آذربايجان شرقي و غربي و اردبيل است و آب و هواي معتدلي نسبت به نيمه جنوبي اين استانها دارد بارش فراوان در اين منطقه علاوه بر کمک به اعتدال آب و هوا باعث ايجاد رودخانههاي متعدد با دبي (حجم آب در واحد زمان /Sec M3 ( زياد شده است. وی بیان كرد: نتیجه پایش و نمونه برداری پارامترهای اندازه گیری شده در ایستگاه های ذكر شده مطابق با استانداردهای جاری سازمان بوده و به لحاظ كیفی در وضعیت نستبا خوبی قرار دارد، همچنین كیفیت این رودخانه به لحاظ شاخص های میكروبی اغلب در حد استاندارد می باشد.

ارس از طریق چند منشأ آلودگى فاضلاب صنعتى در ارمنستان آلوده مى شود اما «فعلاً» به وضعیت بحرانى نرسیده است. یکی از آنها که نام خودش را دارد، جزیرهی کثیری است که به افتخار رشادت یکی از افسران ارتش ایران در دوران پهلوی نامگذاری شده است. البته باید در پرانتز اشاره کنیم که روسها حق داشتند و در واقع کثیری به آنها حقه زد. آب قابل شرب : آب در صورتی قابل آشامیدن می باشد که صاف، زلال، بی رنگ، بی بو و فاقد عوامل بیماریزا و سموم باشد و مواد معدنی موجود در آن در حد استاندارد باشد. یكی از مهمترین رودهای ایران كه علاوه بر جذابیت ویژه گردشگری و تأثیرات مثبت اكوسیستمی قابلیت مهمی از نظر ماهیهای قابل صید دارد رودخانه ارس می باشد.

روش­های آماری متعددی جهت تحلیل روند سری­های زمانی ارائه شده که به دو دسته کلی روش­های پارامتری و ناپارامتری، قابل تقسیم­بندی هستند. در روایتی از امام علی (ع)، اصحاب رس را قومی توصیف کردند که در حاشیهی رودخانه ارس ساکن بوده و درخت صنوبری را میپرستیدند. البته یکی دیگر از افسرهای ایرانی موفق شد که کثیری را نجات دهد. با توجه به توضیحات فوق، واژه «ملاجمت» به صورت «مَلَأ جَمَّتْ» به معنی «گروهی که آسودند» صحیح است.در بیت دوم هم «عول» مترادف «العَیِّل و العیاله» به معنی«خانوادۀ مرد که نفقه آنها بر او واجب است»می تواند در نظر گرفته شود (بستانی، 1375: ذیل العیل) اما با توجه به شواهد نظم و نثر دیگر، کاربرد «بُعُول» جمع «بَعْل» به معنی «شوهر» به متن نزدیک تر است تا عول به معنی خانواده.

مدیرعامل شرکت آب منطقهای استان همدان با اشاره به اینکه طول رودخانه گنجنامه ۴.۵ کیلومتر است، اظهار کرد: مطالعات این رودخانه تقریباً انجام شده اما گزارش نهایی از سوی مشاور ارائه نشده است. این در حالی است كه كارشناسان می گویند كه رابطه ای بین شیوع سرطان در منطقه مغان و آب ارس وجود ندارد و شیوع این بیماری در استان اردبیل به عوامل دیگری وابسته می باشد. وی در عین حال گفت: در خصوص این رودخانه به دلیل اهمیت بین المللی و خارج از حوضه ای استان، جلسات مختلفی در سازمان تشكیل و مقرر شده كه جهت ایجاد سیستم یكپارچه پایش در سه استان اردبیل ، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی اقداماتی انجام شود كه در این خصوص اداره كل در حال پیگیری تحقق این امر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید