آشنایی با کشورها (19) : پاکستان

بارش برف از آذر ماه شروع و تا فروردين سال آينده ادامه خواهد داشت. این رود در ادامه به جنوب غربی و غرب ساری قدیم می رسد و از آنجا نیز به شمال غربی امتداد دارد و سپس به شمال ساری امروز(گذر خان) می رسد . در تمامی مسیر رود، تصرف حریم و تسطیح آن توسط صاحبان زمین ادامه دارد و آثار طبیعی پیرامون نهر رفته رفته از بین می رود ، با وجود این، نگاه فراگیر، نهر را باقیمانده ی یک رود طبیعی و مهم معرفی می کند . وضع موجود امروز نشانگر آن است که تجن در هیج کجا از زیر زمین عبور نمی کند ولی نکته ای که تا کنون دنبال نشد این است که آیا در دو هزار سال گذشته تغییری در مسیر تجن پیشآمد نکرد تا باعث محو شدن مجرای آن در زیر زمین باشد ؟

با دنبال کردن مسیر« ساری رود» به سمت بالا دست و تا انتهای آن، در خواهیم یافت ،در وضع موجود ، نهری احداثی که اشاره به آن شد، به طول چند کیلومتر و با ابعادی بسیار کوچکتر ازحد و اندازه ی ساری رود ، سهمیه ای از آب تجن را به ساری رود و به دهانه آغازین آن می رسانَد . نکته دیگر در خصوص تبصره مذکور این که منظور از اعیانی های موجود که به نظر وزارت نیرو مزاحم برای امور آب تشخیص داده شده و بایستی قلع و قمع گردند چیست؟

حریم: آن قسمت از اراضی اطراف رودخانه، مسیل، نهر طبیعی یا سنتی، مرداب و برکههای طبیعی است که بلافاصله پس از بستر قرار دارد و بهعنوان حق ارتفاق برای کمال انتفاع و حفاظت کمی و کیفی آنها لازم است و طبق مقررات این آییننامه توسط وزارت نیرو یا شرکتهای آب منطقهای تعیین میگردد. نشان خواهیم داد که نهر «ساری رود »که از نقاط مختلف شهر ساری عبور می کند باقیمانده آن وضعیت است . آن چه که نهر «ساری رود » را بقایای یک رود معرفی می کند نشانه های باقیمانده در دشتی هموار است که ساری بخشی از آن دشت محسوب می شود .

37 – دریاچه های مصنوعی زیر به چه علتهایی ایجاد شده اند؟ دریاچه و تالاب بینالمللی هامون بزرگترین دریاچه آب شیرین و سومین دریاچه بزرگ ایران پس از خزر و ارومیه، هفتمین تالاب بینالمللی جهان و یکی از ذخیرهگاههای زیست کره در ایران است. این منطقه علاوه بر محلی مناسب برای عکاسی فضایی بسیار عالی برای تفریح و ماهیگیری است، تنوع بالای گونه آبزیان در این تالاب امکان ماهیگیری در دریاچه فراخین را فراهم کرده است.

در شهریور ماه ۱۳۹۴ دیوان عالی جمهوری فدرال پاکستان با صدور حکمی، زبان اردو را به عنوان زبان اداری این کشور اعلام کرد. جای شما خالی خیلی عالی شد. وی افزود: یک صحبت هم با ملت بزرگ افغانستان دارم، مردم بزرگ و عزیز افغانستان، سالیان سال است که جمهوری اسلامی ایران میزبان بیش از 3.5 میلیون نفر از فرزندان و عزیزان شما در داخل کشور است و مردم ما با محبت با آنان به عنوان برادران خود رفتار کردهاند، انتظار ما امروز این است که شما ملت بزرگ مدافع حقابه رودخانه هیرمند باشید.

دوم: بقایای گودالِ بازمانده از یک چشمه بزرگ که رود مورد اشاره ،ازهمین مکان آغاز می شده است . صدای پرندگان و گنجشک ها در کنار صدای آب رودخانه بسیار شنیدنی است . شواهدی هست که نشان می دهد نهر«ساری رود »خود از بقایای یک رود مهم باستانی است3که ساری در کنار آن بنا شد و وجه تسمیه ساری نیز بر آمده از نام آن است . گفته میشود در این دادگاه حکم اعدام بیش از 2600 زندانی صادر شده است. از این گرمابه تا سال ۱۳۷۰ استفاده میشد؛ اما امروزه تنها بهعنوان یک مکان دیدنی از آن یاد میشود.

درجه سختی آن از مسیر اول طوری است که کودکان نیز میتوانند از آن استفاده کنند، هر چه به سطح بالاتر میرود، سختتر شده تا سطح 6 که اغلب مخصوص ورزشکاران و افراد حرفهای است. اهالی محل گفتند که هر چه در رود (زیویه ریس ) ، قبل از فرورفتن آن در زمین ، بیفکنند ، در جایی که این رود آفتابی می شود بیرون می آید . زمان عبور اسکندر میانه تابستان 330 قبل از میلاد بوده ، رود که بر اساس روایت یونانیان میزان آب آن ، در آن موقع از سال، حد اقل چند متر مکعب در ثانیه برآورد می شود ، با توجه به شناخت ما از ناحیه ، فقط با تجن و سر شاخه های اصلی آن قابل انطباق است .

اون موقع که داشت صدای خودم پخش می شد، تازه با موفقیت پیچ کارتر باز شد! واسه من ارتباط با آدمهایی که فارسی حرف می زنن مهمه و این کاری که الان می کنم، کمک عظیمی می کنه که بتونم این ارتباط رو حفظ کنم. ولی فارسی علیرغم همه چیزایی که گفتم زبان مادری منه و من فارسی رو بلدم و درک می کنم. یکی از مهمترین این چیزها زبان فارسی و ارتباطات با ایرانیان هست.

سلام دوستان ؛ در این تایپک از وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران ، به مبحث گندزدایی آب روستایی اشاره ای کردیم ، البته هر چند مطلب پیش پا افتاده ای هست اما یکی از موضوعات پر اهمیت بخصوص در مناطق روستایی که دسترسی به آب آشامیدنی سالم ندارند می باشد. نام پارانا از زبان توپی (یکی از زبان های بومیان منطقه) به معنای «به شکل دریا» گرفته شده است. ولی یه چیزهایی هست که من انسان رو می سازه و شکل می ده که با سرزمین مادری درآمیخته است و اگه سعی کنم بعد از مهاجرت از بین ببرمشون یا کنارشون بذارم، آسیب می بینم.

یه سری سبزیجات هم بهمون دادن که بکاریم تو باغچه مون. گچ پزی گچ پزی یعنی حرارت دادن به سنگ گچ آبدار به طوریکه بتوانیم 5/1 ملکول از آب تبلور آنرا تبخیر نمائیم. با توجه به سمت و سوی حرکت اسکندر( از منطقه دامغان به سمت شمال) و اشاره به جنگل و به ویژه پر آب بودن رود که قادر به حمل جسد دو راس دام (گاو ) در مسیر خود بوده است، انطباق این رود با چشمه علی دامغان که میزان آبدهی آن همیشه بسیار کم تر از یک متر مکعب در ثانیه است، نادرست به نظر می رسد .

دیدگاهتان را بنویسید